Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
В проекто закона на МОМН от юли 2010 г. Държавата има тези функци/задължения. Ако те не бъдат изпълнени, ще е отговорна... Държавата или господин НИКОЙ.
Пардон, поправям се: Чл. 169. (3) уточнява, че Държавните дейности по образованието, в т.ч. делегираните от държавата дейности, се определят с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на образованието, младежта и науката и на министъра на финансите.... Значи ще е отговорен не г-н Никой, ами Министерския съвет, (което според мен е същото) затова, за да е пълна картинката добавям и функциите на Министерски съвет.
_________________________
Чл.3 (2) Държавата прилага интегриран и системен подход към системата на образованието и осигурява взаимната свързаност и съгласуваност на основните й компоненти.
Чл. 10. (1) Държавата полага особена грижа за децата и учениците със специални образователни потребности, като създава подкрепяща среда и необходимите условия за равен достъп до качествено образование и за пълноценното им включване в образователно-възпитателния процес и тяхната по-добра социална адаптация. ... (5) Държавата създава условия за ранното откриване, развитието и реализацията на децата и учениците с изявени дарби, като им предлага възможности за по-голяма гъвкавост, адаптивност и индивидуален подход спрямо техните образователни потребности.
(6) Държавата провежда образователна политика спрямо българите, живеещи извън Република България
Чл. 14. (1) Управлението и контролът на институциите в системата на училищното образование е споделено право и задължение на държавата, местното самоуправление, бизнеса и гражданското общество и се осъществява при условията и по реда на този закон, при спазване на принципите на откритост, диалогичност и ангажираност на всички заинтересовани страни.
(2) Държавата създава условия и насърчава публично-частното партньорство в училищното образование, включително чрез инструментите на програмното финансиране.
Чл.15. (3) Държавата създава система за признаване на знания и умения, придобити чрез неформално и самостоятелно учене, както и на основата на професионален и/или практически опит.
Чл. 19. (1) Държавата полага особена грижа за децата и учениците, за които българският език не е майчин, като създава допълнителни условия за усвояване на българския книжовен език.
Чл. 82. (1) Държавата създава условия за поетапно въвеждане на задължителна целодневна организация на учебния ден.
Чл. 109. (5) Държавата създава условия и насърчава развитието на системата от междуучилищни, регионални, национални и международни състезания, конкурси и олимпиади, както и на ученическия спорт.
Чл. 129. (1) Държавата провежда политика за насърчаване квалификацията на педагогическите специалисти, в това число чрез инструментите на програмното финансиране.
Чл. 15. (4) Министерския съвет приема стратегии за насърчаване на ученето през целия живот.
Чл. 38. (2) Списъкът на средищните училища и критериите за включване в него се определят с акт на Министерския съвет. Списъкът се актуализира ежегодно до 1 октомври на съответната година.
Чл. 47. (4) Условията и редът за организиране, провеждане и признаване на обучението по предходните алинеи се уреждат с акт на Министерския съвет
Чл. 77.(2) „Условията и редът за предоставяне на безплатни учебници и учебни помагала на учениците се уреждат с акт на Министерския съвет”
Чл. 145.(7) Националният инспекторат по образованието осъществява дейността си на основата на правилник, издаден от Министерския съвет.
Чл. 169. (3) Държавните дейности по образованието, в т.ч. делегираните от държавата дейности, се определят с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на образованието, младежта и науката и на министъра на финансите.
Чл. 171. (1) Средствата от държавния бюджет за дейностите по издръжка на възпитанието, подготовката и обучението на деца и ученици в държавните, общинските и частните училища и детски градини се разпределят между бюджетите на финансиращите органи въз основа на:
1. единни разходни стандарти за едно дете и един ученик, одобрени от Министерския съвет; и
2. броя на децата и учениците.
Чл. 176. (1) Средствата за подпомагане на равния достъп и за насърчаване на участието на децата и учениците в системата включват субсидии от държавния бюджет за:
1. ученически стипендии и помощи за ученици;
2. транспорт на ученици;
3. общежития;
4. учебници и учебни помагала;
5. извънкласни и извънучилищни дейности;
6. ученически отдих и спорт;
7. целодневна организация на учебния ден и столово хранене;
8. дейности, свързани с ресурсно подпомагане на деца и ученици със специални образователни потребности;
9. дейности, свързани с педагогическа подкрепа и консултиране.
10. други дейности, спомагащи за повишаване на обхвата и равния достъп до образование.
(2) Средствата по ал. 1 се разпределят въз основа на акт на Министерския съвет.
(3) Освен средствата по ал. 1, средищните училища получават допълнително финансиране на основата на броя на пътуващите ученици при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет.
Чл. 177. (1) Средствата за развитие на училищата, детските градини и центровете за работа с деца включват средствата, предоставени от държавния бюджет, за:
1. основни ремонти и придобиване на дълготрайни активи;
2. научна и изследователска дейност;
3. поощряване на качеството на обучението;
4. други разходи, насочени към подобряване на материално-техническата база, образователно-възпитателния процес и развитие на персонала.
(2) Средствата по ал. 1, т. 1 и 2 се разпределят от финансиращия орган между училищата, детските градини и центровете за работа с деца и ученици въз основа на програми, разработени от финансиращия орган, и/или пропорционално на средствата, предоставени по формулата по чл. 172, ал. 1 – за училищата и детските градини.
(3) Средствата по ал. 1, т. 3 се разпределят от финансиращия орган между училища, детски градини и центровете за работа с деца и ученици въз основа на акт на Министерския съвет.
Чл. 178. (1) Средствата от държавния бюджет за национални програми за развитие на образованието включват разходите от държавния бюджет за реализиране на национални мерки и дейности, чиито цели не могат да бъдат постигнати в желаната степен, ако се финансират в рамките на средствата по чл. 170, т. 1, 2 и 3.
(2) Програмите по ал. 1 се одобряват ежегодно от Министерския съвет.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...