Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Мой превод на "What is the money" на Бернард Летаер - www.lietaer.com
Истинската същност на парите
Повечето хора мислят за парите като за „неща”, защото това е начинът, по който те (парите) обкновено изглеждат - под формата на хартия, монети, чекове, кредитни или дебитни карти и т.н. Обаче ако се случеше така, че след корабокрушение да попаднем на някой необитаем остров, щяхме да открием скоро, че джобното ножче продължава да е полезно като режещ инструмент, докато парите, с които разполагаме под каквато и да е форма, в брой или чекове, са станали абсолютно ненужни. Естествено би останала хартията, но тя не би се наричала повече „пари”. За да съществува едно „нещо”, изпълняващо функцията на пари, то трябва да разполага с една общност, която да е съгласна, че точно това - тази вещ, а не нещо друго, има дадена стойност в търговските операции.
Парите могат да бъдат дефинирани като онова "нещо", за което между членовете на една общност има съгласие, споразумение, договор да го използват като инструмент за улесняване на размяната на стоки и услуги помежду им. Както всяко споразумение, парите се нареждат до другите социални творения, като брачния договор или договора за наем. Тези творения са реални, макар да съществуват само в умовете на хората.
Паричният договор може да бъде приет и подписан формално или неформално, по желание или насила, съзнателно или несъзнателно. Очевидно е, че повечето от нас не са давали съзнателно одобрението си да използват американския долар, еврото или японските йени, и още по-малко са се напъвали да разберат каква е тяхната истинска същност. Ние просто ги използваме, сключвайки несъзнателен договор с банкова си система.
Всяко парично споразумение-договор е валидно единствено в границите на една общност. Някои парични договори са валидни само в съвсем тесен кръг, пример са чиповете в играта на карти или рулетка сред приятели; такива са били за кратко цигарите - разменна монета сред войниците на фронта през II световна война; други са валидни в значително по-големи общности - като гражданите на определена нация. Общността може да бъде и географски разпръсната, пример ползвателите на интернет, или може да включва много обширни части от световната общност – такава е общността на ползващите американският долар в ролята му на основна/референтна интернационална валута.
Ключовата функция, която трансформира един предмет в пари, е ролята му на посредник в размяната на стоки или услуги. Има ред други функции, които днешните пари се опитват да изпълняват, като например мерна, счетоводна единица, инстумент за спекулация или съхраняване на богатство, и т.н., но тези функции могат да се считат за второстепенни, тъй като в историята на човечеството са съществували и съществуват ефективно функциониращи валути, които не изпълняват последните роли. С други думи, магията на парите им е придадена от обстоятелството, че една общност се е съгласила да ги използва като разменно средство. От това следва, че де факто парите и паричните ни системи не са реалности като въздуха и водата, ами са избор, кавито са гражданските или бизнес договорите. Терминът „пари” се използва в тази статия като общ, генерален и многофункционален термин.
Един специален тип пари се нарича „валута”. Има 2 генерални подкатегории валути: национални валути и допълнителни валути. Ние сме свикнали да считаме за „реални” пари само своите национални валути. Независимо от това националните валути са проектирани за покриването само на някои специфични нужди, докато не са в състояние да задоволят други важни нужди, като едновременното стимулиране на търговията и сътрудничеството, или опазването или възстановяването на естественото равновесие в околната среда. Някои други вече действащи валути са проектирани и реализирани така, че да задоволят тези нужди. Те оперират най-добре, когато се ползват паралелно с националните валути.
Защо е толкова важно да разберем, че парите не са "нещо", ами са споразумение
Когато се отнасяме към парите като към „неща”, това ги превръща автоматически в даденост, която не сме в състояние да променяме. Третираме парите като че ли са дадени от Бога, като дъждa или броя на планетите в слънчевата система. Ала парите съвсем не са даденост. Работата е там, че ако не ти харесва качеството на дъжда, не можеш да направиш нещо, че да го подобриш кой знае колко. Обаче ако не ти харесва паричната система, ти можеш да направиш нещо за подобряването й. Когато си дадем ясна сметка, че парите са продукт на известен брой разбирания и процедури, ние можем да започнем да анализираме условията в основата им, за да видим дали те наистина помагат в реализацията на колективните ни желания и цели, или не. Валутите могат да бъдат преосмисляни и препроектирани, така че да отговарят по-добре на нуждите ни.
_______________________
Още по темата в този миналогодишен мой постинг.
(Оригиналът на английски е тук)
Какво са парите? Имаме ли нужда от повече от тях, за да решим някои световни проблеми, или са парите причината за проблемите? Бившият банкер Бeрнард Летаер смята, че е второто, и илюстрира решението си: нов вид пари.
Ти си нямаш понятие какво са парите. Бeрнард Летаер е твърде скромен и приятелски настроен, за да го каже толкова брутално, но така предавам най-точно с две думи посланието му. Ако ти знаеше какво са парите, тогава ти/ние щяхме да се погрижим да създадем съвсем различна парична система.
Всичко се върти около парите. Това е повече от клише, това е ежедневното изживяване на всички граждани на планетата, различни от туземците в непрестъпната Амазонската гора. И това ежедневно изживяване представлява, преди всичко, една непрекъсната парична недостатъчност. Няма достатъчно пари да се изпращат децата на училище. Нама достатъчно пари за болниците и за грижи за все повечето възрастни хора, живеещи все по-дълго. Недостатъчни са парите за почистване, и поддържането й чиста, на околната среда. Има сумати работа за вършене, но няма пари тя да бъде заплатена. Кой от нас не познава неприятното усещане да желае да даде приноса си в нещо, но да няма пари за благородния си принос?
Но Летаер предлага начин за заобикаляне на проблема: Обаче се налага да се потопим дълбоко в значението на парите.
Той седи на ръба на стола си и задава следния въпрос: „Замисляли сте се някога за това, колко време прекарвате в изкарването на пари, и в управлението и харченето на спечеленото? И колко често сте се замислял за това, какво са парите всъщност? Ние влагаме огромно количество енергия, усилия и мъка, в нещо, което разбираме очудващо малко.”
„И какво от това, ще попитате, какво я интересува рибата да знае, че плува във вода? Не са ли парите като водата - една даденост? Ти не можеш да я промениш.”
Летаер, професор по фирмена икономика и бивш банкер в Белгия, клати отрицателно глава. Ние се срещаме с него на остров Кортес в залива на Ванкувър, канадската Бритиш Колумбия, където участва в една конференция. „Именно това е разликата, казва. Водата наистина не можеш да я промениш, но парите не са Божие творение, като водата. Ние просто сме забравили, че те са система проектирана от хората. И аз вярвам, че този проект, който датира векове назад, е в основата на повечето от проблемите на нашето време. И добрата новина е, че с малка промяна на паричната система ние можем да допринесем много за решаването на много от тези проблеми.”
Предложението на Летаер е да се въведат повсеместно, и паралелно със съществуващите национални валути, допълнителни парични системи. На базата на бартерния принцип, тези системи биха задоволили нуждите и позволили размяната дори при отсъствието на „нормални” пари.
-- следва --
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...