Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Зрението зависи от прозрачността на очните среди - роговица, леща и стъкловидно тяло, и от състоянието на възприемателната част - ретината, и от отношението на идващата отвън светлина към очното дъно.Това отношение се нарича рефракция / пречупваща способност на окото /. Съгласно нея различаваме нормални очи, ( еметропични ), далекогледи ( хиперметропични ) - когато лъчите се фокусират зад очното дъно, и късогледи ( миопични ) - когато фокусирането на лъчите става пред очното дъно. При последните две категории лица се налага носенето на очила.
Има ли разлика в поведението ни към очилата в младата възраст и след 40 - 45 години?
Въпросът, кога човек трябва да сложи очилая, зависи и от неговата възраст. Има два периода, които се различават в зависимост от силата на акомодацията - приспособяване на окото за гледане надалеч и близо, което зависи от еластичността на лещатана окото. Обикновено хората докъм 40 - 45 годишна възраст, които нямат отклонения в рефракцията , не се нуждаят от очила.Подлежащи на корекция са лицата с далекогледство и късогледство. Повече от 60 % от хората се раждат с умерена степен на далекогледство, което с разтежа на окото намалява. Част от тези хора, при които стойностите на рефракцията са по-високи, имат характерни оплакнатия и те налагат носенето на очила. Тези оплаквания са: главоболие главно в тилната област и по-често след продължителна работа и взиране в дребни обекти, зачервяванеу на очите, образуване на люспички по миглените ръбове на клепачите, честа поява на ечемици по тях и в по-тежките случаи - изкривяване на очната ябълка и развитие на мързеливо око. Тези смущения започват понякога много рано, още в началната детска възраст и в предучилищния период. В тези случаи е наложително изписване на очила с диоптър, което поставя очите на детето в нормално състояние.С изписването на подходящи очила оплакванията изчезват. В тежки случаи обаче, особено при кривогледство, се налага и оперативна интервенция, а при мързеливото око - упражнения за активиране на зрението. Упражненията се провеждат с апарат или със затваряне на едното око ( здравото ), за да може мързеливото да активира своата функция.Хиперметропията може да бъде съчетана с астигматизъм - различно по сила пречупване на роговицата. Поведението ни е същото - добра корекция с очила.Как и колко време се носят очилата, е от компетентността на офталмолога. По принцип при по-висока хиперметропия, кривогледство и мързеливо око омчилата трябва да се носят постоянно. Другото състояние, което налага носенето на очила , е късогледството.Детето вижда по-добре наблизо и по-трудно на далече. Често родителите съобщават, че в училище то не може да разчита написаното на черната дъска.Друг път казват, че чете много от близо.Тези състояния трябва да се проверят- дали се отнася за късогледство от по-висока степен, или за спазъм и умора, т.е. лъжливо късогледство.Късогледството бива слаба, средна и високао степен.Обикновено първите две степени достигат до минус 6 диоптъра.В тези случаи обикновено се говори за училищно късогледство.Късогледството също може да бъде съчетано с астигматизъм. Необходимо е при късогледството и приастигматизма очилата да се носят постоянно. Трябва да се помни, че късогледството нараства с разтежа на детето.
С напредване на възрастта някои хора срещат трудности при четене и писане, а други - не. Защо е така?
Промените в зрителния орган, имащи отношение към носенето на очила нястъпват след 40 - 45 годишна възраст. Това се дължи на физиологичното намаляване на акомодационната способност в резултат на отслабване на еластичността на лещата.Настъпва т.нар." старческо далекогледство ". При хората с хиперметропия то настъпва по-рано. Забелязва се по това, че човек отдалечава книгата или вестника, който чете, от очите си, докато ръката му стане " къса ". В тези случаи очите се подпомагат с очила. При хората с нормално зрение, с далекогледство или с слаба степен на миопия се изписват очила с плюс диоптър. При късогледите със средна и висока степен очилата за близо стават с по- слаб минусов диоптър. По-възрастните имат нужда от очила и за близо и за далече. Те могат да бъдат на отделни рамки, а могат да бъдат и комбинирани. Тук влизат в съображение бифокалните стъкла на една рамка и широко навлезлите в практиката съвременни очила прогресив (мултигресив, офис) с възможност за фокусиране на различни разстояния. С това неудобството да се сменят очилата като се свалят постоянно се отстранява.С тези очила човек може да чете, да пише, да работи на компютър, да шофира, т.е. те му вършат работа за всякакво разстояние без да ги сваля.
Дали е вярно твърдението, че носенето на очила прави очите лениви?
Опасението, че се свиква с очилата и, че диоптрите се увеличават ако се носят не е вярно. Прогресирането на диоптрите зависи от напредване на възрастта и това е така до към 60-65 годишна възраст, след което диоптрите остават едни и същи, освен ако не настъпят анатомични патологични процеси в очите. Необходимостта от носенето на очила е индивидуална за всеки човек.
интервюто проведе: Румен Цветанов