Върнете се към Начално образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Как ви се струва? Кому е нужно това състезание?
Не са ли твърде много допуснатите грешки?
Обмислени ли са критериите? На зад. 7 точките са разбити, а при зад. 8, 9 10, 11, 12 не се допуска разбиване.
Колежка, която води една от паралелките ІІІ клас, отсъства и аз трябваше да се заема с проверката. Без да омастилявам, само с молив съм писала днес, и отбелязването на резултатите ми отне може би около 5 часа. ПЕТ ЧАСА за един клас!!!
Тръгнах си от училище след 18:00 часа.
Поне два часа съм умувала какво искат да ни кажат компетентните лица с критериите, които са толкова несъвършени, ама толкова несъвършени, че децата им се подиграват с недомислиците.
По първа задача инструкциите са да се поправят посочените правописни грешки, което не ни обвързва по никакъв начин с други евентуални грешки, които биха могли да се допуснат. Като например по-честа грешка е тротУар, а не трУтоар. А едно дете беше поправило, с основание, "Внимаваи", превръщайки го във "Внимание". Логично е, нали?
Във втора задача трябва да се отбележат петте разлики, но има и друг номер - просто ограждаш всички предмети на картинката и петте разлики няма начин да не са някъде там... И съответно аз пиша точки за верните отговори, разбира се.
Четвърта задача. Децата отново прилагат хитрост. Ако отбележиш всички знаци, никой не може да те упрекне в незнание. Така точките са ти сигурни.
Оххх. А пета задача? Едно дете беше изброявало какво иска да има или да няма наоколо. Иска правила, спортно игрище, детски площадки, цветя, дървета, правила, чистота и да няма около училището дупки и автомобили. Това изказване отговаря на изискването за максимална употреба на опорни думи, за логичност и за граматическа коректност, без да е необходимо са се увличат децата в писане на текстове.
Седма задача е обвързана с шеста, което смятам за некоректно. Значи, ако не си решил шеста, не можеш да изпълниш седма. Но, честно казано, мене ме изпълни отвътре едно дете, което без да е образувало думи в шеста задача, е нарисувало картинки в седма с представители на живата и неживата природа. Сред тези картинки са именно слънцето и звездите и аз отразих в протокола, че детето е изпълнило задача 7.
Осма задача. Някъде да пише дали народните будители и революционери трябва да имат български произход? Не... Не пише. Ами отговор като Робин Худ, който е моят любим герой от детството, го отбелязах като верен.
Задача 9, представена с пъзел елементи, и при която се иска децата да се ориентират в редици и колонки, не мисля, че най-уместният подход.
Много интересно ми се стори, че последните три задачи в указанието не са решени. Сякаш авторите не са наясно с решението им.
Не че не могат да се решат тези задачи, но за мен е некоректно да оставиш учителите да умуват, като си почнал да описваш решенията на всяка задача. Аз, например, всред училищната шумотевица и петте лично мои часа преподавателска натовареност вече не бях сигурна, че не греша някъде. Потърсих друга колежка, за да сравним резултатите и за да съм сигурна, че съм огледала всичко.
1. Защо състезанието се проведе в два различни дни? Както Стефанов беше споделил - наистина Знам и Мога. 2. На една от задачите моите деца са посочили Таньо войвода, който е легендарен за нашия край и сега МОМН казват, че не е революционер, освен имената, които те са посочили. На всичко отгоре не виждам и името на Христо Ботев??????????!!!!!!!!!!!!!!!! в същата задача. Няма да продължавам, защото е...Но аз започвам да се чудя какъв е патронът на моето училище.
И понеже нещата с тази писмена работа са неясни и неточни - тя не е създадена като инструмент за измерване на знания и умения, въпреки заглавието й, аз съм стигнала още по-далече. Давах точки и за имена на личности като Вазов и цар Симеон, които в моите лични представи също се вписват като будители.
Ще трябва да попълним и този протокол, но някой наясно ли е какъв е максималният брой точки с тази отворена 8 зад.
До сега проверявах и пресмятах точки от работите на учениците.Проготвих си и калкулатор. Но всъщност го използвах за пресмятане грешките на съставителите.Всички проверяващи в нашето училище негодуват от "великите" указания.Състезанието се проведе вчера, дори някои колежки успяха да проверят още вчера някои работи и хоп днес корекции на указанията.
Какво си мислят господата и дамите от министерството, че могат да ни разиграват? Та не е ли подигравка към ученици и учители самото състезание "Знам и мога"?Това ли "знаят и могат" в МОМН? Недопустимо е!Отново се пръкна едно недоносче, опорочена идея!
Съжалявам, колеги, за острия тон, но до кога ще се продължава така?
Колеги, и аз се присъединявам към вашите мнения написани по темата!
Безкрайно възмутена съм от начина на организиране на състезанието, от предложените задачи, от всичко свързано с темата....За мен това е недопустимо! Национално състезание организирано по възможно най-некомпетентния начин!!! Като класен ръководител на третокласници, а и като учител въобще, изказвам възмущението и безкрайното си огорчение от факта, че така и няма да има последствия за хората отговорни за некадърното съставяне на теста за състезанието, за същите тези хора от МОМН, които изискват от нас учителите компетентност , а в същото време се подиграват с труда ни... Питам се колко още ще продължава това......
В момента проверката в нашето училище е спряла заради несъответствието между задачи и критерии за оценка. Чакат се инструкции от РИО как да продължи оценяването. За сега "РИО-то" мълчи, а децата се вълнуват и искат да знаят резултатите си. Как да им обясня, че не знам кога точно ще са готови тези резултати???
Някой може ли да изчисли колко листове хартия са изхарчени, след като само на едно дете се падат по 3 листа - два изпитни и един протокол?
Некоректно поставени са почти всички задачи. В това съмнение вече няма. Грешките са непоправими, каквито и инструкции да се дадат оттук-нататък. Състезанието трябва да се анулира и повече опити (като второ такова състезание) за тази година да не се правят.
За следващата година нека МОМН да обърне внимание на факта, че живеем в 21 век - векът на високите технологии и да използва връзката с интернет, за да пести разход на хартия и време, защото се разбра, че освен на електронен носител се иска от нас да занесем резултатите на хартиен носител в РИО. Тоест, ще ми отиде още един следобед, за да се разходя до инспектората.
Също така нека нашето министерство да опрости и намали до минимум писарството, защото да се описват цели два дена резултатите на един клас - това е безумие, меко казано. Неоправдан разход на време и ресурси от всякакво естество.
След всичко случило се до този момент аз започнах да гледам на нещата под друг ъгъл. Оцених писмените работи така, както сметнах за правилно, използвайки инструкциите, но и проявявайки творчество в известен смисъл. На последните три задачи съм давала половинки точки, ако са решени донякъде или решението е вярно, но има грешка само в изчисленията.
Така че, не мисля, че може да се установи максимален брой точки в цялата каша. При мен се случи точките да минат 20. Може би ще ме накарат да ги коригирам, но не мисля повече да се вълнувам и да се ядосвам заради чуждите грешки.
Така се радвам в този момент, че някъде по трасето се е забавила заявката за третокласниците от нашето училище. Децата пак са жертва на безумици, а ние в същото време се опитваме да им съхраняваме вярата в образователни ценности и справедливост...Колко страшно! Защо ли се сещам за думите на един философ, който беше казал нещо от сорта: "По-умният винаги отстъпва....Каква "велика" мисъл! Ето това обяснява защо светът се ръководи от глупци." ?
Защо ли бучим само по между си? Заслужаваме си го. При нас народната мъдрост " Да би мирно седяло - не би чудо видяло!", трябва да се обърне обратно. Докато седим мирно и изпълняваме всяко поредно безумно указание - ето ти ново чудо! Компот от пътни знаци, народни будители, обиколки на фигури, правопис, пъзели и какво ли още не, без прецизни критерии за оценяване. За мотивацията да не говорим. Прочетох, че амбицията на инициаторите на това състезание "Знам и мога" е всъщност да проверят до колко могат учениците да прилагат и пренасят усвоените знания в нови ситуации...Ето една такава!
Предлагам ви, уважаеми колеги, ние да изработим заедно критерии и оценка за труда на създателите. ЗАЕДНО. Нека всеки предложи по нещо към Протокол № 3 ... После ще им го изпратим.
Искам да знам името на автора на въпроса за народните будители. Как съобрази и колко време му отне да пресметне броя на темите по ЧО по учебника на Булвест при един час седмично през І срок и да реши ,че теста е съобразен с взетото учебно съдържание? Аз днес предадох урока за будителите. Децата се затрудниха дори и при писането на името на Паисий и Софроний, камо ли да го знаят от обща култура.Също днес преподадох урока за умножение с преминаване.
И така- по този критерий несъобразяване с учебния материал - се присъждат 0 точки. Да им е честито!
Присъединявам се към всички, препатили за пореден път от недоумиците на МОМН. Винаги съм си мислила, че след някаква "издънка" по-висшестоящите( и предполага се по-умни) от нас ще си извадят поука и вече добре ще обмислят и премислят всичко, и ще създават интелигентни тестове с ясни и категорични критерии, но явно за пореден път съм се лъгала.Стана ясно, че няма задача в прословутото състезание, която да е зададена коректно и критерий, който точно и обективно да оцени написаното от децата. Към всичко казано добавям още един казус за размисъл. Слънцето звезда ли е, а звездата слънце ли е ?
Аа съм ваша колежка и за пръв път пиша в блога.
Класен ръководитвл съм на ІІІ клас и се сблъсках със същите проблеми свързани със състезанието "Знам и мога". Нашият принтер също не е цветен и аз помолих проверяващите да го имат впредвид при оценяването , но те не обърнаха внимание на моите аргументи.Просто се постараха да "орежат "колкото се може повече точките на децата , та нито едно да не се класира.Максималният резултат е 18,3 токи .Аз не знам дали този ученик /получил такъв брой точки/се класира за областния кръг.Също така по математика днес за първи път се запознахме с умножение на трицифрено число с едноцифрено с преминаване на десетицата, а в последната задача има умножение по 5. Ако задачата е решена вярно, но има грешка при умножението, колко точки се пишат? А , ако задачата е решена до половината? Имах много въпроси, които зададох на комисията, но никой не ми отговори.
Колеги, аз съм оценител. Още вчера при започване на проверката и оценката на изпитните материали на учениците с колежката се сблъскахме с поредния абсурд на МОМН. Решихме да изчакаме, защото от опит знаем, че първо спускат задачи, а после започват да разсъждават. Все още чакаме допълнителни указания и яснота по критериите. Явно - няма да ги дочакаме, защото има и срок за предаване на протоколите. Най-активно следим коментарите в блога. Вече ми става ясно, че трябва да "се спасява кой както може". Свикнали сме! Но - така ли трябва?!
Затова напълно подкрепям колежката да създадем заедно Протокол №3. Допълвам предложението: Официално да поискаме от МОМН да прекрати състезанието.
Идеята за състезанието е чудесна, подкрепям я! Но провеждането му е опорочено и то от най-високо ниво. Предлагам да пуснем Подписка в блога. Нека който е недоволен от организацията, от критериите, от недомислията, да подкрепи предложението. Имаме достатъчно време до следващото ниво на състезанието да успеем да се организираме и да изразим недоволството си.
Надявам се администраторите на блога да подкрепят предложението.
Tony wrote : Didi_ap wrote : .Просто се постараха да "орежат "колкото се може повече точките на децата , та нито едно да не се класира.
Didi_ap wrote : .Просто се постараха да "орежат "колкото се може повече точките на децата , та нито едно да не се класира.
Aneliq, на зад.1 броихме колко грешки е открило детето и не сме отнемали точки, ако е допуснало нови.
За математическите задачи не съм съгласна с инструкциите да се пише точка за изведен отговор в края, а да не се даде някаква десета за правилно решение. Последната задача трябва да бъде махната и изобщо да не се коментира нейното оценяване.
Между другото, едно дете от съседна паралелка беше написало към тази задача имената на учителите, класни на ІІІ клас, защото в неговите очи те са народни будители и лично аз съм напълно съгласна с неговите предложения.
Бях много притеснена, като казаха, че децата ми не са се справили добре и като видях въпросите, смятам, че има ученици от класа които могат да се справят отлично с тях, но не разбирах защо се получи така. По-късно, като прочетох указанията за проверка, разбрах откъде се получава по-ниския резултат.
Благодаря на колегите, които подкрепиха предложението ми. Изчаквам за още коментари с предложения, ако има такива, за да ги обобщя и оформя ПРОТОКОЛ № 3. Сега ще изместя малко темата, но не съвсем...
Има редица други дразнители в нашата сфера, които не ми дават мира. Какво ще кажете, колеги, за тестовете по БД? Освен, че оправяме бюджета на някои автори и издателства, какво всъщност се постига с тях?! В края на всеки срок се започва едно безмислено писане, попълване на данни. Намразих си името. За 4 учебни години с един випуск от 22 деца, трябва собственоръчно да напиша трите си имена 352 пъти, още толкова пъти името на училището и още толкова пъти трите имена на детето. На кого е нужно всичко това? Хартия! Срещу пари, труд и безмислено пропиляно време. Бавно и постепенно се измества водещата роля на учителя в образованието, като му се налагат и вменяват несвойствени задължения. Но за сметка на това изискванията стават все по- педантични и нелогични.
И това не е всичко! ВНИМАНИЕ! Задават се характеристиките!
"Попълването на атестационните карти по БДП е символично наказание за учителите." Много точно и вярно, според мен.Колко от родителите поглеждат тази карта, която връщаме на ученика? А колко от децата биха се справили от първия път, ако не им помагахме? В тази цапаница аз трудно се ориентирам.
Колеги, подкрепете предложението на Mdriana.Давайте своите мнения, за да ги обобщи. Тя е борбена, има интересен стил и аз и вярвам.
Ако не беше тъжно, щеше да бъде смешно...
ОБЩНОСТ НАЧАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ
относно
НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ „ЗНАМ И МОГА” 2010
Инструкция за съставители и организатори
Уважаеми съставители и организатори, тази инструкция е предназначена за вас.
Моля прочетете я внимателно!
След направената организация и провеждането на състезанието „ЗНАМ И МОГА” 2010, останете със себе си, тъй като задачите, които подготвихте, изискват точно сумиране и оценяване Не ви е нужен калкулатор. Оценката за вашата работа е нанесена в Протокол №3 на оценителя.
Събралите под 95 % от максималния брой точки – НА УЛИЦАТА!
ОБОБЩЕН ПРОТОКОЛ №3
НА ОЦЕНИТЕЛЯ ЗА СЪСТАВИТЕЛЯ
Задачи от Училищния кръг на състезанието за третокласници
Проведен на дата 23.01 2010 год. във вашето или пък на 25. 01. 2010 год. в нашето училище
Вид на критерия
Критерии за съставяне на теста
Резултати
ТОВА НЕ Е ПРИМЕР, А ФАКТИ
Формат
Задачите са обединени тематично и са съобразени с учебния материал, изучен до момента на провеждане на съответния кръг на състезанието.
Задачите създават възможност за решаване на проблем, за избор на решение и аргументиране на собствен избор, за изява на оригинално мислене и творчество.
Нерешена задача
* Задачите не са съобразени с изучения до момента материал /умножение с преминаване, народни будители и революционери/
* задачите не дават възможност за аргументиране на собствен избор и оригинално мислене
Класиране
Учениците, които са получили над 95 % от максималния брой точки се класират на общинско ниво.
*невъзможност за формиране на максимален брой точки/зад. 8 е отворена/
Очаквани резултати – индексация за успех
Да стимулира уменията на учениците да прилагат усвоеното в нова ситуация и среда, да решават проблеми, да предлагат и аргументират идеи, разкриващи развитието на социални умения и творческия потенциал на учениците.
* некоректно зададени задачи
* непрецизно изработени критерии за оценка
* несъизмерими критерии спрямо трудността на задачите
*невъзможност за обективно сравняване на резултатите
* обвързаност между задачите
* невъзможност за формиране на максимален брой точки
Ресурсна обезпеченост
човешка
времева
финансова
* ангажиране на много учители, които са максимално затруднени с така поставените задачи и критерии за оценка и отчитане на резултатите
* трудоемка, излишно формализирана и усложнена организация за проверка и обобщаване на резултатите
* всички разходи по техническото изпълнение са за сметка на училищата, без оглед на възможностите им
* заплащане на допълнителен труд не се предвижда
Извод
В този формат състезанието е опорочено и не са осъществени основните му цели
Общ резултат в точки от всички задачи
под 95 %
№
на участника
в експеримента
Населено място
Име
1.
Шумен
Марияна Иванова Новкова
2.
Боянка Александрова Георгиева
3.
Горна Оряховица
Мария Георгиева Николова
4.
Свищов
Ирина Ангелова Папазова
5.
Росица Петрова Ламбева
6.
София
Теодора Николова Дринкова
7.
с. Гара Елин Пелин
Даниела Йорданова Апостолова
8.
Благоевград
Тонка Кирилова Панайотова
9.
Паола Колева Върбанчовска
10.
Виржиния Димитрова Тодорова
Приятна и спорна работа!
Ако от министерството бяха помолили няколко начални учители да подготвят задачите за състезанието ,нямаше сега да се сблъскваме с тези недообмислени варианти на задачи.Два дни проверяваме и се чудим как да оценяваме.Не ,няма смисъл да пиша, предполагам ,че и при вас е била същата ситуация.
Но при нас не се говори за плащане.
Подкрепям Протестния протокол!
2. гр. Шумен - Боянка Александрова Георгиева
ПОДКРЕПЯМ!
3. Горна Оряховица- Мария Георгиева Николова
4. гр.Свищов- Ирина Ангелова Папазова
Meri Nikol wrote : След допълнителните указания, които пристигнаха като след дъжд качула, трябваше да попълвам индивидуалните протоколи втори път, заради корекция на точките. Присъединявам се към инициативата с две ръце и два крака, защото ми е дошло до гуша от бюрократи и от безмислици като БДП. Умирам от смях, когато всеки ден трябва да пиша в материалната книга,че отделям 5 минути по БД. Ама вие представяте ли си, ако някой съвсем се захласне по това указание и вземе да повтаря последния час едно и също! Не само той ще се намрази, ами и на децата ще им става лошо. Защо тогава трябва да се лъжем, питам аз? ПОДКРЕПЯМ ИДЕЯТА ЗА ПРОТЕСТНИЯ ПРОТОКОЛ!
ПОДКРЕПЯМ !!!
5. гр. Свищов - Росица Петрова Ламбева
Подкрепям!!!
6.гр. София- Теодора Николова Дринкова
Zhekov написа : Нашата държава наистина е АБСУРДИСТАН. Първата ми специалност е инструктор, но трябваше да изкарам курса на мошеника Паунов, да му платя паричките, за да мога да водя БДП. Иначе не мога да преподавам, курса бил по - важен от специалноста. Хич не им е за безопасноста на децата, а да си откраднат още малко пари.Те са едни и същи хора. ПРЕДЛАГАМ ДА ЗАПОЧНЕМ ДА ИМ ПИШЕМ ИМЕНАТА.Съставители на помагала и лши учебници.Нека всеки поименно да ги изписва.
Според мен, предложението ти е тема за отделна публикация. Това, което наблюдаваме с БДП, съм съгласна, че е безумие. Платени курсове, на които нищо ново не научаваш, но идеята е уж да опресняваш знанията си. Всъщност истинската цел са парите. На тия курсове ти трябва да си купиш помагала за учениците и за себе си. После да развиваш уроци и петминутки, които след това г-н Паунов събира в книжка, издава и ни продава. (Тази пък лудост с петминутките, което значи да разработиш двеста броя за всеки последен час от учебната година, ме уби!)
Вместо да тъпчем само върху безопасността на движението по пътищата тези знания и умения могат да се включат и да станат част от нещо по-глобално, каквото е опазването на детското здраве. Така ще говорим не само за пътищата, но и по много, много други важни теми.
При нас, допреди да напусна училището, нямаше информация за максималния брой точки, което съм напълно съгласна, че е разтегливо понятие, най-вече заради отворения въпрос 8.
Първият написан носи една точка, а следващите се оценяват по 0.5 т.
При нас имаше 9 изписани имена-първото е 1т., а останалите 8 по 0,5т. Или 1 т.+ 4 т.= 5 т.
Колеги, това за 19.5 точки максимум чувам за първи път. На нас ни се каза - вторият е 95 процента от този, който се е представил най-добре /не е уточнено какво значи най-добре представил се, колко точки е това, просто най-много точки/. Максимумът, получен в съответното училище, е най-добре представилият се. Вторият е на 95 процента от него. Ама най-добрият резултат в училището може да е 13 точки... Може да е 20, може да е каквото и да е число. В нашето училище имаме резултат 20 точки, НЕ 19,5. Какво правим? Е, няма да преработваме, за да се чудим как да отнемем на детето 0,5 точки, за да се вмести в някаква неточна и измислена скала.
Всякакви несъгласия, изпратени по Интернет, събрани в блог, нямат сила. Официално писмо, по нормалната поща, с изходящ номер, до съответната институция, изисква официален отговор. Скоро беше направено сдружение на началните учители в блога. Това писмо може да бъде от негово име, от тази неправителствена организация, с изходящ номер. Подписите могат да се съберат за много кратко време от доброволци в отделните общини и да се приложат. Това е начинът, според мен, да се реагира и да се очаква някакъв резултат.
Ето при нас какво се случи - резултатите оценени, обобщени, на всяко дете с личен протокол ги носим, обаче се оказа, че точките не можело да бъдат над 19.5, а ние имахме с 23.2, защото някои деца бяха написали и 10 будители. Обаче по указание пишело, че точките не могат да са над 19.5. Къде е това указание? Как да се изчисли 95%??? И трябва да се занесат само тези индивидуални протоколи и самостоятелни работи на децата които имат над 17,5 точки. Не знам и нищо не разбирам. Защо така се получава- уж отворена задачата, а ограничава?!?!?Но така не ни ги приемат протоколите!!!Поне при нас!
Веда, сдружението не е завършило процедурата си по набиране на членове. Според българските закони е нужно Общо събрание с личното присъствие на всеки желаещ колега да стане негов член. Това не е направено, така че все още не сме сила.
Ще си позволя да кажа, че имам уверението на експерт от РИО - София, че всичките ни мнения, изразени тук, ще бъдат взети под внимание и той ще изработи становище за това как е преминало състезанието.
Колеги, присъединявам се към мнението ви относно „ЗНАМ И МОГА”
В нашето училище две колежки проверяваха
3 дни и пак не сме готови. Как е възможно след толкова подробни,
макар и неточни указания, накрая да няма максимален брой точки за
задачите в за цялото състезание? Така, началните учители, които са
специалисти по всичко, щяха да доизкусурят некадърността на
съставителите. Имаме деца, които събраха по 18 точки/условно казано/.
Е, какво да им кажем? Впишете ме в Протокол №3!!!
Колеги, не съм в 3 клас. При нас не е провеждано това състезание и не съм наясно със задачите и критериите. Моля, публикувайте задачите, за да стане ясно и на такива като мен какво точно предизвиква вашето недоволство /съдя по коментарите, че е абсолютно основателно/. Ще ми бъде интересно каква "велика идея" е сътворена от нашите висши ръководители.
И още един въпрос към всички колеги от блога, а именно харесвате ли училищата да бъдат на делегиран бюджет? За вас лично той как се отразява на работната ви заплата? Как се отразява на авторитета на учителите и училището като институция на всяка цена да се задържат деца в училище, дори и с цената на компромиси относно дисциплина, та даже и завишени оценки, за да са доволни родителите? Ще бъда доволна, ако се включат повече колеги, за да се разбере какво е мнението на учителите в цялата страна.
Задача 12 е зададена повече от некоректно.От данните в условието задачата не може да бъде решена,освен ако децата не положат,че страните BC и DC са равни на DB,а такива неща ние просто не учим! И слава богу!
Мариянче, впиши ме в протокола. Не съм изненадана от нищо. Години наред -нищо ново. Явно в тази наша БЪЛГАРИЯ търсят на хората работа, а не за работа хора.Жалко, че потърпевши са нашите деца.
Виржиния Димитрова Тодорава
ДОБРЕ ДОШЛИ В АБСУРДИСТАН!
ТЕЖКО ИМ ГОРКО НА ОЦЕНИТЕЛИТЕ!
А ЗА ТОВА, ЧЕ РАЗОЧАРОВАМЕ ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ ДЕЦАТА ?
ДО КОГА С ТАЗИ АНОНИМНОСТ, ГОСПОДА И ГОСПОЖИ ОТ МОМН?
ПОКАЖЕТЕ СЕ И ПОЕМЕТЕ ОТГОВОРНОСТТА ЗА ПОРЕДНОТО БЕЗУМИЕ!
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...