Анонсират ни: ОС ще следят финансите и работата на директора, ...публичен контрол на финансовата дейност в училищата.
Информират ни след анонса "ФИНАНСИ", че ОС:
Хайде да си направим креативна игра. Проста. Състои се в събиране на отговори на въпроса: Защо от цялата горепосочена информация за ОС за заглавие и ананос са избрани ФИНАНСИТЕ?
Има още интересни въпроси по съществото на замисленото нововъвдение, можем да продължим с тях, ако на някой му е интересно.
Първите два по абсурдните страни на замисъла са:
1. Недостатъчен ли е финансовият контрол на общините в училищните финанси, че е нужен ОС за финансов контрол? Ако да - защо гражданите безплатно трябва да свършат работа, която общините не са свършили срещу заплащане и каква точно е легитимността на МОМН да предлага подобно нещо? А може би става въпрос за стремеж да има по-добра публичност на училищните финанси? Или при разпределянето им да се взема предвид и мнението на други заинтересовани възрастни - като родителите например? А знаят ли евентуално инициаторите на нововъедението разликата между "публичност", "участие" и "контрол"?
2. Имат ли представа инициаторите на нововъведението колко време в човешки труд и какви специфични умения изисква изпълнението на т.1-6? Ако да - да докажат, че обемът е съвсем по силите на 3 доброволци? Ако не - да си признаят честно с каква цел предлагат неосъществимото нововъведение.
Има още поне 15 подобни въпроса. Но по празници не са подходящи за креативна игра.
Светла Коледа на всички, които не са забравили още, че училището е място, където децата се трудят с радост и на всеки възрастен, който прави нещо в училище и за училище най-първата му грижа е да провери, каква е ползата за децата от което и да е негово действие/инициатива. И ако такава няма - да изостави незабавно въпросното действие/инициатива. Ако не-дай-боже проверката покаже риск от вреда за децата - да забрави, че му е хрумнало даже такова действие/инициатива.
С тази Коледа и Новата 2012-та година - много здраве, вяра и късмет за вас и близките ви!
___________________
И... нещичко по думите на Мария.
Аз ви обръщам внимание на "правата и задълженията", с които управляващите имат намерение да натоварят обществения съвет - твърде жалка симулация на представителен за обслужваната от едно училище общност орган.
Прах в очите. Само прах в очите!
Недостатъчен ли е финансовият контрол на общините в училищните финанси, че е нужен ОС за финансов контрол?
Допълнителен финансов контрол е ненужен, при сегашната оправия. Но е много нужен на МОМН и на Министерство на финансите, за да отчетат активност по "децентрализацията" и за прехвърляне на топката в проблемни ситуации към обществения съвет. И без това обществения съвет ще са 4-ма-5 нещастници - последна дупка на кавала. Аз наистина не виждам кой адекватен човек ще поема риск да го изтапанят на топа на устата, че "бил отговорен за...", когато не разполага с никакви права/инструменти за заставяне и налагане на една линия.
.... колко време в човешки труд и какви специфични умения изисква...
Ето това трябва да подчертаваме, като най-силен аргумент срещу тази полу-децентрализация. Не е възможно. Статистически, искам да кажа, всяко училище да разполага с компетентен и действен обществен съвет. Ютова не е възможно! Компетентните вече се бъхтат достатъчно, че от офиса да бягат до училището, където да работят допълнително. Компетентните биха работили в орган като Местния училищен съвет - отговарящ и рещаващ, т.е. управляващ пълноценно 1-2-5 училища на територията си. Това да.
Допълнителен финансов контрол е ненужен, при сегашната оправия. Но е много нужен на МОМН и на Министерство на финансите, за да отчетат активност по "децентрализацията" и за прехвърляне на топката в проблемни ситуации към обществения съвет. И без това обществения съвет ще са 4-ма-5 нещастници - последна дупка на кавала. Аз наистина не виждам кой адекватен човек ще поеме риск да го изтапанят на топа на устата, че "бил отговорен за...", когато не разполага с никакви права/инструменти за заставяне и налагане на своята линия.
Ето това трябва да подчертаваме, като най-силен аргумент срещу тази полу-децентрализация. Не е възможно (статистически, искам да кажа) всяко училище да разполага с компетентен и действен обществен съвет. Това просто не е възможно! Компетентните вече се бъхтат достатъчно, че от офиса да бягат до училището, където да работят допълнително. Компетентните биха работили в орган като Местния училищен съвет - отговарящ и рещаващ, т.е. управляващ пълноценно 1-2-5 училища на територията си. Това да.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи