Но кой ли ме пита какво искам аз и какви нужди има днешния учител, който е на дъното във всички класации...
Тъй като това е поредният въпрос, на който много от нас не могат да си отговорят и няма да е последният, предлагам да създадем един съвет от рода на " корпуса за бързо реагиране". В този съвет да се включат 4-5-6 човека, които да имат задачата да се свържат директно с онези, които да дадат разяснения на масата, т. е. на нас. Когато се сблъскаме с безумията на чиновническата мисъл, започваме точно тук да роптаем, да се гневим, да търсим защо и кой аджеба пак е решил на наш гръб да си пише точки, без значение за какво, да ни затруднява, да ни е неудобно и въобще целта е да ни е гадно. Примери колкото искате. И аз съм за действието, а не само за говоренето помежду ни. Не ме интересува дали синдикатите са го измислили или някой слънчасал чиновник.
Не е лесно да се вадят горещи кестени, но за всичко има хора. И за това ще се намерят.
Не ми идва никаква свежа идея, как да се преборите с тази несправедливост, която фактически поставя всички учители в "малки" училища в неравностойно положение по КТ. Просто причината е извън вашата система, на която можете да окажете някакъв натиск.
На 07.10.2011 година имахме среща с представител от комисията по изготвяне на новата наредба за работно облекло. Той ни предложи следната процедура:
1. Заседание на работната група от уч. заведение назначена със заповед на на директора. Комисията изработва
-списък с имащите право на работно облекло;
- сума и списък с допустими артикули за работно облекло;
-срок на износване;
-процедура при неизползване за целия срок на износване;
-начин на получаване АВАНС ЗА РАБОТНО ОБЛЕКЛО - НА ОТДЕЛНА ВЕДОМОСТ;
ЗАКУПУВА СЕ ОТ ВСЕКИ ИНДИВИДУАЛНО, БЕЗ ДА СЕ ОПРЕДЕЛЯТ ТЪРГОВСКИ ОБЕКТИ;
ПРЕДСТАВЯ СЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ ФАКТУРА НЕ ПО-МАЛКО ОТ ОПРЕДЕЛЕНАТА СУМА;
РАБОТОДАТЕЛЯТ ИНДИВИДУАЛНО НА ВСЕКИ ЗАЧИСЛЯВА ОБЛЕКЛОТО ОТ ФАКТУРАТА С ДАТАТА НА ПОЛУЧАВАНЕ И ДВЕТЕ СТРАНИ СЕ ПОДПИСВАТ.
Така като гледам с този проблем плюс още такива безумия в българското образование можем да конкурираме Доналд Бисет с неговите " Небивалици". Като за начало някой да вземе да си ги записва, да ги оформи, да ги редактира , ще прибавим някоя илюстрация, карукатура, шарж или колаж и ще се роди най- интересното четиво, свързано с откровените глупости в нашето образование .
Може ли някой да ми разтълкува какво значи срок на износване? Ако примерно си купя панталон или обувки, кой може да ми даде срок, в който едно от двете да не се скъса или разлепи да речем? Другото, за което се говори пък е, че ако колегата Иванов примерно, тежащ 100 кг, реши да напусне по средата на учебната година, той ще трябва да върне закупеното облекло, с което какво се случва? Даваме го на новопостъпилия, който е да речем 70 кг и е жена или пък обратния вариант? Тук става много весело! Можем да започнем да създаваме скечове по темата и да се веселим!
Освен това учителското облекло не е като на военните, на миньорите или лекарите. Едните са с униформи, другите с гащеризони, а третите с бели престилки. Те и да ги върнат, ще има кой да ги облече в един момент. Ама нашето е друго. Не върви да ходим като нощни шкафчета. Пък и ако нямаш нужда в момента от дрехи, защо трябва да задръстваш гардероба с нещо, само защото някой те е заставил да го купиш?
Моля, ако има някой вещ по горезададените въпроси, да отговори!
По чл. 12 ал.1 от наредбата - Работникът или служителят по предложения вариант сам избира и това го задължава да опази и поддържа работното си облекло!!!
Погледнете каква каша за нещо толкова просто! Аз няма да спра да се чудя и да се питам защо едно нещо, което може да бъде толкова просто и разбрано, се усложнява умишлено? Защо още в зародиш на такива уродливи идеи няма един здравомислещ, който да стопира навреме това? Как въобще може да се допусне такава наредба да се пръкне в пространството?
Намерих това, ето четете!
http://www.tita.bg/page/55
След прочита на наредбата, ще си задаваме още въпроси, на които всъщност трябва да получим отговор от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Чл. 3. Работно облекло се осигурява, за да се запази личното облекло на работниците и служителите при извършване на възложената работа.
Ние евентуално като чистачките ще получим престилки,които да обличаме над нашите лични дрехи,за да си ги пазим.През годината отсъстваме доста (ваканции),така че ще ги ползваме с удължен срок.Когато си тръгваме от работа ще си ги прибираме в специалните шкафчета,които директорите са длъжни по наредба да ни осигурят. Ами ако са костюми?!И тях ли ще събличаме в училище?Спирам до тук ,защото се чудя да се смея или да оплаквам съдбата на българския учител!Това е гавра с нас!
А по повод диференцираното заплащане при нас има устно нареждане на Директора ни към колегите от комисията да не допускат никой да има повече от 70 точки!Това е ако ще и да си учител на годината!
Ние, учителите, сме за отделна наредба. Не могат по показател "работно облекло" да ни вкарват в един кюп с онези професии, които вече споменах по- горе. И какво да си пазим ние според чл.3 от наредбата? Нашите дрехи ли? От какво? От маркера и бялата дъска ли? Учителското облекло трябва да е естетично,а обувките удобни, защото стърчим по пет часа прави и сновем назад- напред. Всеки ден сме пред погледа на ученици и родители/ особено колегите на първолаци/ и е редно да не ни запомнят като в онова стихотворение, където ученикът си познал учителката след 20 години по палтото. Освен ако въпросното палто не е било дадено като работно облекло с по- дълъг срок на износване. Тука вече ми става смешно и давам воля на емоцията!:))))))))))))))))))))))))))))))))
А диференцираното заплащане е отделен въпрос, който също заслужава внимание в отделен пост.
Четейки в Интернет, на какво ли не попада човек! В сайта Neshtoto.com има една статия, свързана с предстоящите избори. Та наред с коментарите за този или онзи кандидат ето на какво се натъкнах!
"Може би не се знае, но от тази година полагаемите се пари за работно облекло на столичните преподаватели – около 270-300 лева на човек - вече ще отиват за поръчка и изработване на униформи от определени фирми. Вместо да ги дадат на хората и да си купят от каквото имат нужда, фирми ще шият униформи на учителите! Познайте колко ще е комисионната за определени директори и за самата авторка на идеята - при условие, че броят на столичните учители е около 5 хиляди души. Което евентуално означава "евентуална" левова далавера някъде къде милион. И още куп подобни глупости, лично насърчавани от споменатата авторка на проекта."
А като четете внимателно излиза , че въпросната авторка е настоящият кмет на София! А дали е така, кой ще ни каже? Освен самата тя.
Ако не можем да променим нещо, поне да се посмеем с него!
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи