Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Започваш да атакуваш родителското тяло и да обясняваш колко много, ама много искаш да имаш Game Boy, и игровата конзола става предмет на ежедневни разговори. Тате и мама обаче се съпротивяват, изтъквайки редица причини да не купят тази “играчка”. Още си малък за компютърни игри, неоправдано скъпо е според тях, по-добре е да се занимаваш с нещо друго...
Общо взето, такава е ситуацията при нас в момента. С допълнението, че все пак проучихме пазара в София и установихме колко е беден. Game Boy Advance SP се предлага само от “Плесио” за 219 лв. (има вариант и за 259 лв.). На всичко отгоре търсенето е голямо и когато звъннахме в магазина, продавачът не беше сигурен дали единствената налична бройка може да бъде продадена, или е мостра. Ако са верни данните в този сайт, в Румъния и в Турция същият модел може да се купи четири пъти по-евтино! Някой може ли да ми каже на какво се дължи драстичната разлика в цените? И трябва ли да пътуваме зад граница, за да не даваме грешни пари?
Аз продължавам да съм резервирана по отношение на Game Boy, но все пак отчитам, че неговото притежание е не просто детски каприз, а елемент на социализация, на вписване в обществото. Искаме или не, децата ни отрано се “компютризират” и нещата, свързани с компютрите и игровите конзоли, са тема на техните разговори.
Много ви благодаря за коментарите. За мен е важно да чуя и други гледни точки по казуса “Гейм бой”.Istinata, отначало и в моята глава преобладаваха твоите разсъждения. Даже мислено се разсърдих на родителите, които позволяват на децата си да носят конзолата в детската градина. Но после си казах: добре, ако в тази възраст някои неща могат да бъдат спестени на неукрепналата психика, дали тя ще бъде достатъчно укрепнала, за да ги приеме след 2-3 или повече години? Различията между възможностите на хората – физически, интелектуални, социални, финансови и т.н. – са неоспорим факт и може би е по-добре отрано да свикваш с тях. Това, както пише Гаргичка, може да действа и стимулиращо на децата.
Разбира се, има риск малкият човек да бъде наранен, ако семейният бюджет едва-едва се крепи и родителите няма как да купят играчка за 200 лв. например. Не знам как трябва да се постъпи в този случай, честно казано. Вероятно решението е индивидуално и зависи от много обстоятелства.Гаргичке, мислиш ли, че е правилно оправянето на леглото/миенето на зъбите да зависи от получаването на подарък за него? :) Вкъщи не използваме такива хитрини. А за павлинска се чудя как е редно да се напише, защото такава дума не може да се образува по правилата на българския език (плезещо се емотиконче). Значи притежателните прилагателни се образуват от женски лични имена с наставката -ин- (Павлина – Павлинина дъщеря), а от мъжки – с -ов-/-ев- (Иван –Иванова дъщеря). Случаят с ботевски, байганьовски вече е друг: това не са притежателни прилагателни, а прилагателни за качествена характеристика (байганьовска постъпка – не е на Бай Ганьо, а на някой друг, който се е държал като него). Ако все пак много искаш да словообразуваш експресивно, както си направила, вероятно трябва да напишеш Павлинска. (И на мен не ми звучи с малко тука! Виж какво, пиши без притеснение такива думички в разрез с правилата, аз лично им се радвам: съдържанието винаги е по-важно от формата :)
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...