Върнете се към Образование | Профил | Публикации
http://www.niod.bg/modules/news/article.php?storyid=658
Аз лично съм подкрепила искането. И сме го обсъждали в последните 1,5 година. За да стане възможно по отншение на пространството (въпросът на Куини) тръгвайки от сегашното положение са нужни около 7 години във всички големи градове. В малките населени места и изобщо - там където режимът на учене и в момента е едносменен - са нужни 1,5 до 3 години. От мига, в който реално сатртира прилагане. А колко време би отишло, за да се постигне съгласие и да се планира и осигури с правила, разбираеми за всички - т.е. всичко което трябва да се свърши преди да запобни прилагане -зависи. Но според досегашния ми опит - не по-малко от 3 години при наличие на добра воля.Без нея - няма да го видим докато сме живи.
Ако освен граждансикте организации се окаже, че и институциите и професионалистите в образованието искат това да се случи и то се случи - ще се промени стандарта за издръжка на ученик. А дали училището ще използва увеличението да наеме възпитатели или да плаща повече на началните учители (1-4 клас) или друго някакво решение за 5-8 клас, това би трябвало да се решава от училището. Иначе - какъв е смисълът на делегирането на правомощия/децентрализацията?
ПП. Иедята на целодневното обучение не е някой "да пази" децата, а те да се обучават в човешки ритъм, подходящ за възрастта им и да има време и възможност и за по-интересните, но по-бавни други обучителни дейнсти - освен т.нар. "фронтално преподаване".
Стефанов, логиката на 8 часовия работен ден и логикита на "предоавателска заетост" са различни - иначе нямаше да съществува норма на преподавателска заетост (която я има във всички известни ми образователни системи) и животът на директорите щеше да е в пъти по-лесен. Това, че сега някои директори се опитват да омаловажат смисъла и значението на "преподавателска заетост" и да ви вкарат в още часове пряка работа с деца се дължи на:
Задължителното целодневно обучение на децата от първи до четвърти клас ще бъде въведено поетапно, каза днес във Варна главният секретар на Министерството на образованието Красимир Вълчев, който се срещна с директорите на училища в крайморския град. Най-вероятно през 2010 г. целодневното обучение ще обхване един випуск. Вълчев посочи, че през 2010-а ще влезе в сила задължително предучилищно обучение /две години/ за децата преди първи клас. Освен това за началото на следващата учебна година е предвидено да бъдат повишени ученическите стипендии и да бъде променен механизмът за разпределянето им. Пред директорите Вълчев посочи, че те няма да получат 10-те процента от средствата за делегирани държавни дейности, които бяха спрени. За Бюджет 2010 той коментира, че ще бъде 90 процента от настоящия, предвидени са и 46 млн. лв. за кариерно развитие и диференцирано заплащане на учителите. Вълчев посъветва директорите да отделят още в началото на годината необходимите средства за диференциране на учителските заплати.БТА
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...