Върнете се към Компютри | Профил | Публикации
всички ключови думи
Въведение: Първоначално бях замислил този материал като кратко практическо ръководство (HowTo) по прехвърляне на видео записи от VHS носител (видео касети) на компютър и обработката им (компресирането) в размер до два компакт диска (2х650MB) със запазване на разумно качество. Конкретния повод бяха проблемите и решенията, които приложих, когато прехвърлях записа от сватбата на един приятел. Само че бях забравил тотално за тази си идея, докато не попаднах случайно на един wedding.txt файл в видео папката wedding, в който се оказва, че предвидливо съм описал основните стъпки и настройки, както и избегнатите/решени проблеми. От тогава мина доста време, и не помня всички подробности; но се надявам сглобените и възстановени инструкции да помогнат на ентусиастите, разполагащи с видео касетофон, касетки, компютър и желание да постигнат цифровизация на остарелите ленти. И не на последно място, да спестят някой лев (между 30 и 50 в зависимост от продължителността на записа и конкретното студио), за да го вложат в ъпгрейд :).
Необходим хардуер и кабели: Освен касета със запис, стандартен VHS видеокасетофон и компютър, трябват още: видео карта с вход (или capture-прихващаща друга карта, тунера не е задължителен); звукова карта с вход (Line in); подходящи кабели - тук разнообразието от формати на изхода на видеото е голям, затова е необходима внимателна ПРЕДВАРИТЕЛНА преценка какво ще трябва. Ако ще се осъществява компресиране на аудио и видео потоците в реално време (едновременно с прихващането им от видеото), е нужна сравнително мощна конфигурация. Като минимум смятам процесор на 1000 MHz, памет на 256 МВ, 20 GB твърд диск. Работех на по-мощна машина и нямах проблеми с изчислителната мощ, макар че почти през цялото време системата работеше с над 50 % от капацитета си. Става дума за процесор на 1670 MHz, 512 МВ памет, 60 GB твърд диск SATA. За вида на видеото всъщност нищо не пречи да се използва и по-малко разпространените BETAMAX видео носители, стига да е налично съответното възпроизвеждащо устройство.
Необходим софтуер: Първоначално е необходима функционираща операционна система. Нататък ще става дума само за Уиндоус. Ако линукс потребител е успял да подкара capture хардуера си, няма смисъл да му се обясняват по-нататъшните действия. MAC потребителите си имат съответния софтуер … А останалите не мога да ги мисля :) Та освен "прозорци" е важно да са коректно инсталирани драйверите на прихващащия хардуер. И тези на звуковата карта, и да е включен Line in от Уиндоус Миксер източника. Щом ще се прави компресия, са необходими инсталирани аудио и видео кодеци (енкодери)- почти всички популярни обикновено се разпространяват архивирани в самоинсталиращ се пакет, като klmcodec134.exe - 23 MB. Силно препоръчителна е и последната версия на DirectX. DirectX е необходим заради Direct Show. Крайно безмислено е да се използва Video for Windows API. И последна, но много важна, е използваната от мен универсална и страшно добра програма за самото прихващане и компресиране - Virtual Dub. Размерът и е под 1 МВ, стабилна е, бърза, качествена, и най-важното - лицензирана е под GNU GPL - тоест софтуер с отворен код, и безплатен. Официалният адрес на Virtual Dub e: http://www.virtualdub.org/ Важно уточнение - ако няма да се прави компресия в реално време, а се избере варианта за запис на материала на твърдият диск, е нужно много свободно пространство. За три часа некомпресирано видео - около 36 GB! И още по-важно - файловата система да не е FAT32/16, а NTFS. Защо ли - в моя случай на 20-тата минута от записа, когато бях нагласил, подкарал всичко и се помотвах, чакайки, компютърът ведро ме уведоми "Не мога да създам файл по-голям от 4 GB!" … И беше прав - това е ограничението на FAT32.
