Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Постигнато споразумение между учителски синдикати и правителство
БНТ, Новини в 23.30 часа
1.Новина
След близо четири часа преговори в Министерството на образованието и науката, между учителските синдикати и правителството беше постигнато споразумение. В споразумението се предвижда 80 лева увеличение на средната брутна работна заплата на заетите в средното образование от 1 ноември. За педагогически персонал заплатата от 1 ноември ще стане 524 лева, а за непедагогическия – 283 лева. От 1 януари 2008 година увеличението ще става чрез делегираните бюджети, като през месец юли за учителите заплатата ще стане 650 лева, а заплатите на непедагогическия персонал ще се увеличат пропорционално. За младите учители заплатата ще е не по-малко от 450 лева. В Бюджет 2008 за образование ще се отделят 470 милиона повече от 2007 година. Стандартите за издръжка на един ученик ще се завишат от 933 лева на 1151 лева.
Даниел Вълчев: Понеделник е неучебен ден, по причини, които вие знаете, тъй като повечето училища се ползват за избирателни секции. Лично аз се надявам, Константин Тренчев: Към преговорите до този момент, както се шегуваме, не е привлечен само “Светия синод” и Главния мюфтия. Положиха се невероятни усилия да се намери изход от ситуацията и да се надяваме сега, че учителите, след едно задълбочено обсъждане, ще кажат тежката си дума, защото той може да се подпише единствено след получен мандат от стачкуващите, представени от техните обединени стачни комитети.
Още тази вечер учителите ще започнат обсъждането на споразумението. После в понеделник до обяд по факсове и имейли, ще дадат мнението си. Ще се разбере колко са “за” и колко са “против”. Така че, в понеделник до обяд ще се знае ще се подпише ли споразумението, одобрено днес от синдикатите и правителството.
Синдикатите и правителството постигнаха споразумение по исканията на стачкуващите учители
Дарик радио, новини в 22.30 часа
1. Новина
Синдикатите и правителството постигнаха споразумение по исканията на стачкуващите учители. Просветният министър Даниел Вълчев изрази надежда, след като синдикатите се консултират със своите структури, споразумението да бъде подписано в понеделник и във вторник учителите и учениците да се завърнат в класните стаи. От утре започва съгласуването на постигнатото споразумение с регионалните стачни комитети, заяви лидерът на КНСБ Желязко Христов. До понеделник на обед се надявам да имаме мандат от всички за подписването му, добави той. Постигнатото споразумение включва 15 точки, сред които отделяне на 4,22% от БВП за образование за 2008 година и 470 милиона лева повече от бюджета за миналата година. От 1 ноември тази година средната брутна работна заплата за педагогическия персонал става 524 лева, а за непедагогическия 283 лева. Общото увеличение предвижда от 1 юли 2008 година заплатата на учителите да стане 650 лева, а на персонала да нарасне пропорционално. Увеличението от 1 ноември 80 лева ще бъде включено в базата, заяви министър Даниел Вълчев. Постигнато е съгласие за публичен контрол върху делегираните бюджети на учебните заведения, съобщи Желязко Христов. Двете страни са се споразумели и за частните уроци на учителите. Отсега нататък уроците извънработно време ще бъдат декларирани пред директора на всяко училище и ще третираме това като бизнес, с данъци и осигуровки, добави Христов. Според Даниел Вълчев преговарящите страни са постигнали добър баланс и подчерта, че издръжката на всеки ученик ще се повиши с 1 115 лева. Една от точките в споразумението включва продължаване на системата за диференцираното заплащане по три стълба. Вълчев съобщи, че учителите, които извънработно време се занимават с изоставащи или надарени деца ще бъдат финансово обезпечени с добавки към заплатата. Надявам се българското учителство да ни даде мандат за подписване на споразумението, каза Желязко Христов, а министър Даниел Вълчев добави, че все още не е ясно как ще се наваксва пропуснатото учебно време.
След близо четири часа преговори в просветното министерство синдикатите и правителството изготвиха проект на споразумение по исканията на стачкуващите учители
Дарик радио, новини в 21.30 часа
След близо четири часа преговори в просветното министерство синдикатите и правителството изготвиха проект на споразумение по исканията на стачкуващите учители. Просветния министър Даниел Вълчев изрази надежда, след като синдикатите се консултират със своите структури споразумението да бъде подписано в понеделник и във вторник учителите и учениците да се завърнат в класните стаи. От утре започва съгласуването на постигнатото споразумение с регионалните стачни комитети, заяви лидерът на КНСБ Желязко Христов. До понеделник на обед се надявам да имаме мандат от всички за подписването му, добави той. Постигнатото споразумение включва 15 точки, сред които отделяне на 4,22% от БВП за образование за 2008 година и 470 милиона лева повече от бюджета за миналата година. От 1 ноември тази година средната брутна работна заплата за педагогическия персонал става 524 лева, а за непедагогическия 283 лева. Общото увеличение предвижда от 1 юли 2008 година заплатата на учителите да стане 650 лева, а на персонала да нарасне пропорционално. Увеличението от 1 ноември 80 лева ще бъде включено в базата, заяви министър Даниел Вълчев. Постигнато е съгласие за публичен контрол върху делегираните бюджети на учебните заведения, съобщи Желязко Христов. Двете страни са се споразумели и за частните уроци на учителите. Отсега нататък уроците извънработно време ще бъдат декларирани пред директора на всяко училище и ще третираме това като бизнес, с данъци и осигуровки, добави Христов. Според Даниел Вълчев преговарящите страни са постигнали добър баланс и подчерта, че издръжката на всеки ученик ще се повиши с 1 115 лева. Една от точките в споразумението включва продължаване на системата за диференцираното заплащане по три стълба. Вълчев съобщи, че учителите, които извънработно време се занимават с изоставащи или надарени деца ще бъдат финансово обезпечени с добавки към заплатата. Надявам се българското учителство да ни даде мандат за подписване на споразумението, каза Желязко Христов, а министър Даниел Вълчев добави, че все още не е ясно как ще се наваксва пропуснатото учебно време.
Синдикатите и правителството постигнаха споразумения по исканията на стачкуващите учители за увеличението на заплатите в средното образование
Дарик радио, новини в 20.30 часа
След близо четири часа преговори синдикатите и правителството постигнаха споразумения по исканията на стачкуващите учители за увеличението на заплатите в средното образование. Добра новина. Във вторник децата са на училище. Постигнато е споразумение за увеличение на заплатите в образователния сектор с 80 лева от 1 ноември, съобщи министър Даниел Вълчев. Учителските синдикати са се съгласили на предложението, което влиза в сила в базовото увеличение за 2008 година. Средната брутна работна заплата става 650 лева за педагогическия персонал. След повече от четири часа преговори на 25 ден от учителския протест синдикатите в сектор “Образование”, министерствата на финансите и образованието и науката се споразумяха. След като днес се намесиха президентът Първанов и премиера Станишев, с настояване да бъде постигната договорка преди кметския вот в неделя, синдикатите са решили да приемат следните условия – увеличение на брутната заплата за целия сектор с 80 лева от 1 ноември. За бюджет 2008 да бъдат осигурени 470 милиона лева повече от този за 2007 година. От 1 юли 2008 година средната брутна работна заплата на педагогическия персонал става 650 лева, а на непедагогическия персонал 352 лева. Синдикатите и ресорните министри са постигнали споразумение за деклариране на частните уроци на учителите. Издръжката на един ученик също се повишава до 1 115 лева през 2008 година. Това заяви министър Даниел Вълчев. В понеделник споразумението ще бъде съгласувано, каза доц. д-р Желязко Христов. Даниел Вълчев изрази увереност, че във вторник децата ще бъдат в класните стаи.
До края на днешния ден може да се стигне до изготвяне на текста на споразумението след подписването, на което може да се прекрати стачката на учителите
БНР, новини в 19.00 часа
До края на днешния ден може да се стигне до изготвяне на текста на споразумението след подписването, на което може да се прекрати стачката на учителите. Това стана ясно след двучасова среща на премиера Сергей Станишев с лидера на профсъюзите. В разговорите участваха и министрите на образованието Даниел Вълчев и на финансите Пламен Орешарски. Правителството предлага заплатите на учителите и на непедагогическия персонал да се увеличат средно с 80 лева от първи ноември тази година. Припомням, че именно увеличаването на доходите в сектора на образованието за тази година беше най-големият проблем на дискусиите, които се водят между правителството и протестиращите.
Президентът Георги Първанов настоя още днес правителството и синдикатите да се споразумеят още днес за увеличаване на учителските заплати на базата на взаимни компромиси. Ако не се намери решение сега, вероятно споразумение няма да бъде постигнато и между двата тура на местните избори, смята президентът. Президентът Георги Първанов заяви, че ще подкрепи такъв бюджет за 2008 година, който наистина формира началните стъпки на нова политика към българското образование и наука. Това каза държавния глава в словото си по случай 60-та годишнина на Института по математика и информатика при БАН. По думите на президента е важно не просто да се излезе с ясна позиция, а да има конкретни разработени стъпки и план за действие за развитието на науката и образованието в България. Държавният глава каза, че е разговарял с премиера и има неговото уверение, че това ще бъде заложено още в бюджета за следващата година.Георги Първанов каза, че ще организира серия от дискусии за развитието на сектора с участието на представители на науката и висшето образование, политиците с отношение към образованието, към финансирането на образователната дейност, кметовете и бизнеса.
Представители на учените, студентите и преподавателите поставиха ултиматум към финансовия министър Пламен Орешарски, в който настояват в бюджета за следващата година за образование да бъдат отделени минимум 5% от БВП, а за наука 0,8%. Това стана на събиране на техните организации пред Факултета по математика и информатика на СУ “Свети Климент Охридски”. Ако исканията им не бъдат удовлетворени, учените, студентите и преподавателите казаха, че ще организират протестни действия и ще излязат на улицата.
Днес следобед пред Народния театър се проведе порения митинг на стачкуващите учители.
На днешния протест според синдикатите са присъствали 1 000 души. Комендантът на протеста Николай Радулов обяви, че дори и днес да има постигнато споразумение, първо е необходимо да бъдат предупредени всички стачни комитети за него и след това то да бъде одобрено от тях. По време на протеста се изказа и професор Здравко Маринов от Югозападния университет, който заяви, че преподавателите от висшите училища подкрепят безрезервно учителите и обясни какви действия смятат да предприемат университетските служители.
Здравко Маринов: На първи ноември младите учени от БАН плюс преподаватели от висшите учебни заведения ще връчим нашите искания, които са адекватни точно с вашите, със съответната подписка, която тежи сигурно към 20 – 30 кг. Това са подписи на професори, студенти.
В понеделник в 16.30 часа учителите отново ще се съберат на протест пред Народния театър, ако до тогава не бъде постигнато споразумение.
Стотици учители от Стара Загора участваха в протестното шествие и митинг против политиката на кабинета в сферата на образованието и доходите. В отворено писмо старозагорските преподаватели призовават родителите да не ги упрекват за безумията в Министерството на просветата, недомислията в образователните реформи и високомерието на властта. 2 010 учители от Стара Загора продължават ефективната стачка. Преподавателите от 14 училища са заявили готовност колективно да напуснат сферата на образованието.
БНР, новини в 18.00 часа
До края на днешния ден може да се стигне до изготвяне на текста на споразумението след подписването, на което може да се прекрати стачката на учителите. Това стана ясно след двучасова среща на премиера Сергей Станишев с лидера на профсъюзите. В разговорите участваха и министрите на образованието Даниел Вълчев и на финансите Пламен Орешарски. Правителството предлага заплатите на учителите и на непедагогическия персонал да се увеличат средно с 80 лева от първи ноември тази година. Припомням, че именно увеличаването на доходите в сектора на образованието за тази година беше най-големият проблем на дискусиите, които се водят между правителството и дискусиите.
Според лидерите на двата синдиката Константин Тренчев и Желязко Христов след разговорите при министър председателя преговорите продължават в Министерството на образованието.
Константин Тренчев: Правителството оформи окончателно своето предложение, което ние сега ще предадем на учителските синдикати.
Желязко Христов: Тази среща показа готовност, съгласие от срещната страна най-после това страдание да спре, най-после наистина днес да се опита да се финализира общ текст на стачно споразумение.
Предложението на правителството ще трябва да се обсъди със стачните структури по места, което може да отнеме и 24 часа, но и министърът на финансите Пламен Орешарски и министърът на образованието Даниел Вълчев се надяват, че до няколко часа ще е ясно има ли вече готово споразумение, което да бъде подписано.
Пламен Орешарски: Много пъти се приближавахме към споразумение, нека изчакаме още няколко часа.
Репортер: Добре, тук последния път настана спор, стиснахме ли си ръцете, договорихме ли се, не се ли договорихме, как изглеждат нещата днес?
Даниел Вълчев: Разчитам, че до няколко часа наистина ще имаме документ, общ, в който да са отразени възгледите и на двете страни. Ако искате да стане това час, два по-скоро, дайте ни възможност да се придвижим.
Репортер: Склонни ли сте на тези 80 лева, които бяха казани от синдикатите, че ще бъдат дадени?
Даниел Вълчев: Склонни сме да вървим към приближаване на позициите, какво ще се получи в крайна сметка ще разберем след малко.
Преговорите продължават и в момента в МС
Президентът Георги Първанов поиска правителството и синдикатите да се споразумеят още днес за увеличаване на учителските заплати на базата на взаимни компромиси.
Според президента важно е решение да се намери още днес.
Георги Първанов: Ако ние днес не намерим решение на този въпрос, не постигнем споразумение между стачните и правителството, опасявам се, че времето между двата тура на изборите няма да бъде подходящо, а за след това не смея да мисля какво би могло да стане, защото ние виждаме, че с всеки изминал ден този протест се натоварва с политически претенции, с натиск, който има разнороден характер.
Георги Първанов допълни, че правителството и синдикатите вече са договорили основните параметри в споразумението.
Георги Първанов: Много важна стъпка е увеличаване издръжката на учениците - 1150 лева. Приветствам идеята за една начална минимална заплата за младите учители. Какъв по-добър стимул от това да се дадат тези 450 лева за всеки висше образование, готов да влезе в българското образование. Мисля, че е особено важна договорката за тези 650 лева средна брутна работна заплата за учителите. Аз бих допълнил и с възможност за пропорционално нарастване на доходите на непедагогическия персонал.
На въпрос на “Хоризонт”, ще има ли споразумение преди местните избори тази неделя, Георги Първанов отговори:
Георги Първанов: Всичко зависи от волята на правителството и синдикатите и затова аз просто не искам да ги окуража, аз настоявам решението да бъде намерено на базата на взаимните компромиси.
До няколко часа може да има споразумение между учителските синдикати и правителството
Дарик радио, новини в 18.00 часа
До няколко часа може да има споразумение между учителските синдикати и правителството. За това намекна вицепремиерът и министър на образованието Даниел Вълчев на излизане от Министерския съвет, където следобед имаше извънредна среща при премиера Сергей Станишев. На срещата са присъствали и министърът на финансите Пламен Орешарски и синдикатите. Според лидера на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев на срещата е било договорено заплатите на работещите в средното образование да бъдат увеличени с 80 лева от 1 ноември. Според лидера на КНСБ д-р Желязко Христов: Тази среща показа готовност и нагласа на отсрещната страна най-после това страдание да спре. Най-после наистина днес да се опитат да се финализира общ текст на стачно споразумение. Утре, ако го постигнем днес, ще свикаме стачните структури, за да поискаме мандата им. Финансовият министър Пламен Орешарски заяви, че премиерът не е поставил условие преди изборите да има споразумение със синдикатите, за да може стачката да спре.
Репортер: Вижда ли се краят на стачката?
Пламен Орешарски: След няколко часа, след няколко часа ще стане ясно. Много пъти се приближавахме към споразумение, нека да изчакаме още няколко часа.
До няколко часа и просветният министър Даниел Вълчев се надява да има споразумение.
Даниел Вълчев: Да разчитам, че до няколко часа наистина ще имаме документ в който да са отразени възгледите и на двете страни.
Репортер: Може ли да се надяваме, че ще приключим денят с някакъв вариант на споразумение.
Даниел Вълчев: Да се надявате можете. Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено.
И в момента продължават преговорите между Правителството и учителските синдикати в сградата на Министерството на образованието и науката. Този път разговорите са закрити за журналисти.
Според президента Георги Първанов днешният ден е психологическата граница в преговорите между правителството и синдикатите, която не бива да бъде преминавана. Държавният глава изрази опасенията си, че ако днес не се намери решение на този въпрос и не се постигне споразумение между стачниците и правителството времето между двата тура няма да бъде подходящо. Президентът Първанов допълни, че се надява днес следобед да бъде постигнато споразумение между правителството и учителите. Държавният глава изрази мнение, че с всеки изминал ден този процес се натоварва с политически претенции, с натиск от разнороден характер. Георги Първанов каза, че е оптимистично това, че част от нещата вече са договорени и визира приоритетността на образованието и нужните задълбочени реформи в сектора. Президентът подкрепи идеята на правителството за по-строг контрол върху частните уроци. В същото време държавният глава смята за основателна препоръката на синдикатите за по-строг контрол върху изразходването на делигираните бюджети. Георги Първанов приветства и идеята на правителството за увеличение на възнаграждението на младите учители и допълни, че е уместно кадрите с по.голям стаж в сектора да вземат и по-големи заплати. Президентът заяви, че увеличаването на заплатите на учителите води след себе си основателни претенции за същото идващо от научните среди. Георги Първанов каза, че повишаването заплатите на учителите ще бъде голямо изпитание за държавния бюджет. По думите му не трябва да се допусне да се постави на изпитание финансовата стабилност на страната с непремерени действия, които нямат аргументация. И днес учителите в столицата блокираха централни улици. Близо 150 учители пресичаха многократно пешеходните пътеки на кръговото движение при пл. “Руски паметник”, в знак на протест за ниските заплати в образованието. Учителите скандираха “Всеки ден ще е така до победата”. Изнервени шофьори обиждаха учителите. Полицаи регулираха движението и охраняваха протеста. И в страната имаше протести. Стачкуващи учители в Добрич организираха мирен протест на две кръстовища в града. Над 300 учители участваха в протестното шествие във Велико Търново, което премина през централната улица. Гражданско неподчинение обявиха стачкуващите учители в Пловдив. Точно в 12.30 те блокираха улица в района на Синдикалния дом като започнаха да преминават в двете посоки на пешеходната пътека. Въпреки информациите за масови оставки на учителите от Министерството на образованието и науката съобщиха, че само 86 са реално подадените молби за напускане на системата на образованието и те са само във Варна. Там 86 учители и непедагогически персонал са подали молби до директорите на училищата за напускане. В останалите градове, според справката на министерството, няма молби за напускане. По данни на синдикатите обаче 12 000 души имат готовност да напуснат системата на образованието.
