В днешно време децата са обградени от всякакви технологии, които отвличат вниманието им и ги откъсват от обкръжаващата ги среда. Без значение дали става дума за видео игра, телевизионно предаване или компютърен екран, децата все повече забравят за естествената си връзка с природата. Много родители също изглежда забравят колко е важно да научат децата си на тази връзка със земята и на ролята, която им предстои да играят в опазването на планетата за бъдещите поколения. Предлагаме ви няколко съвета, които ще ви помогнат да възпитате в децата си грижа за околната среда.
Давайте пример
Децата се учат как да се държат като следват примера и копират действията на родителите си. Научете повече за това как можете да се грижите за околната среда и служете за пример на детето си. На първо място изключете телевизора. Детските предавания често са накъсани от реклами, които манипулират децата и ги карат да искат все повече играчки или храни, които нерядко са вредни и токсични.
Намалявайте, използвайте повторно, рециклирайте
Научете децата си, че отпадъците могат да бъдат рециклирани и какво се случва с тях, ако не бъдат. Децата обожават дейности, които развиват въображението им. Чудесна идея е да помолите детето да измисли алтернативи на някои предмети за еднократна употреба или да открие ново приложение на вече ненужни вещи. Например празната ролка от тоалетна хартия, залепена от двете страни и напълнена със зърна боб или ориз, се превръща в чудесен музикален инструмент. Обяснете на децата и колко е важно да използваме възможно най-малко опаковки, както и кои вещи могат да бъдат рециклирани или използвани повторно.
Градинарство
Няма нищо по-вълшебно от това да помогнеш на едно дете да засее семе, да се грижи за него и да гледа как то покълва и пораства. Това учи децата, че всички живи същества се нуждаят едно от друго, за да се развиват. Докато гледат как растението, което сами са засели, расте, децата се чувстват толкова горди и развълнувани. Ако нямате градина, няколко саксии с цветя и билки на терасата ще свършат същата работа. Освен това е много по-вероятно децата да се съгласят да ядат зеленчуци, които сами са отгледали.
Прекарвайте време сред природата
Извеждайте често децата си навън. Просто постойте на някоя пейка, направете си пикник на поляната в парка или се разходете из гората. Позволете на децата да видят красотата на природата и им разкажете за връзката между всички живи същества. Така, когато пораснат, те ще се грижат за нашата планета, вместо да я унищожават.
Прекарвайте време сред животни
Простата връзка между отделните видове животни ни напомня за чудото на живота и природата. Прекарвайки време с животни, децата се учат на отговорност и състрадание, както и на уважение към всички живи същества.
Изцапайте се
Оставете децата да ходят боси, когато сте сред природата и не им пречете да се поизцапат малко. Връзката със земята и излъчваната от нея енергия укрепва здравето на децата.
Организирайте почистване на природата
Заедно с децата си организирайте или се в включете в почистване на парк, градинка, плаж или речно корито. Когато децата участват в подобни инициативи, те виждат промяната с очите си и това ги вдъхновява, кара ги да пожелаят отново да участват в нещо подобно.
Не е необходимо да живеете на село или да си инсталирате соларни панели, за да научите децата си да се грижат за природата. Можете да започнете от някои дребни стъпки, като използването на платнени торбички, вместо найлонови например. Започвайки с това, с което разполагате и което се намира около вас, си поставете конкретни цели, които носят полза за околната среда. Но не се чувствайте задължени или притиснати, просто се забавлявайте, докато се учите заедно с децата си.
Източник: http://wakeup-world.com/ Снимка: freedigitalphotos.net
Преводач: Рослава Стоянова
+++
Много възрастни хора играят роли, когато говорят на децата си. Използват глупави думички и звуци. Говорят отвисоко на детето. Не се отнасят към него като към равно. Фактът, че вие временно знаете повече от детето или че сте по-големи не означава, че детето не ви е равно. Преобладаващата част от възрастните в определен момент от живота си стават родители, една от най-универсалните човешки роли. Най-важният въпрос в случая е: способни ли сте да изпълнявате функцията родител, и то да я изпълнявате добре, без да се отъждествявате с нея, т.е. без тя да се превръща във ваша роля?
Точно в средата на лятото и дългата почивка от училището, откриваме нашата Детска природна академия - едно различно място, в което тайните на познанието ще се получават не чрез учене, а чрез игри и забавления. На това магично място в сърцето на България, където винаги е ваканция, децата ще имат възможност да се потопят в света на старата гора или да станат част от историята на най-голямата планинска поляна в България. Детска природна академия „Узана“ е създадена от Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) в партньорство с Община Габрово и работи в рамките на Посетителски информационен център в местността Узана край Габрово – място със съхранена природа в географския център на България, заобиколена от едни от най-значимите български защитени територии – Национален парк „Централен Балкан“ и Природен парк „Българка“. Този нов образователен и познавателен продукт дава възможност на деца от всички възрасти да се срещнат с природата по завладяващ и увлекателен начин. Разработени са програми за занимания, игри и учене, които се водят от квалифицирани аниматори в специално обзаведените зали в Информационния център и по Горска пътека с интерактивни и образователни модули. Детската природна академия „обучава“ чрез асоциация, преживяване и игри. Тук децата и техните родители имат възможност да изберат различни по продължителност и тематика варианти, в зависимост от времето, в което ще пребивават в района и интересите на децата - половин или цял ден, както и дву- и тридневни занимания, включително с поход до близките върхове, от които се открива забележителна гледка към цяла България. Добре дошли са както краткосрочно пребиваващи малки групи деца с родители, така и големи групи от зелени училища и летни лагери от цялата страна. Община Габрово се довери на БФБ, за да се превърне Посетителският център на Узана в едно място пълно с живот, което да служи на малки и големи и да „учи“ за природата на този забележителен район, да предлага възможности за забавление и посещение из околностите, които крият толкова много известни и неизвестни богатства, да привлича хора от цялата страна и да служи като модел. Детска природна академия „Узана“ е създадена в рамките на проект „За Балкана и хората“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Тя е добър начин да се демонстрира връзката между разумното и устойчиво ползване на природата и нейното опазване, както и как това води до повишаване на приходите за местните хора (хотелиери, ресторантьори, тур оператори, аниматори и др.). Надяваме се, че с посещението на всеки един малък и голям човек в Академията ще се увеличават хората, които ги е грижа за природата и които искат тя да бъде запазена.
Българската фондация “Биоразнообразие” (БФБ)
В днешно време сме постоянно обсебени от идеята за чистота, хигиена, борба с микробите. Родителите непрекъснато мият ръцете на децата с антибактериален сапун или мокри кърпички, напоени с алкохол, и сменят дрехите им в момента, в който върху тях се появи и едно петънце.
Не знам за вас, но когато бях дете, правех „сладкиши” от кал, ходех боса и се катерех върху всяко дърво, което се изпречи пред очите ми. Инстинктивно желаех да се потопя в средата, която ме заобикаляше.
Когато се родиха собствените ми деца, непрекъснато си припомнях това, докато ги гледах как слагат в устата си пясъка на плажа или опитват на вкус някое камъче или листо. Нормално е децата да искат да бъдат възможно най-близо до природата. Последните изследвания върху връзката между това колко се цапат децата и имунната им система, показват, че прекалената ни обсебеност по чистотата и борбата с микробите може би допринася за повишаване на случаите на алергии, астма и възпаление на червата.
Защо децата са така привлечени от мръсотията?
Според проф. Мери Рюбуш, автор на Why Dirt is Good: 5 Ways to Make Germs Your Friends, причината се корени в милионите години еволюция. Подобно на всеки друг мускул в телата ни, имунната система трябва да се упражнява, за да се развие и да стане достатъчно силна, за да устоява на болестите. Изглежда няколкото хапки пръст, които сме си хапнали като деца са идеалната тренировка за имунната ни система.
Както пише Мери Рюбуш:
„Това, което едно дете прави като пъха различни неща в устата си, е да позволи на имунната си система да изследва околната среда. Това не само помага за упражняване на имунните реакции, които ще бъдат необходими за бъдещата му защита, но и играе основна роля в обучението на още незрялата имунна система кои „външни натрапници” може да пренебрегне.”
Децата, които израстват на село и са изложени на всякакви насекоми и изобщо на всичко, което се среща в природата, много по-рядко страдат от алергии и автоимунни заболявания в сравнение с градските деца, които прекарват по-голяма част от времето си затворени удома. Да играят навън боси и да ровят в калта би свършило чудесна работа за подобряване на здравето на днешните деца.
Естественият ни инстинкт е да обичаме пръстта
Новите изследвания показват, че е възможно днешните деца да са „прекалено” чисти и за тях да е по-добре да следват естествените си инстинкти.
При проучване, проведено през 2012, учените изследват какво би се случило с мишки, отгледани така, че да нямат стомашни бактерии и как това би повлияло на имунната им система. Резултатите показват, че ранното излагане на микроби им позволява да обучат определени имунни клетки да се справят с болести, които възникват по-късно през живота им. Излагането на същите тези микроби, когато мишките вече са достигнали зряла възраст, няма същия ефект. Засегнатите имунни клетки обикновено са тези в белите дробове и червата, поради хиперактивността на Т-клетките. Подобна хиперактивност се наблюдава и при хората, страдащи от астма.
Най-важният извод от изследването е, че през ранните години от живота ни в телата ни се случват неща, които не могат да бъдат повторени по-късно и изграждането на силна имунна система е едно от тези неща.
Играта в пръстта изгражда силна имунна система
В никакъв случай не твърдим, че трябва да позволявате на детето си да яде пръст, просто може да спрете да се вманиачавате толкова относно микробите и да вложите енергията си в нещо по-продуктивно. Хората толкова много се притесняват, че децата им ще настинат или че ще се изцапат. Но това изглежда противоречи на естествения ритъм на живота. Науката е доказала, че излагането на малко микроби, кал и пръст може само да заздрави имунната система. Децата обожават да си играят с пръстта, защото инстинктивно знаят, че тя е добра за тях и им носи ползи.
Затова можем да се успокоим и да се доверим на децата си, които реално ще са по-здрави, ако са по-изцапани. Поемете дълбоко въздух и се радвайте на щастието, което детето ви изпитва, играейки си, знаейки, че така то се научава да следва инстинктите си и изгражда силна имунна система.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи