0 0 гласа

Защо колата не "пали"?

 

 Знайте, че колите могат да откажат да запалят поради различни причини.

 1. Научете как да запалите кола в много студено време. Ако колата не запали и навън е много студено, може да се наложи да "напомпате газта" или да добавите допълнително гориво към двигателя, за да улесните запалването. Дали ще го направите зависи от това дали колата ви има двигател с впръскване на гориво или карбуратор.

• Ако колата е произведена преди 1990 г., приемете, че колата има карбуратор. Карбураторът е механично устройство, което смесва въздух и гориво и ги подава в двигателя. При тези автомобили "помпайте газта" няколко пъти, като натиснете педала на газта, преди да потеглите. Изпомпването на газ кара карбуратора да изпусне малко количество гориво в двигателя. Всеки път, когато натиснете педала за газ на автомобил, оборудван с карбуратор, в двигателя ще се впръсква повече течен газ.

• Бъдете внимателни, когато подавате газ на студена кола. Добавянето на твърде много газ преди стартиране може да „задави“ двигателя, напълвайки го с твърде много гориво и твърде малко въздух, за да се запали правилно, тъй като течното гориво не гори лесно. • Ако двигателят е бил задавен, натиснете педала на газта докрай до пода и завъртете двигателя. Натиснат докрай педал ще позволи допълнително въздух в двигателя, за да изсуши излишното гориво. Може да се наложи да въртите двигателя по-дълго от нормалното, за да стартира. Когато запали, пуснете газта.

2. Ако има проблем с акумулатора, лампата за акумулаторната батерия на таблото ще светне. Ак има няколко светнати лампи и мислите, че има предизвикано объркване, премахнете корозията по проблемните части, поради които има светлини на таблото и проверете дали акумулаторът се зарежда отново. Измерете напрежението на акумулатора с волтметър: около 12-13 волта, когато колата е изключена; при включена между 14-15 волта ; иначе може да има проблем с регулатора на напрежението, окабеляването или алтернатора. Ако акумулаторът не иска да поддържа захранване, дори когато сте изключили всички аксесоари, погледнете другите системи, които черпят захранване от акумулатора. Ако колата ви не завърта, помислете за пускащ старт на акумулатора или замяната му (прави се временна връзка към акумулатора на друго превозно средство или към друг външен източник на захранване. Външното захранване с електричество презарежда акумулатора на автомобила с увреждания и осигурява част от мощността, необходима за завъртане на двигателя). Изтощените акумулатори са най-честата причина двигателите да не стартират. За да накарате колата си да работи отново, външно захранете акумулатора на двигателя. Това става често с фирми за « Пътна помощ », които предлагат услугата « подаване на ток ». Не мислете за джъмперни кабели и случайни коли с добра акумулторна батерия. Същото и е за бутане на колата, но да е на втора или трета предавка – забравете за него, ако колата Ви е с двигател с автоматична скоростна кутия. 

3. Ако колата издава щракащи звуци, но не запали, помислете за смяна на алтернатора. (Покарайте колата и след това изключете положителната връзка на акумулатора, автомобилът не спира, иначе (ако спре) има проблем с алтернатора. Друг тест е с проверка на интериорните светлини. Ако светлините бавно започват да избледняват, има проблем с алтернатора. т.е. алтернаторът не може да поддържа заряд. Друг симптом за повреден алтернатор е, когато светлините на автомобила работят ярко при висока скорост, а при ниска -  отслабват.)

4. Ако акумулаторът и алтернаторът на автомобила са добри, но колата не запали, помислете за смяна на стартера. Това е ремонт, който вие или вашият механик можете да извършите.