Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Не твърдя, че американската система няма недостатъци. Питам се само едно--толкова ли е трудно в българското училище да се въведе това, което работи при другите? Толкова ли е ценно това, което имаме, че така неистово се боим да го променим?
Ако едно дете до трети клас развие симптоми на класическа депресия, не можеш да очакваш от него в пети да се влюби в която и да било наука и да има собствено мнение за каквото и да било.Единственото, което може да се очаква от такова дете, след като порасне, е "да навежда глава и да се влачи като крава" след този, който крещи най-силно.А в каква ситуация са поставени учителите след началното училище?Как се наваксва непрекъснатото изоставане с материала, след като учителите трябва да галопират из учебното съдържание?В 9 клас имах ученик, който правеше правописни грешки в собственото си име. Как и кога да бъде научен да създава грамотен текст, да редактира, да мисли..., за да може да влезе да учи право, както искаше?
Завършване на основно образование след VII клас.
В края на степента учениците ще получават свидетелство за завършено основно образование, което ще дава възможност да продължат своето образование в следващите етапи в профилирани гимназии, професионални гимназии или общообразователни училища. На изхода от основно образование ще се извършва оценка на усвояването на общообразователния минимум чрез национално стандартизирано външно оценяване,което, освен като мерило на знанията на учениците, служи и за претегляне на техния потенциал и прием в различните видове училища.Съкращаването на етапа с една година и придобиването на основно образование в рамките на седем вместо в рамките на осем години няма да доведе до преразпределяне на учебното съдържание и увеличаване на натоварването на учениците. То предполага промяна на държавните образователни изисквания за учебното съдържание по отделните предмети с оглед извеждане на онези знания, умения и компетентности, които следва да бъдат усвоени след седемгодишно училищно обучение. Преместването на VІІІ клас в гимназиалната степен не би нарушило общата логика, философията и структурата на учебните програми за V-VІІ клас, тъй като VІІ клас в много отношения се оказва граничен – в VІІ клас се поставят само основите на тематичния курс на природните науки (физика, химия, биология), а в гимназията се разширяват и задълбочават знанията;по български език в VІІ клас се завършва цикълът на систематичното овладяване на книжовноезиковата норма, а по литература се приключва цикълът на класическото обучение и се въвеждат основни литературнотеоретични понятия; по математика в VІІ клас се полагат основите на систематичния курс на обучение.След завършен V, VІ или VІІ клас за ученици, които срещат трудности приусвояване на учебното съдържание и/или са застрашени от отпадане, следва да се осигури възможност за обучение по професия в професионални паралелки за придобиване на І степен на професионална квалификация." - това копи-пейст е от НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ВЪЗПИТАНИЕ И ПОДГОТОВКА (2006 – 2015 г.) Ха, сега, пък и особено ако сте я изчели цялата, коментирайте логиката на започването на училище на 6 години /доколкото знам, министър Вълчев някъде се е изказъл, че няма да има промяна на програмите и учебните планове по този повод/. Аз искам да попитам и как точно ще стане скокът от догодина от втора група на детската градина в предучилищна група /която, между впрочем е задължителна за постъпване в първи клас/ и всичко това без никакви сериозни промени в учебното съдържание? Тук въобще не отварям дума за методите, похватите, организацията на режима и т.н., - въпросът е чисто процедурен. Аз не виждам аргументиран и научнозадоволителен отговор дори на него, а за останалото....
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...