(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини.
Условие за изпълнението на длъжност или работа по заместване е работникът или служителят, който е титуляр на длъжността, да отсъства от работа (чл. 259, ал. 1 от Кодекса на труда). Причината за отсъствието на титуляра е без значение (платен или неплатен отпуск, болничен отпуск, отпуск за гледане на дете и др.). Законът не въвежда и условие за продължителността на срока на заместването. Задължително условие обаче е съгласието на заместващия работник или служител, което следва да е изразено в писмена форма (сключва се трудов договор по чл. 259 от КТ). Страните следва да са уговорили дали заместващият ще изпълнява и своята работа или длъжност, или ще изпълнява само работата на отсъстващия титуляр. От това обстоятелство произтича и определянето на дължимото възнаграждение съгласно чл. 259, ал. 1 от КТ. С цел гарантиране правата на заместващия работник, законът предвижда правото му да получи възнаграждение за заместването, дори и когато липсва писмено изразено съгласие от негова страна (чл. 259, ал. 3 от КТ). От гореизложеното е видно, че заместване по чл. 259 от КТ се осъществява със съгласието на работника, в случай, че титулярът на длъжността отсъства. Това правило не се прилага за работник или служител, който по длъжност е заместник на отсъстващия.
Съгласно чл. 120 от КТ работодателят може при производствена необходимост, както и при престой да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година. Възлагането на друга работа се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя. При наличието на някоя от тези предпоставки работодателят може едностранно със заповед, разпореждане, нареждане и т.н. да променя мястото и/или характера на работата на определени работници/ служители. Само когато това се налага по непреодолими причини работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация. Такива непреодолими причини са: пожар, наводнения, бури, снеговалежи, производствени аварии и др. Тяхното настъпване е непредвидимо, затова и работодателят може да използва наличните работници и служители за извършване на възстановителни, ремонтни и др. подобни работи. В случай, че не са налице посочените в чл. 120 от КТ обстоятелства, ще е налице нарушения на трудовото законодателство. МЦВ/
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=40974
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи