А, парите? Кой се интересува от такива въпроси като материална база, мотивация ... Те са за хората, които влизат в клас.
Chopar wrote : Куини, да смятам. Както казах, вие от НО, просто не знаете за какво става дума. Освен това Куини, вие сте капсуловани в този блог, мислейки си, че основната част от учителите са, като вас. Ами не е така. Но ще изтрия коментара си, за да не нарушавам миража, който сте си изградили. Песъчинките на моето мнение винаги ви дразнят. А в един мираж не трябва да има много пясък, нали?
queen_blunder wrote :Ако имам твоята психонагласа и светоусещане, ще трябва да се гръмна.
Хахаха, Куини, искрено ме разсмя. Междувпрочем, всички, които ме познават в реалния живот ме смятат за непоправим оптимист и весел човек.
А иначе, аз имам поглед от много повече училища, но спирам да коментирам. Не бих защитавал колегията на всяка цена, а само хора, като теб и други в блога. Но това не ми пречи да бъда груб и дори циничен в мнението си за останалата некадърна и примитивна част от нея.
Да се развиват предприемаческите умения на децата, това добре, да се проучва нуждите от бъдещи професии и да се стимулира изучаването им - това също добре...след десетина години много от сегашните професии няма да ги има. Съгласна съм с Поли, че е желаелно да се работи към повишаване на емоционалния коефициент на интелигентност на децата, защо това да не се върже с най-мъдрото от всички религии и не се изучава като 'час по добродетел' да речем?! И нека всички не забравяме, че възпитаваме преди всичко с делата си, думите са вторичния белег. Мисля, че съвременните деца четат по - добре със сърцето си отколкото с ума си, затова че не можем да ги излъжем, ако не сме искрени. При нас с малките връзката е силна, но защо нагоре се губи? Хаха, поотрасналите деца се отвращават от ученето, училището и учителите...уви...жалко, но истина!!! Тук съм съглана с Чопар като казва, че ние началните сме 'капсуловани'..да, ние сме онези капсулки антибиотъчни в организма на на една загиваща образователна система , за лечението на чиято диагноза и трябва не само антибиотик, но и химиотерапия. Надявам се вливанията да са успешни, иначе...
С риск да се повторя, пак ще кажа: А аз си мислех, че вече 25 години това правя, уча учениците си да мислят.Излиза, че сега някой ще дава пари на друг да ме обучава да го правя. (без коментар)
Относно дискусиите - организирали сме такива, но с 4 клас. Това е интересна форма за децата, мога да кажа и много полезна, но тя не може да бъде основна и едва ли ги учи да мислят а по-скоро - да излагат и защитават аргументирано тезата си. Ако се организира по всички правила "на играта", може и да им даде идеята как да работят в екип, да разчитат един на друг, да търсят информация и помощ от авторитетен източник.
Мен нещо друго ми направи по-силно впечатление от статията:
Основният проблем при учебниците обаче е тяхното съдържание. Те са определяни като трудни, пълни с безсмислени и написани на висок академичен стил знания. Ще промените ли това?
- В момента променяме Държавните образователни изисквания и учебната програма. Веднага след това ще има и нови учебници. Срокът за написването на една училищна книга е 9 месеца. Поканили сме академичната общност да направи рамката на новите изисквания към учебното съдържание и програма, а най-добрите директори и учители работят по тях. По този начин ще се избегне това противоречие между високия академичен стил и реалните изисквания на педагозите. Нови учебници ще има не преди 2013-2014 г.
Кои са тия директори и учители? Кой проучи какво мислим за ДОИ ние, дето си трошим главите да успеем да ги изпълним? Или онази кампания: Напишете какви грешки има в учебниците е достатъчно? Не мисля!
Никой не ме пита, но ще си кажа какво мисля за обучението по английски език (респективно чужд език) в начална степен.
Начало - 2 клас с едногодишен устен курс. С картинки, рисуване, игри, песни, диалози могат да се усвоят някои елементарни езикови умения.
3 клас - ограмотяване. Цеееееееееееееееееееееееееееелият 3 клас! Никакви такива 5-6 букви на тема. Никаква граматика, пък даже и в завоалирана форма. Отново с много игри, песни и диалози.
4 клас - кратки текстове с много задачи към тях. И понеже съм "много разбран човек" може и малко граматика (но в никакъв случай глаголни времена и наречия)
Предполагам, че привържениците на "добрата езикова подготовка" на децата няма да се съгласят с тези радикални облекчения на програмата, които виреят в представите ми и ще попитат: А какво ще научат децата така?
Имам простичък отговор: Да учат спокойно непознатия език и използват свободно това, което знаят.
Само ще добавя като за начало от втори клас - ФОНЕТИКАТА преди азбуката - както се преподава в родноговорящите страни дори, само у нас МОМН не ще и да чуе! Има прекасни, леки като игри системи, с които да ограмотиш детето и да усвои ЗВУЦИТЕ на английския език - 44 на брой! - и след това да му предлагаш думи с абсолютно нефонетичен правопис.
Нашето обучение по английски език в училище е истинско издевателство над децата, просто се чудя как никой още не се е сетил да даде под съд отговорните за това...
ananan, права си за фонетиката. Пропуснах я, а тя е важна и донякъде ... "неглижирана'" в досегашните учебни системи.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи