А не е ли по-добре да ги учим не да унищожават, а да подобряват. Мъдростта обикновенно се натрупва с времето. Не мисля, че опита и мъдростта на предишните поколения трябва да се унищожават. Не е правилно да се реже клона на който се седи. Особено, ако си по-нависоко. Тази грешка бе направена в "зората на демокрацията". Затова сме на този хал. Защото пишман демократите от това време искаха и унищожаваха без да мислят... или защото им е било по-изгодно.
Моето мнение го знаеш, Мария. (И, моля ти се, позволи ми да говоря за "Системата образование", че инак започвам пак да се губя и аз.)
I. Системата образование е нещо далеч по-сложно от всичко, за което се пише и говори по вестниците и радиото (телевизията спираме да я броим че ...). Тя е сложен жив организъм, скрепен от една цел - изразител на философията и стремежите на съответното общество, и е съставенa от многобройни взаимодействащи си елементи.
II. Системата образование е точно копие на отношенията в обществото. Обществените отношения определят функционирането на образованието (като система) и образованието определя обществените отношения. Който си мисли, че може да реформира едното без да засегне друго, се заблуждава.
III. Системата образование не е една черна кутия с един вход, където влизат невръстни дечица, и един изход, от който излизат образовани и възпитани младежи. Системата образование е един свят, в който децата ни, 90.000 учители, 1000 (или колкото са там) администратори и ние, родителите, живеем волю-неволю минимум 8 години!
IV. Системата образование е пазар и пазарлъци, както е всичко останало. (Но скоро ще променим тази работа ;) )
V. Системата образование, до момента, е една месомелачка за всяка по-смела идея и унищожител на детските таланти (с изключително малко изключения, сред които не вкарвам министерските любимци от световните олимпиади по математика!). Така е в повечето държави по света!
И още нещо в добавка към казаното от мен по–горе.
Образованието, онова което познаваме и което виждаме с очите в България (но и тук, в Италия), не е друго освен насилие над децата и насилие над учителите. На децата обаче не им пука, за разлика от учителите, които живеят във вечен стрес, страх и отчаяние, че трудът им не бил оценяван по достойнство.
Образованието е в криза в световен мащаб по същите причини, поради които се сгромолясват световните финанси – една лъжа не може да продължава вечно. Ако образованието навсякъде е обявявано за приоритет (подчертавам навсякъде!), обаче винаги е последно на опашката за пари от държавните или общински бюджети, нещо сбъркано ще да има. Някой лъже! Ако ни уверяват, че учителите са много добри и способни, обаче са безпрекословни изпълнители на неграмотни директори, нещо сбъркано ще да има. Някой лъже! Ако ни казват, че учебните програми са чудесни и гарантират хубава подготовка на младежите на изхода от средното училище, обаче има повече търсене на бармани, отколкото на грамотни млади хора, има някакво несъответствие. Някой хитрува, някой не ни казва истината или ... не сме способни да я видим (защото сме свикнали все някой нещо да ни сервира наготово ...). При всички положения лъгани сме всички: ние лъжем децата, че е хубаво да слушкат, за да им пълним главите с глупости, те пък ни лъжат, че ще слушкат, докато след 5–6–ти клас фалшивата им покорност избива в явна непоносимост към учене и знания. Тази лъжа не можеше да продължава вечно. Очевидно е дошъл моментът да приключи, за да се отвори новата епоха – на Истината. А ние сме пионерите на новата епоха и Новото образование. Това иска да каже и Нина с дългия си постинг ..., мисля.
Съгласна със Шели - за популяризирането.
Несъгласна, че приемането на закона предстои сега-сега. Което не отменя нуждата да популяризираме сега. Просто искам да се отървем от принудата, която веее от идеята, че се набягваме с времето. Имаме време до следващия парламент. Което хич не е много, но е малко повече от 8-9 седмици. А нямаме много идеи за популяризирането, ако забелязвате. Освен не особено активната дискусия тук и изпращането на мнения, схеми и предложения към МОН, друго какво ще правим? кой, къде, кога? кои са ни материалите на достъпен език -за хората, които за първи път проявяват интерес и тепърва ще рашават дали искат да знаят повече и да участват или не?
Мария и Шели,
Мисля, че е наложително да се видим на живо, за да ги решим тези неща (какво ще правим? кой, къде, кога? кои са ни материалите на достъпен език) и за да изберем документите, които ще публикуваме/ популяризираме с всички сили.
Кой от тук присъстващите е готов да се включи в такава една сбирка?_________________________________
датата: 13 април, понеделникчас: ... (привечер?) за 3-4 часамясто: .... (идеи?) , София
Дневен ред:
1. Дефиниране на следващите стъпки за популяризиране на Новото образование;2. Селекция на документите за публикуване;3. Уточнения по документите от точка 3;4. ...
Друго?
_____________
Аз притеснения от (... как да го нарека?) "Нов закон за образованието" (?)нямам и не мисля, че евентуалното му приемане ще подобри или влоши някак си положението. Освен това не виждам основания да вярвам, че нещата могат да "останат непроменяеми за години напред" каквото и да се случи без наше участие.
Забравяте, че ние сме единствените, които имат Визия, мисия, и непосредствени цели и що годе подредени идеи по темата.
Пуснах една много хубава статия на Иван Илич, писана преди 38 години, в голямата общност на BGlog.
Говори за Кривите патерици на задължителното образование .
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи