(2) Наредбата се прилага при определяне на работните заплати в държавните и общинските детски градини, училищата и обслужващите звена, включени в системата на народната просвета.
(3) Към длъжността "учител" се приравняват длъжностите: помощник-директор - с преподавателска заетост, възпитател, ръководител на филиал в Междуучилищен център за трудовополитехническо обучение (МУЦТПО), логопед, педагог, корепетитор, психолог, хореограф, ръководител на учебно-изчислителен кабинет, педагогически съветник, рехабилитатор на слуха и говора, ресурсен учител.
(2) Основната месечна работна заплата на директор на училище I категория с 40 и повече паралелки се увеличава с 10 на сто от основната месечна работна заплата за длъжността "директор" по ал. 1.
(3) Основната месечна работна заплата за длъжността "учител" се определя в зависимост от нормата за задължителна преподавателска работа, по-високата лична квалификация, времето, признато за стаж по специалността, и коефициента към началната основна месечна работна заплата за длъжността (приложение № 5).
(4) Основната месечна работна заплата за длъжностите: "помощник-директор по учебната дейност", "помощник-директор по учебно-производствената дейност" и "ръководител на филиал в МУЦТПО" се определя в зависимост от пълната норма за задължителна преподавателска работа, времето, признато за стаж по специалността, и коефициента към началната основна месечна работна заплата за длъжността "учител", посочен в приложение № 5 в скалата за "учител с II професионално-квалификационна степен".
(5) Основната месечна работна заплата за длъжността "помощник-директор по административно-стопанската дейност" се определя с индивидуалния трудов договор, като не може да бъде по-ниска от определената начална основна месечна работна заплата за длъжността "помощник-директор" съгласно приложение № 1.
(6) Основната месечна работна заплата на длъжностите от категории "Педагогически специалисти с ръководни функции" и "Педагогически специалисти", заемани от лица, притежаващи висше образование с придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "а" ("професионален бакалавър по ...") от Закона за висшето образование (ЗВО), е 86 на сто от основната месечна работна заплата за висше образование с придобита образователно-квалификационна степен "магистър" или "бакалавър" по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "б" ЗВО.
(7) Основната месечна работна заплата на лицата, които не отговарят на изискванията за заемане на учителско място, се определя в процент към основната месечна работна заплата за "учител" с висше образование с придобита образователно-квалификационна степен "магистър" или "бакалавър" по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "б" ЗВО за съответната професионално-квалификационна степен (или без ПКС), както следва:
1. за лица с висше образование с придобита образователно-квалификационна степен "магистър" или "бакалавър" по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "б" ЗВО - 80 на сто;
2. за лица с висше образование "професионален бакалавър по ..." - 70 на сто;
3. за лица със средно професионално и средно общо образование - 65 на сто.
(8) Размерът на основната месечна работна заплата на учителите по практика със средно професионално образование и учителска правоспособност и на учителите по управление на моторни превозни средства със средно образование се определя по реда на ал. 6.
(9) При недостигане на нормата за задължителна преподавателска работа за длъжността "учител" основната месечна работна заплата на лицето се намалява, но за не повече от 5 часа седмично или 180 часа годишно.
(10) Основната месечна работна заплата на учител не се намалява, когато нормата за задължителна преподавателска работа се допълва с учебни часове, които не са по неговата специалност.
(11) Основните месечни работни заплати за всички длъжности в системата на средното образование могат да бъдат определени и по-високи от тези в приложения № 1, 2, 4 и 5 в рамките на средните месечни брутни работни заплати на едно лице от персонала.
1. на длъжност "директор", "учител" и длъжностите по чл. 1, ал. 3 в училища, детски градини и обслужващи звена в системата на народната просвета;
2. в други отрасли и дейности по специалността на висшето образование с придобита образователно-квалификационна степен "магистър" или "бакалавър" и "професионален бакалавър по...", която ползва като учител;
3. с учителска квалификация на щат като дружинен ръководител, ученически организатор в национални, регионални и общински извънучилищни учреждения;
4. като организационно-педагогически работник в национални, регионални и общински извънучилищни учреждения;
5. като училищен инспектор, методист, експерт в регионален инспекторат по образованието, Министерството на образованието и науката и други длъжности, свързани с учебно-възпитателна и организационно-методическа дейност в централните и местните органи;
6. на платена изборна работа в държавни органи и учителски синдикални организации.
(2) Обезщетенията, изплатени при прекратяване на договора, се преизчисляват на база полагащата се нова начална основна месечна работна заплата за длъжността.
1. основното трудово възнаграждение за отработеното време;
2. допълнителните трудови възнаграждения съгласно приложение № 6, които имат постоянен характер:
а) за придобит трудов стаж и професионален опит - т. 1 от приложение № 6;
б) за по-висока лична квалификация на лице с образователна и научна степен "доктор" или с научна степен "доктор на науките", която е свързана с изпълняваната работа - т. 5.1 или 5.2 от приложение № 6;
в) за по-висока лична квалификация на лице с професионално-квалификационна степен - т. 5.3 от приложение № 6;
3. допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 от Кодекса на труда;
4. възнаграждението, заплатено при престой или при производствена необходимост по чл. 267, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда.
