На дъската е написано:
МЪЖАЛУКЕДИНО
У: Прочетете буквите през една, за да разберете каква е темата на днешния урок.
У: Днес ще си повторим онова, което знаем за гласните звукове. Колко са всичките гласни звукове в нашия език? (6) Назовете ги.
У: Защо ги наричаме гласни?
Как се ражда гласният звук? (Обяснение с опора от изображение.)
У: По какво звуковете се различават от буквите?
У: Кой ще прочете написаните думи? (Изразът е записан на дъската.)
Вълкът и седемте козленца
У: Познат ли ви е този израз? (Заглавие на известна приказка)
У: Сега ще си припомним приказката и ще я разкажем, а някои изречения ще ги запишем с модели.
Съкращаваме и разширяваме избрано изречение от приказката, като добавяме, махаме или заменяме думи. За тази цел е подходяща играта „Живо пиано”, в която всяко дете е „клавиш” и произнася определена думичка, след като бъде докоснато от учителя. Примерът е следният:
Козата търсила козлетата.
Козата търсила козлетата навсякъде.
Мама Коза търсила козлетата навсякъде.
Мама Коза викала козлетата.
На дъската е написано изречението:
А-у-у!
Четат с въпрос според тях кой от героите го произнася. Стигат до извода, че може да бъде вълкът, когато вие и влиза да излапа козленцата, или козата, когато вижда, че рожбите й ги няма - зависи от интонацията. Правят няколко опита да четат като единия и като другия герой с промяна на интонацията.
Довършва се приказката, а накрая се прочита поуката, представена с модел на изречението в учебника.
І___________ е _______, а І___________ е __________.
(Съответно: Вълкът е лош, а козата е добра.)
У: А сега ще покажете колко бързо можете да „снимате” буквата на всеки от гласните звукове и ще я назовете. (Играта „Фотограф”.)
Игра „”Възстанови изтритите букви”. Четат и измислят думи, които започват с всяка от тях.
Вариантът на играта може да се предхожда от още една приказна история, като тази, която ми хрумна. Малко е тъжничка, но пък мотивира.
Влади нарисувал много красиво буквите на гласните звукове на оградата на своята къща с тебешир. Буквите се радвали, че можели да стоят край улицата и да гледат кой минава, а и той да им се полюбува на красотата.
Но един ден не щеш ли – завалял дъжд. Той ги намокрил и измил елементите на някои от тях, а други съвсем заличил. Когато дъждът спрял, те се огледали една друга и не могли да се познаят. Някой заронили сълзи от мъка, а други били много тъжни.
А сега, мили деца, буквите са дошли при вас и ви молят да ги дорисувате, а онези, които липсват - да допишете, за да може те отново да станат толкова красиви, както преди.
У: Сигурна съм, че вече вие свободно и лесно четете думи и изречения с изучените букви и вярвам, че ще ми помогнете да ви разкажа една приказка. Тя се нарича „Спящият език”.(Идеята я взех от един руски сайт. Допадна ми, защото така децата се упражняват в четене на звукосъчетания с изучените букви, които са написани на дъската.)
Живял някога един език. Дълъг-предълъг. Ето такъв. А сега отпуснете вашите езичета, отпуснете ги зад долните зъбки и ги задръжте така.
Живял езикът в своята къща уста, която се отваряла и затваряла ето така. Децата отварят и затварят устата.
В къщата живеели вратите устни и пазачите зъби. Когато вратите били затворени, а пазачите – скрити, езикът спокойно спял в своя дом уста. В момента езикът спи зад пазачите, а вратите се отварят и затварят. Децата движат само устните няколко пъти.
На гости на езика дошло едно магаре и започнало да реве: И-ъ, и-ъ, и-ъ!. Децата четат и повтарят няколко пъти.
Учудило се магарето, че езикът спи, и му казало: О-о-о!. Устните са закръглени при произнасянето.
Наблизо преминал параход с дълга тръба и засвирил: У-у-у!. Устните се превръщат в тръбичка.
Започнали магарето и параходът да будят езика: И-а! О-у! А-у! У-у!. Но езикът продължавал да спи дълбоко.
У: Кой успял да събуди езичето? Как мислите? (Децата измислят свой край на приказката.)
Урокът завършва със самостоятелна работа с моделите в буквара. Онези деца, които свършат първи, обикновено са тези, които могат да четат. На тях им се поставя допълнителна задача да открият скритите думи в буквосъчетанието от началото на урока.
Станете част от общност "Начално образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
всички ключови думи