Animals
Animals Test
И честита Баба Марта!
Откликвам на призива да се коментират презентациите. Лично аз много обичам такива "прости" игри, които са едновременно занимателни, полезни като дидактически материал, не съдържат сложни правила и могат да се обяснят с едно-две изречения.
Достойнство на презентациите е оформлението на слайдовете - подреждане на картинки и текст. Някои картинки обаче са малко разтеглени и в името на качественото изображение биха могли да бъдат потърсени други изображения с по-висока резолюция.
Надявам се, че с моето откровено мнение няма да обидя автора на презентациите. И така - имам две забележки:
1. Презентацията, която няма тестов характер, не бих казала, че подпомага четенето, защото от практиката си съм установила, че децата назовават картинката, но не се замислят над звуковия модел. Тази презентация по-скоро е полезна наистина като игра за разпознаване на животните, но не е толкова ефективна при звуковия анализ.
2. Бутонът за край на презентацията не подсказва, че като се натисне той, това значи "изход", защото от него се усмихва една момчешка глава. Освен това той се намира на всеки слайд, което не го намирам за необходимо.
Добре дошъл, колега! Аз ще използвам твоята игра догодина. Благодаря! Също смятам, че трябва много четене в 1 клас. Ето защо може освен слуховото възприятие и звуковия анализ, преди това думата да се прочете.
queen_blunder wrote : ...Надявам се, че с моето откровено мнение няма да обидя автора на презентациите...
...Надявам се, че с моето откровено мнение няма да обидя автора на презентациите...
Естествено, че няма да се обидя. Напротив, смятам критиката в подобни случаи за много по-полезна от похвалите.
queen_blunder wrote : ...Някои картинки обаче са малко разтеглени и в името на качественото изображение биха могли да бъдат потърсени други изображения с по-висока резолюция...
...Някои картинки обаче са малко разтеглени и в името на качественото изображение биха могли да бъдат потърсени други изображения с по-висока резолюция...
За качеството на изображението съм съгласен. Работата е там, че първата версия на презентацията е правена преди 5-6 години за един българо-френски проект. При него се изискваше стриктно спазване на авторските права за снимките, поради което изборът беше силно ограничен. При условие, че презентацията се използва само за работа в училище, няма проблеми някои снимки да бъдат сменени. А разтеглени снимки не би трябвало да има, освен ако оригиналите не са били такива.
<strong>queen_blunder wrote :</strong><br> <p>1. Презентацията, която няма тестов характер, не бих казала, че подпомага четенето, защото от практиката си съм установила, че децата назовават картинката, но не се замислят над звуковия модел. Тази презентация по-скоро е полезна наистина като игра за разпознаване на животните, но не е толкова ефективна при звуковия анализ.</p>
Всъщност, грешката е моя - неправилно съм обявил и двете презентации като игри. Първата по-скоро е предназначена за фронтално обучение, при което учителят би трябвало да насочи вниманието на децата и да обсъди с тях звуковия модел.
<strong>queen_blunder wrote :</strong><br> <p>2. Бутонът за край на презентацията не подсказва, че като се натисне той, това значи "изход", защото от него се усмихва една момчешка глава. Освен това той се намира на всеки слайд, което не го намирам за необходимо. </p>
Що се отнася за това, необходим ли е бутон за изход на всеки слайд - тук бих поспорил :). Привърженик съм на презентации, които дават пълен контрол върху изпълнението.
greta wrote : ...Ето защо може освен слуховото възприятие и звуковия анализ, преди това думата да се прочете.
...Ето защо може освен слуховото възприятие и звуковия анализ, преди това думата да се прочете.
Много се колебаех, дали да има и изписване на думата. Друго нещо, за което също не съм сигурен, е дали думата трябва да се чува изговорена по срички или цяла. С удоволствие бих прочел още коментари по въпроса. Все пак това не е последната презентация, която смятам да правя :).
Накрая искам да помоля администратора да изтрие празния ми коментар от 1.03.2010/11:04. Така и не разбрах, как успях да го направя. Освен това на главната страница излиза по-различен (по-ранен) вариант на темата. Моля, ако е възможно, и това да се оправи.
P.S. Истината се ражда в спора.
Замислих се върху казаното от теб за бутона за изход и съм съгласна по принцип да има пълен контрол върху работата с презентацията, но понеже същата работа върши и бутонът "ескейп", затова лично аз не го намирам за нужен. А ако презентацията се ползва от детето за самостоятелна работа, то от любопитство непременно ще цъкне върху него и съответно - ще излезе от "шоуто".
Изпълних молбата ти да изтрия празния коментар. Коригирах резюмето, което се показва на главната страница, без да съм сигурна дали това си искал да се показва. Би трябвало ти сам да можеш да триеш или неодобряваш коментари и постове, както и да редактираш резюмета - тази опция се намира отдолу, под текстовия редактор, в раздел "разширени настройки". За по-ясно виж тук: съвети за начинаещи.
queen_blunder wrote : ... Моето предложение (без да съм сигурна дали е възможно да се реализира с PP) е следното: думата да се интонира, т. е. да се удължава всеки звук при произнасянето й, а успоредно с това, в синхрон, да "реагира" (да се осветява или полюшва примерно) съответното квадратче...
Благодаря за коментара и идеята. Направих набързо една проба:
Проба
Не знам дали точно това имаш предвид. Доста трудно е да се изговори думата бавно. Удължих я изкуствено с редактор на звук, но не стана много сполучливо. Трябва си четец с много добра артикулация.
Предполагам, че ако се показва думата само по букви, децата трудно ще направят разлика между гласни и съгласни. Може би при показване по букви ще е добре всички да са с един цвят, а различните цветове да се появят при показване по срички.
Наистина с PowerPoint не става много добре, но ако се наложи ще извадим и "тежката артилерия" - Flash или нещо друго.
При мен имаше почти незабележимо разминаване, затова коригирах "крокопробата" ето по този начин. За третия пример смятам, че трябва да се появяват букви, защото той всъщност е назоваване на буквите с техните имена. Подходящ е за буквения период.
Направих проба и с една проста (и най-вече евтина) програмка за създаване на Flash анимации - Kool Moves. Ето какво се получи:
Exp_3.exe
Флашът работи без грешка! Заинтригува ме тази програмка. Ще се радвам да ни запознаеш как се работи с нея.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи