Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Този пост е едно мое философско виждане за влиянието на Църквата и Религията в нашия живот. Този пост не се опитва да проповядва или лансира дадена религия, а да обясни част от поведението на обществото и Църквата като институция.
plankov, ако ти си автора на горното твърдение, моля докажи го или иди на изповед....по-бързо!
Щото аз днес познавам една камара народ, дето кара по инерция и пак не ходи да се изповядва. И изобщо по времето на Бай ти Тошо, БПЦ съвсем не изпълняваше своите задължения, поради очевидни причини. ТИ знаеш ли, че има една папска була, в която е записано, че ако католик не се изповяда поне веднъж годишно, следва да му бъде наложено наказание... /ама не наказание тип бой с пръчки или нещо такова, а чисто църквна наказавие/
Брилянтен пример е Рон Хъбърд и сциентологията.
Иначе прочетох само първияте 20-тина реда, църквата изобщо не ме вълнува като институция. Вярата е в сърцето.
@ entusiast А това, че Църквата успява да акумулира много пари в себе си е факт, но така или иначе всяка Институция, било то тя Църква, правителство, фирма и дори домакинствата имат нужда от пари. А Църквата си е намерила своя способ за намирането на тези пари, въпросът е после за кво ги харчи. Но в крайна сметка никой, ама никой не те задължава да ползваш нейните такси, да си купуваш свещи или да правиш дарения. Това си е лично твой избор, и като го правиш - би следвало после да не мрънкаш... Като не го правиш ... пак нямаш право да мрънкаш.
Исках само да акцентирам върху това, че шаманите бидейки на ниско стъпало в йерархията, са наблягали върху истинската духовна работа, докато всички след тях, са се занимавали по-скоро с други неща. Шаманът не е наместник на божественото, а човек който умее да се свързва с божественото и при желание или нужда, може да свърже и други хора. Затова и са се ползвали толкова много психотропни вещества и специфични музикални инструменти. Докато нашите за нашите свещеници, свързането на другите хора никога не е било приоритет-даже напротив, по-скоро са гледали да наблягат на своята уникална роля на наместници, с цел повече власт.
Изповедта е хубаво нещо, но има по-скоро ефектът на безплатна терапия, с елементи на бащина прошка. Полезно, но не бих го нарекла точно религиозно.
Естествено, чевек може да се разтоварва и по друг начин, но този е традиционен и доказано добър, за хора, които вярват, че ще им помогне. За психотерапевт също си плащаш, нали?
Освен това, между редовете се чете, че хората, които вярват в бога, са с по-висок морал от невярващите. Това също ми се вижда доста, доста пресилено. Всеки човек се продържа към определена философска система, даже и да не си дава сметка за това; честни хора - атеисти и крадци - вярващи (които след това без проблем получават опрощение, като се покаят) едва ли са изключение. Да твърдиш, че точно тази философия (религията) прави хората по-добри от всяка друга ми се вижда наивно. Нещо като в детската градина: "Моят татко е най-голям". "Не, моят е по-голям и силен от твоя татко, той бие всички вкъщи".
"Религията винаги се е опирала до това да забулва в мистика някои съвсем елементарни неща...."!?!
Планков, виж дали в епархийската ти църква няма неделно училище, щото като за католик имаш недопустими дупки в катехизиса. Изповедта е тайнство като брака, кръщението и пр. и с горното си убежедение е голям грях да минаваш под венчило. Сериозно.
От православните християни се изисква най-малко 4 пъти годишно да се изповядват след причастие. Друг е въпроса, че хората масово се наричат християни само защото са кръщавани и от време навреме палят свещ в храм. Но твърдението, че БПЦ е спряла да изисква изповядването не е вярно. А, аз Планков съм християнка от скоро, от 2005 г. Бях прехвърлила 40-те като приех християнството. Твърде дълго се колебах, защото бях сигурна, че няма да мога да изпълнявам изискванията за пълноценен християнски живот. А теб да те питам ти заради тоягите ли или по вътрешна необходимост го правиш? ;)
@Shogun, аз познавам много хора, които са атеисти и са хора, които не биха откраднали, убили или излъгали. Но определено страхът от Бога е много важен инструмент за управление на масата. И е нормално, че в моменти, в които Църквата поради своята доктриналност е подчинена на светската власт, в нея /в църквата могат да се извършват големи партийни назначения - тук аз изобщо не искам да казвам дали Негово Светейшество Патриарха е такова назначение, или не е/. но факт е, че Българската православна Църква не е близо до хората, започвайки с факта, че все още служението е на Църковно-славянски. /При все, че едно време именно св. св Кирил и Методий са водели полемика и са имали искане да се промени догмата за триезичието/ Сега, доброволно БПЦ се отказва от това достигнато право.
Факт е, че през 1962 година, по времето на Втори Ватикански събор се направиха изменения и сега служението не е само на латински. Хм, значи можело да се роформираме.
Тъй, православието не казвам, че не изисква изповед, напротив, то е една уникална философия, преживяла 2 хилядолетия, въпросът е в прилагането на канона на практика, щото един Енорийски свещеник доколко се интересува от паството си? И колко Българи знаят кой е "пастирът" им? Малцина са!
Пример е, че православието наистина също може да постигне големи успехи в обществото, като този пример е Гърция.
И как да не е вярно, че БПЦ не изисква изповед - ми на практика не изисква. Егати! Тя догматично не е спряла, тя е спряла та спазва стриктността-. Вместо всичко това БПЦ се занимава с писане на статии, колко била лоша идеята на екуменизма и как това било дяволска работа.
@MariaD, това, че съм католик не означава, че нямам право на собствено мнение, дори то да е еретично в някои отношения.
Апропо, аз не искам да казвам, че Католицизмът е по-добър от Православието, просто искам да кажа, че е крайно време да се възвърне ролята на Църквата в обществото, тя успява доста по-лесно да "превъзпитава" хората.
Дали всички католици са отличници? Естествено, че не - пример за човек, който уникално е в неунисон с църковните канони - съм аз. Изобщо съм уникално неправдив, но това не ми пречи да осъзнавам, че Църквата играе важна роля в живота ми.И то много важна.
Тайнство - тайнството е онази част от ритуалите в християнството, която трябва да ни доближи до Бог. /Тайнството е свещенодействие в християнството, при което вярващият приема благодатните дарове на Светия Дух/ Аз не отричам, че изповедта не ме доближава до Бог, напротив - доближава ме - разкривайки угризенията си - Бог ми дава спокойствие и опрощение. По-скоро би следвало да размисля върху постъпките си и да осъзная несъвършенствата си - и да се разкая.
Бракът е завет, и се радвам, че шанса за църковен развод е минимален. Това би означавало, че ние преди да встъпим в него - следва да сме убедени в избора си. и прочие - тайнствата имат и много практичен аспект, което всъщност беше моята идея на: Религията винаги се е опирала до това,
Щото, ако нямаше и малко мистика, трудно бихме накарали хората да правят толкова полезни неща. А човек се доближава до Бог, вкл и с дребните неща /които обаче чогат да са основополагащи/
И по никой начин това, което ме кара да постъпя по един или друг начин, не е страха от бога, или страха от възмездие. То е като да кажеш, че аз не крада, защото се страхувам да не отида в затвора. Ама не е така - аз не крада, защото не желая нищо чуждо.
Та, все пак - каква е ролята, която искаме да отредим на Църквата в нашето общество?
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...