• BgLOG.net
  • Регистрация
  • Вход
Начално образование Създай свой блог Пиши Категории
Образование Начално Образование Предучилищна педагогика БЕЛ Математика и ИТ Чужди езици
Бебелог Здраве и Красота Литература Поезия Любов Музика Туризъм
≡

BgLOG Образование Начално образование
avatar

Съчинение по картини - 2 клас - Булвест

от ooo на 11.10.2011 20:01 9 коментара , 16709 прочита
Категории: 2-ри клас, Български език и литература

 

RR_2_klas.swf  Пътешественик.doc

http://prikachi.com/flash.php?flash/files/10692t.swf

Изпрати e-mailРазпечатване
Потърси още в сайта

RSS за коментари Коментари

avatar
# | от Cveta Gergova на 11 октомври 2011, 20:44
Яна, идеята да отделят изреченията в текста е чудесна. Изработеният флаш е перфектен. Имам едно въпросче, тъй като при мен независимо от предварителната подготовка и различните подходи, методи и средства трудно се получава дори преразказването, за писмено съчинение - да не говорим. Означава ли, че текста на съчинението се поднася в готов вид, а не го съставят децата?
Бих искала да зная информативно, дали само аз съм отчаяна от резултатите по развитие на речта.

Благодаря ти за това, което ни предлагаш!
avatar
# | от Galni на 11 октомври 2011, 21:02
Яна, благодаря за чудесното упражнение! От това имахме нужда. Работим по същия учебник и  ми се струва, че не бива да се изучава "Изречение" в края на учебната година. Аз си позволих да работя по тази тема на "Прескочи кобила", т.е. взимаме си темите за изречение сега. Мисля, че е по-важно да се работи за развитие на усет за правилно изречение, преди да се пишат преразкази и съчинения. Цвети, естествено, всички второкласници се затрудняват с тази дейност. Ще приложа този подход. Ще редактираме заедно, а след това могат да се опитат да запишат сами съчинението. Няма начин да няма ефект. Още веднъж благодаря, Яна!
avatar
# | от Cveti на 12 октомври 2011, 09:57
Цвети, аз също смятам, че първо трябва да се работи върху правилното построяване на изреченията и то, с готови конструкции - матрици. Децата в този период са с недостатъчно богат речников запас и как да съчиняват, като още нямат опит в писменото оформяне на мисълта, а трябва да следят едновременно и за правописа. Мисля, че трябва повече време да се отдели на устното разказване и то, на кратки разказчета - с ясно изразени епизоди в тях, като се придържат към текста /при отворен текст/ и с поставени въпроси към всеки отделен епизод. Една такава последователност дава доста добър резултат: 1. Сами да изкажат ясна и завършена мисъл по това, което виждат на картинката./с помощ/ 2. Прочитат и сравняват с това, която е в текста. 3. Написват в момента изречението, или изреченията/ако са повече/ за съответната картинка. По мое мнение, дадените в тетрадките за развитие на речта по "Булвест" модели за писане на съчинение/а и за преразказ/, са с твърде сложни за възрастта и достигнатото ниво. За сравнение, по "Просвета" са с по-достъпен и по-последователен модел. Примерно, за съчинението "Щъркел и лисица", първо сглобяват предложените думи в изреченията, /а изреченията могат да бъдат последователно подредени от първия епизод/, а после, във втория епизод, подреждат готовите, предложени изречения в логическа последователност. След като свършат това, те ще имат лексикална и синтактична опора. Лесно и смело вече, могат да го напишат цялото.  При писане на преразказ, също трябва да се избират много кратки текстове, при които в началото се дават готови изречения-конструкции. Предлагат им се няколко израза, или думи, които могат да изберат, за да заместят. Оформя се разказчето фронтално поетапно, написва се поетапно на дъската в момента от учителя и в момента се преписва от всички/докато желязото е топло/.  Може да има някои деца, които имат вроден усет за преразказване /последователно, стегнато, с ясно-откроени изречения, с използване на свои думи и изрази/, но те са единици. Търсенето на повече творческа изява е добро нещо, но аз бих предпочела на този етап да не акцентувам много върху неположена основа. Разказването е умение, което се развива цял живот, така че, не се отчайвай, Цвети!

 Яна, флашчето ти е перфектно упражнение за случая. Мисля обаче, че редактирането на текста ще отнеме доста време и може би трябва да се направи предварително в отделен час/примерно за самоподготовка/, или после, като вид поправка, но и ръкописната поправка също е задължителна. Това е моето скромно мнение по въпроса за развитие на речта в началото на втори клас, но е добре да се доразвие темата и с още други мнения, защото това си е доста сериозна работа.


avatar
# | от Cveta Gergova на 12 октомври 2011, 13:07
Цвети, доста випуски имам вече зад гърба си, но като си правя малка равносметка виждам, че след всеки следващ, развитието и формирането на речникови умения става все по-сложна задача, а при този клас е почти мисия невъзможна.
Безкрайно ти благодаря за твоето предложение, което е родено от учител с много опит и прозира откриването на точния път към целта. Ще приложа всички стъпки последователно, но може би като му дойде времето...Реших да не използвам учебната тетрадка,  докато  не достигна нужното ниво, предполагащо самостоятелна работа от страна на учениците и някаква първоначална основа, на която биха стъпили за да умеят да преразказват и съчиняват дори в елементарен вид. По мое виждане това няма да стане по-рано от втория учебен срок. Явно хората предложили учебното съдържание не са стъпвали в учебен час и нямат понятие за възможностите на осемгодишните деца.
Благодаря ти още веднъж!
avatar
# | от Dochka Kyuchukova на 12 октомври 2011, 13:48
И аз харесвам повече тетрадките на Просвета. Там някак нещата са по-леки и достъпни за децата. Във втори клас обаче  началото винаги е много трудно. Аз винаги се опирам на помощта на родителите. Обяснявам им, че  без тяхната помощ, детето трудно ще  събере кураж и увереност, че може да се справи. Аз и слънце да съм не мога да помогна на толкова много деца. Всяко се нуждае от индивидуална помощ, за да открие как да промени нещата и да получи хубав разказ. До момента повечето родители откликват и аз работя с онези, които и да искат не могат да помогнат. И аз правя някои опори и шаблони в началото. само да допълнят, да изберат.... но по-нататък се опитвам да ги оставя сами. Нека грешат, но после и да се поучат от това. 
avatar
# | от G. Angelova на 12 октомври 2011, 16:30

Цвета повдига въпрос, за който й благодаря! Докога колективно и от кога самостоятелно при писане на преразказ и съчинение?

Аз уча българи. Въпреки това, във 2 клас  работим колективно. Сами не могат да се справят. 

Моят начин на работа:  Първият час коментираме текста- участници, място на действието, времето на случката, последствия от действията на героите. После правим колективно план. След това съставяме устно преразказ или съчинение. Колкото повече деца  преразказват устно /с моя помощ/, толкова по- добре. Стремя се да ги насочвам сами да поправят словоред, неточно употребена дума или нарушена последователност на текста. Втория час заедно, с помощта на плана, записваме текста на дъската изречение по изречение и те го записват. И ПАК допускат грешки!

Моля да споделите вашия начин на работа!

avatar
# | от Dochka Kyuchukova на 12 октомври 2011, 16:44
Грета, съвсем нормално е ученици във втори клас да допускат грешки дори при написан текст на дъската. Особено първия срок е много трудно да направят свързан текст. Важно е обаче и работата в часовете по четене, когато се опитват да правят и устен преразказ. Тогава винаги правя корекции на начина на изказ, за да свикнат с  точни и не много дълги изречения. Когато работата и в двете направления върви сравнително успешно и резултатите не закъсняват. Много често давам допълнителни домашни по избор през почивните дни. Намирам забавни теми за тях и ги оставям сами да измислят истории. Първите са пълни с грешки, но постепенно стават по-добри и с по-малко грешки написани. Трудна, дълга, доста изтощителна работа. Много често се налага да помагам на всяко дете да оправи нещо конкретно. Да го насоча как да промени нещата, за да се получи малко по-добре. Опитът ми показва, че до края на втори клас  почти всички осъзнават и започват да се справят с преразказа, но съчиненията все още ги затрудняват. Не се притеснявайте- резултатите от труда ви няма да закъснеят.
avatar
# | от ooo на 12 октомври 2011, 16:49
Cveti, благодаря за споделения опит! Методиката - първи час работим устно, а втория децата пишат сами, както разбирам не функционира не само при мен. За 35 мин. час се оказва мисия невъзможна да се работи върху запаметяване на съдържание, речникова работа, правопис и т.н. и втория час да има резултат. Затова реших да опитам с малко предварителна подготовка. За даването на текстове наготово мнозина ще кажат, че е много, ама много неправилно - и това е един от стереотипите в образованието ни. Повечето хора обаче учат по пътя на подражанието. /Три пътя водят към знанието: пътят на размишлението – това е най-благородният път, пътят на подражанието – това е най-лекият път, и пътят на опита – това е най-горчивият път. Конфуций/. За децата /2 кл./ е по-лесно учителят не да им обяснява как се пише, а да покаже. "Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. "/ пак Конфуций/ Та последно - за флашчето вместо "Излез на дъската." ползвам "Излез на компютъра." /3-4 деца/, останалите - на работния лист. Домашна работа по желание  - да помислят върху своите съчинения. Вече два преразказа правим по подобен начин - нямаше наизустяване и една част от децата много се стараха. Още веднъж благодаря за коментарите. 
avatar
# | от stanislava atanasova на 18 октомври 2011, 17:54
Здравейте колеги, аз също съм във втори клас и имам същия проблем като вас.Даже бих казала по-голям, защото учениците ми са 100% деца от ромски произход. Какво ли не опитвах? Последния вариант ,които може би се оказа най-ефективен е следният: няколко дни предварително/ най- често в часовете по ЗИП от предната седмица/ запознавам учениците с текста, но не като преразказ, да речем като диктовка на някаква част от него. На следващия ден /в часовете за консултации/ давам останалата част. Обсъждаме кои са героите , какво се е случило и т. н. И когато дойде ред да пишем преразказа, за тях той вече не е съвсем непознат текст. Първия час като направим плана, като разкажат някой от децата, преразказа вече става по-лесно. Не казвам, че всички се справят, но резултатите са що годе добри.

Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!

Ключови думи

  • 1 клас
  • 2 клас
  • 3 клас
  • 4 клас
  • английски език
  • бел
  • български език
  • втори клас
  • забавление
  • математика
  • музика
  • празник
  • празници
  • презентация
  • приятели
  • първи клас
  • тест
  • час на класа
  • човекът и обществото
  • човекът и природата

всички ключови думи

Последни коментари

  • План-конспект за извънкласна дейност в начален клас и за ДГ
    08.05.2025 05:38
  • Благодаря
    29.04.2025 10:23
  • САМОСТОЯТЕЛНА РАБОТА- ОС-2 КЛ -СВЕТЪТ НА ДЕТЕТО
    29.04.2025 08:22
  • ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, МАРИЯНКЕ!
    28.04.2025 08:23
  • Тържество за края на 4 клас
    26.04.2025 06:15

Категории

  • Заглавна страница
  • Всички публикации
  • Английски език
  • Безопасност на движението
  • България
  • Български език
  • Български език и литература
  • Възпитание
  • Гражданско образование
  • Домашен бит и техника
  • За BgLOG.net
  • Забавление
  • Загадки, логически задачи, илюзии, феномени
  • Игри
  • Извънкласна работа
  • Изобразително изкуство
  • Интересни линкове
  • Интернет
  • Информатика и информационни технологии
  • Компютри
  • Математика
  • Методически разработки
  • Музика
  • Наука
  • Новини
  • Новото образование
  • Околен свят
  • Писане
  • Политика
  • Приятели
  • Проекти
  • Работа с родители
  • Размисли
  • Роден край
  • Руски език
  • Сайтове на класове
  • Смях до дупка! :)
  • Сценарии за празници и тържества
  • Събития
  • Тематични планове, разпределения
  • Трудово-правна взаимопомощ
  • Уроци, съвети, препоръки
  • Училище
  • Физическо възпитание и спорт
  • Час на класа
  • Четене
  • Човекът и обществото
  • Човекът и природата
  • 1-ви клас
  • 2-ри клас
  • 3-ти клас
  • 4-ти клас
  • Семейство
  • Ежедневие
  • Коментари
  • Литература
  • Нещата от живота
  • Тестове
  • Работен лист
  • Упражнения
  • Самостоятелна работа
  • Работа с компютърни програми
  • 42
  • Символика
  • ПИГ
  • Правопис, правоговор и пунктуация
  • За всекиго по нещо
  • Невчесани мисли
  • Религия
  • Поезия
  • География и икономика
  • Подготовка за училище
  • Психология и логика
  • Взаимоотношения
  • Култура и изкуство
  • Видеокастинг
  • История и цивилизация
  • Философия
  • Софтуер
  • BgLOG.net
  • Да играем заедно
  • Купон
  • Правопис и правоговор
  • София
  • Филми
Powered by WordFrame
Powered by WordFrame 2025
Поверителност | За нас | Условия за ползване | Съвети за начинаещи | Правила | Бисквитки | За реклама