На главната страница на просветното ни министерство се пъчи един доклад за постигнатото през 2007 година (ДОКЛАД за изпълнение на Националната програма 2007 г.). Няма да обсъждам соц стила на написаното, от което читателят трябва да остане с впечатлението, че в образованието жънем повсеместни успехи благодарение на неуморната работа на МОН, а ще се спра само на един абзац, в който се говори за кариерното развитие на учителите. Нали това е поредната предстояща реформа, за която все още нищо не знаем? Та рекох да изчопля малко информация.
Ето какво пише там:
Беше разработен модел за кариерно развитие на учителите, който е обсъден със социалните партньори и ще бъде поставен на обществена дискусия. Моделът предвижда кариерата на учителя да минава през пет длъжности – младши учител, учител, старши учител, главен учител и учител методик.
Основните цели на този модел са: засилване на мотивацията на учителите за пълноценно участие в процеса на обучение; осигуряване на предвидимост в развитието на кариерата съобразно личните планове; възможности и амбиции на всеки учител; обвързване на съответната длъжност с повече отговорности, но и със съответстващо на тях възнаграждение чрез интегриране на модела в системата на диференцирано заплащане.
... и по-надолу отново се говори за кариерното развитие на учителите:
От средата на 2008 г. ще бъде въведен модел за кариерно развитие на учителите (трети стълб на системата за диференцираното заплащане), очертаващ ясно както необходимите изисквания за преминаване от една в друга длъжност, така и положителните последици, свързани със заемането на по-висока длъжност и преди всичко обвързването й със системата на заплащане.
Както виждате, това са общи приказки. Нищо конкретно и нищо ново не се казва от онова, което се знаеше отпреди една година. И все пак да си припомним какъв беше предложеният тогава модел за кариерно развитие на учителите. Положителният момент в него, ако не вземат да го променят впоследствие, е, че квалификацията на учителите не се заплаща от самите тях.
Преминаването в по-висока длъжност лично аз още не си представям как точно ще изглежда. Титлата „младши учител” се получава автоматично, с назначаването на работа. Договорът е срочен, адаптационният период е 2 години.
За да те признаят за „учител”, ти трябват повече от 2 години педагогически стаж – две години като „младши учител” плюс още една. Минава се през обучителна програма, проведена и сертифицирана от ВУЗ, в която се акцентира на практическите умения. Интересно дали ПКС-то ще се признае за такава програма – все пак се извършва по линия на висше училище? На този етап трудовият договор преминава в постоянен.
„Старши учител” изисква поне 2 години да си бил на длъжност „учител”. В допълнителната квалификация се добавят нови функции: учител консултант; координация на извънкласни и методически дейности в рамките на един образователен етап; превенция на противообществените прояви. Отново висше училище провежда обучението и издава сертификат. При процедурата за заемане трябва да са изпълнени две условия: да има вакантно място за длъжността и да се издържи конкурс на училищно ниво. Какъв ли ще е този конкурс?
Длъжността „главен учител” се получава след мининум 2 години стаж като „старши учител”. Обучителната програма, проведена и сертифицирана от ВУЗ, добавя следните нови функции на длъжността: координация на извънкласни и методически дейности в рамките на един випуск; ръководител на методическо обединение на учители по един предмет или културнообразователна област. Длъжността се заема, ако е вакантна и се издържи конкурс на училищно ниво.
„Учител методик” се заема след две години стаж като „старши учител”. Обучителната програма е съставена от модулни курсове с акцент върху организиране и провеждане на методическата дейност на общинско ниво. Сертификат се издава от висше училище, но конкурсът се провежда в два етапа от съответния РИО с тест, изготвен от МОН, и събеседване.
Това, което не ми стана ясно, е защо при длъжностите от „старши учител” нагоре е записано, че трябва да има свободно място, за да се кандидатства за тях. Означава ли това, че свободните учителски места вече ще бъдат обявявани заедно с длъжностите? Кой определя каква да е бройката в едно училище за конкретната длъжност? Ами ако в едно училище има повече желаещи учители да се издигат в кариерно отношение, ще им се предостави ли възможността да се изкачват по стълбицата, или тяхното бъдеще зависи от наличието/отсъствието на свободни места в училището?
За длъжностите „старши учител” и „главен учител” се провеждат конкурси на училищно ниво, въпреки че за тях са дава сертификат от ВУЗ. Чудно ми е в какво ще се изразяват тези конкурси, след като допълнителните функции са свързани с извънкласни и методически дейности; превенция на противообществените прояви и ръководство на методическо обединение.
И още един въпрос ме мъчи. При въвеждане на системата за кариерно развитие всички ли ще почнем от най-ниското стъпало - "младши учител", защото, за да си "учител", ти трябва сертификат от ВУЗ?
И понеже в доклада на МОН за 2007-ма пише, че моделът за кариерно развитие ще бъде поставен на обществена дискусия, аз съм в очакване скоро да бъде обявена такава.
Кой определя каква да е бройката в едно училище за конкретната длъжност? - Директорът спрямо възможностите на бюджета на училището ще решава дали може да си позволи "по-скъпите" кадри: "старши" и особено "методист", който е особено безсмислен като последна степен, според мен.
Аз лично много повече харесвам идеята за две паралални кариерни пътеки, които да могат да водят до еднаква висина в кариерата: една в областта на пареподаването на науки и една - в областта на училищния живот извансамото преподаване на науки (класно наставничество, отговорности по координаиране на извънкласни дейности, превенции на всякакви проблеми на ученическата общност и отделните ученици и пр.).
И аз като теб чакам с нетърпение обществена дискусия. Дано поне веднъж да има такава. Първият опит със срещите по гилдии в началото на мандата на Вълчев, не ми се видя никак сполучлив.
Считам, че Мария има право да са две пътеките на кариерно развитие. В училище наистина не ми остава време за извънкласни дейности по предмета който преподавам. А виждам, че децата имат необходимост от подобни занятия. По лесно би било ако в училищата има длъжност на учител /методист по възпитателната работа. такива длъжности е имало навремето, занимавали са се с подготовка на училищни празници, вечери, състезания и са биле в помощ на учителите по различни предмети. Не виждам пречка отново да бъдат подобни длъжности в училищата.
Всъщност има пречка, делегирания бюджет. Нали учителят може всичко, при това без да му се плаща?
Мария-Пайдея, благодаря ти за отговора! :)
Изглежда у нас заплатите, кариерното развитие на учителите, диференцираното заплащане, условията на труд като норматив часове и брой деца в паралелка започват пряко да зависят от „възможностите на бюджета на училището”. Бюджет, който обаче се сформира на база - нископлатена издръжка за ученик.
Чудя се в какво се изразява ролята на държавата... Тя започва да се държи като спонсор, стиснат при това, който дава парите и оттам-нататък не се интересува кой и как ще оцелява. Не поема никаква грижа за качеството на образованието, защото, щом кариерното развитие и заплащането на учителския труд са зависими и обвързани с училищния бюджет, това страшно ще демотивира учителите. Липсва стабилност и сигурност, че когато един учител иска да постигне нещо повече, ще му бъде дадена такава възможност, независимо къде е назначен на работа. Ще бъде уверен, че може да разчита на собствените си сили, а няма да е пряко зависим от други, странични за него фактори като брой ученици в училището, където работи.
Двете кариерни пътеки наистина са отлично предложение. Не бива да се смесват различните по характер дейности: учебната работа и извънкласната. Освен това акцентът задължително трябва да падне на учебната работа, а не на извънкласната, както напоследък ми прави впечатление, че се утвърждава като тенденция в нашите среди.
Едно от нещата, което ме изуми, беше, че на един ученик се пада по един учител и по един разсилен. Училище никога не се закрива, докато има дори само един ученик.
Веда, съседите ни държат на образованието и отделят достатъчно средства за него. Само ние, българите, се въртим в някакъв абсурден кошмар.
Значи новата реформа ще стартира от 1-ви октомври. Явно в "Образец №1" титлите няма да се вписват, защото той вече ще е минал за одобрение. Твърди се, че разликите в заплащането ще са сериозни, но не разбрах откъде ще дойдат парите.
А и как ще стартира кариерното развитие? Явно в самото начало всички ще сме младши учители, защото за следващите степени (според модела) се иска обучителен курс със сертификат и конкурс на училищно ниво. Следователно ще трябва да мине доста време, докато почнат да се въвеждат по-висшите титли, освен ако не решат, че ПКС-тата също могат да служат за доказателство, че даден учител е квалифициран.
Презентация МОН 2007
СИНДИКАТ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИТЕЛИ ИЗПЪЛНИТЕЛЕН КОМИТЕТ (Проект! ) Стратегия за кариерно развитие на учителите 2007 – 2012 г. Увод Основните цели – равен достъп до образование и качествено образование на приетата от Народното събрание Национална програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка ( 2006 – 2015 г. ) са немислими без разгръщането на творческите сили, без изявата на духовното богатство и на професионалното майсторство на българските учители. Ето защо отчитайки необходимостта от Система за кариерно развитие на учителите, обвързана със заплащането на труда, като важно условие за издигане качеството на труда на учителите и мотивацията им за пълноценно участие в процеса на обучението и възпитанието на подрастващото поколение Синдикатът на българските учители разработва настоящата Стратегия за кариерно развитие на учителите със следните акценти: A. Въвеждане на нови елементи в подготовката на студентите от институциите на висшето образование, подготвящи учители B. Основната грижа за квалификацията и кариерното развитие на учителите по време на целия им трудов път е задължение на държавата C. Приемане на модел за кариерно развитие на учителите D. Приемане на модел за квалификация на учителите E. Взаимовръзка между степените на квалификация и позициите в кариерното развитие на учителите F. Заплащането на труда на учителите в зависимост от тяхното образование, квалификация и професионален опит – от една страна и длъжностната им позиция в кариерата – от друга. G. Системи за: - диференцирано заплащане; - удостояване с почетни звания „Учител на годината”, „Синдикалист на годината” и пр. - награждаване в зависимост от постигнати резултати в конкретен отрязък от време A. Въвеждане на нови елементи в подготовката на студентите от институциите на висшето образование, подготвящи учители Присъединяването на България към Европейския съюз и привеждането на българското образование в съответствие с Лисабонската стратегия и Булонския процес, поставя пред българските учители нови изисквания и нови компетенции, най-основните сред които са: • владеене на чужди езици и информационни технологии; • умение за работа с деца от различни етноси, с ментални увреждания, с агресивни деца; • работа в екип, с училищното настоятелство и родителската общественост; • да се използват иновационни подходи, да се действа професионално, интерпретирайки по подходящ начин учебното съдържание при изпълнение на своите задължения; • да се участва в индивидуални или групови проекти за развитие на средното образование; • да се действа етично и отговорно при изпълнението на своите функции на педагог; • да се работи активно с правителствени и неправителствени организации и други творчески обединения; • да се участва активно в обществените процеси и формирането на гражданското общество. При подготовката на учители следва да се има предвид: • пред модела на тесните специализации и квалификации предимство има моделът на широкопрофилната подготовка; • човекът да се постави в центъра на политиката: да се инвестира в хората, да се натрупват нови знания и умения; • да се утвърждава практиката за усвояване на знания през целия живот; • да се гарантира пълноценно участие в обществото; • да се постигне по-висока гъвкавост на работната сила, съответно по-ефективна система за преквалификация; • изучаване на възрастова психология; • пътища и средства за преодоляване на агресията и пр. Отчитайки, че европейската образователна политика признава изключителната отговорност на всяка държава - членка за формите и съдържанието на образователните им системи, очевидно не се налага промяна в утвърдените у нас два образователни цикъла: • първи ( основен ), с образователно-квалификационна степен „бакалавър”; • втори – с квалификационна степен „магистър” и/или образователна и научна степен „доктор”. Синдикатът на българските учители настоява всички учители да завършват с образователно-квалификационна степен „Магистър”. B. Основната грижа за квалификацията и кариерното развитие на учителите по време на целия им трудов път е задължение на държавата С оглед развитието на процесите на децентрализация, държавата все повече ще има регулативно - помощни и контролни функции, които ще заменят административно - командните. Но това не означава абдикиране от отговорност. Напротив – следва да се разработи перфектна нормативна база, която да регламентира правата и задълженията на всички страни в този процес: • на държавата; • на областта; • на общината; • на училището ( детската градина, обслужващото звено ); • на учителя. На тези нива следва да са ясни правата и задълженията на организациите на работниците и служителите, както и на работодателите. Принципите са: • Осигуряване на държавно регулиране на системата на средното образование чрез основните закони и подзаконови актове с цел устойчиво развитие на образованието. • Балансиране на специфичните цели и интереси на отделните общности и звена в системата, обединени от общи социални ценности. • Управление на системата, отворено за иновации. • Децентрализация и преразпределение на управленските функции на звената в системата. • Осигуряване на координация между звената в системата. • Децентрализирано управление на ресурсите. • Осигуряване на обективна информация за процесите и състоянието на системата. • Осигуряване на откритост на промените в средното образование за участниците в образователния процес и за обществото. • Осигуряване на периодичност, обективност и откритост на процеса "инспектиране". Финансовите средства за квалификацията да бъдат осигурени от държавата. Държавата да осигури достъпа на учителите до Националните исторически и културни обекти, което пряко влияе на квалификацията им. C. Модел за кариерно развитие на учителите Основание - Национална програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка (2006-2015 г.) – “Повишаване на авторитета и социалния статус на учителя” - Въвеждане на система за кариерно развитие на учителите - Въвеждане на система за диференцирано заплащане, обвързана с резултатите на учениците и условията на труд - Въвеждане на система за награждаване на учителите Актуално състояние - 5 професионално-квалификационни степени (ПКС) - Обучението и присъждането на ПКС се извършва от специализираните институти за повишаване на квалификацията на учителите към висшите училища - Разходите за обучението и процедурата за присъждане на ПКС се заплащат от самия учител - Притежаването на ПКС е свързано с: - промяна в началната основна месечна работна заплата (от 1 юли 2006 г. – от 272 лв. на учител без ПКС до 315 лв. на учител с I ПКС) - получаване на допълнително възнаграждение (от 1 юли 2006 г. – между 5,50 и 47 лева) Основни цели на модела - Засилване на мотивацията на учителите за пълноценно участие в процеса на обучение и възпитание в училище и създаване на условия за качествено съвременно образование - Осигуряване на предвидимост в развитието на кариерата съобразно личните планове, възможности и амбиции на всеки учител - Обвързване на професионалната кариера: с нарастващ престиж; с повече отговорности; със съответстващо на тях възнаграждение чрез интегриране на модела в системата за диференцирано заплащане - Възможности за избор на кариера - Развитие в хоризонтален план – заемане на последователни длъжностни позиции в рамките на учителската професия - Развитие във вертикален план – заемане на административни длъжности в системата на народната просвета - Развитие в рамките на една и съща длъжност – поддържане и усъвършенстване на присъщите за съответната длъжност знания, умения и компетентности Развитие в хоризонтален план Младши учител Учител Старши учител Главен учител Учител- методик 5 длъжностни позиции: - Младши учител - Учител - Старши учител - Главен учител - Учител методик Критерии за преминаване в по-висока длъжност: - Стаж - Допълнителна квалификация – придобиването й не се заплаща от учителя - Конкурс за заемане на по-високите длъжности Последици: - По-висока заплата по щат - Намаляване на преподавателската заетост (за учителя методик) Младши учител Първоначална квалификация: - висше образование и учителска правоспособност Не се изисква стаж Процедура за заемане: - свободно място - конкурс в два етапа – подбор по документи и събеседване Особености: - срочен трудов договор - адаптационен период – 2 г. с възможност за удължаване с още една - атестация от комисия, назначена от директора с участието на социалните партньори - в работата си се ползва от помощта и опита на определени от директора учители – наставници ( фасилитатори ). Учител Стаж – 2 (+1) г. като младши учител Допълнителна квалификация: - Квалификационна програма за учител, съставена от задължителни и избираеми пакети с акцент върху усъвършенстване на практическите умения - Провежда се и се сертифицира от конкретното училище ( учителите - методици ) Сключване на постоянен трудов договор ( ТД ) Старши учител Стаж – мин. 2 г. на длъжност учител Допълнителна квалификация: - Квалификационна програма за старши учител, съставена от задължителни и избираеми пакети с акцент върху новите функции на длъжността: учител консултант ( наставник ); координация на извънкласни и методически дейности в рамките на един образователен етап; превенция на противообществените прояви - Провежда се и се сертифицира от самото училище Процедура за заемане: - Обявяване на свободна педагогическа позиция - Конкурс на училищно ниво между учителите в училището - Определя се от комисия, назначена от директора, с участието на социалните партньори Главен учител Стаж – мин. 2 г. на длъжност старши учител Допълнителна квалификация: - Обучителна програма за главен учител, съставена от задължителни и избираеми пакети с акцент върху новите функции на длъжността: координация на извънкласни и методически дейности в рамките на един випуск; ръководител на методическо обединение на учители по един предмет или културнообразователна област; наставник ( фасилитатор ) - Провежда се и се сертифицира от самото училище Процедура за заемане: - Обявяване на свободно място - Конкурс на училищно ниво - Определя се от комисия, назначена от директора, с участието на социалните партньори Учител методик Стаж – мин. 2 г. на длъжност главен учител Допълнителна квалификация: - Обучителна програма за учител методик, съставена от гъвкави модулни курсове с акцент върху новите функции на длъжността – организиране и провеждане на методическата дейност на училищно и общинско ниво - Провежда се и се сертифицира от РИО на МОН. Процедура за заемане: - Обявяване на свободна педагогическа позиция за самото училище. - Конкурс в два етапа, проведен от съответния РИО на МОН – тест, изготвен от МОН, и събеседване - Комисия, назначена от Началника на РИО на МОН с участието на социалните партньори Бележка: Броят на учителите методици се определя на основата на общия брой на учителите в общината Последици - Учителят – методик ползва намален норматив преподавателска дейност ( например 12 часа седмично ); другата част от дейността му се регламентира в длъжностната характеристика и трудовия договор Развитие във вертикален план Директор Пом.-директор УД или УПД Пом.-директор АСД Учители ( на 5 длъжностни позиции ) Длъжностни позиции: - Помощник-директор по учебната или учебно-производствената дейност - Помощник-директор по административно-стопанската дейност - Директор Критерии за преминаване на по-висока длъжност - Стаж на учителска длъжност - Допълнителна квалификация - Спечелване на конкурс Последици: - По-висока заплата по щат - Намаляване на преподавателската заетост Помощник-директор по учебната или учебно-производствената дейност Стаж – мин. 5 г. на учителска длъжност Допълнителна квалификация: - Обучителна програма за помощник-директор, съставена от задължителни и избираеми пакети с акцент върху новите функции на длъжността: планиране и организация на образователно-възпитателния процес в училище; наблюдение на педагогическата дейност и анализ на резултатите; проектна дейност - Провежда се в Националния институт за обучение на директори (НИОД) Процедура за заемане: - Обявяване на свободно място - Конкурс на училищно ниво Помощник-директор по административно-стопанската дейност I вариант: Лице с учителска правоспособност и мин. 5 г. стаж на учителска длъжност Допълнителна квалификация: - Квалификационна програма за помощник-директор, съставена от задължителни и избираеми пакети с акцент върху организирането и контрола върху административната дейност - Допълнителна квалификация с икономическа и юридическа насоченост - Провеждат се в НИОД Процедура за заемане: - Обявяване на свободно място - Конкурс на училищно ниво Директор Стаж – мин. 5 г. на учителска длъжност Директорска правоспособност - Обучителна програма за придобиване на директорска правоспособност, съставена от задължителни и избираеми пакети с акцент върху административния мениджмънт на училището - Допълнителна квалификация по проблемите на социалното партниране - Национален изпит за придобиване на директорска правоспособност, проведен в НИОД Заемане на длъжността: - Обявяване на свободно място - Конкурс, проведен от училищния съвет Развитие в рамките на длъжността - Участие в поддържаща и допълнителна квалификация за актуализиране и придобиване на нови знания, умения и компетентности - Не води до увеличение на основната заплата за длъжността, но може да се отрази върху възможността за получаване на динамична парична добавка в рамките на втория и третия стълб на системата за диференцирано заплащане Нормативно осигуряване Закрепване на основните положения на модела в новия Закон за средното образование Доразвиване и детайлизиране на законовите разпоредби на подзаконово ниво D.Приемане на модел за квалификация на учителите Да се създаде комисия за внасяне на предложения за усъвършенстване на действащата наредба за квалификацията. Квалификационната дейност да се подчинява на принципите: • обучение "близо до дома", включително и дистанционно; • гъвкави квалификационни услуги, които комбинират заявки от потребителя и предложения на институциите; • подготовка на учители-мултипликатори; • насърчаване на изпробването и популяризирането от учители – изследователи в класната стая на нови методи на преподаване и учене; • партньорство между различните участници в квалификационната дейност; • индивидуална изява на участниците в обучителни програми. Основни дейности: • Нормативно изграждане на нова система за квалификация на учителите. • Създаване на конкурентен механизъм за предлагане на квалификационни услуги, като водещ момент е сближаването с практиката. • Изграждане на институционални структури, обединяващи учители-методици, които да бъдат основата на бързи и гъвкави квалификационни услуги, от които се нуждаят българските учители. • Създаване на нормативна база за лицензиране на организации, които правят квалификационни услуги. • Развитие на конкурентен механизъм за предлагане на квалификационни услуги, като водещ момент е сближаването с практиката. • Създаване на условия за превръщане на училището в благоприятна среда за обмяната на опит, за квалификация и развитие. Да бъде регламентирана възможността за иновации в системата на средното образование. Иновациите да се осъществяват планирано и под необходимото научно ръководство. Основни дейности: • Създаване на нормативна база за въвеждане на иновации в средното образование. • Обособяване на училища и отделни паралелки за иновативни дейности в средното образование, които да бъдат под пряко наблюдение от страна на научни комисии. • Създаване на възможности и условия за обмен на добри практики. • Създаване на възможности и условия за иновативни разработки, предлагащи решения на стратегически важни проблеми. • Създаване на възможности и условия за превръщането на учителя в "изследовател в класната стая". E.Взаимовръзка между степените на квалификация и позициите в кариерното развитие на учителите Петте професионално-квалификационни степени да съответстват на петте длъжности от кариерното развитие. Младши учител V ПКС Учител ІV ПКС Старши учител ІІІ ПКС Главен учител ІІ ПКС Учител - методик І ПКС F.Заплащането на труда на учителите в зависимост от тяхното образование, квалификация и професионален опит – от една страна и длъжностната им позиция в кариерата – от друга Да се създаде комисия за внасяне на предложения за усъвършенстване на действащата наредба за работните заплати. Определянето на работните заплати трябва да се основава на следните показатели: образование; трудов стаж и професионален опит; квалификационно равнище. Субективизмът да се сведе до минимум. Учителите да получават по-високо възнаграждение на основата на три стълба: Първи стълб ( на ниво училище ) – всяко училище ежегодно да получава определени средства, които по зададени критерии и показатели да разпределя между учителите с най-добри резултати. Втори стълб ( на национално/регионално ниво ) – въз основа на обективни показатели на национално/регионално ниво да бъдат предоставени средства на училищата ( детските градини, обслужващите звена), разпределени на групи по вид (начално, основно, средно, ПГ). С тези средства да бъдат увеличавани заплатите на учителите от определеното учебно заведение. Трети стълб ( кариерно развитие ) – да бъдат предоставени средства за работни заплати на учителите, съответстващи на петте педагогически длъжности, които те заемат. Необходимо е да се разработи съотношение между средствата по трите стълба, което да се договори между социалните партньори. G.Системи за: - диференцирано заплащане; - удостояване с почетно завание „Учител на годината”; - награждаване; в зависимост от постигнати резултати в конкретен отрязък от време Системата за диференцирано заплащане дава възможност за диференциация в рамките на една и съща длъжност. Оценяването да се извършва от комисии на училищно равнище, в които да участват представители на колективите. Да се усъвършенстват правилата за диференцираното заплащане, в зависимост от резултатите на труда на учителите. Да се усъвършенстват правилата и критериите за награждаване и удостояване. Заключение Предвидените в стратегията за кариерно развитие основни насоки за развитие на образователната ни система поставят пред Синдиката на българските учители нови задачи и отговорности: - Ръководните и контролни органи на всички равнища да се запознаят със Стратегията, както и с предстоящите изменения и допълнения на законовата и нормативната база, необходими за въвеждане на системата за кариерно развитие. - Изпълнителният комитет на СБУ чрез своите представители в отрасловия съвет да отстоява принципните положения на стратегията. - Общинските координационни съвети на СБУ и СК на СБУ в училищата, детските градини и обслужващите звена да организират обучение на синдикалните членове по въпросите на кариерното развитие на учителите. Забележка: Доколкото стратегическите задачи на кариерното развитие на българския учител са изключително сложни, те подлежат на непрекъснато обсъждане, на корекции и усъвършенстване. Затова, като документ, тази стратегия е отворена за обосновани предложения и промени. Вашите бележки, мнения и препоръки изпращайте на адрес: София 1000, ул. “Ген. П. Д. Паренсов” №11, Синдикат на българските учители е-mail: sbu_centrala@abv.bg тел.: 02/987 34 53, Ж. Иванов
Съобщението е The page you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.
ПП. Не може да няма система за преход и превръщане на сегашното състояние в новото. Т.е. не може както се пита Куини, всички учители да осъмнат на 1 сепетември "младши", защото се въвежда нова система на кариерно развитие, която започва с "младши". Допускам, че да напишат правилата за съответсвие между сегашното и бъдещото положение е от най-затруднителните неща в цялото начинание, ако не броим факта, че всъщност нямат наум друг фактор важен за кариерата на учителите освен търпението им да стоят продължително в образователната система. Та това исках да кажа де - правила за съотвествие между старите и новите степени ще има. Друг въпрос е, че ще се появят в последния момент и сигурно ще имат маса спорни или неизяснени страни, които ще предизвикат излишен стрес и напрежение.
С имейл поканих г-н Ж. Иванов от централата на СБУ да се включи към тази дискусия.
Мисля, че един синдикат не бива да си пъха носа там, където не му е работата. И мисля, че кариерното развитие на супер-професионалисти като учителите е точно такова едно място.
Синдикатите, ако са в състояние, нека се преборят за свестен колективен трудов договор, но да оставят кариерите на професионалеистите. Те от това разбират по-малко отколкото от всичко останало.
Стефанов, благодаря за линка!
Хвърлих един бърз поглед върху проекта и общото ми впечатление е, че предложенията звучат разхвърляно някак и идеи като „Синдикалист на годината” не проумявам как се обвързват с професионалното израстване на учителя, което, според мен, не се измерва с качеството на работа в синдикатите. „Синдикализъм” и „учителски професионализъм” са две различни понятия.
Мария, явно има идея да се осъществи съотвествие със степените на сегашните ПКС-та. Както разбирам, финансирането ще идва по линия на третия стълб, а не от делегираните бюджети. Интересно стои въпросът за учителите методици, за които приравняването ще бъде с ІІ ПКС, а в същото време бройката на тези учители ще се определя от общината. Да, ама тя още при завареното положение ще е някаква. Пък и нормативът от часове на тези учители ще бъде по-малък, което от своя страна веднага рефлектира върху училищния бюджет и по този начин се влиза в конфликт.
Засега ще се въздържа от по-нататъшни коментари, защото ще ми трябва време да изчета всичко на спокойствие и да го обмисля.
Повтарям: не е работа на синдикатите да се занимават с кариерното развитие на учителите. НЕ Е ТЯХНА РАБОТА!
Хващам се за думите на ladien и Куйни. Според мен докато заплатите ви зависят от титли, атестати и дейности ... "зорлем" (виж "извънкласните"!?), нямате шанс да заработите ведро. Докато се напъвате да покривате някакви - по моему идиотски - изисквания, за да добавяте 20-ина лв. към месечния си доход, ще се мъчите и вие, и оценителите ви. Критериите за добър учител и добре свършена работа с децата са други, и вие го знаете по-добре от мен. Затова ви казвам да зарежете проекта на СБУ (и МОН). Той не е достоен да занимава повече вниманието ви!
Дръжте се на положение и изисквайте АДЕКВАТНИ КРИТЕРИИ!
Всеки от вас да каже, защо мисли, че му се полагат повече пари, и критериите за "диференцирано заплащане" ще излезнат на яве самички. После ще намерим и мерките и теглилките, ... ако желаете.
Може отстрани да изглежда странно, че синдикат вместо да подписва спорузумения с правителството, измисля нови критерии за кариерни нива, но никой не може да го спре, всъщност някакви хора в столицата правят някакви неща...
Куини, според посочения по-горе модел, учител-методик е равностойно на 1. ПКС, просто при въвеждането на текста не е нааписано достатъчно ясно. Учители с 1. ПКС не са чак толкова много, защото на повечето колеги не си губят времето с квалификации. И тук идва един въпрос. Какво кариерно ниво ще получи учител без ПКС? Според модела на синдиката, новопостъпилите са младши-учители = 5 ПКС, а тези, които са защитили 5 ПКС, стават младши, т.е. едно безсмислено яваване...
Стефанов,
Питам те аз. Сега.
Ако си спомняш направих го и преди година и получих чудесен резултат. Твърдя смело, че тогавашните дискусия и анкета произведоха "критерии за оценка на учителя" много по-добри от всичко "официално", публикувано до момента.
Там, спомняш си, изкарахме на бял свят ЗАЕДНО характеристиките на "добрия учител". Групирахме ги и ги класирахме от много важна до маловажна. Това е единствения ... нормален подход за фиксиране на толкова важните критерии за оценката на труда и уменията ви. И по тези критерии трябва да ви оценяват, а не по друго! Моля ви да настоявате именно това пред директорите и министерството си. .. Е добре де, към оценката ви е хубаво да се прибави и нещо отчитащо постиженията ви в делà, в чието планиране обаче сте участвали. Но ПКС, титли и извънучилищни мероприятия ... извинявайте. Пак ви се качват на главите ...
Ето и графиките с резултатите от тогавашната анкета
Дали, все пак да не ги изпратим на синдикалиста Иванов?
Аз ли да го направя или ти, понеже вече си в контакт с него?
..........................................................
Кой цели създаване на социално напрежение в учителската колегия До г-н Сергей Станишев министър председател на Република България Уважаеми господин Станишев, Колективното трудово договаряне е основният, приет в цивилизования свят механизъм за уреждане на трудовите и социални отношения, трудовата заетост, социалното обслужване и условията на труд. Воден от този принцип, Синдикатът на българските учители от своето създаване се стреми да подобрява чрез колективен трудов договор положението на работещите в отрасъла на средното образование. Първият отраслов договор бе подписан в началото на 1992 г. и до 31.05.2008 г. нямаше прекъсване в действието на последователно подписваните колективни трудови договори! Имайки пред вид срока на действащия доскоро договор, синдикатите подготвиха проект на нов, отразяващ променените условия в системата на образованието и изпълнявайки разпоредбата на чл. 54, ал. 3 от Кодекса на труда внесоха проекта с входящ № 15-13 от 27.02.2008 г. в Министерство на образованието и науката. Министерството не изпълни задължението си по чл. 52, ал 1 от КТ за започване на преговори в установения срок от един месец и насрочи отрасловия съвет, с който стартираха преговорите едва на 22.04.2008 г., с което то бе в забава, съгласно ал. 3, от чл. 52 на КТ. По време на отрасловия съвет се взе решение за сформиране на работна група от представители на Министерството на образованието и науката, синдикатите и работодателските организации, която да уточни позициите на социалните партньори по проекта за колективен трудов договор. Дейността на работната група продължи два месеца. Работата бе изкуствено забавяна с много обструкции от страна на работодателските организации и министерството, с неконструктивно поведение, при всяка следваща среща преразглеждане на вече приети текстове. В резултат нов колективен трудов договор не бе подписан до срока на изтичането на действащия. Нещо повече, няма и изгледи той да бъде подписан дори месец, след като вече е изтекъл. Това обстоятелство поражда социално напрежение в учителската колегия. Липсата на подписан колективен трудов договор лишава работещите в сферата на образованието от механизми за уреждане на трудовите и социални отношения, проблемите на трудовата заетост, социалното обслужване и условията на труд. Господин премиер, Ние искрено недоумяваме кой има интерес от създаване на напрежение в отрасъла и кой би искал да лиши просветните кадри от завоювани от години социални придобивки и защита на техните трудови права. Апелираме към Вас да използвате своя авторитет за ускоряване подписването на отрасловия колективен трудов догововор за сферата на образованието, който от седмици е готов, с приети вече от всички социални партньори текстове. С уважение, Председател: /п/ /Янка Такева/ Бел.ред.: копие на писмото е изпратено и до Парламентарната комисия по образование и наука в Народеното събрание, в писмен вид подобен апел е отправен и към министъра на образованието и науката доц. Даниел Вълчев . ....................................................
И сега какво? Няма КТД. Както изглежда скоро няма да бъде подписан... Какво ще следва оттук-нататък?
Линкът не води до въпросния проект, но той(проекът) си е в "Новини". Като си спомня обаче случая със "седенката", се чудя, защо изобщо синдикатите се напъват да правят такива проекти. Това правителство не се съобразява със синдикати, още пък по-малко с учителски синдикати.
Графиката, предоставена от Лазаров, обхваща вероятно всички качества на учителя. Тези критерии наистина са адекватни. Всъщност всички очакват от учителя точно такива качества. Би било добре, ако нашето мило министерство хвърли един поглед. Мисля, че трудното в случая е как да бъдат измерени повечето от тях. Количествените показатели се измерват лесно, но качествените са друг въпрос. Как да се измери например "Умее да мобилизира умствения потенциал на децата за ...". Или пък " Е обективен и справедлив ..." и т.н. Дааа ... учителският труд е трудно измерим. Предлагам ви нова тема - как да бъдат измерени показателите, които могат да оценят учителския труд.
Veda Veda,
За всичко си има мерки и теглилки, повярвай ми. По-сложните неща ги разчленяваме, докато не се получат по-прости и измерваме "по-простите". После сумираме резултатите.
Според мен, ще направиш много добре, ако отвориш нова нарочна тема. Предлагам ти да се казва именно така Мерки и теглилки за оценка на учител. Нека сме конкретни и еднозначни. Нека говорим за "оценка на учител". Един учител! Съгласна ли си?
И още нещо, "нашето мило министерство" ще хвърли един поглед върху нашите разработки, само ако отидем и му ги ударим в бюрото, от името на ... (Кой сме ние? Нужна ни е идентичност, име! Кои сме ние? ...). Предлагам датата за визитата в МОН - 11 октомври 2008 г. (вторник). До тогава ще сме разбрали кои сме ние и как се казваме.
Питам се още как ще прескочим съществуващите нормативно закрепени неравенства между професионалните гилдии в училище? При гледане отблизо, с различните нормативи, нещо "един учител" става прекалено абстрактно и се разбива в различията между учителските гилдии в разните етапи и разните науки, които имар различни обеми задължения за работа с учениците. С времето всяка гилдия си е изработила претенции към специфични свои качества на "учителя по..."
Съгласен, Мария.
Нещата по дефиниция се усложняват там, където няма яснота. Ние ще я внесем (яснотата). Ние и никой друг, повярвай ми.
Значи да решим "какви деца искаме да виждаме в училище да се занимават с учене"? Предполагам, че това е същото като "Какво искаме да виждаме като резултат от училищното образование". Или бъркам?
Ти знаеш, че работим по въпроса - ще публикуваме скоро тук (ние, екипа на проекта Новото образование) документ, който уточнява Целите на образованието.
Съгласен, че учителският труд не е еднакъв навсякъде. По-точно той зависи и от характеристиките на училището, и от характеристиките на предмета. Но ви предлагам първо да изчерпим общия случай, т.е. "учител" и точка, чак след това да преминем към специфичните случаи - "учител по ..."
Това ми подсказва, че в "оценъчния формуляр" ще има една част, съдържаща оценките по универсалните учителски качества (която е досущ като нашия списък отпреди година) и една друга - с оценките по специалните учителски качества.)
Позволете ми да обобщя и отворените въпроси до момента, Veda Veda и Мария.
Нужно ни е да знаем:
Нали така?
С това прехвърлям разговора в новата тема "Мерки и теглилки за оценка на учител". Там ще говоря за това "Откъде да се започне всъщност?". Нещо повече, това ще E началото.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи