Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
И донесоха злато и ливан и смирна
Златото се споменава много рядко в НЗ, три пъти в Матея, следва три пъти в Деяния и по веднъж в някои послания. Най интересен е хрусона в Мт.2:11 Мария Магдалена го е донесла при раждането на Господ.
Другата интересна дума донесена от М. Магдалена е "либанон" ( λιβανον ), среща се в тази си форма само тук, другото място където се намира е в "пещта", в която се хвърля полската трева. Мт.6;30, Лк.12:28. "Либанон" с "к" отпред не е пещ, а е някаква форма на "повяхване", на нещо което прави тревата да вехне. Предполагам това е нещо като притча, тревите на полето са слънцелюбиви и растат на светлината от слънцето, но когато тя се окаже в повечко, те повяхват. Няма никаква пещ в тези два случая. Предполагам, че тази дума ( κλιβανον ) е ключа за разбиране на значението на думата "либанон" това е някаква лампа, тълкуванията на думата поставят значение на "ливна" аромат или нещо такова. Донесената лампа сигурно е издавала и ароматизиран дим, ако не е била и нещо повече от свещ или вощеница. Практиката да се носи вощеница на гробищата от моите православни братя вероятно не е толкова ужасна, само дето те не го правят с разбиране, вощеницата говори за раждане и символизира за бъдещия живот и възкресението. Либанон се среща и в От. но там нещата са доста несигурни и странни и книгата трябва да се разглежда отделно. Връзката на менората във Храм с тази лампа ще се разглежда допълнително.
"Смурнан" е също интересна дума, тя е подобна на думата за миро ( μυρω ). И предполагам значи нещо сходно. Същата дума се среща и на друго място, Йн.19:39 където Никодим донася ( σμυρνης και αλοης ). Нищо чудно Никодим да е съпруга на Мария Магдалена. В Мр.15:23 имаме нещо интересно ( εσμυρνισμενον οινον ), което е много вероятно да е прокиснало вино, демек оцет, но не е! Оказва се, че когато са му го подавали самото вино е било натопено в кърпа повивка или нещо си такова, Той е бил вързан. За това думата е толкова дълга, смурнан е пелена или кърпа или повивка, в такова са му подали и оцета на кръста, като предполагам така са искали да му се подиграват, първо му подават вино, а за "десерт" гаден оцет. Това което го пише в тълкуванията, че хората са пиели оцет за утоляване на жаждата е абсурд и простотия, Господ да помилва тълкувателите.
Значи последно за това което Мария Магдалена донася при раждането е, злато вероятно златни съдове или някакви предмети от злато. Донася и лампа която е била и като ароматизираща свещ и донася и повивало или пелени. Ето това значи;
χρυσον και λιβανον και σμυρναν
Донесените за погребението от Никодим "алоес" е смес от масла и дезифектанти за помазване на мъртвото тяло. Той също донася "смурнан" за повиване. Миро-то, което се споменава на няколко пъти според мен не е името на самия флуид, а е някакъв бинт или марля, върху които се е поставяло самото масло и аромати. Така се усилва ефекта и продължителността на действието.
Много неща мога да ти кажа. Но преди да отприщя многословието си върху твоите анализи, ще ти разкажа една история за стопаджийка, която качих на Дупница за Ловеч.Момичето ми разказа интересна случка. Пътувала на стоп с брат си. Спрял един турски влекач и те тръгнали да се качват. Шофьорът изчакал тя да се качи, подал 20 лева на брат й и му направил знак да се маха.-- 20 лева са малко -- каза й аз след кратък размисъл. -- Аз бих дал 50.
Ухилих й се и подкарах камиона. Поговорихме си, и тя се успокои, че няма да й дам 50 лева. На Абланица я оставих. Тя пък ми остави много приятни спомени. След това се запознах с баба й в АБланица (не беше от Ловеч). А, да остави ми и номера си.Ако си разбрал тази история, има надежда за теб. Това е животът. Не дебелите книги и WoW. Повярвай ми, всички се мислим за богоизбрани. Обикновено става когато сме между 14 и 16 годишни. След това някои продължават да четат книги, други стават шофьори. Някои хем четат, хем стават шофьори. Но никой не се вживява в книгите. Никой писател не може да измисли това, което истинският живот ти дава.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!