Чл. 2. (Изм., ДВ, бр. 81 от 2003 г.)
За заемането на длъжността "учител" или "възпитател" се изисква завършено висше образование на образователно-квалификационна степен "магистър", "бакалавър" или "специалист" по специалност от професионално направление съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалнитe направления, приет с ПМС № 125 от 2002 г. (ДВ, бр. 64 от 2002 г.), и професионална квалификация "учител" или "педагог" съгласно приложението.
Стеф, прав си, че не винаги квалификацията означава по-добре свършена работа, но дали това е така в по-голямата част от случаите, или…
Освен това при всеки следващ клас-квалификация летвата се вдига, и то сериозно. Тук отварям скоба – ще прозвучи скандално, но това е положението – чувам от няколко колежки, че има институти (или департаменти), намиращи се извън София, за повишаване на учителската квалификация, в които документът се купува без да си присъствал на лекции или да си се явявал реално на изпити. Говорим за страшна корупция и съм сигурна, че един ден ще лъсне цялата истина за тези квалификации.
В София обаче не е така. Все още преподават хора от старото поколение: ерудирани, взискателни, перфекционалисти като доц. Вълкова, доц. Загорова, доц. Владова, доц. Гарчева и бих казала – и всички останали. Аз лично съм с отлични впечатления от тяхната работа.
За делегираните бюджети се говори, че колкото и голяма свобода да се дава на директорите да наемат по-ниско образовани учители, все пак има някаква граница по отношение на образователния ценз. Длъжни са да спазят изискването кандидатите да са с висше образование, което означава, че и полувисшистите са в тази група. Следователно Додо може да бъде съвсем сигурен, че в неговия случай – говорим за незавършила студентка - става въпрос за нарушение на законовите разпоредби, дори и училището да е преминало на делегиран бюджет.
Ако се остави на директорите да преценяват еднолично какви пари да взимат учителите, образователната система ще рухне по простата причина, че ние сме държавен сектор, а не частен, и немалка част от директорите не са мотивирани да работят в името на общото благо, а използват служебното си положение за лично облагодетелстване. Ще започне едно слагане и подмазване пред началството – не че не е така и сега, ама ако и ножът, и хлябът е в ръцете на директора, тогава ще станем свидетели на грозно сервилничене и угодничене.
Също така смятам, че системата ще се изкриви, дори ако директорът е с най-добри намерения и се стреми да бъде максимално обективен в преценките си. Статистически погледнато обективността е резултат от мненията на повече хора.
imhotep, здравей! Добре дошъл сред нас! Каква е тази скала за оценяване на учителския труд, която си виждал? Ако имаш някаква информация по въпроса, сподели я тук и нека да я дискутираме сега, а не след като е станало вече късно и са въвели някое безумие със закон.
Говори се, че компютърната грамотност и други подобни квалификации ще бъдат във вид на кредити и ще влияят върху заплащането.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи