Скъпи приятели,
Готова е схемата на "Системата Образование", по която дискутирахме и работихме близо година. Вече разполагаме с главните категории, които започваме да пълним със съдържание още от утре.
Ето я тук. Разгледайте я внимателно (с щракване върху картинката отивате в сайта на "Новото образование").
В тази "карта" ще намери точното си място всяко едно нещо, касаещо образованието: от интересите на заинтересованите, през целите на образованието, учебниците, учебните програми, до оценката на качеството на преподаване и научаване и ... всичко останало.
/Изтегли от тук презентация Power Point/
Появяването на схемата предизвика оживена дискусия, но на територията на една друга тема - за Целите на образованието.
Мисля скоро да отговря тук на въпросите и забележките, поставени там, за да бъде накак си по-прегледно.
Въпроси и отговори
В слайдшоуто не става ясно. Облаците имат ли си имена?
Пояснявам. Облаците си имат имена. Те са "Философия", "Правила и методи", "Ресурси", "Балансиране на интересите на заинтересованите страни". В следващия слайд 3 от облаците са се превърнали в правоъгълници а четвъртия - в диамант.
Каква е логиката, според която системата е създадена от именно тези 4 облака?
Пътят до именно тези 4 облака беше дълъг. Започнахме с изброяването на всичко, което ни идваше на акъла, от дисциплината в час и царските кифли, до делегираните бюджети и квалификацията на учителите. Някъде около 150 понятия, от които на слайд 5 съм изобразил само основните. Групирането им според приликите им трябваше да ни доведе до тези малко на брой основни категории. Изработихме поне 3 примерни рагрупирания: според отдалечеността им от центъра на системата – класната стая с учителя и ученика там вътре; според човешкото присъствие или не; според типа на действията: политически, административни, оперативни или други. Не се получаваше ... докато не се получи това според Абстрактността на понятията. Класната стая и учебниците са неща конкретни, докато целите на образованието са неща абстрактни, може би най-абстрактните от всички. Между двете крайности намира мястото си и всичко останало. Там някъде попадат и отношенията между отделните заинтересовани страни, които поради изключителната сила, с която влияят на всичко останало, са отделени в специална категория – Диаманта. Отношенията между заинтересованите страни зависят от реда, яснотата и хармоничното взаимодействие между Философията, Правилата и методите и Ресурсите на системата (ако философията е доминирана от култ към личността - диктатура, или към бог – теософия/ фанатизъм, де факто нямаме плурализъм. Диамантът се свежда до едно стъкълце. Обратното, ако имаме плурализъм и балансирани интереси.)
Пътят до именно тези 4 облака беше дълъг. Започнахме с изброяването на всичко, което ни идваше на акъла, от дисциплината в час и царските кифли, до делегираните бюджети и квалификацията на учителите. Някъде около 150 понятия, от които на слайд 5 съм изобразил само основните. Групирането им според приликите им трябваше да ни доведе до тези малко на брой основни категории.
Изработихме поне 3 примерни рагрупирания: според отдалечеността им от центъра на системата – класната стая с учителя и ученика там вътре; според човешкото присъствие или не; според типа на действията: политически, административни, оперативни или други. Не се получаваше ... докато не се получи това според Абстрактността на понятията. Класната стая и учебниците са неща конкретни, докато целите на образованието са неща абстрактни, може би най-абстрактните от всички. Между двете крайности намира мястото си и всичко останало.
Там някъде попадат и отношенията между отделните заинтересовани страни, които поради изключителната сила, с която влияят на всичко останало, са отделени в специална категория – Диаманта.
Отношенията между заинтересованите страни зависят от реда, яснотата и хармоничното взаимодействие между Философията, Правилата и методите и Ресурсите на системата (ако философията е доминирана от култ към личността - диктатура, или към бог – теософия/ фанатизъм, де факто нямаме плурализъм. Диамантът се свежда до едно стъкълце. Обратното, ако имаме плурализъм и балансирани интереси.)
Не е ли по-добре "идеология", отколкото "философия"
Смея да твърдя, че идеологията е част от философията на едно общество. В смисъл, че е възможно философията на едно общество да е и липсата на идеология. Така че понятията не са еквивалентни. Аз съм за оставането на Философия.
Защо диамант? Защото има много страни, защото диамантът е твърд или защото е скъп? Защо?
Защото има много страни и защото обработката му, шлайфането му трябва бъде много прецизно, т.е. пропорциите му да са съвършени. В противен случай потенциалът и красотата му са унищожени завинаги.
Какво точно имаш предвид под „Архитектура”?
Архитектура е цялостният бъдещ образ на образованието (настрана Балансът на интересите на заинтересованите страни). А ние сме архитектите на Новото образование.
"Хипотеза за ролята на Централната администрация" е пълна бъркотия
Така е, признавам. Необходими са обяснения. И те са: Всяка от заинтересованите страни въздейства преднамерено или неволно върху елементите на системата образование. Въздействието може да се изразява чрез тези 4 действия (не е изключвам да вкараме и други): ▫ Стимулиране, ▫ Регулиране, ▫ Указване на генерални линии, ▫ Арбитраж, т.е. намеса само за решаване на евентуален конфликт. В случая, изобразен на слайд 8 със стрелките подредени точно така, изказвам хипотезата/ желанието ми централната администрация да: 1. Стимулира дискусията по философията, целите и учебните планове - какво, 2. Да определи на базата на нещата от т.1 правилата и допустимите методи за постигането на желаното - какво-то, 3. Да дотира финансово, но да бъде само арбитър в (евентуалните спорове по) разходването на средствата от страна на местните образователни администрации и училищата по пътя им към постигането на желаното.
Така е, признавам. Необходими са обяснения. И те са:
Всяка от заинтересованите страни въздейства преднамерено или неволно върху елементите на системата образование. Въздействието може да се изразява чрез тези 4 действия (не е изключвам да вкараме и други):
▫ Стимулиране, ▫ Регулиране, ▫ Указване на генерални линии, ▫ Арбитраж, т.е. намеса само за решаване на евентуален конфликт.
▫ Стимулиране,
▫ Регулиране,
▫ Указване на генерални линии,
▫ Арбитраж, т.е. намеса само за решаване на евентуален конфликт.
В случая, изобразен на слайд 8 със стрелките подредени точно така, изказвам хипотезата/ желанието ми централната администрация да:
1. Стимулира дискусията по философията, целите и учебните планове - какво, 2. Да определи на базата на нещата от т.1 правилата и допустимите методи за постигането на желаното - какво-то, 3. Да дотира финансово, но да бъде само арбитър в (евентуалните спорове по) разходването на средствата от страна на местните образователни администрации и училищата по пътя им към постигането на желаното.
1. Стимулира дискусията по философията, целите и учебните планове - какво,
2. Да определи на базата на нещата от т.1 правилата и допустимите методи за постигането на желаното - какво-то,
3. Да дотира финансово, но да бъде само арбитър в (евентуалните спорове по) разходването на средствата от страна на местните образователни администрации и училищата по пътя им към постигането на желаното.
Този блог тук излиза на 3-то място при търсене на "образование" в Google, а ние говорим най-редовно за "Новото образование" от близо 10 месеца. Това означава, че който се интересува от тези неща и търси, няма начин да не е попадал на някакво обсъждане по Новото.
Ако в МОН или колегите ти не знаят за него, означава просто, че не са търсили, че не са се интерсували и че, което е най-вероятно, темата за истинската качествена реформа в образованието им е просто ... много далечна. А може да означава, че не сме се напънали достатъчно, за да го популяризираме.
Всичко си струва да се опитва.
Не се знае откъде ще просветне нещо.
Само трябва да се оформи като текст и де внесе от името на хората от бгЛог ОБРАЗОВАНИЕ официално, както направихме миналата година с дискусията на Предучилищните в МОН. Тогава поне се стигна до няколко много разумни радио (Христо Ботев - нашата ШЕЛИ) и телевизионни (ВВТ - нашата ШЕЛИ! :-)) дискусии върху недоносчето проектопрограма, с което академиците се готвеха да бомбардират следващите поколения деца в детски градини.
Ако е за внасяне в институции - аз съм на линия! Поне вече си внасям сама осигуровките, няма работодател, когото да притесняват ... ;-)
Приятели,
Очевидно е дошло времето, да започнем да популяризираме Схемата на Системата "Образование" и нашето Ново образование. Честно казано, до днес не бях толкова сигурен, но изкарването им тук, пред вас, предизвика въпроси и отговори, които укрепиха значително гръбнаците им, и потвърдиха валидността им.
Всеки принос по популяризирането е добре дошъл, Илко и Ани, знаете.
Струва ми се важно при разпространяването на схемата, да подчертаваме, че тя е универсална. Такава беше идеята при създаването й, това е и основната й сила - тя е инструмент за картографиране и анализ на образованието изобщо. Не само на българското или ... финландското, или канадското; и не само на сегашното, но и на бъдещото. Това е метод.
А "Новото образование", е в процес на проектиране. Сега, когато разполагаме вече с метод, ще ни е много по-лесно.
Pavel_Lazarov: Имаш ли определение за това, що е образование и що е качествено образование? На мен ми трябваха цели 3 години, за да го докарам до нещо смислено.
Аз не знам какво е и "време" и "пространство", но ги ползвам…
Какво е образование?
http://www.book.store.bg/p17003/strategichesko-rykovodstvo-i-liderstvo-lider-prof-cvetan-semerdzhiev.html
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=16585
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи