http://www.webcafe.bg/id_1619894470_Unikalni_ili_vsestranno_razviti_
Кратка извадка от статията. Другото прочетете сами.
За вредата от целодневното обучение
На какво се дължи разликата между учебните постижения на децата в клас и вкъщи? В училище децата се разсейват и стресират - но дали е само това? Казват, че най-голямата загадка във всяко поведение е социалното поведение.
Контактувам с мои ученици, които учат в други европейски страни. Там учениците са на целодневна организация на учебния процес. Явно и ние сме се запътили натам.Дали имаме условия като в тези страни, е друг въпрос! Аз мисля, че нямаме. В колко от нашите училища учениците имат условия да отдъхнат когато се уморят? В нашето училище нямаме такива условия. В колко училища учениците имат възможност да спортуват? В нашето нямаме. Имаме една стая за отдих за учениците от начален етап, обзаведена по проект на МОМН. И какво от това? Учениците са 250, разпределени в 11 паралелки и 7 полуинтернатни групи, а стаята е за 25 ученици. Каквито и графици да правим, както и да се редуваме, отдихът за децата не е пълноценен. Крайният резултат- малкият ученик е в училище от 7.30 до 17.00ч. само между чиновете и в коридорите. Като добавим и трудната учебна програма, както и неподходящо написаните учебници, ето достатъчно фактори да се откаже ученикът от малък да учи и изпълнява задълженията си.
Мое мнение е, че целодневното обучение не трябва да бъде задължително, а по желание на родителите и преценка на учителите.
И най-важното:За да се случи то, не е нужно само желание, а и да се създадат условия за неговото осъществяване.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи