avatar

Електронен читателски дневник с "Google Документи"

Google не е само търсачка, а представя цял комплекс услуги, насочени към огромен брой потребители. Ето нещо интересно от "Google Документи" - електронен читателски дневник, който се прави онлайн и представлява електронен формуляр, в който учениците ви посещават сайта на класа и записват своите мнения за прочетените през лятото или през цялата учебна година книги. Така не е нужно да имат тетрадки или книжки, в които да пишат, а го правят по модерен и бърз начин като използват своя компютър.

Имате на разположение няколко възможни начина за задаване и отговаряне на въпросите: поле за написване на ред (заглавие и автор, например), поле за въвеждане на абзац (например мнение за книгата или героите), радио-бутони (кръгчета, чрез които се избира само един възможен отговор), избират се няколко отговора с отметки (чек-бокс), избира се готов отговор от падащо меню), мащаб от 1 до ... (дават се точки за нещо). Въпросите във електронния формуляр могат да се разместват, дублират, за да се редактират по-лесно или се изтриват. Резултатът се дава в електронна таблица - можете да сортирате според различните въпроси, например според име ще ни даде резултат най-активното дете, най-четената книга; електронната таблица се изтегля, за да редактира оффлайн и... въобще не е нужно да се носят онези торби с тетрадки до дома :)

Съставянето на формуляра е много лесно:

  1. Влезте в docs.google.com със своето потребителбско име за Gmail. Интерфейсът е на български език.
  2. От менюто "Създаване" изберете "Формуляр".
  3. В полето "Неозаглавен формуляр" въведете наименованието на въпросника, например "Елекронен читателски дневник на нашия клас"
  4. Под него е поле за въвеждане на абзац, поясняващ какво възнамеряваме да правим.
  5. В жълтото поле, там където пише "Текст на въпроса" въвеждаме какво да пише в първото поле.
  • В "Помощен текст" уточняваме какво действие очакваме от потребителя.
  • В "Тип на въпроса" се уточнява как да изглежда въпроса и отговора му:
  • "Текст" - ако очаквате да напишат нещо на един ред (заглавие на книгата, автор, герои)
  • "Текст на абзаца" - ако искате да въведат цял абзац (например описание на герои, какво знаят за автора или описание на герои)
  • "Няколко възможни избора" - тук се въвеждат възможни отговори, като само един от тях може да се посочи (радио-бутони).
  • "Полета за отметки" - тук се въвеждат възможни отговори, като могат да бъдат посочени няколко от тях (чек-бокс).
  • "Избор от списък" - въвеждате някакъв списък, който се вижда като падащо меню и се избира една от възможностите.
  • "Мащаб" - дават се точки за нещо - например колко е интересна книгата - от едно до десет.
  • Следващият въпрос се подготвя с натискане на бутона "Добавяне на въпрос".
  • Възможно е да изисквате на въпроса да се отговаря задължително или да се остави празно. 
  1. След като приключите, натиснете бутона "Запазване".
  2. И сега можете получите код за вграждане в уебстраница на класа си като щракнете на "Още действия - Вграждане". Просто трябва да копирате кода, който ви се дава и да го вградите в сайта си.
  3. От "Още действия - Редактиране на потвърждението" можете да промените текста, с който благодарите за отделеното време и да решите дали да виждат събраните резултати.
  4. От "Вижте отговорите" можете да проследите резултатите направо в браузъра или да се генерира онлайн електронна таблица, която да обработвате.

Пробен читателски дневник

Тук съм вмъкнал една миниатюрен читателски дневник, за да го изпробваме. Нека преди да го представим на децата да проверим дали има проблеми с кирилицата, как изглеждат резултатите... След няколко дни ще кача електронната таблица, за да преценим дали е пригодно за работа. Въпросникът е съставен набързо и няма никакви претенции за  значимост - по скоро се представят техническите възможности на формуляра. Използвах всички видове полета, за да видим как изглеждат на практика. И разбира се, електоронните формуляри не са само за използване при читателски дневници - възможно е да се правят анкети и проучвания и с други цели...

 След като попълните формуляра, би трябвало да видите текст, с който се благодари и съм избрал за разгледате графика на събраните резултати.

... И ако откривате печатни грешки във формуляра, можете да ги промените като го редактирате без да е нужно отнво да се генерира и вмъква кода - промените по формуляра се прави единствено в Гугъл Документи като се избере съответната му електронна таблица и в нея се потърси меню "Формуляр - Редактиране".

 


 


Източници (на английски език):

 


Ако и вие като мен се въртите на стола от радост за това "откритие", значи заразата от вируса не ни е напуснала. Въпреки всичко...