Представители на учените, студентите и преподавателите поставиха ултиматум към финансовия министър Пламен Орешарски, в който настояват в бюджета за следващата година за образование да бъдат отделени минимум 5% от БВП, а за наука 0,8%. Това стана на събрание на техните организации пред Факултета по математика и информатика на СУ “Св. Климент Охридски”. Ако исканията им не бъдат удовлетворени учените, студентите и преподавателите казаха, че ще организират протестни действия и ще излязат на улицата. Те планират шествие на 31 октомври, което ще тръгне от НДК под надслов “Образованието и науката са свещен и неотменим приоритет”. След учителите, учените и работещите в цялата система на Здравно-осигурителната каса ще протестират. Едночасовите им предупредителни стачни действия започват от понеделник, съобщиха от КТ “Подкрепа”. Решението е взето на общо събрание на представителите на НЗОК. Служителите на НЗОК са в открита процедура по Закона за уреждане на колективните трудови спорове, без досега обаче да са постигнати споразумения под техните искания. Стачните действия ще бъдат между 10 и 11 часа.
Около 1000 учители от Шуменско блокираха път за час
радио "Фокус" - Варна
Шумен. Около 1000 учители от Шуменско блокираха днес за час една от важните входно-изходни артерии на областния център – Пети километър, предаде кореспондентът на радио „Фокус”-Варна. На кръстовището се бяха събрали учители от Шумен, Велики Преслав, Нови пазар, Каспичан, Върбица, които заявиха готовността си да продължат протестите. Говорителят на Единния стачен комитет Светлозар Георгиев заяви, че до този краен начин на протест се е стигнало след повече от месец безплодни преговори. Изказванията на протестиращите бяха прекъсвани от воя на сирена, донесена от учителите от Велики Преслав, а речите се редуваха с изпълнения на песни и стихотворения. И днес 32 образователни заведения - 21 училища, 9 детски градини и 2 обслужващи звена, ефективно протестираха в Шумен. Във Велики Преслав стачкуваха 4 училища и 1 детска градина, в Нови пазар - 9 училища и 3 детски градини, в Каспичан - 4 училища и 1 детска градина, във Върбица - 1 училище.
Милен МАРИНОВ
Правителството предлага увеличение на учителските заплати с 80 лв.от 1 ноември
Инфо радио, новини в 18.30 часа
Правителството предлага увеличение на учителските заплати с 80 лв.от 1 ноември. На приключилата в МС среща с премиера Сергей Станишев е оформено окончателното предложение, което ще бъде предадено на учителските синдикати. Преговорите продължават в образователното министерсто. Президентът Георги Първанов настоя още днес правителството и синдикатите да се споразумеят за увеличаване на учителските заплати на базата на взаимни компромиси. Междувременно стачкуващи учители в Добрич блокираха кръстовище в града, в 15.00 часа учители от Шумен са затворили магистралата за Варна
Правителството предложи 80 лева увеличение на заплатите от първи ноември за учители и непедагогически персонал
Радио "Фокус", новини в 17,00 часа
Правителството предложи 80 лева увеличение на заплатите от първи ноември за учители и непедагогически персонал, съобщи президентът на “Подкрепа” Константин Тренчев след срещата, на която присъстваха лидерите на синдикатите, премиерът и министрите на образованието и на финансите.
Според председателя на КНСБ Желязко Христов е демонстрирана готовност и нагласи двете преговарящи страни да приключат общия текст на стачното споразумение.
Премиерът Сергей Станишев свика на спешна среща всички страни ангажирани в спора за учителските заплати
БНТ, новини в 16.00 часа
Премиерът Сергей Станишев свика на спешна среща всички страни ангажирани в спора за учителските заплати. На живо включваме нашият репортер Елияна Димитрова, която е пред Министерския съвет /МС/. Ели, здравей. Кои са участниците и какво да очакваме от тази среща?
Репортер: Здравей, Нора. Наистина, по наша журналистическа информация тук в МС има среща на премиера Сергей Станишев с министрите Вълчев и Орешарски и председателите на двата синдиката Желязко Христов и Константин Тренчев. За сега никакви резултати от срещата няма. Но да кажа, че по-рано днес министър Вълчев изпрати писмо до синдикатите, с което ги кани днес или в събота, или в неделя да продължат прекъснатите вчера преговори. Казва, че това ще бъде в интерес на обществото, на децата и на родителите. Малко по-рано, пък самите синдикати организираха пресконференция, в която обявиха това, което още вчера вечерта е станало ясно, че вече са съгласни на 650 лева заплата за учителите, но проблемът е в тези 20% от първи ноември, които Министерството на образованието все още не може да осигури и не може те да станат база на заплатата за 2008 година. Но, нека да видим обобщеният репортаж от сутринта.
В писмото си министър Вълчев обяснява различията, които вчера са възникнали със синдикатите. Първото е как да се дадат парите от 1 ноември - синдикатите искат те да се включат в базата на заплатите за 2008 година, а министерството се опасяват, че ако това стане ще има проблем с парите за маломерните и слетите паралелки. Второто е свързано с вчерашното споразумение учителските заплати, а не тези в целия сектор да станат 650 лева. Това потвърдиха днес и синдикатите.
Желязко Христов: И ясно заявихме, че е 650 с коридор 450 до 785.
За не педагогическия персонал парите ще са средно 351 с коридор между 240 и 416 лева.
Отделно се дава и диференцирано заплащане на два стълба. Проблемът е, че учителите искат да получат отделно и 13 заплата, казва в писмото си министъра. И трето - според Вълчев учителите не са съгласни, ако учител не декларира, че дава частни уроци да бъде уволнен.
Репортер: Искам само още да добавя, че по наша, журналистическа, не потвърдена информация, когато приключи тук срещата при премиера Станишев, преговарящите страни ще отидат в Просветното министерство и ще продължат преговорите. Това е за сега от мен, Нора.
Водещ: Благодаря ти за това включване и благодаря ти, Ели.
Учителските синдикати и правителството са по-близо до споразумение, откогато и да е било. Това заяви президентът Георги Първанов, който сутринта е разговарял и с премиера Сергей Станишев, и с представители на синдикалните организации по повод учителската стачка. Според държавния глава днешният ден е своеобразна психологическа граница в преговорите, която не бива да се преминава, защото радикализирането на протеста и ескалацията на емоциите ще попречат за намиране на изход.
Георги Първанов: Ако ние днес не намерим решение на този въпрос, не постигнем споразумение между стачниците и правителството, опасявам се че времето между двата тура на изборите няма да бъде подходящо, за след това не смея и да мисля какво би могло да стане, защото ние виждаме, че с всеки изминал ден този протест се натоварва с политически претенции, с натиск, който има разнороден характер.
Оптимистичното в случая според президента е, че голяма част от спорните въпроси между протестиращи и правителство са договорени.
Георги Първанов: Особено важна е договорката за 650 лева средна брутна работна заплата на учителите. Аз бих допълнил и с възможност за пропорционално нарастване на доходите на не педагогическия персонал. Не мога да коментирам проценти, не е моя работа, някакъв знак трябва да бъде направен в по-различни темпове.
Според Георги Първанов при повишаването на доходите на учителите не трябва да се допуска бюджета да бъде поставен на изпитание и да се заплашва финансовата стабилност на държавата.
Георги Първанов: Така че аз съм за това всички институции в това число и президентската институция синдикатите, гражданските структури, бизнесът да бъдат гаранти на социалния мир и гаранти, за това че тези повишения на една или друга сфера ще стават в съответствие с финансовите възможности на държавата. Всичко друго действително може да ни върне към едно време, което сме преживяли твърде драматично.
Като стъпка към разбирателството между правителство и синдикати Първанов оценява общото мнение за това, че образованието е приоритет, че качеството му трябва да се подобри и да се работи с делегирани бюджети. Като разумно предложение президентът определи идеята на правителството за строга отчетност на частните уроци. Такъв текст трябва да се заложи в бъдещото споразумение, поиска държавният глава.
Протестиращи учители блокираха днес по обяд и едно от възловите кръстовища в столичния квартал "Люлин".
Блокадата предизвика километрични задръствания в района. Повечето шофьори проявиха разбиране и търпеливо изчакаха края на протестната акция. След намесата на полицията движението беше възстановено.
Днес по обед стачкуващите варненски учители блокираха за 20 минути движението по Аспаруховия мост в града, а също и трафика по едно от кръстовищата в кв. "Владислав Варненчик". Поредният им протест е заради протакането на преговорите за учителските заплати. Протестът ни не е политически, заявиха учителите, но е политически шамар за правителството. Направихме нашите искания за увеличение на заплатите
достатъчно гъвкави, за да потръгнат преговорите, но срещу нас има стена, подчертаха те. Преподавателите оцениха разговорите между правителството и
синдикатите като пълен провал.
Учители: Цифри и числа всичко е разиграване.
За 18 години с 61 лева се е повишила учителската заплата. Много хора са с минимални заплати. Младият учител тръгва с една много малка заплата.
Учителите в още 3 варненски училища - "Добри Чинтулов", "Елин Пелин" и "Димчо Дебелянов" са подали колективни заявления за напускане. Така общо
пет стават учителските колективи във Варна, обявили желанието си да не работят в системата на образованието. Педагозите заявиха, че протестът им няма да попречи на провеждането на избори.
80 лева увеличение на заплатите от първи ноември за учители и непегдагогически персонал, това е предложението на премиера
БНР, новини в 16.30 часа
80 лева увеличение на заплатите от първи ноември за учители и непегдагогически персонал, това е предложението на премиера, министрите на финансите и образованието към синдикатите.
Учители блокираха кръстовището на Дунав мост
В. "Утро", Русе
За десетина минути вчера учители от всички учебни заведения в Русе блокираха кръговото движение на площад "Европа" пред ГКПП Дунав мост. Педагозите се хванаха за ръце и направиха жива верига пред опашките от автомобили в посоките към Силистра, София, Букурещ и градската част на Русе. За поредна седмица учителите поискаха оставката на министъра на образованието Даниел Вълчев и настояха за по-високи заплати.
До късно вечерта в сряда в ученическите форуми в интернет вървяха уговорки тийнейджърите също да излязат на протест пред сградата на общината в Русе. Причината за тяхното недоволство се оказа вероятността да им бъдат съкратени зимната и лятна ваканция. Ние не сме виновни за това, че правителството не решава проблемите на учителите, беше общото мнение на учениците. Въпреки яростните постинги, протест на площада вчера нямаше. Единствено възпитаниците на Дойче шуле застанаха пред стачкуващите учители и ги поздравиха за доблестното поведение. Пред колектива своето мнение изрази и учителката по немски език Инге Мишева, която няма право на стачни действия поради спецификата на договора си с Германското посолство. Аз ви подкрепям напълно и се гордея, че показахте гражданска позиция, каза Мишева на немски.
Вчера учителите от П Г по електротехника и електроника разпространиха свое изявление, в което се казва "заявяваме своята готовност за извънредни безвъзмездни ежедневни консултации за нашите ученици с цел експедитивно усвояване на пропуснатия по време на стачката учебен материал". Стачкуващите учители от бившия Електротехникум апелират към колегите си от цялата страна да последват примера им.
За днес учителите отново готвят протест на площадите, но основният им ангажимент ще бъде да подготвят колективни заявления за напускане на работа от понеделник. Това наистина е крайна мярка, но ако до неделя няма споразумение, ще опрем до нея, коментираха учители. Те изразиха възмущението си от становището на министър-председателя Сергей Станишев, че ще назначи на тяхно място безработни висшисти, каквито имало в изобилие. Този човек няма защо да ни призовава да влезем в час, тъй като явно той изобщо не е влязъл в час по нашите проблеми, категорични бяха протестиращите. В свое " Обръщение към русенската общественост" стачкуващите учители от Математическата гимназия обясниха мотивите си да напуснат образователната система. Те са против циничното отношение на правителството към учителския труд и изтъкват постиженията на техните ученици, което е най-неоспоримото доказателство за професионализма им. Учителите от МГ разчитат и на подкрепата на родителите, които са избрали именно това училище за децата си. Апелът на педагозите е обществеността да попита президента, министър-председателя и министъра на образованието защо се стигна до стачката и защо се наслагва мнението, че учителската професия е " последна спирка за неудачници".
Декларация за колективна оставка подадоха над 300 учители от 6 училища във Велико Търново
радио “Фокус” – Велико Търново
Велико Търново. Декларация за колективна оставка подадоха над 300 учители от 6 училища във Велико Търново. Те заявиха своите оставки пред директора на Регионалния инспекторат по образование Зоя Комитова. В изключително тягостна атмосфера представителите на учителските колективи от СОУ „Емилиян Станев”, СОУ „Вела Благоева”, СОУ „Бачо Киро”, Старопрестолната гимназия по икономика, техникума по туризъм „Петър Берон”, училище „Димитър Благоев” връчиха молбите-декларации за готовността си да напуснат класните стаи. „Зад тази декларация стои нашата болка и омерзението ни. Велики са хората, които застанаха зад тази стачка за спасяване на българското образование. Спасете България, защото тя в момента загива. Исканията ни бяха погрешно изтълкувани, трябва да кажем – по-добре без хляб, но с достойнство”, посочиха учителите при връчването на молбите за напускане. Педагозите декларираха, че при същото отношение към техните искания и при досегашно водене на преговорите, са готови да напуснат системата на средното образование.
"Едва ли е имало по-тежък ден за мен. Това, което днес се случва тук, доказва само, че учителите винаги са били на място. Вие имате право на протест и сте избрали форма, която е достойна за уважение", каза началникът на инспектората по образование Зоя Комитова. Тя подчерта, че тези действия са в правата на учителите. "Искам да знаете, че всички ние, които сме в гилдията, също имаме право на протест и на водене на борба. Аз водя моята лична борба. Всички говорим за промени, за реформи и в същото време каквото и да се предложи като промяна, то се отхвърля. Това искам да помислим всички заедно. Надявам се, че с тази форма на протеста и стабилното отношение към проблемите, които сте поставили, няма да стигне до крайност, надявам се разумът да надделее и ще бъде подписано споразумение, което да удовлетвори учителите. Ако продължи по-нататък неразбирането и невъзможността да се подпише споразумение, оттук нататък трябва да мислим, че не може да тъпчим всички мостове, които са ни свързвали с училището и с нашите учители до момента. Знам, че ще останат тези, които искат да се борят докрай. Спомням си времето, когато казваха учи, мама, да станеш поне един прост даскал. Сега е дошъл моментът да берем плодовете на тези думи”, каза Зоя Комитова.
Информацията е на радио “Фокус” – Велико Търново.
Даниел ИНКОВ
Накъде отиват преговорите за учителските заплати? (ОБЗОР)
Агенция "Фокус"
И днес учителите продължават да протестират за по-високи заплати по почина на еколозите – пресичайки непрекъснато на пешеходните пътеки на оживени кръстовища. Около 150 учители пресичаха пешеходните пътеки на кръговото движение на Руски паметник по обяд. Президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев и председателят на КНСБ д-р Желязко Христов се срещнаха тази сутрин с президента Георги Първанов. Междувременно се наблюдава застой в преговорите между синдикатите и просветното министерство. В същото време Учители от няколко столични училища се опитаха да връчат декларация на лидера на ДПС Ахмед Доган, в която настояват той да се извини за думите си, че “90% от учителите не стават”.
Учители на пътя
Около 150 учители пресичаха пешеходните пътеки на кръговото движение на Руски паметник по обяд. Изнервени шофьори обиждаха учителите. Тъй като групата от учители бе голяма, бяха необходими около 3 – 4 минути, за да се пресече всяка пешеходна пътека около Руски паметник.
Полиция та регулираше движението и охраняваше протеста. Трамваите, които минават покрай Руски паметник, се движеха нормално.
Докато учителите пресичаха, коментираха как депутатите са си вдигнали заплатите от следващата година. Според тях преговорите се “разтакават” умишлено, с цел да ги оставят без пари.
Президентът
По-близо сме до споразумението откогато и да било, но всичко зависи от волята на правителството и синдикатите. Настоявам решението да бъде намерено на базата на взаимни компромиси в следобедните разговори днес - това заяви президентът Георги Първанов по повод учителските искания и протести. Първанов коментира още, че радикализирането на протеста не създава по-благоприятни предпоставки за решаването на въпроса.
Президентът отбеляза още: "Нека да е ясно, че повишаването на доходите на учителите ще бъде голямо изпитание за държавния бюджет". По думите на Първанов - не трябва да се допусне да се постави на изпитание финансовата стабилност с непремерени действия, които нямат аргументация. Държавният глава каза още, че всички институции и синдикатите трябва да бъдат гаранти на социалния мир, затова че повишението на доходите в една или друга сфера ще става в съответствие с финансовите възможности на държавата. "Всичко друго може да ни върне действително към едно време, което сме преживели драматично", посочи Първанов.
Президентът Георги Първанов участва в отбелязването на годишнината на Института по математика и информатика при Българската академия на науката (БАН).
Намирам за разумно предложението на правителството да има строга отчетност и контрол на частните уроци, каза още държавният глава. Президентът посочи, че поради нарастващия обществен интерес, той е "за" това в окончателното споразумение между синдикати и правителство да присъства подобен текст. Според държавния глава е оптимистично, че част от нещата в споразумението вече са договорени. Той приветства принципните договорености, които вече са постигнати, и изрази надежда, че ще бъдат и подписани - утвърденото разбиране на приоритетността на образованието, което, по думите на Първанов, вероятно ще бъде изведено още в самото начало на споразумението. Той посочи още, че се утвърждава и разбирането за необходимостта от ново качество на образованието в България. Затова обаче са необходими задълбочени реформи.
Според президента важна стъпка в посока на реформите са делегираните бюджети. По думите му - в това отношение правителството трябва да бъде приветствано за неговата настойчивост. Президентът отбеляза обаче, че в същото време е основателна препоръката на синдикалните ръководства за строг обществен контрол върху изразходването на тази бюджетна част. Първанов заяви още, че много важна стъпка е и увеличаването на издръжката на учениците - 1150 лева. Той приветства и началната заплата от 450 лева за младите учители. Особено важна е и договорката за 650 лева средна брутна заплата, но и с възможност за пропорционално нарастване на доходите на непедагогическия персонал.
Министърът
Внезапното прекъсване на преговорите от страна на синдикатите остави у мен впечатлението, че позицията на правителството и аргументите към нея не бяха докрай чути или разбрани. Затова си позволявам да ги изложа още веднъж, този път писмено. Това се казва в писмо на министъра на образованието и науката Даниел Вълчев до синдикатите, съобщават от пресцентъра на МОН.
Разбирането на представителите на правителството е, че към момента на прекъсване на преговорите от страна на синдикатите бяха останали три съществени въпроса, по които страните имат различни позиции.
Първият дискусионен въпрос засяга плащанията през 2007 г. Няма спор относно размера на заплащането, което заетите в системата ще получат (около 28 млн. лева). Няма спор относно източника на средствата (от реализирани в системата икономии). Няма спор и относно началната дата на плащане – 1 ноември 2007 г. Единственият спорен въпрос е дали тези средства, които работещите в системата ще получат в пълния им размер, трябва да влязат като база на заплатите за 2008 г. Независимо как ще бъде решен този въпрос, стандартът за издръжка на един ученик (респективно фондът за заплати) за 2008 г. е един и същ. Различията идват от опасенията на правителството, че при искания от синдикатите вариант натискът за оптимизиране на училищната мрежа в общини с голям брой маломерни и слети паралелки би бил твърде голям още от началото на годината. Това крие рискове, които трябва да се дискутират, а не просто да се подминават.
Вторият дискусионен въпрос се отнася до учителските заплати през 2008 г. Няма спор относно новия механизъм на тяхното формиране (през единния разходен стандарт, делегираните бюджети, нормите на задължителна преподавателска работа, средните стойности на нормативите за пълняемост на групите и на паралелките). Има голямо сближаване на позициите за техния размер – 650 лева средна брутна заплата, което дава коридор между 450 лева за постъпващ учител и 785 лева за учител с висока квалификация и продължителен трудов стаж (при средна пълняемост на паралелките). Ако пълняемостта на паралелките е по-голяма от 22 деца, то тези числа се увеличават пропорционално. Извън посоченото увеличение остават първият стълб на диференцираното заплащане (предвиден за цялата 2008 г.) и следващият стълб (предвиден от 1 октомври 2008 г.). Настояването на синдикатите, което не се споделя от правителството, е, че извън всичко това заетите в системата трябва да получават и гарантирана 13-та заплата.
Третият дискусионен въпрос е въпросът за изваждането на светло на частните уроци. Предложеният от правителството текст предвижда всеки учител, който предоставя образователни услуги срещу заплащане, да декларира пред директора това обстоятелство, както и отсъствието на конфликт на интереси. Считаме за правилно неподаването на декларация или подаването на декларация с невярно съдържание да бъде уредено като основание за прекратяване на трудовото правоотношение. До този момент от страна на синдикатите не е изложен нито един съдържателен аргумент против направеното предложение.
Уважаеми госпожи и господа, предполагам всички ще се съгласите, че прекъсването на преговорите в толкова напреднал етап и при наличие на съществено сближаване на позициите е в противоречие с очакванията на обществото за незабавно възстановяване на учебните занятия във всички български училища и детски градини.
Бих искал да изразя готовността на преговарящия от страна на правителството екип да продължи преговорите още в рамките на днешния ден или през предстоящите почивни дни, пише Даниел Вълчев до синдикатите.
Синдикатите
Според Желязко Христов - някой дезинформира българския премиер как синдикатите са срещу матурите и че са срещу частните уроци. Той каза още, че ако делегираният бюджет се въведе с цената на безконтролност и липса на прозрачност това ще е катастрофа за българското училище.
Той заяви, че вчера е било проявено насилие срещу разумни хора от страна на полицията и то най-вече срещу жени. Затова той е информирал министъра на вътрешните работи Румен Петков. Христов заяви, че има предвид полицейското "нахлуване" в учителските стаи в 133 училище "Александър Пушкин" и връчването на предупредителни протоколи на учителки за нарушаване на обществения ред и това е станало пред погледа на децата, които са имали часове.
ДПС и учителите
Учители от няколко столични училища се опитаха да връчат декларация на лидера на ДПС Ахмед Доган, в която настояват той да се извини за думите си, че “90% от учителите не стават”.
Декларацията бе приета от охранител на централата на ДПС, но не беше заведена с входящ номер. Според учителите – единственото им искане е да получат извинение за тези думи. Учителите смятат за недопустимо български политик да се отнася по този начин към българските учители. След като връчиха декларацията, учителите се разотидоха, като бяха помолени от служители на реда да не създават трудности в трафика.
Учителите носеха плакати с надписи “Продължаваме до край” и скандираха “Срамота”.
Пълният текст на декларацията гласи:
Дълбоко сме възмутени от изключително циничното изказване вчера, 25.10.2007 година на защитника на правата и свободите на българските граждани лидера на ДПС Ахмед Доган. Смятаме за недопустимо един български политик да квалифицира по този начин българските учители. Настояваме за публично извинение.
Георги Първанов настоя още днес правителството и синдикатите да се споразумеят за увеличаване на учителските заплати
БНР, новини в 15.00 часа
Президентът Георги Първанов настоя още днес правителството и синдикатите да се споразумеят за увеличаване на учителските заплати на базата на взаимни компромиси. Ако не се намери решение сега, вероятно споразумение няма да бъде постигнато и между двата тура на местните избори, смята президентът. Лидерът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев не се ангажира с коментар, може ли тези дни да се стигне до споразумение за учителските заплати, както предлага държавният глава.
В София протестиращите учители един час пресичаха около Руски паметник. Пътни протести има и в квартал “Люлин”. Във Варна над 700 преподаватели блокираха Аспаруховия мост в двете посоки за 15 минути. Движението беше затворено на още две места в морския град. Открит урок по математика представиха стачкуващите от езиковата гимназия в Пловдив. Това беше оценката им за предлаганата схема за увеличение на заплатите. При засилена полицейска охрана мина протестът в Добрич.
Стачката на учителите във Варна, Шумен и Добрич продължава (ОБЗОР)
Варна. И днес стачката на учителите във Варна продължава.
Точно в 12.30 часа повече от 2000 хиляди варненски учители блокираха двете пътни платна на Аспаруховия мост. Те започнаха блокадата с песента “Върви, народе възродени”. След това скандираха “победа”. Преподавателите носеха много транспаранти, български знамена, две от които възрожденски, на които пишеше “Свобода или смърт”. Бяха издигнати транспаранти: “Депутатските заплати като учителските” и “Днес сме на Аспаруховия мост, а утре!!!”
Блокадата приключи точно за 15 минути, както бе предвидено. След това учителите освободиха платната и дадоха път на преминаващите автомобили. Пътниците в тях започнаха да поздравяват участниците в протеста, които спокойно се отправиха към центъра на Варна.
Паралелно в този час техни колеги протестираха на две от възловите кръстовища в Добрич. До блокада на пътните отсечки не се стигна, след като вчера председателят на стачния комитет в добруджанския град Kрасимир Kръстев подписа втори предупредителен протокол в полицията, че носи наказателна отговорност, ако движението в града бъде затруднено. Първоначалните намерения на учителите бяха да блокират 5 възлови кръстовища и пътя за Варна.
Малко по-рано през деня, около час преди блокадата, варненски учители дадоха пресконференция, за да отговорят на въпроса “Защо стачката продължава”. Инициативата е на преподавателите от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства “Константин Преславски”, подкрепена от техни колеги от варненските езикови гимназии и училище “Климент Охридски”. В изложението си пред медиите събралите се в Двореца на културата и спорта учители подчертаха огромната разлика в заплащането им в сравнение с това в другите европейски страни. Разликата действително е в пъти. Според изнесените данни например в Чехия, Хърватия, Унгария средното брутно възнаграждение на учителите достига 1100, съответно 920 и 900 евро, докато в България най-високата заплата в сферата на средното образование – тази на директорите, е едва 174 евро.
Няма промяна в стачната картина и в област Шумен. Очаква се учителите да блокират от 15.00 до 16.00 часа днес една от входно-изходните артерии на Шумен. Протестът ще се проведе в района на Пети километър, непосредствено преди главен път София-Варна.
Зоя Йорданова: Има достатъчно преподаватели, които могат да влязат в училище
радио “Фокус”- Видин
Видин. Във Видин няма подадени оставки от учителите, каза за радио “Фокус”- Видин Зой Йорданова началник на Регионалния инспекторат по образование. Тя заяви, че оставки не могат да се подават в инспектората, защото като дирекция те са работодатели само на директорите, но не и на учителите. Според нея не може да се говори за оставки, а за молба до директора за прекратяване на трудовия договор. “Ако все пак някои учители решат да напуснат системата, това няма да бъде предпоставка за провал на учебната година”, категорична е Зоя Йорданова. Тя бе категорична, че във Видин няма напрежение, а що се отнася до подаването на оставките става дума по-скоро за PR акция на синдикатите. Има достатъчно учители, които могат да заемат местата на напусналите, ако все пак се стигне дотам учители да напуснат работа, заяви началникът на видинския инспекторат. Според Зоя Йорданова безработицата във Видин е голяма и видинските учители ще се позамислят преди да решат да напуснат, защото много от тях имат заеми, а един месец вече са без заплати. “Във Видин възможностите за реализация и за намиране на работа срещу по-голямо заплащане не са толкова много”, каза Зоя Йорданова и допълни, че очаква скоро да се подпише споразумението между правителството и синдикатите и учителската стачка да бъде прекратена.
Йорданка ГЕРАСИМОВА
Все още няма покана от правителството за подновяване на преговорите със стачкуващите учители, съобщиха от единния стачен комитет
БНР, новини в 12.00 часа
2.Новина
Все още няма покана от правителството за подновяване на преговорите със стачкуващите учители, съобщиха от единния стачен комитет. Учителите от цялата страна продължават да подават колективни оставки. Протестните действия и в София ще има блокирани кръстовища, независимо от полицейските протоколи, връчени вчера на учителите.
За пореден път синдикалните лидери се разграничиха от твърдението, че има връзка между учителската стачка и изборите. Те представиха искане до министър-председателя, в което се настоява преговори по проблемите на образованието да започнат още на 25 юни тази година. Криза потулвана четири месеца доведе до най-големият в българската история трудов спор, каза президентът на “Подкрепа” Константин Тренчев. Няма да отстъпим от постигнатите до вчера договорености за 650 лв. средна брутна заплата за педагогическия персонал, което означава диапазон от 450 до 785 лв. Няма да приемем делегирани бюджети без публичен контрол, защото липсата на контрол ще ги превърне в партийни касички. Това пък каза лидерът на КНСБ Желязко Христов. От стачния комитет съобщиха, че хиляди учители в страната подават символични колективни оставки. Стотици са тези, които реално депозират молби за напускане пред директорите на училища. При сега липсващите 2000 учители по чужди езици и информатика напускането на квалифицирани кадри ще задълбочи кризата в образованието. По-рано днес Константин Тренчев и Желязко Христов са имали среща с президента Георги Първанов, на която са получили обещания държавния глава да използва авторитета си за сближаване на позициите между преговарящите. Свидетели сме на полицейски произвол в училищата, съобщи юристът на “Подкрепа” Марияна Иванова. Тя посочи конкретен случай, при който вчера полицаи са връчили предупредителен протокол на учителка в присъствието на нейни ученици в училище “Пушкин”. Около 30 са подобните сигнали и синдикалните юристи ще съдействат на учителите, ако те решат по съдебен път да защитават правата си. И днес между 12 и 13 часа протестиращи учители ще преминават по пешеходните пътеки на кръстовищата при Руски паметник и в кв. “Люлин”, което ще доведе до проблеми с движението.
