Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Защо визуалното представяне на информацията е толкова важно в процеса на промиване на мозъци? В тази част на „Основни хигиенни правила” ще се спрем на този въпрос. Също така ще разгледаме още една причина производителите да предпочитат стереотипа, в който мъжете взимат решенията.
От момента, в който от сбор плацикащи се в първичната супа аминокиселини сме се превърнали в живи същества, сме разчитали на зрението си. То е основен източник на информация за околния свят. Зрението ни помага да намираме храна и да избягваме опасностите. Неизменно сме свикнали да приемаме видяното за истина. Все още са популярни поговорки като английската „да видиш значи да повярваш”, „око да види, ръка да пипне” и подобни. Думата „виждам” е синоним на „разбирам”. „Ще видим” означава, че решение ще бъде взето в по-късен момент.
В наши дни и децата са наясно с възможностите на компютърната графика. Анимацията е позната отдавна. Едва ли има и тригодишно дете, което да повярва, че Ам-Гъл е истинско същество. Работата обаче е в това, че сме използвали зрението си в продължение на милиони години, докато киното е изобретено преди малко повече от век. Първата действаща телевизионна система е била демонстрирана през 1928. 100 години са много малък период за да се откажем от навиците си, трупани в продължение на няколко хиляди века. За нас все още видяното е неизменно съществуващо.
Друг интересен момент е, че визуалната информация не се обработва на съзнателно ниво. Преди да протестирате срещу това твърдение, качете се в колата си и направете едно кръгче по Цариградското. Какво правите когато се престроявате? Хвърляте поглед в огледалото за по-малко от секунда, след което взимате решение дали да се престроите или не. Ако ви попитат за цвета и марката на колата в съседната лента ще отговорите, но след като се замислите. Това означава, че информацията е в мозъка ви, но не е допусната в съзнанието. Следователно визуалната информация, която не се обработва изрично, си остава в подсъзнанието. За сравнение, за да обработим нещо прочетено, трябва то да мине през съзнанието и критичния му анализ. Четенето не е вродена а придобита способност, за разлика от гледането.
В първата част споменахме, че никой всъщност не внимава в рекламите. Но информацията все пак е там, в главата ни. Когато съзнанието ни се опита да вземе решение, тази неосъзната информация си казва думата. Ето защо визуалната реклама е най-ефективна. Тя разчита на подсъзнателни команди, асоциации и невро-лингвистично програмиране чрез архитипове. Всеки друг вид – писмен или звуков – трябва да премине през логиката и морала на съзнанието ни.
От гледна точка на еволюцията мъжът е отговорен за закрилата и осигуряването на семейството, а жената – за уреждането на вътресемейните проблеми. Мъжът е бил ловец и воин – все дейности, изискващи визуална информация. Жената се е грижела за разпределението на храната и отглеждането на поколението, което изисква размисъл. Това е причината мъжете да реагират по-добре на визуален стимул (снимка на гола жена), докато жените – на каналите, изискващи анализ (нежни думи или любовен роман). Това е още една от причините на производителите да им изгажда стереотипът на мъжът-портфейл. Мъжете са по-податливи на визуални внушения, следователно една реклама е по-вероятно да подейства на тях. Нормално е производителите да искат мъжът да взима решенията. Обърнете също така внимание на факта, че рекламите, имащи мъжете за цел, са с по-малко думи, но пълни с красноречиви образи. Тези за жени са с повече думи, за да се насочи анализът, към който жената е склонна в правилната посока. В омразната ми реклама за омекотителя, думите целят да отклонят мисленето на жената от въпроса „защо, аджеба, аз ще простирам, а той ще се излежава на тревата?”
Ако се замислите, тенденцията да се привикват хората към приемане на визуална информация става тревожеща. По всяка що-годе интересна книга се прави филм, по Интернет сайтовете за видеоклипове никнат като гъби, дори вече много хора предпочитат да гледат клип на любимата си песен, вместо да си пуснат само музиката (която всъщност е причината да се казва „песен” а не „филм”) и да се насладят на усещанията, които тя предизвиква. Ако щете вярвайте, но това е част от огромната промишлена мивка за мозъци, която самите хора поддържат с нежеланието си да мислят и предпочитанията си към сдъвканата и изплюта в главите им информация. На всичко отгоре, този им мързел се насърчава чрез представянето на поредното мултимедийно „постижение” като нещо страхотно и полезно. Доказва ни се, че мултимедията (разбирай видео) спомага за възприемането на информацията. Да, но на коя информация? На истинската, или на тази, която е изгодна на създателя на видеото? Видеото се възприема по-лесно, защото зрението ни е доведено до съвършенство от милионите години еволюция, а хората не могат или не искат да мислят. По този начин те отварят съзнанията си за готова информация и отвикват да правят собствени преценки.
Разколебаването на хората във верността на собствената им преценка ще бъде темата на четвъртата част от поредицата.
Доколкото разбирам логиката на статиите дотук - някой подава определено количество и качество визуална информация на масите; след като системно са приучвани ДА ВЯРВАТ на телевизора, хората постепенно се отучват да мислят КРИТИЧНО И САМОСТОЯТЕЛНО. След което е много лесно да бъдат разколебани в собствената си преценка - пият новата рекламирана напитка, не им харесва, но Телевизора казва, че е страхотна. И хората почват да я купуват системно, докато им хареса...Същото се случва и с войните, които не случайно вече се предават по новините директно.
Те се пробутват на зрителя по същия начин, по който му се продава всяка некачествена и излишна стока...
Не твърдя, че това е заговор на евреите, или някаква подобна конспирация, нито пък ходя с шапка от алуминиево фолио, за да не ми прочетат мислите чрез сателит. Просто това са действащи психологически методи, използването на които носи полза както на търговците, така (както Ела правилно отбеляза) и на политиците. Ако накарам само един човек да го осъзнае и да почне да мисли самостоятелно, пак е нещо :)
Основното което обаче не мисля, е че телевизията ни прави по-лесни за внушаване. Хората не са просто същества, на които им наливаш от едното ухо/око и то влиза. Предполага се, че гледането на телевизия е съзнателен процес, ако не е, това не е проблем на телевизията, а на зрителите. Да не говорим, че книгите също предизвикват зрителни асоциации, в хора с по-развити способности се получава като филм. Всъщност, всяко нещо което чуваме или обмисляме, може и вероятно ще да бъде представено зрително в мозъка ни. За нас това просто е естествена среда.
Ние постоянно обработваме зрителна информация, дали я гледаме по телевизията или на живо, е горе-долу все едно. Виждаме неща, правим си изводи и така. Вярно е, че рекламите са дело на експерти по манипулацията, направени за да ни убедят да купим нещо. И какво от това, ние така или иначе ще си купим разни неща, всъщност твърде много неща. Според мен пропускаш образователната част на рекламата-примерно че има такова нещо като омекотител, че има различни марки омекотител, за какво служи, какво да очакваш. Рекламата е възможност за един човек/фирма да обяви на останалите с какво се занимава по увлекателен начин. Това е всичко. От там нататък, как информацията се обработва си зависи от самия човек и до каква степен той изобщо обработва информацията. Не можеш да виниш рекламиращият, че мацката която ти обяснява нещо по телевизията е секси. Всъщност не можеш да виниш никой, че ти използва неосъзнатите желания и комплекси, освен себе си, че не си ги осъзнал.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...