Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
БЕДНИТЕ УЧИТЕЛИ (ЗА ВДИГАНЕТО НА ЗАПЛАТИТЕ)
Това което ще прочетете по-надолу няма да се хареса на много от вас(особено учителите).Преди 16-17 години България премина от един строй- към друг, смениха се ценностите, смени се и култрата.Държавата ни пое по пътя на пазарната икономика.Както всички знаем, а много са го и виждали(в чужбина),пазарната икономика се гради на две основи-първо импулс и второ страх.Ако трябва да наречем „импулс” и „страх” с истинските им имена то това безспорно са алчност и конкуренция.Алчността е тази необходимост от все повече и повече финансови постъпления, а страхът е притеснението някой да не ни измести от пазара(без значение дали е пазар на труда или стокова борса ).Именно конкуренцията е това коеото кара производителите на автомобили да създават все по-красиви и удобни каляски, производителите на храни да слагат все по-интересни опаковки и да ни шокират с разнообразни промоции...Всъщност обикновено зад фейслифта на колата или тунинга на двигателя се крие нова цена естествено по-висока, апромоциите обикновено са 3 на цената на 5 ивсе пак никой никога не вдига цената и да каже „дайте ни повече пари и ние ще се стараем повече”.Винаги и навсякаде където има работеща пазарна икономика такова нещо е абсурдно, било е абсурдно и ще остане такова.Трябва да си глухоням със сериозни проблеми в зрението или разбира се пристрастен за да не забележиш убийствения спад на качеството на обазуванието в последните 10-15 години.Некомпетентни учители ... глупости пиша тия хора не може да са учители, ако бяха щях да пиша стихове за тях...Тези хора категорично отказват да се занимават с нещо повече от изчитане на даден материал в клас.А неща като възпитание, добър пример, извън класни занимания, създаване на доверие между учител и ученик са оставени на авторите на книги и сценаристите на филмовите студия.И в крайна сметка колко пари изкарва един „учител”??? ами около 350лв. на месец.Ето тук не мога да се сдържа и вадя елката.При среден хорариум от 14 часа седмично това са 56 часа месечно или заплата около 5,90 на час.Значи ако с тази заплата работи нормален човек т.е. по 40 часа седмично 22 работни дни това са 1038.40лв.Ами месеците ваканции??? Ами това че тези добре изчислени часове за учителите са по 40минути??? Важна им била работата...била е важна затези които са я вършили сегашните не я вършат и в този ред от миссли работата на шофйора на рейс не е важна, нали?Ми да той вози едно гробище хора, но това е важно само ако стане катастрофа.
Мили учители, не получавате малко пари:
1. защото не ги заслужавате с труда който полагате.
2.Защото работите малко... работете на още две места и ще сте доволни а ще изкарвате доста и ще работите колкото нормалните хора.
НО не давайте частни уроци – незаконно и неморално е, но това е тема за друг път.
Преди тонът съвсем да загрубее, бих желал (и не само го желая, ами и го правя) да ви напомня, за едно исказваня, няколко поста по-назад във времето. А то е: няма грешни мнения, а само мнения, които допълват картината за дадена ситуация.
Ясно е, че всеки тук е голям авторитет (което си личи и от писанията) и невярвам някой току-така да отстъпи. За това преди следващите думи "нещастник", "кретен" и т.н. се замислите, дали не рисувате една картина?
Да, прави сте, като казвате, че нещата не са наред. Прави сте като казвате, че обвиняваме ближния или далечния за нашите несгоди; че сме завистливи; лоши и ... всеки знае до къде мога да стигна в "хвалбите".
А нещата са си все същите. И стоейки тук, раздвайки словесни шамари и ритници, не правим много за оправията.
