Методиката на преподаването на езика в начален етап цели децата да усвоят елементарни комуникативни знания, речеви и писмени умения по езика на базата на комуникативния и игровия подход. Развиват се четерите езикови умения, като приоритетни са говорене с разбиране и после четене и писане. Граматиката се изучава на елементарно ниво на базата на упражнения, като учителят има избор дали да дава граматически правила за запомняне.
Във вашия учебник и работна тетрадка урочните единици са разпределени за 4 учебни часа, където във всяка една фигурират развитието и на четерите умения. Книгата на учителя е на български език и там подробно е дадено как да процедира учителят с всяко едно упражнение, дори са заложени варианти. Виждам, че се интересувате, можете да си я набавите и да следите.
Това, което на мен не ми хареса лично беше, че както вие казвате, писането е изпреварващо, т.е. дава се на децата да пишат думи в случай, че не са изучили всичките букви. Ние обсъдихме това с колегите по езика и решихе, че не е нужно и е стресово за учениците, ето защо го избягнахме. Макар че по методика това се нарича 'подръжателно' писане и се възприема като метод, мое лично мнение е че натоварва допълнително и не е необходимо.
По методика транскрипция се учи чак в пети клас, смята се също за неуместно писане на транскрипции при малките. Учителят има право да реши дали примерно в четвъри клас да запознае пропедевтично децата със звуковите модели на думите,но това никъде не се изисква.
По методика думите се изписват на дъската само на английски, без превод на български език. Желателно е обаче да има към съответната дума флашкарта с картинка, рисунка или синоним пак на чуждия език. Учителят използва така наречените 'пропсове' (опори), за да накара децата предимно чрез логическо догаждане да намерят сами значението на думата, което от своя страна спомага по-бързото й запомняне. Ако в къщи се чудите какво е значението, просто отгърнете учебника - отзад има речник, обособен по урочни единици.
Четенето е условно казано 'четене', то е повтаряне по подръжание особено в началото. Децата повтарят след касетофона като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО посочват картинката и текста. Целта е да направят връзка межу зрителния и слуховия модел на думата (израза), да запомнят и да могат да възпроизвеждат. Това става с много повтаряне. За жалост достъпа до модела (касета, диск с носителите на езика) се ограничава само в клас. Аз лично съм се погрижила това да не така, но това е друга тема.
И така, вие сте в самото начало, не очаквайте чудеса! Във втори клас децата е нормално да бъркат кирилица с латиница, да не могат самостоятелно да изписват думи, да се затрудняват при спелуване на дума или възпроизвеждане на текст. Слушането и зрителните опори са от голяма важност и колкото това им се предоставя в час и при самоподготовка в дома, толкова ограмотяването върви по-лесно и гладко.
Надявам се да съм отговорила на въпросите, ако ли пък не, колегите смятам, че ще допълнят. Ето от мен английската азбука зрително и слухово. Запазете линка и разлиствайте с анимираната стрелка. Направила съм я по учебника на Просвета, за да подпомогна самоподготовката на моите ученици в дома им. А този линк е учебникът, учебната тетрадка и книгата на учителя по вашия учебник за втори клас. Като отворите линка и кликате на книжките, ще ги разгледате в елетронен вариант. На основното глогче, където са трите книжки, долу в дясно има кламер - кликнете го и изтеглете уроците слухово (МР3 формат) и слушайте и повтряйте вкъщи, това много помага. За моите ученици аз съм направила електронните варианти на учебниците, които да ползват в домовете си. Това облекчава и моята работа, пък и тази на заинтересовани родители като вас. Благодаря Ви:)
Много Ви благодаря за коментара , разясненията и линковете , които сте ми предоставили ! Тази вечер ходих в училището на сина ми и говорих с госпожата , която беше много любезна и отзивчива , и също ми разясни методиката на изучаване на английски език във втори клас. Също така успях да разбера върху какво и как трябва да работим вкъщи. Относно писането на думи с неизучени букви , ми обясни , че го правят с цел ръката да свикне да изписва буквите /макар и неизучени/ и също така , за да не ги натовари в края на срока с всички думи наведнъж. Относно транскрипциите също мисля , че фонетичните знаци ще бъдат абсолютно неразбираеми за децата и объркващи ги още повече , но от друга страна със сигурност има родители , които не знаят английски и няма как да им помагат в това отношение.
Отново Ви благодаря за разбирането !
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи