Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Защо винаги в нашата мила родина се случва така, че световно признатите българи в България са неизвестни?
В съвременното ни общество информацията за тях минава покрай нас или изобщо не разбираме за тях. Появяват се за кратко в медиите, между "важните" ежедневни новини - убийства, катастрофи. Защо се случва така, че имат признание от света, а от българите не?
Да, имам впредвид нещо. Българския антарктически институт се състои учени-биолози, геолози, метеоролози, глациолози, физици и други, който са постигнали световно признание. Това са хора като проф. Христо Пимпирев-ръководител на антарктическите експедиции, председател на Управителния съвет на Българския антарктически институт. Той е вицепрезидент на Европейския полярен борд, както и вицепрезидент на СOMNAP /Съвета на мениджърите на национални антарктически програми/. Членовете на БАИ виж http://www.bai-bg.net.
В момента света говори за екология, за глобалното затопляне. А колко от нас българите знаем, че българските антарктици от 1993 г. насам всяка година живеят на Антарктида, с цел изследване на Ледения континент? Колко от българите знаем, че на остров Ливингстън-Западна Антарктида се намира българската ни база "Св.Климент Охридски"? Колко от нас знаем, че в Западна Антарктида най-силно се усещат климатичните промени? Знаете ли, колко държави имат привилегията да присъстват на ледения континент?
Ако поне малко съм възбудила любопитството ви, това би могло само да ме радва. Ето къде може да намерите малко повече инфо: facebook Bulgarian Antarctic Institute, http://south-north.t-mey.com.
Добре, добре. Аз разбирам това. Но тезите договори, пакти не са за винаги. Може че след 10, 20, 50 години идва една нова идея, и казват, че Анктартисът вече не е само за природата. Казват, че континентът минерално много богат. И какво има с глобално затопляване? Където сега само сняг намериме, след един век ще работат хора. Интересно, че много от страните има база на един малък остров. Когато континентът толкова е голям. Защо толкова важно тази малък остров?
За унгарците не са интересни половете. Ние не търсиме нищо на Антарктиса, и продавахме нашите териториални прави (на остров Швабалд) на поляците.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!