страшна да, наистина - това е точната дума, състояние...Тъпото е че заради разни РАПОНИ се караме вместо да направим нещо смислено - иначе дрънканици за т'ва колко сме зле, как няма пари, колко лоши са другите - дааа моля заповядайте - всеки работен ден на гробищата - опело по поръчка - в почивните дни също може - само че ще ви се таксува х2.В момента не виждам караница по-различна от тези ежедневните на кирковския пазар (и на него явно му е необходимо еволюционно време за да стане женски, простото прекръстване някакси не доведе до съществена промяна в качеството, в мисленето на хората.Говорейки в термините на аналогиите, няма начин да не спомена още две - даскала и учителя:Жалко е, когато хора на нивото на г-жа Танечка (моите най-искрени уважения - съвсем сериозно!), са принудени да се дуелират словесно със разни (отново наблягам, че виждам има трудности в съжденията) РАПОНИ.Така че нека - малко е - дрънканицата, вайкането, обидите - още, още, още !А в това време децата растат, не спират - новото поколение идва, незавсимо от съзряването на сегашното, на предишното и на всяко преди него.
"Позорно ниското равнище на образованието в днешна Америка е предсказуемият резултат от образователна система, контролирана от държавата. В забележима степен образованието се превръща в знак за статуса и в ритуал. Все повече хора влизат в колеж – и все по-малко излизат от там с добро образование. Нашата образователна система прилича на огромна бюрокрация, на огромна държавна служба, в която тенденцията е към политика на преценяване на всичко, свързано с квалификацията на преподавателя (като например брой на публикациите му) с изключение на способностите му; и на преценяване на всичко, свързано с квалификациите на обучавания (като например „социалната му адаптивност”) с изключение на неговата интелектуална компетентност.
Решението е полето на образованието да се изнесе на пазара.
Има неотложна икономическа потребност от образование. Когато образователните институции са принудени да се конкурират помежду си за качеството на предлаганото образование, когато трябва да се конкурират за стойността, която ще се дава на дипломите, издавани от тях, образователните стандарти по необходимост ще се повишат. Когато те трябва да се конкурират, за да вземат на работа най-добрите преподаватели, онези, които биха привлекли на-голям брой студенти, тогава задължително ще се вдигне качеството на преподаването – както и заплатите на преподавателите. (Днес най-талантливите преподаватели не рядко изоставят професията си и влизат в частния бизнес, където знаят, че ще получат по-добро заплащане за труда си.) Когато се разреши на икономическите принципи, довели до върховата ефективност на американската индустрия, да функционират в сферата на образованието, резултатът ще бъде революция в посока на безпрецедентно развитие и растеж на образованието.
Образованието трябва да бъде освободено от контрола или намесата на държавата и да бъде превърнато в доходоносно частно предприятие не защото не е важно, а защото е толкова жизненоважно.
Това, което трябва да се пребори, е доминиращото убеждение, че образованието е един вид „природно право” – тоест безплатен дар от природата. Не съществуват подобни безплатни дарове. Но именно интересите на етатизма подхранват това заблуждение – за да се хвърли димна завеса по въпроса чия свобода трябва да се пожертва, за да се плащат такива „безплатни дарове”.
В резултат на факта, че образованието е било издържано чрез данъци толкова дълго време, за повечето хора е трудно да си представят алтернатива. Ала в образованието няма нищо уникално, което да го отличава от много други човешки потребности, удовлетворявани от частните предприятия. Ако, да речем, в течение на дълги години държавата е давала обувки на всички граждани (с основанието, че обувките са належаща потребност) и впоследствие някой предложи тази сфера да се даде в частни ръце, несъмнено срещу него ще се надигне вълна от възмущение: „Какво!? Нима искате всички освен богаташите да ходят боси?”
Но обувната индустрия си върши работата несравнимо по-компетентно от общественото образование."
БРАНДЪН, Натаниъл, Ширещи се заблуди по отношение на капитализма. Общественото образование (превод Милена Попова), в Айн Ранд, Капитализмът. Непознатият идеал, София, 2006, изд. къща МаК, стр. 106.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!