Процедури по свързването: При мен най-добри резултати се получиха, като свързах видео сигнала от възпроизвеждащото устройство в композитния вход на прихващащата картна на компютъра, а аудиото го свързах в Line In на звуковата карта. Тук трябва да спомена, че разполагах с екзотичен прихващащ хардуер, на който с много труд и ровене успях да инсталирам работещи драйвери. Имаше и телевизионен тунер, с който не се преборих; но това не би трябвало да има значение, качеството на образа нямаше да е по-добро. Трябва да похваля испаноговорящият Eduardo Jose Tagle, поддържащ сайт и написал съвместими драйвери за Bt848 и Bt878, който ме спаси :). Адреса на сайта WDM Video Capture Driver for Bt848 / Bt849 / Bt878 & Bt879 Chipsets е: http://btwincap.sourceforge.net/ Сега е моментът да се избере от Уиндоус миксер източник: Line In. Настройки на Virtual Dub: Наричам файла Wedding.avi; Nа аудио избирам Уиндиус миксер - Line In; Поставям на първото деление силата на звука; Избирам "Радио" качество - PCM 22 kHz 8bit mono 22 kb/s (в случая по-високо качество няма смисъл); От видео настройките - кодеци - избирам Divx pro 5.0.5 - home theater (опитал съм всички останали, налични тогава енкодери, и този ми предложи най-доброто съотношение качество/размер на файла); На стоп условия въвеждам ограничение на размера на файла 649 MB; При настройките на прихващането въвеждам честота на кадрите - 25 fp/s; И заключвам видео потока към аудиото. ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ НАСТРОЙКИ СЕ ОСТАВЯТ ПО ПОДРАЗБИРАНЕ! До тук всичко е готово, идва моментът да се натисне бутона за възпроизвеждане на видеото, и бутонът ОК, после capture (или беше СТАРТ?) на Virtual Dub, и процесът започва. Е, след известно време продължителността на записа вероятно ще надхвърли зададеното ограничение на файла от 649 МВ, та ще се наложи ръчно да се търси къде е спрял записа, и да се нагласи видеото да започне втория файл от там, но това вече е лесно. Остава само да се запишат получените файлове на CD носители, с което задачата е изпълнена.
Марио Асенов
Браво! Тъкмо се нуждаех от такова HowTo! Трябва да прехвърлям няколко пиеси (в които съм бил участник :)) на дигитален носител, че да ги запазим за поколенията.
Мислех си, че трябва да експериментирам сумати време докато го направя, а то гледай - даже не съм търсил и обяснение как става, а го намерих :)!
Благодарско!
Моля, моля!
Това е доста стар материал, рамщайнчо знае за него, пусках го и там във форума, и мисля, че бая отдавна съм го пускал и в блога си на бглог ...
Но съдейки по реакциите, наистина е помогнал и тогава, радвам се, че и сега е актуален :)
Asenoff, материала е полезен, определено. Доста хора ме питат как да се справят с подобна задачка, и често срещам трудност да им обясня, че не мога да знам всичко :) Сега ще ги препращам директно тук.
Едно уточнение за тези, които са решили да използуват TV тунер за кепчъринг. Повечето от тунерите, продадени в БГ (може и другаде, но за БГ знам със сигурност) през последните години, имат сериозни проблеми с драйверите. За XP особено. Доказано е, че "доправени" драйвери, свалени от Мрежата, работят по-добре от заводските. Които достатъчно често изобщо не работят. Та, ак сте решили да си купите TV тунер само за да свалите някой филм или сватбата на сестра си на DVD, откажете се - има и други устройства. В противен случай се подгответе за няколко часово ровене и инсталиране на три до дест (засега рекорда е 21) драйвера със съответните тестове, докато намерите нещо наистина добро.
Ако машината ви не е достатъчно мощна, за да кодира в реално време, но можете да си позволите 40-50 GB свободно дисково пространство (говорим си за NTFS, ако не сте прочели внимателно горния материал - направете ги, има смисъл) , можете да направите първото "сваляне" в някой от форматите, изискващи по-малко ресурси (без да разкапете тотално качеството на картината, разбира се) и след това, на спокойствие, без да ви се налага да се съобразявате с постоянната скорост на подаване на информация от VHS плеера, да прекодирате записа в DVD или каквото ви щукне, за да се събере на съответния носител - DVD диск или едно-две CD-та.
За да коментирате тази публикация трябва да се регистрирате. натисни тук
Още...