Изрязах си ги, за да си ги имам. Особено култовият израз за математическото генийче, което е блокирано, когато остане без компютър в училище, за да му решава задачите, и, да, това е основанието за компютъризацията според новия ни министър. Друго си е от съседите да черпиш информация за образователните проблеми.
Излиза, че:
1. От следващата учебна година ще се въведе целодневното обучение, което ще бъде ЗАДЪЛЖИТЕЛНО за всички ученици, вкл. и за децата от подготвителната група. Само там, където няма база, ще се забави, но в големите градове такъв проблем не съществувал. (Това изобщо не е вярно обаче.)
Притеснението за целодневното обучение е обосновано. Може би всички проблеми, които споменахте, ще са "препъни" камъчето за новата реформа. На есен и аз поемам първи клас и искрено се надявам това решение да за добро в нашето образование, а не поредният екперимент.
На мен ми хареса категоричността, с която министърът отхвърли явната провокация на журналиста, че училището е чалга. Изказването му за отговорността на обществото към децата също е удар в десятката, макар че съм съгласна, че част от интервюто търпи критики.
Примерът за компютърното генийче е доста тъп и едва ли подобни примери са най-добрата основа, на която трябва да се стъпне, за да се защитава компютъризацията и модернизацията на училището. Да твърдиш, че училищата в големите градове няма да имат проблеми с базата при целодневното обучение, след като повечето училища са на двусменен режим, е просто смешно и още по-смешното е, че тази информация е достигнала до министъра, чрез г-жа Фандъкова ?!?. Незнам кой кого лъже, но ми се струва, че се задават доста неуредици и отново ще има прехвърляне на отговорности.
Чух, че министърът ни ще дава интервю, но по това време съм в час и не можах да го слушам и гледам. Благодаря, че сте го публикували! Аз съм работила на целодневно обучение с 6- годишни първолаци. Беше трудно, а сега ще е по- трудно. Тогава родителите все още бяха отговорни към децата си , а сега не е така и цялата отговорност ще е върху нас. Сега пак ми се пада "честта" да започна 1 клас на целодневен режим. В нашето училище има условия за него. Няма само спалня. Всичко друго си имаме. Друго ме тревожи. Ще чуваме "Ми то детето е цял ден в училище, вие сте отговорни!"
Е , има и нещо хубаво и то е , че ще се търсят начални учители т. е. работни места. Само се питам при намаляване броя на децата и делегирания бюджет как ще се справим с издръжката. Малко деца, а повече учители.
Да кажем се реши въпросът с недостиг а на стаи и условията за хранене. А в колко училища стаите са пригодени за целодневен престой на децата? Има ли кътове за отих, игра, занимания по интереси? Каква всъщност е целта на целодневното обучение? Да се облекчи семейството? Да се приключи с частните занимални? Навярно е обхващането на децата и качеството на подготовката. Но…ще може ли учителят да окаже индивидуална помощ на 24 деца в часовете за самоподготовка?
Да, и сега има полуинтернатни групи. В тях са смесени ученици от различни паралелки и все пак успяват да се подготвят. Но ми се свива сърцето, виждайки как дребосъчето от една класна стая влиза в друга, сяда пак на твърдия чин и пак започва учебен час. Масов учебен час - каквато и друга дума да измислим с тази бройка ученици, той си остава такъв.
Би било добре преди да се отпочне с реформата да се осигури подходящо обзавеждане. И дано се заложи работата да е с по-малки групи.
Как пък ще се стъкми бюджетът...поживем-увидим.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи