Логически заблуди XIII - Заблуди на избора (първа част)

Деф.  Представя се набор от алтернативни опции, като част от тях са фалшиви (неверни твърдения). Най – често фалшивият избор е и непълен избор (заместване на нежелани опции с фалшиви), но може да бъде и пълен, като фалшивите опции са „по - привлекателни” от истинските.

 

 

1.    Непълен избор .

                 

Деф.  Представя се набор от алтернативни опции, които не изчерпват избора (съзнателно не се представят нежелани алтернативи). Това е обобщение на фалшивата дилема.

Примери:

а) В природата има три цвята – синьо, червено и зелено.

Заб. В природата има безкрайно много цветове, получени чрез смесване на тези три цвята (оранжево небето, оранжево детето....)

б) В политиката и само ляво, дясно и център.

Заб. В политиката има най – различни доктрини и ценностни системи – републиканци и демократи (САЩ), консерватори и либерали (ВБ), Християндемократи, Християнсоциалисти, зелени и т.н. (ФРГ), т.е. има много други оси на разделение освен „ляво, дясно и център”.

в) Кафето се пие със сметана, мляко и захар (в някаква комбинация от тези трите).

Заб. Има и „ирландско кафе” (с уиски).

 

 

 

 

2.    Твърде подробен (необобщен избор) .

                 

Деф.  Представя се набор от алтернативни опции, като част от тях са обобщими в една опция, но целенасочено се  представят максимално подробно, за да се затрудни (обърка) изборът на читателя (той да спре да разглежда опциите поради твърде големия им брой и сам да изключи част от тях от избора си).

Примери:

а) Общ, абстрактен пример: Дават се опциите:

Клас 1,

Клас 2,

Клас 3

Класът на Елемент 1,

Класът на Елемент 2,...

... Класът на Елемент N.

Клас5.

Заб. Всички тези елементи принадлежат на Клас 4, но се представят подробно, за да не стигнем до Клас 5 от нетърпение или липса на време.

б) Скъпи, къде искаш да отидем на ваканция? Америка, Африка, Азия, Англия, България, Чехия, Унгария, Лихтенщайн...(изброяват се всички държави), Австралия?

Заб. Всички други континенти се представят само с името си, а Европа се изброява подробно, за да не стигнем до Австралия.

в) Анкета за гласуване: За кого бихте гласували на парламентарните избори?

БСП

НДСВ

ГЕРБ

ВМРО... (изброяват се също всички регистрирани български партии, вкл и такива (около 90% от регистрираните)), които никога не са вкарвали  депутат в парламента)

...ДСБ

Заб. Целта е да не се стигне до ДСБ в анкетата, вместо да се обобщят партиите без подкрепа в графата „други”.

 

3.    Фалшив избор .

                 

Деф.  Представя се набор от алтернативни опции, като част от тях са фалшиви (неверни твърдения). Най – често фалшивият избор е и непълен избор (заместване на нежелани опции с фалшиви), но може да бъде и пълен, като фалшивите опции са „по - привлекателни” от истинските.

Примери:

а)  Можеш да избереш между сегашните парламентарно представени партии , извънпарламентарните, които си чувал, или Партията на Българските Мъже.

Заб. Доколкото авторът знае Партия на Българските мъже не съществува.

б) От всички милиони цветове най – хубав е цветът на магията, избери него.

в) Можеш да похарчиш парите от заплата, при което няма да имаш печалба, можеш да ги спестиш в банка и да взимаш малка лихва, а можеш да ги дадеш на мен и аз ще ти дам 300 % годишна лихва.

Заб. И с тези 300 %, след обезценяването парите ти ще са 10% от началната сума.

 Заб. За първите дванадесет заблуди, вижте връзките ми.