И искам да ви питам следните неща:
1. Ако една система се финансира според броя на децата, за които се грижи, дали, според вас може да харчи финансирането си според стажа, образователния ценз и квалифкацията на наетите, без значение кой от тях за колко средно деца се грижи?
2. Какво общо има според вас географията с това, че има малки и големи населени места, малки и големи училища?
3. Какво е образователен ценз във вашата професия? Колко вида ценз има във вашето училище? Как цензът се отразява в работата на учителите? Магистирите по-добри педагози ли са от бакалаврите?
4. Квалификация едно и също ли е с придобита ПКС или включва повече неща? Какви други неща включва, ако изобщо.
По първия.
Финансирането може да бъде според стажа, ценза и квалификацията, но разликите в заплащането ще се отнасят само за работещите в конкретното училище, което се вмества в определената от бюджета сума. Друго училище, което разполага с повече/по-малко средства, ще има по-високо/по-ниско заплащане на учители със същия стаж, ценз и квалификация.
По втория въпрос.
Явно тук става въпрос за малките населени места, при които децата няма как да са много на брой и от там - училището ще разполага с по-малко средства.
По третия въпрос смятам, че образователният ценз в България не е гаранция за по-добра работа.
И по четвърти въпрос - ПКС-то официално се води за квалификация. Но напоследък в сертификатите за завършени квалификационни курсове пише за някакви кредити във вид на точки, които получава курсистът. Засега не сме почувствали някаква материална полза от въпросните кредити.
Също вчера забелязах, че г-жа Такева се е присетила (а може и ние да сме я подсетили), че както разтръби "добрите новини" за повишаването на стандарта през юни, така и до днес няма предложение на МОН в МС по въпроса. Предложението трябва да е за + 60 млн. лв. (другите 21 млн. са по национална програма за насърчаване на въвеждането на делегираните бюджети, която вече е планирана). И защо ли се е присетила? Ами защото животновъдите за 2 седмици минаха цялата процедура по заделянето на 60 млн. допълнителни субсидии (хем са частни предприемачи и е много спорно дали трябва или не да им се субсидира частният бизнес с публични пари). Пък за публичното образование, което има нужда от точно същаия размер корекция на бюджетната субсидия - процедурата още е на ниво "съобщение за намерения през медиите" - 12 седмици след публикуването му.
За ценза питам, защото много често го чувам напоследък, пък общо взето като се гледа национална статистика - учителите като цяло имат в 97% висше образование. Та се чудех дали няма някакви видове образование на учителите, които да са по-добри от други и да се се образували някакви различими групи професионалисти в училище. Аз не усещам по училищата, с които работим. Но ние сме шепа хора все пак. Може да недовиждаме добре.
А това с кредитите - не е свързано с възнаграждението на изучилия се, а със новата система за структуриране на академичните курсове. От 4-5 години постепенно всички ВУ възприемат Европейската система за трансфер на кредити. Няма да се рапростирам, но най-кратко тя представлява стандартизирано претегляне на всеки курс провеждан от ВУ в рамките на програмата по няккаво професионално направление и изразяване на тежастта му в точки (кредити). Едно пълно бакалавърско образвоание например в момента е общо 240 кредита и в него има множество курсове по 2, 3, 4 и много рядко повече кредита всеки.
Ако се доверим на сметките на СБУ, направо трява да идем да поздравим героите от есенната "седенка". Щото излиза, че във всяко 9-то българско училище през последната година са се падали на 1 учител по 1,2 деца. Индивдуално обучение е текло почти както се казва.
Напротив, правилно се усвояват - нали сградата на закритото училище скоро ще има нов собственик. Е, редно ли е сега да му го дадем порутено?
Вчера гледах по ВВТ репортаж за Луково - училището в селото е превърнато в кучкарник. Да, българско свето място, за което българи по време на робство и немотия са делили от залъка си да построят, сега с лека ръка става кучкарник - това, дето и по турско не го е имало. Репортерката обаче плахо, заобиколно, обясняваше как се нарушавали правата на гражданите, защото кучетата лаели и при тях нямало ветеринар /опасно е от зарази, де/ - плахо ще обяснява, я, де да знае кой е собственика на кучкарника....Наскоро минах и през Нови Искър - училището зее, с опустошени стаи, потрошено, като след бомбардировка. Преди време пътувайки из селата в Стара планина, занете ли колко селски училища видях, превърнати на спа-центрове, хотелчета, частни имения и какво ли още не - това е усвоен сграден фонд, който никога повече няма да се върне към държавата, към българските деца. А сега наесен, тези отнети от българчетата училища, ще са още повече. И след 2,3,5 години хотелите, именията и кучкарниците също ще са повече. Къде сте, българи?
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи