Здравейте колеги!
Тук съм поради много причини, но най-главната е получената гореща покана от съмишленици по темата за интегрирането на ИКТ в начален курс.
След като наколко години чакахме да получим указания как да се водят часовете по СИП ИТ в начален курс през това време взеха, че излезнаха няколко учебни помагала, напари се Учебна програма, а МОН вкара изучаването на ИТ в задължителната подготовка. Това добре. За съжеление обаче до този момент никой информатик не знаеша как да води тези часове, изпадаше в ужас и се спасяваше индивидуално. Чак в последствие се направиха курсове във ФМИ за методични указания и преквалификация на началните учители. Стратегията на Министерството за въвеждане на информационните технологии във всички структури на родното ни образование е категорична и всички даскали трябва да се приспособяваме. Виждем, че Вие тук не си губите времето. Страхотни сте! Вашето творчество изразено в разработените интерактивни уроци чрез използването на презентации и др. са полуготова методика за такъв вид обучение. Именно с това се занимавам и аз. С колеги от ФНПП при СУ се опитваме да модилераме структура на урок, в който се използва ИКТ ресурс /презентация, анимация, програмен продукт и т.н./ от методична и дидактична гледна точка. Повечето от Вас вече работят сами по този въпрос без насоки, но нашето умомъдрение би било полезно за всички останали, които не са се сблъсквали с проблема да ползват ли РС в час или не, а действителността ги притиска в ъгъла.
Ако има интерес по тази тема на драго сърце ще се радвам да споделите, ако се разработи такава методика на какво да се обърне внимание, от какви насоки имате нужда Вие самите и достатъчни ли ще са Ви моделирането и структурнирането на аспекти за провеждането на урок с помощта на ИКТ или трябва и още нещо ...
Методиката при използване на ИТК е различна за различните учебни предмети. Не е възможно да се отговори кратко на твоя въпрос. Компютърът може да намери място във всеки един етап от урока: за създаване на подходяща нагласа; за представяне на новия учебен материал; за упражнение и затвърдяване на изученото; за систематизиране на знанията и за преговор.Особено много ми е удобен за онагледяване. По математика презентациите дават възможност чрез анимираните ефекти децата да видят в движение как става едно нещо и да проверяват отговорите си. Ето една работна презентация от този род.По български език най-елементарното, но много полезно онагледяване е работата с непознати думи. Само като пример го давам. Едно е да се обясни значението на думата, а съвсем друго е да се покаже картинка, или картинки. Спомням си на моите първолаци колко много снимки им показах само, за да им обясня многозначната дума "фенер".
Може още много да се говори по темата, но засега спирам до тук.
Ще се радвам, ако публикуваш схема урок с използване на ИТК, за да си сверим часовниците, както се казва :)
Ако споделите вашите виждания за методическа разработка на интегриран урок, аз лично бих пробвала да я приложа и да споделя какво се е получило.
Това което мен ме притеснява е липсата на материална база, лаптопи, проектори, достатъчен брой компютри и не на последно място промяната на наредбата за делене на паралелката на групи в часовете по ЗИП ИТ.
Вярно е, че сме се втурнали, без насоки, да изработваме ИКТ ресурси за различните часове. Учим се в движение. Но не можем до безкрайност да разчитаме на колегите информатици. Лично аз съм виждала прекрасен мултимедиен продукт, изработен от информатици, но там се съобщаваше, че дърветата и тревистите растения се различават по... височината. Не можех да го променя, защото нямах представа как е създаден продуктът. Не можех и да го използвам, защото имаше грешна информация. Това е едно от нещата, което налага да се справяме сами.
Интегрираните уроци на Аничка са различни и много интересни. Те освен информация, дават на децата и умения да използват Интернет по най-добрия начин. Но са нужни компютри, повече компютри, по-добри компютри ( а не страницата да се зарежда 15 минути). Нали сме си почти възрожденци обаче, намираме начини да осъвременяваме уроците. В най-лошия случай (когато не успявам да се вредя в компютърния кабинет с по-новите компютри) използвам мултимедията.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи