Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Когато започнах преди 14 години работа като учител, в нашето училище работехме по 1 вариант.За мен това е най-добрата система, с най-добрите резултати.Казвахме и системата 12/12, защото двете учителки на един клас имахме по 12 часа седмично.Можехме да се специализираме: природо-математически( едната учителка) и хуманитарни(другата) дисциплини.Спомням си, че изчислявахме норматива си с някакъв коефициент.Като умножим по него часовете си се получаваха 30 часа седмично...нещо такова.Не си пазя разпределенията от тогава, иначе можеше да проверя.
Това, което тогава беше важно и сега липсва на програмата е, че веднага след учебния час(напр.Български език) следваше час за самоподготовка(по Бълг. език) и се водеше от един и същ преподавател т.е. затвърдява се наученото веднага и ако има пропуски те се отстраняват на момента.Още повече, че учителят, който е преподал материала знае кой ученик е разбрал, кой вече има нужда от по-сложна задача, с кого е нужна диферинцирана работа.Подхода/метода на учителя и възпитателя сега (2 вариант) е различен и понякога децата се объркват.
Сега работим по 2 вариант-сутрин класният ръководител преподава ЗП, а следобяд възпитателят поема.
Възпитателят има: 2 учебни часа отдих-игри с децата;
2 самоподготовки (в зависимост от часовете сутрин к които никога не стигат);
2 часа занимания по интереси.
До тук са 6 часа=30 седмично.
Колкото до разпределенията, при нас винаги сме писали разпределения.Планирането на възпитателя по нищо не се различава от това на учителя-класен ръководител.Поне при нас е така и се контролира от директора.
Всичко това е описано по варианти и трябва да го има в училище заедно с норматива за всеки учител/възпитател.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!