Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Днес е Игнажден.
Българската православна църква отбелязва на 20 декември Игнажден. От този ден до Бъдни вечер са продължили родилните мъки на Богородица. От Игнажден денят започва да нараства – "обръща се към пролет и лято". Другите названия на празника са Игнат, Млада година.
Св. Игнатий бил един от многото ученици на Йоан Богослов и заемал архиепископската катедра в Антиохия. Подобно на много други ревностни християни, той бил постигнат от яростта на гоненията. Смъртта му била мъченическа - загива мъченически, разкъсан от лъвове на сцената на римския колизеум.
Според народните обичаи на Игнажден започват Коледните празници и Новата година. Характерен за празника е обичаят полазване.Внимавайте кой ще влезе, "полазе" пръв в дома ви на този ден – такава ще е годината! По "полазника" се гадае за здравето, плодородието и имането през годината. Ако се случи първият гост да е добър и богат, то и годината ще е плодоносна. " Полазникът" (полезник, полязник, споходник) трябва да влезе в къщата, да отиде до огъня, да го разрови с крушево или дъбово клонче и да нарича: "Колкото искри, толкова пилета, шиленца, яренца, теленца, жребчета и дечица в този дом". За благословията си той е обсипан с пшеница и сушени плодове - за плодородие. Стопаните може да го дарят с риза, чорапи, кърпа или къделя вълна. След това стопанинът слага богата трапеза за госта, за да се сбъднат желанията!
Б лизкото звучене на името Игнат до думата "инат" пък зародило една друга практика у нас. Народът смята, че всичко, което се прави на Св. Инат, упорито ще става през цялата годината, т.е. ще се заинати така да става.
Според християнските представи от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ. В този период жените не трябва да похващат никаква домашна работа, за да забременяват и раждат лесно.
От този ден денят започва да нараства – "обръща се към пролет и лято". На този ден празнуват: Игнат, Игната и техните производни, Иго, Игон, Ига, Игната, Игне и Пламен, тъй като Игнат означава пламенен.
Честито на именниците! Наздраве! И да ви полазят добри хора!
professor Може ли да нещо кажа за нашата семейна традиция на този ден?
На този ден не даваме пари на заем, но ако сме дали си ги искаме обратно и е добре да си ги вземем, защото ако на този ден нямаме и през цялата година няма да имаме. Ако имаме да връщаме - стараем се да ги върнем предния ден, за да не ни ги потърсят точно, когато не трябва. По интересното е че ако не сме си купили нещо не ходим да го купуваме, за да не харчим, т.е. да не пилеем през цялата година.
С две думи в нашия календар си имаме едни такива практики, че направо са смешки.
Ако не искаш никой да ти влиза в къщата на този ден-заключваш портата и ....няма гости.Ако пък все пак отидеш някъде по повод,който не търпи отлагане,ще те насадят на полог и няма да ти разрешат да станеш докато не решиш,че е време да си ходиш,иначе няма да носят кокошките на домакинството,което си посетил.
Тази традиция се спазваше преди години на 2-ри януари,всъщност и сега е така.Стар-нов стил,знаете ги тези неща.Има си хора,за които се знае,че не е хубав знак точно на този ден да дойдат в къщата ти.Те обаче като че ли нарочно си наумяват да дойдат...заради тях и се заключва портата.Ако все пак влязат,стопаните започват да се притесняват,че кокошките няма да снасят яйца,че овцете няма да се оягнат с по две-три агнета..и т.н.
Диди,що пък да са смешни?Хората преди нас са създали нещо,традиции някакви,а ние какво ще оставим на идващите след нас?
Ами представи си, че някой от нас по някаква причина е забравил да спазва правилата на традицията и започва да се вайка, например баба...е голяма смешка си е.
А това с полога за снасянето на яйца ние го правим на Бъдни вечер. Като се седне веднъж на масата не се става, каквото и да си забравил.
На мен тези домашни обичаи винаги са ми били интересни и затова се опитвам да ги спазвам, дори и когато някои ми изглеждат доста странни и смешни.
Диди, Дале, благодаря ви, че споделихте някои от традициите, които спазвате на този ден! Това е чудесно! Аз тъкмо си мислех, че явно никой не се интересува от празника освен мен, но ето ви за радост вас! Много е хубаво да се пазят традициите и да се предават на идните поколения, да се помнят, та нали това е нашата история и бит от векове! Ако те изчезнат, какво става с нас и тези след нас! Чудесно е, че споделихте ! Благодаря ви!
С поздрав и уважение към всички, които тачат и милеят за исконно българските традиции, обичаи и паразници!
Ето това е въпросът, Диди! И знаеш ли какво си мисля аз? Може би, забързани в ежедневието, нямаме време за близките си! и когато дойде Коледа - това е нашата индулгенция! Да купим, да подарим, да зарадваме! Но дали това компенсира целогодишното ни безразличие или внимание от празник на празник! Затова обичайте се, бъдете близки и в делника, без шум и показност!
С поздрав, Диди! Благодаря за усета към същността на нещата! А иначе е безкрайно приятно, за мен поне, да зарадваш близък човек! Но, моят съвет е - правете го по-често! И тогава, всеки ден ще е празник! :-))))
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...