(2) Допълнително трудово възнаграждение за образователна и научна степен "доктор" или за научна степен "доктор на науките" по дисертационен труд, който е свързан с изпълняваната работа, получават лицата, заемащи длъжности от категориите "Педагогически специалисти с ръководни функции" и "Педагогически специалисти".
(3) При наличие на повече от едно основание за доплащане за по-висока лична квалификация лицето получава най-благоприятното допълнително трудово възнаграждение.
(2) Допълнителното възнаграждение се изплаща само за действително отработеното време, през което лицето е работило при тежки или утежнени условия на труд.
1. за учител с висше образование с придобита образователно-квалификационни степени "магистър" или "бакалавър" по чл. 42, ал. 1, т. 1, буква "б" ЗВО - 4,00 лв.;
2. за учител с висше образование "професионален бакалавър по......" - 3,30 лв.;
3. за учител със средно образование - 2,64 лв.
(2) Когато часът е по учебен предмет, за който придобитите от учителя образование, професионална квалификация и правоспособност не отговарят на изискванията за заемане на длъжност "учител" по този предмет, възнаграждението за часа е в размерите по т. 3.
(3) Когато часът на класа е над нормата за задължителна преподавателска работа, се заплаща в размер 4,00 лв.
(2) Дейностите по ал. 1 се извършват 45 минути извън седмичното разписание на учебните занятия по график, утвърден от директора. Възнаграждението се изплаща само през времето на учебните занятия.
Забележка:
За длъжностите "завеждащ административна служба", "касиер-домакин" и "касиер" определената с класификатора начална основна месечна работна заплата за средно професионално образование получават лицата, притежаващи средно икономическо образование
При определяне категорията на училищата, детските градини и обслужващите звена се включват и:
1. полудневните детски групи към училище;
2. полудневните детски групи към целодневна детска градина, като две полудневни групи се зачитат за една група в целодневна детска градина;
3. групите в общежитията към училище;
4. яслените групи в целодневна детска градина или обединено детско заведение.
Забележки:
1. Промяната на коефициента за определяне на по-висока основна работна заплата се извършва след навършване на съответните години, признати за стаж по специалността.
2. Основните работни заплати се определят в цели числа.
1. Допълнителното трудово възнаграждение по приложението се изплаща в рамките на средствата за работна заплата.
2. Безплатна храна получават:
а) персоналът в столовете и кухните в детските градини и училищата;
б) прислужниците, домакините, помощник-възпитателите в целодневните, седмичните и сезонните детски градини, обединените детски заведения и интернатите в специалните училища.
За дните, в които лицата получават безплатна храна, не се предоставят и средства от социалните разходи за поевтиняване на храната.
ІІ Правилник за дейността на Националния дворец на децатаЧл. 2. (1) Националният дворец на децата е държавно обслужващо звено - извънучилищно педагогическо учреждение, по смисъла на чл. 33а, ал. 1, т. 2 от Закона за народната просвета (ЗНП) за:..........................................................................................................4.координиране организационно-методически на дейностите на центровете за работа с деца (ЦРД), общинските детски комплекси (ОбДК), обединените детски комплекси (ОДК) и центровете за ученическо техническо и научно творчество (ЦУТНТ) съгласно чл. 8, ал. 2 от този правилник;Чл.8 (2) Националният дворец на децата осъществява организационно-методическа координация на дейностите на извънучилищните педагогически учреждения (ЦРД, ОбДК, ОДК, ЦУТНТ), като:.........................................................................................................3. поддържа и предоставя база данни за:а) специализирани институции за работа с деца и ученици;Чл. 25. (1) В направление "Учебно-възпитателна и учебно-методическа дейност" се осъществява учебно-възпитателна и учебно-методическа дейност в 4 методически обединения: 1. "Наука, техника и технологии" - за развитие на знания и умения в областта на природо-математическите и приложно-техническите науки, информационните технологии, екологията и опазването на околната среда, хуманитарните науки;2. "Изкуства" - за развитие на знания и умения в областта на литературното творчество, музикалното, танцовото и театралното изкуство, изобразителното и приложното изкуство;3. "Спорт и туризъм" - за развитие на знания и умения в индивидуалните и колективните спортове, туризма, спортно-развлекателните игри;4. Педагогическа школа "Любознайко" - школи по изкуствата и чужди езици за деца от предучилищна възраст за ранно стимулиране на умения в областта на науката, изкуствата и спорта.(2) В направлението работят само учители.(3) Методическите обединения се ръководят от учител в съответното обединение.
Чл. 30. (1) В съответствие с ППЗНП и Наредба № 4 от 2003 г. за документите за системата на народната просвета (обн., ДВ, бр. 41 от 2003 г.; попр., бр. 48 от 2003 г.; изм., бр. 65 от 2003 г. и бр. 47 от 2004 г.) в НДД се води задължителна документация с определен срок за съхранение. (2) Националният дворец на децата оформя и съхранява допълнителна документация, свързана с дейността му:
dorodtea Потърси информация в Националния дворец на децата, може би архива се съхранява там.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи