Приятели,
"Новото образование" има нужда от доброволци: преводачи от немски на български
Става въпрос за книгата
Регионалните валути - Новите пътища към стабилно изобилие На Маргрит Кенеди и Бернард Летаер от 2004 г.
(Regionalwährungen: Neue Wege zu nachhaltigem Wohlstand (Gebundene Ausgabe) - Margrit Kennedy & Bernard A. Lietaer - 2004)
Как попаднах на тази книга и защо е толкова важна
Във връзка със финансовата постройка на Новото образование търсих и намерих някои материали от немски автори. Чета ги на английски или на италиански, но ... най-новите им публикаций (т.е. тази книга от 2004 г.) я няма на никакъв друг език освен немски. Нямаше да ви занимавам, ако наистина не вярвах, че е фундаментално!
Е добре, ще ви разказвам за М. Кенеди и за материята, която третира, докато не ви се прчупите да се обадите ;) (Тук можете да прочетете публикуваното от Кенеди на български до момента.)
______________________________________________
Започвам с една провокация - представете си следната ситуация.
Един малък град или .. по-добре село, хората не разполагат с много пари, защото ... никога не са разполагали. Имат си дворове - малки стопанства с кокошки, коза, крава или прасе. Плодовете и зеленчуците им са от градината, млякото и месото - от животните, направо. Така живеят всички в това село. Има и училище за... 40-те селски деца.
Досещате се, че 40 деца са проблем, защото са много малко. Училището не получава достатъчно пари от централната. Учителите стоят там от немай къде и се оплакват, че деца нямало, че всички бягали към града. Представихте ли си ситуацията?
А сега ми кажете какво пречи на това училище да има най-добрите възможни учители. Селото ли не е много привлекателно за тях? Защо? Нали заплатите им са като на градските учители? Нали учениците им са малко? (И колкото са по-малко, толкова повече внимание могат да получат, и толкова по-индивидуален е подходът, и толкова по-добри ще са? Та това е блян!?)
Разбирам, селото не е достатъчно привлекателно. Но защо? Какво му е непривлекателно на селото?
Най-честите отговори са, че е скучно, че няма поминък (което естествено не е вярно, защото на село има много повече какво да се работи отколкото в града!), че няма достатъчно стимули - културен живот, например. Но кажете ми защо! Защо няма оркестър, ансамбъл за танци, хор?
"Децата растат и бягат към града", казват всички някакси ни в клин, ни в ръкав. Но аз отново питам ЗАЩО. "Защото тука няма средно училище, няма университет." И ЗАЩО няма университет? И какво като няма? Защо тук не може да израстне един изследователски център за... развиване на алтернативни енергийни източници например? Защо тук не се съберат способни хора, които да живеят ведро и да упражняват с радост професията си на изследователи? "Абе кой ще им плаща, бе човек? Тука пари няма!" Ето, че си дойдохме на думата.
Ето я и голямата новина: Парите може да си ги създаде всяка локална общност (и естествено едно по-голямо село), в която са на лице определени условия, като разнообразие на занаятите, доверие между хората и желание да свършат нещо смислено заедно, и ... още 2-3 неща, за които говори Кенеди.
Местните пари задвижват местната икономика, което възражда училището и местния културен живот.
Благодаря ти, Мария!
Вече бях почнал да се досещам на какво се дължи... "спокойствието" в тази тема и в този форум напоследък. Благодаря ти за подсказаването и за пожеланието! (На отчаян ли ти изглеждам? )
Нека те поздравя и тук за казаното от теб пред Медиапул. Браво!
Идеята е (т.е. не само изглежда, че е) привлекателна, защото работи в Япония, Германия, Швейцария, Бразилия и на още много други места и то не от вчера. (Една такава швейцарска валута е вече на 70 години!) Не е нужно идеята да става водеща. На мен ми стига да бъде достатъчно популярна, за да може една събудена общност да я приложи и да се радва на полодовете й.
Светът се глобализира и урбанизира, да, но всяка страна, област или град полегнали безгрижно на течението на глобализацията в последните години, днес бере ужасно горчивите плодове на безработицата. Повярвайте ми, тук, в сърцето на (екс)индустриална Европа, е доста тягостно. Усещането е за тотална безпътица, затова са и все по-настойчивите апели за "федерализъм", и главоломния растеж на популярността на партията "Северна лига", която е носител на тези идеи. А "федерализъм" означава разделяне, самостоятелност, скъсване с монолитната държава и далеч повече гъвкавост в днешния крайно динамичен свят. Паралелните валути са, според мен, основен атрибут на гъвкавото общество, което е в унисон с писаното от Мария, че "понятията за държва, местно самоуправление и общност ще търпят сериозни промени в следващите 40-50 години."
Има и други аргументи в подкрепа на това течение (значи не само "идея"), но няма как да ви ги предам тук всичките. Бъдете снеизходителни и по-малко скептични,... ако ви е възможно, и погледнете какво става с мастодонтския Евро ( € ) проект. Според мен провалът му е зад ъгъла.
Преместих тук това, което писах в темата Концепцията на МОМН, в отговор на Чопар.
Eто ти картата с разположението на разните паралелни валути в Германия (щракни тук или върху нея):
Германците са в авангарда - http://www.chiemgauer.info. Има и филмче на немски. Това е филмче на английски за същите герои.
Други материали за теб в мрежата:
Ето едно интересно интервю със същия Бернард Летаер. Озаглавено е "Парите трябва да работят за нас, а не обратното" и започва така:
Ти си нямаш понятие какво са парите. Бeрнард Летаер е твърде скромен и приятелски настроен, за да го каже толкова брутално, но така предавам най-точно с две думи посланието му. Ако ти знаеше какво са парите, тогава ти/ние щяхме да се погрижим да създадем съвсем различна парична система.
Всичко се върти около парите. Това е повече от клише, това е ежедневното изживяване на всички граждани на планетата, различни от туземците в непрестъпната Амазонската гора. И това ежедневно изживяване представлява, преди всичко, една непрекъсната парична недостатъчност. Няма достатъчно пари да се изпращат децата на училище. Нама достатъчно пари за болниците и за грижи за все повечето възрастни хора, живеещи все по-дълго. Недостатъчни са парите за почистване, и поддържането й чиста, на околната среда. Има сумати работа за вършене, но няма пари тя да бъде заплатена. Кой от нас не познава неприятното усещане да желае да даде приноса си в нещо, но да няма пари за благородния си принос?
Но Летаер предлага начин за заобикаляне на проблема: Обаче се налага да се потопим дълбоко в значението на парите.
Той седи на ръба на стола си и задава следния въпрос: „Замисляли сте се някога за това, колко време прекарвате в изкарването на пари, и в управлението и харченето на спечеленото? И колко често сте се замислял за това, какво са парите всъщност? Ние влагаме огромно количество енергия, усилия и мъка, в нещо, което разбираме очудващо малко.”
„И какво от това, ще попитате, какво я интересува рибата да знае, че плува във вода? Не са ли парите като водата - една даденост? Ти не можеш да ..."
-- цялото тук --
"Във Волос са стигнали още по-далеч - създали са си собствена валута, наречена ТЕМ /съкращение за локална алтернативна валута/. С ТЕМ може да се плати и за подстрижката, и за нощувката в хотел, и за пълнените чушки в закусвалнята на Дионисос Хастукис..."
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи