Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Бaлада за конкурса в Блоа
Край извора от жажда ще загина, край огъня треперя вкочанен, в родината си сякаш съм в чужбина, като във пещ пламтя и съм студен. Съвсем съм гол и царски пременен, усмихнат плача, чакам без отрада, посрещам мъката като награда, могъщ и слаб в един и същи час, от радостта не чувствувам аз наслада, добре приет и нежелан съм аз.
Не вниквам в очевидната картина, а спорното е сигурно за мен, в незнаен път с доверие ще мина, в случайността съм твърдо убеден. Печеля, но от загуби сломен, в зори усещам нощната прохлада, лежа, а пък пръстта под мен пропада, без пукнат грош съм по-богат от вас, наследник съм, но дял не ми се пада, добре приет и нежелан съм аз.
Безгрижен съм, ала като мнозина от тежка участ съм сломен, гневът ми е възторг наполовина, от откровеността съм оскърбен. Ще тръгна с онзи, който някой ден посочи лебед стар за врана млада, щади ме този, който ме напада, лъжата с истината смесва глас и спомням си забравена досада -добре приет и нежелан съм аз.
Сбрах, господи, от знания грамада, а сред невежество душата ми пропадa, пристрастен, искам равенство за нас. Залог ли търся? Чакам ли пощада? Добре приет и нежелан съм аз.
Кой е Франсоа Вийон?
Франсоа Вийон е френски поет (символист). Той остава почти непознат по своето време и е преоткрит едва през 16 век, когато произведенията му са публикувани от Клеман Маро. Роден е през 1431 г . в Париж. Произхожда от бедно семейство, но с подкрепата и грижите на Гийом дьо Вийон (от когото получава и фамилното си име) Франсоа завършва Сорбоната и добива званието „магистър на изкуствата“. Увлича се в бурния и разгулен живот на неспокойното парижко студентство. Току-що завършил университета, убива човек при разпра за жена. Съдът го оправдава, защото Франсоа доказва, че е извършил убийството при самозащита. След около година обаче извършва друго нарушение на обществения ред. За да избегне ареста, бяга от Париж и в продължение на шест години скита из Франция. През 1463 г. извършва ново убийство, заради което е осъден на обесване. В очакване на присъдата той написва знаменитата си „Балада за обесените“. Смъртната присъда обаче бива отменена и заменена с изгнание от Париж и областта.
От този момент нататък следите му се губят, а заедно с това започват измислиците и легендите.
Поетичното наследство на Вийон е малко. Състои се от две поеми: „Малко завещание“ и „Голямо завещание“ и няколко балади... Но пък си струва да им обърнете внимание!
Но пък понеже лично на мен ми е слабост още от ученически години, аз мога да кажа, че много- много- много- харесвам творчеството и символиката които употребява. Някога давах луди пари за да намеря стиховете на Вийон в оригинал.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...