Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Аз напоследък почетох доста по темата.От ЕК в момента се разглежда проект до колкото разбрах, за сътрудничество с Либия и изграждане на огромни слънчеви ферми из пустинята и преноса на получения ток в Европа. Ще поровя за да намеря линка, но там се казва, че само част от слънчевата енергия която получава Сахара, ще задоволи изцяло нуждите на Европа, т.е. без ядрени централи, без ТЕЦ-ове. Много се разчита на ВЕЦ-овете и вятърните ферми, за да осигуряват нужният ток при авария по основните трасета по този проект.
А най-хубавото на всичко е, че самият проект позволява да се култивира пустинята и да се отглеждат някои видове зърно и зеленчуци. (което пък силно интересува либийците)
Същевременно в UK, се обсъжда усилено въвеждането на карбонови кредитни карти. Т.е. освен, че ще плащат с пари, плащаш и с карбонови точки от лимита си който получаваш всяка година. Ако на края си на плюс, продаваш на онези които са на минус, защото иначе тях държавата ще ги таксува на тройна цена. (нещо подобно на ДДС, най-ефективният данък) Ето това е така да се каже, капиталистическият подход, 100% от британците, силно за се заинтересуват от опазването на околната среда. Със сигурност това би "заинтересувало" и 100% от българите.
Стискам палци да го доживеем.
А колкото до проекта за Сахара, ако се замислиш извън пропагандата, той ще носи ток на т.нар. Средиземноморски съюз, в който България очевидно не участва. Така, че за да облажим и ние, ще трябва токът да се пренася на огромни разстояния, по инфраструктура която не съществува в момента, чрез система, която не е известна. И най-хубавото е, че проекта е в същата фаза като Набуко-идейна.Да не говорим, че цената на тока няма да е никак ниска след целият пренос, загуби от пренос и скъпи слънчеви панели.
Можем и трябва активно да подпомагаме строежа на новите тръбопроводи, защото те ще осигурят нови трасета (т.е. Украйна с/у Русия няма да е проблем), а Набуко и нов вносител. Но и това не е достатъчно.
Трябва да развиваме собствените си енергийни източници, особено вятърните и водните. Слънчевите засега не са толкова ефективни, но пък чакаме новото поколение. Но това трябва НИЕ сами да си го направим. Не да чакаме на Сахара. Защото всяко нещо, което идва от чужда страна може да бъде спряно. Може да стане авария.
И освен това не разбирам цялата драма. В стаята ми без парно е 15 градуса. С по-дебел пуловер е екстра. През нощта пък до 12 е ок. Как според вас са живели хората преди да измислят парното?
Освен това в момента навън е около -5. На -10 падаше температурата до 12-14.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!