Въпреки общинската забрана в този час учителите от Добрич се събират на две от най-важните кръстовища в града. Председателят на стачния комитет Станислав Полименов уточни, че няма да има блокада, а само протести. Открит урок по математика представиха учители от езиковата гимназия в Пловдив, които протестират. Неколкоминутният скеч беше записан и ще бъде качен в Интернет.
Колко ще получим, ако увеличим числото 300 три пъти с по 20%, запита в началото на открития урок учителката по математика своите ученици - всички те персонажи от тройната коалиция. Иначе слезли от сцената стачкуващите преподаватели обясниха така защо реагират срещу предлаганото от кабинета и какво е разминаването в процентите, според тях.
“И в буквален и в ироничен план грешката идва от там, че всеки ги смята сам за себе си.”
“Поводът за мен идва от реплика на Сергей Станишев: “Учителите показваха фишове с 300 лв. заплата и сега не са доволни на 650.” Парадокс при смятането, защото първоначалният фиш, който той цитира с 300 лв. е нетна заплата, а крайният резултат, който цитира - 650 лв. е брутна заплата. Не можеш да тръгнеш и да сравняваш неща, който първоначално са сметнати по различен начин.”
“Това отношение ни обижда, но преди всичко ни огорчава, защото това отношение ни показва, че някой действително желае да се направят истински реални реформи в образованието и да се издигне ролята на българските учители.”
Учителите от езиковата гимназия в Пловдив приеха и специална декларация в отговор на предложения проект за споразумение, визираща не само увеличението на заплатите, но и въпроса, свързан с частните уроци и матурите. Пловдивски учители обявиха днес и гражданско неподчинение като след половин час ще блокират две от централните кръстовища.
Заради липсата на напредък в преговорите учители от Варна Аспаруховия мост, пътя за Добрич през град Аксаково и кръстовище в центъра на кв. “Владислав Варненчик”.
Синдикалните лидери са се срещнали тази сутрин с президента Георги Първанов
бТВ, новини в 12.00 часа
Синдикалните лидери са се срещнали тази сутрин с президента Георги Първанов, за да го уведомят за развоя на преговорите. Пред бТВ Крум Крумов от “Подкрепа” каза, че на този етап синдикатите не са склонни да приемат офертата на правителството.
Стачните действия, както и преговорите продължават. Синдикатите заявиха категорично, че протестите няма да попречат на провеждането на изборите.
Константин Тренчев, КТ “Подкрепа”: “Никога не сме имали амбиции да нарушаваме политически процес и да се месим в сфери, които не са наш предмет на дейност”.
Желязко Христов, КНСБ: “Параноята стачка и избори за нас не работи. Ако стачката беше обявена днеска. Тя е със стачни искания от месец юни. Това, че властта проспа цялото лято, това, че от септември месец съветниците съветвали началника в държавата – нищо няма да направят, това, че нямало реалистична оценка на готовността на учителите да се борят за своето достойнство, вината не е наша”.
Учителските протести продължават и днес под различни форми. Във Варна преподаватели обявиха, че смятат да блокират за малко Аспаруховия мост. В столицата обаче протестиращите няма да могат да се събират на площад “Независимост”, където традиционно провеждат митингите си.
От днес до 7 ноември включително, във връзка с изборите, се забранява провеждането на мероприятия в района на Президентството, Министерския съвет и бившия Партиен дом, където се помещава Централната избирателна комисия.
По-рано днес, премиерът Сергей Станишев заяви, че синдикатите и правителството са много близо до подписване на споразумение и постигане на резултати от преговорите. В предаването “Тази сутрин” на бТВ той каза, че учителите имат пълно основание да се върнат в клас с гордо вдигната глава, защото вече са постигнали размер на заплащане много по-голям от средния за публичния сектор.
Стачката можеше да свърши още миналата седмица, защото още тогава бяхме постигнали съгласие, но за синдикатите е въпрос на чест, заяви премиерът Станишев. Според него обаче, учителите могат да се върнат в клас с гордо вдигната глава. Те са постигнали средна заплата от 650 лева, която е по-висока от средната за публичния сектор.
Сергей Станишев: “В крайна сметка, според мен, ние сме много близо до резултат. Очевидно на някой не им се иска да се постигне резултат преди изборите, за да се поддържа напрежение в обществото”.
Стачката е замислена така, че напрежението да ескалира до местните избори и да окаже влияние върху резултата, коментира премиерът, без обаче да конкретизира кой стои зад тези действия.
Сергей Станишев: “Блокирането на улици, на магистралите, да не говорим за заплахите, че ще се опитат да възпрепятстват изборния ден - това вече преминава всякакви синдикални граници”.
Този, който подклажда изкуствено напрежението, трябва да си понесе отговорността, допълни още премиерът Станишев.
От просветното министерство разпространиха официална справка, според която реално подадените оставки от учители са общо 86 за цялата страна и всичките са във Варна. Става дума за молби, подадени до директори на училищата, с посочен в тях срок за прекратяване на правоотношение или за начало на едномесечно предизвестие.
Ученици от русенските училища протестираха днес срещу матурите. Според тях, решението за зрелостните изпити им е съобщено твърде късно и те не могат да се подготвят.
Така бъдещите абитуриенти от различни училища в Русе изразиха днес протеста си срещу матурите.
Иван Иванов, ученик: “Ако бяха казали малко по-рано. Примерно, като се влезе в професионалните гимназии, от девети клас да знаем, че ще имаме матури. Така – да. Щяхме да сме подготвени психически. Но да ни кажат в последният момент - няма как да се подготвим просто”.
Други ученици пък направо отхвърлят матурите като форма на оценяване.
Борислава Димова: “Те не се вписват никъде. Не е информирано къде ще важат за нашата оценка и просто това няма смисъл”.
Учениците разказаха още, че са се организирали съвсем сами и са се свързали и със съучениците си от други градове.
Свилен Николов: “По скайпа се организирахме. Хванахме се, направихме един канал, вкарахме 300 - 400 бъдещи абитуриенти от всички училища, писахме sms на други училища. Организирахме се този път, нищо, че е само между ученици. Нямаме лидери основни”.
От Паметника на свободата учениците тръгнаха на шествие по русенските улици.
От 14 часа в столицата ще протестират и учени, студенти и университетски преподаватели. Те ще се съберат пред Факултета по математика и информатика на СУ “Свети Климент Охридски”. Учените и студентите ще обявят ултиматум към финансовия министър и управляващата коалиция с искания за повече пари в бюджета за образование и наука. Те ще обсъдят и дали да предприемат студентско неподчинение заедно с учени, преподаватели и учители в случай на отказ от страна на правителството.
700 варненски учители затвориха движението по Аспаруховия мост в двете посоки за 15 минути
БНР, новини в 14.00 часа
700 варненски учители затвориха движението по Аспаруховия мост в двете посоки за 15 минути. Въпреки задръстването шофьори подкрепиха исканията на учителите. Движението беше затворено още на две места в града. Протестната акция мина без инциденти.
Втори ден продължава протестът на ученици от професионалните езикови гимназии в Русе срещу матурите. Те смятат, че изучват по-малко часове по литература и математика. Учениците изтъкват като причина да се отменят матурите и това, че са влезли в учебните заведения без условия за зрелостен изпит. На последно място в претенциите на учениците е продължаващата стачка на учителите, която може да се отрази на подготовката за матури и приемни изпити.
Синдикатите представиха на пресконференция своята позиция по развитието на преговорите
БНТ, новини в 12.00 часа
Синдикатите представиха на пресконференция своята позиция по развитието на преговорите. Както стана ясно вчера, синдикатите са съгласни средната брутна работна заплата на учителите да стане 650 лв., като спорен момент остават 20-те процента увеличение от 1 ноември тази година. Сега ще включим пряко по телефона Елиана Димитрова с подробностите от пресконференцията. Ели, здравей.
Елиана Димитрова: Здравей, Нора. Да, наистина. Още вчера е станало ясно, че синдикатите са се съгласили с правителственото предложение за 650 лв. средна брутна заплата за учителите. Повтарям, за учителите, а не за цялото средно образование, както беше предишното им искане. Това е един коридор, в който заплатите варират от 450 лв. за младите учители до 785 лв. за най-добрите учители. За непедагогическите кадри средната брутна заплата става, от 1 юли говоря и за всички цифри, средната заплата за непедагогическия персонал – 351 лв., като ... 240 до 416 лв. Аз попитах днес г-н Крум Крумов това не е ли много голямо отстъпление от техните предишни позиции и как ще го приемат учителите по места. Но той ми каза, че не било чак толкова голямо. Но вие знаете, че първоначалните учителски искания достигаха до една много висока цифра и тя беше 920 лв. за най-добрите учители. И в крайна сметка какъв е препъни-камъкът, защото след като учителите са отстъпили все още не приключват преговорите. Ами, защото те очакват срещу това тяхно отстъпление правителството да отстъпи за тяхното искане 20% от 1 ноември, като тези 20% бъдат в базата на заплатата, а не даден отделно. Министерството на образованието обаче все още не е съгласно с това нещо, тъй като казва, че ако се дадат толкова много пари, впоследствие ще пострадат училищата, които са с маломерни паралелки, за които общините ще трябва да дофинансират и да дават още повече пари. За това министерството засега предлага 10%, а после евентуално догодина да се дадат още пари, които министърът вчера каза, че ги има тези пари. Сега, днес се очакват преговори. Не се знае още точният час. Какво друго казаха синдикатите? Днес сутринта са се срещнали с президента Първанов и са го информирали как са протекли досега преговорите, според тяхната гледна точка.
Учители блокираха Аспаруховия мост във Варна
Радио "Фокус", новини в 14,00 часа
3. Новина
Аспаруховият мост във Варна беше блокиран от над 1000 протестиращи.
Над 1000 учители в Добрич протестираха, преминавайки на зелена светлина на две от възловите кръстовища в града и без да пречат на движението. До блокада на пътните отсечки не се стигна, след като председателят на стачния комитет подписа втори предупредителен протокол в полицията. Първоначалните намерения на учителите бяха да блокират 5 възлови кръстовища и пътя за Варна.
Заплатата на българските учители е в пъти по-ниска от тази на колегите им в други европейски страни
Варна. Средната брутна работна заплата на българските учители е в пъти по-ниска от тази на колегите им в други европейски страни, част от които са наскоро присъединили се към ЕС. Тази статистика бе изнесена на пресконференция днес, организирана от преподаватели в НГХНИ "Константин Преславски", предаде репортер на радио "Фокус" - Варна. В срещата с медиите се включиха също учители от варненските езикови гимназии и СОУ "Климент Охридски".
Целта на днешната инициатива, която се състоя малко преди блокадата на Аспаруховия мост, варненските учители искаха да кажат на обществеността мотивите за продължаващата вече пет седмици стачка. Основната причина за категоричността на учителското съсловие е огромната разлика в заплащането на труда им в сравнение със страни като Чехия, Хърватска, Сърбия, Полша, Унгария, Словакия и други
Варненските преподаватели подчертаха, че например в Чехия, средното брутно трудово възнаграждение на учителите достига да 1100 евро при 174 евро в България. Обърнато в български пари това означава, че най-високо възнаграждение в този бранш у нас получават директорите на училища - 417 лева. Учител с професионално-квалификационна степен получава начална основна месечна заплата 347 лева, а начинаещият учител- 299 лева.
На днешната пресконференция учителите подчертаха и разликата в заплащането с това в останалите отрасли от държавния сектор в България. Например служителите в химическата промишленост получават средно брутно възнаграждение 1015 лева, а в държавната администрация - 558 лева. За сравнение преподавателите посочиха, че средната брутна заплата в учителския бранш е едва 379 лева.
Нели ДЕРАЛИ
Президентът Георги Първанов настоява правителството и синдикатите да се споразумеят още днес
БНР, новини в 13.00 часа
Президентът Георги Първанов настоява правителството и синдикатите да се споразумеят още днес по въпроса за увеличаване на учителските заплати на базата на взаимни компромиси. Ако не се намери решение още днес, вероятно споразумение няма да бъде постигнато и между двата тура на местните избори, смята президентът.
Георги Първанов: Като че ли днешният ден е психологическата граница, която не бива да преминават. Ако ние днес не намерим решение на този въпрос, не постигнем споразумение между стачниците и правителството, опасявам се, че времето между двата тура на изборите няма да бъде подходящо. За след това не смея да мисля какво би могло да стане, защото ние виждаме, че с всеки изминал ден този процес се натоварва с политически претенции, натиск, който има разнороден характер. По-близко сме до споразумението от когато и да било, но всичко зависи от волята на правителството и на синдикатите и затова не просто искам да ги окуража. Аз настоявах решението да бъде намерено на базата на взаимните компромиси още в следобедните разговори.
Георги Първанов допълни, че голяма част от нещата вече са договорени между правителството и синдикатите. Освен 650 лв. средната работна заплата за учителите трябва да се обмисли и възможността за пропорционално увеличаване на доходите на непедагогическия персонал, заяви държавният глава.
Георги Първанов: Много важна стъпка е увеличаване на издръжката на учениците – 1150 лв. Това е вече много сериозна заявка и /.../ финансиране на българското образование. Приветствам идеята за една начална минимална заплата за младите учители. Какъв по-добър стимул от това за тези 450 лв. за всеки завършил висше образование готов да влезе в българското образование. Мисля, че особено важна е договорката за тези 650 лв. средна брутна работна з учителите. А аз бих допълнил и с възможност за пропорционално нарастване на доходите на непедагогическия персонал.
Лидерът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев не се ангажира с отговор на въпроса може ли тези дни да се стигне до споразумение на учителските заплати, както предлага президентът Първанов.
Константин Тренчев: Ние казахме докъде са, запознахме го с хода на преговорите. Изразихме своето недоумение от вчерашната позиция – напред-назад на правителството. С цифри включително го запознахме. Той трябва да бъде информиран, защото като държавен глава по един проблем, който тресе цялото общество. Той не може да остане безучастен.
Репортер: Ако днес не се стигне до споразумение, следващата седмица между балотажа това най-вероятно няма да се случи.
Константин Тренчев: Виждате, че един социален конфликт, който толкова дълго се проточи започва да има и своите политически отражения и влияе върху политическите процеси без ние да сме търсили подобно влияние. Нашето желание е да приключим час по-скоро, но това не значи да се откажем от всякакви искания. В крайна сметка разберете, че хората протестират, не защото ние сме им казвали: “Излезте и протестирайте.”, а защото има реален проблем. Ние просто сме се постарали да организираме тези неща да не са стихийни.
При засилена полицейска охрана започна поредния учителски протест в Добрич. На две от най-рисковите кръстовища учители и подкрепящи ги граждани пресичаха пешеходната пътека само на зелено, без да пречат на движението. По случай Димитровден учители подариха цветя на охраняващите ги полицаи.
В Дупница 300 учители опитаха да блокират Е-79, РПУ ги спря
В.Вяра
Юлияна КОЛЧАКОВА
Близо 2-часов протест с шествие и импровизирана седянка на кръстовището пред ГУМ и площад “Свобода”, каквито не е имало от началото на стачката в Дупница, направиха местните учители вчера. В 12,00 ч до главен път Е-79 се събраха над 300 преподаватели, които искаха да пресекат шосето. Носеха плакати с портрети на финансовия министър Пламен Орешарски и надписи “Днес търсите пари, утре – учители” и викове “Оставка!”, “Искаме си парите”. Учителите бяха информирани от шефката на СРС “Подкрепа” Любка Георгиева, че имат разрешение от общината да минат по пешеходната пътека за кв. “Байкал”, но вероятно няма да бъдат допуснати от органите на реда. Призив да не нарушават законите към протестиращите отправи комисар Христо Георгиев. В крайна сметка последвалите опити за излизане на пътното платно останаха безуспешни. Срещу учителите се изправи масиран кордон от около 100-тина униформени и цивилни полицаи, чиято акция ръководеше шефът на РПУ Валентин Гълъбов. След като не успяха да блокират пътя, по идея на синдикалистката Любка Георгиева педагозите се отправиха към центъра. Отново съпровождани от полицаите, те седнаха насред кръстовището пред ГУМ, където за 5 мин бе спряно движението. Финалната “седянка” бе край шадравана на центъра. Днес стачката продължава.
Учители в цялата страна подават колективна оставка
Радио "Фокус", новини в 12,00 часа
2. Новина
Живка Желязкова от националния стачен комитет съобщи, че 2157 учители са подали колективни оставки в област Плевен. Днес оставки ще подадат в Гоце Делчев и в Ямбол. Според Желязкова този знак на протест ще повлече вълна от хора, които реално ще напуснат системата. Във Варна учителите от пет училища до момента са подали реални оставки. Това са повече от двеста преподаватели. Във Варна днешните протести ще са проведат при подстъпите на Аспаруховия мост. Колективни оставки са подали учители в Перник и Бургас.
Учителите във Варна са блокирали Аспаруховия мост
радио “Фокус” – Варна
Варна. Двете платна на Аспаруховия мост във Варна са блокирани от протестиращи учители, предаде репортер на радио “Фокус” – Варна. Хиляди представители на учителското съсловие са излезли, за да участват в двата паралелни митинга, които се провеждат в морската столица. Над 1000 са учителите на Аспарухов мост. Учителите пеят, скандират “Победа”, носят плакати и веят байряци. В момента учителите се изтеглят към центъра на Варна, където ще се срещнат с другия лъч протестиращи учители. На плакатите, които носят стачниците е изписано “Достоен труд-достойно заплащане”, “ Депутатските заплати – като учителските”, “Днес сме на Аспарухов мост , а утре !!! “ и др. Колоните от блокирани автомобили на Аспарухов мост вече се придвижват.
Над 1000 учители протестират на две възлови кръстовища в Добрич
Добрич. Над 1000 учители в Добрич протестират в момента на две от възловите кръстовища в града, предаде радио “Фокус” – Варна. До блокада на пътните отсечки не се стигна, след като вчера председателя на стачния комитет в добруджанския град Kрасимир Kръстев подписа втори предупредителен протокол в полицията, че носи наказателна отговорност, ако движението в града бъде затруднено. Първоначалните намерения на учителите бяха да блокират 5 възлови кръстовища и пътя за Варна. В момента групи от педагози преминават на зелена светлина на светофарите и протеста им не нарушава движението. Протестиращите учители са издигнали политически плакати срещу Доган и Станишев. От 12.00 до 13.00 часа ще продължи протеста в Добрич.
Информацията е на радио "Фокус" - Варна.
Президентът Георги Първанов: Строга отчетност и контрол на частните уроци
Фокус
София. Намирам за разумно предложението на правителството да има строга отчетност и контрол на частните уроци - това заяви президентът Георги Първанов по повод учителските искания и протести, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Президентът посочи, че поради нарастващия обществен интерес, той е "за" това в окончателното споразумение между синдикати и правителство да присъства подобен текст. Според държавния глава е оптимистично, че част от нещата в споразумението вече са договорени. Той приветства принципните договорености, които вече са постигнати, и изрази надежда, че ще бъдат и подписани - утвърденото разбиране на приоритетността на образованието, което, по думите на Първанов, вероятно ще бъде изведено още в самото начало на споразумението. Той посочи още, че се утвърждава и разбирането за необходимостта от ново качество на образованието в България. Затова обаче са необходими задълбочени реформи.
Никола ЛАЛОВ
Пазар на труда » Синдикати
ИЛИ ВСИЧКИ да стачкуват, ИЛИ ВСИЧКИ да работят
в. Знаме
Димитрина КЪСЕВА
Учители: Ако се провали годината - виновни ще са министрите и синдикатите
ВЕЛИНГРАД. Или всички да стачкуват, или всички да са на работа. Такова мнение изразиха родители, чиито деца ходят на училище всеки ден от 15 септември досега. В училищата, където не стачкуват няколко учители, се провеждат занятия.
Това, според родителите, се оказва сериозен проблем. За „Знаме" те споделиха, че децата им висят много по-дълго в кафенетата, защото имат първи и четвърти час или втори и шести. И трябва по някакъв начин да запълват време между тези занятия.
Освен това, заради нередовните занятия, в училищата е студено
- не се пуска парното и децата мръзнат, жалват се още родители.
Там, където частични учебни занятия има началният курс, не се дават и закуски, а и заведенията наоколо също не зареждат - все заради липсата на нормални учебни занятия. По информация на общоградския учителски комитет, подобен е проблемът и в двете гимназии. Там се провеждат отделни часове, защото десетина педагози изобщо не са стачкували или вече са прекратили участието си и са се върнали по работните си места. По последна информация на стачния комитет, в ефективен протест са педагози от 18 училища и 5 детски градини. Днес броят на стачкуващите ще се запази, но детските градини вероятно ще започнат работа. Педагозите чакат с нетърпение и надежда Министерството на образованието и синдикатите да приключат преговорите и да подпишат споразумение. В декларация по този повод стачкуващите от общината
настояват за по-бързо договаряне и вземане на незабавни и конкретни решения за справяне с кризата. Учителите заявяват, че ако се стигне до провал на учебната година, за виновници ще посочват министрите на образованието и финансите и синдикатите.
Утре стачката продължава, но има вероятност детските градини да заработят.
13 учителски колектива от Ямбол внесли декларации за колективно подаване на оставки
радио “Фокус” - Сливен
Ямбол. 13 учителски колектива от Ямбол са внесли вчера декларации за колективно подаване на оставки, съобщи шефът на Регионалния инспекторат по образованието инж. Красимира Недкова. От стачния комитет в града са заявили, че декларации за колективно подаване на оставки ще има от колективите на всички училища в Ямбол. Освен връчените вчера декларации нови днес не са постъпвали, съобщи още инж. Недкова. В декларациите са казва, че ако и днес не се стигне до споразумение между двете страни, от понеделник тринайсетте колектива масово ще подадат оставките си.
По повод връчените декларации инж. Недкова изрази надежда двете страни да постигнат разумно споразумение и да не се стига до напускане на учителски колективи от образователна система. Училището се нуждае на просто от учители, а от качествени преподаватели, допълни още Недкова.
Информацията е на радио “Фокус” - Сливен.
Дора СТОЯНОВА
Учители ще се разхождат покрай Руски паметник, не е ясно какво друго ще правят там
София. В обедната си почивка днес преподаватели ще се разхождат около Руски паметник, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Преподавателите нямат право да блокират движението, имат право само да се разхождат като граждани по улиците, обясниха синдикални лидери. Стачкуващите учители са избрали тази форма на протест, за да бъдат забелязани, а исканията им - да бъдат чути. От неясното намерение на преподавателите "да се разхождат" покрай Руски паметник не може да се твърди дали ще се блокира движението там или не.
Вчера по обед при подобни разходки по пешеходната пътека до Софийския университет беше направен опит да бъде спряно движението по бул. "Васил Левски".
Десислава АНТОВА
Учители ще продължат да подават колективни оставки
София. 2157 учители са подали колективни оставки в Област Плевен. Днес колективни оставки ще подадат в Гоце Делчев и в Ямбол. Това съобщи Живка Желязкова, съпредседател на Единния национален стачен комитет, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Желязкова обясни, че този знак на протест с подаването на колективни оставки ще повлече вълна от хора, които реално ще напуснат системата, както това е станало във Варна. Там учителите от пет училища до момента са подали реални оставки до работодателите си. Това са повече от двеста преподаватели. Във Варна днес от 12 часа протести ще се проведат при подстъпите на Аспаруховия мост.
Подаването на колективни оставки във Варна продължава. За всеки ден от стачката е предвидено определени колективи да си подават оставките реално.
Колективни оставки са подали учители в Перник и Бургас.
Учители от Димитровград проведоха едночасов протест тази сутрин
БНР, новини в 11.00 часа
Учители от Димитровград проведоха едночасов протест тази сутрин. Стачкуващите не блокираха двете централни кръстовища, а преминаваха на пешеходните пътеки само на зелен светофар и раздаваха листовки. Въпреки общинската забрана учителите в Добрич ще протестират в 12 часа на две от най-важните кръстовища в града. Председателят на стачния комитет Станислав Полименов уточни, че няма да има блокада, а само протести. Заради липсата на напредък в преговорите учители от Варна ще блокират в 12.30 часа Аспаруховия мост, пътя за Добрич през град Аксаково и кръстовище в центъра на кв. “Владислав Варненчик”. Учители от Шумен ще проведат своя протестен митинг извън града. Те ще направят блокада в района на пети километър от 15 до 16 часа. Към шуменските учители ще се присъединят техни колеги от Велики Преслав, Нови Пазар и Върбица. Стачкуващи учители от езикова гимназия Пловдив изнасят открит урок по математика. Те разясняват как се изчисляват процентите, за да могат експертите на просветното министерство да не допускат грешки по време на преговорите.
Сергей Станишев: Правителството и синдикатите са много близо до резултат, продължаваме разговорите
БТВ, "Тази сутрин"
Сергей Станишев, министър-председател на Република България, в интервю за предаването “Тази сутрин” по БТВ
Водещ: Добро утро, както вече обещахме на зрителите на БТВ гост на нашето предаване е министър-председателят на Република България и лидер на БСП Сергей Станишев. Добро утро, г-н премиер.
Сергей Станишев: Добро утро.
Водещ: Две са горещите теми, за които ще разговаряме тази сутрин. Едната разбира се е темата с местните избори, а другата тема е темата с протестите на учителите със синдикалния, със стачката, която прерасна в синдикален протест, а вече на някои места и в бунтове. Снощи се очакваше правителството и синдикатите най-после да се разберат и да си стиснат ръцете за една сума, която да удовлетвори всички и стачката да спре, но и снощи нещата, като че ли спяха точно преди да стигнат своята кулминация. Защо правителството и учителите все още не могат да се разберат?
Сергей Станишев: Преговорите винаги са трудно нещо, особено, когато и двете страни в преговорите са доста напрегнати, бих казал, изнервени, но мога да кажа достатъчно ясно, че в общи линии има съгласия и по пакета мерки за модернизацията на образованието с преминаването към делегирани бюджети, което ще даде много голяма автономия на училищата, ще им даде възможност много по-ефективно да управляват средства, които са насочени към образованието, без да бъдат отклонявани те, било то от общини или от други субекти. Има сериозен напредък и практически съгласия по общия финансов пакет, защото знаете, че още преди стачката правителството пое сериозни ангажименти, че единствено образованието ще има растеж в дела от БВП, който се заделя. Много сериозно е увеличена издръжката на един ученик – до 1150 лева и много други конкретни ангажименти. Единствените разлики засягат в общи линии вече детайли, но детайлите също имат значение.
Водещ: Кои са тези детайли, които в момента са спирачка, само тези 20 % ли, които според учителите трябва да са 20, а според правителството 10 % от 1 ноември, а другите 10 да бъдат като допълнително материално стимулиране?
Сергей Станишев: Това е едно от нещата, като всъщност сумата е една и съща. По сумата има съгласие за тази година.
Водещ: 650 лева догодина?
Сергей Станишев: Средствата, за тази година говоря, за догодина ще се спра отделно. Има съгласие, парадоксалното е, че всъщност правителството предлага по-различна схема на плащането на едни и същи пари, за които са се договорили със синдикатите, отчитайки най-вече положението на по-малките училища, където има до 200 ученика. Това са достатъчно жизнени училища, особено в малки и средни общини, но много високото вдигане на базата на заплатата от тази година, ще постави част от тези училища в напрегнато финансово положение от началото на следващата година, което ние не бихме искали да се случва и това синдикатите го разбират добре. Тук е въпрос по-скоро, как да ви кажа, за тях на чест, да покажат, че има резултат. Според мен резултат всъщност можеше да има още по-рано, още миналата седмица, тъй като тогава постигнахме съгласие с ръководството на двата национални синдиката, на браншовите синдикати и на Националния стачен комитет за това каква цел гоним към 1 юли 2008 г. Т.е. средната брутна работна заплата за учители и за преподавателския състав да бъде 650 лева.
Водещ: Точно така, но тогава само една секунда да ми отговорите.
Сергей Станишев: И това всъщност ще бъде не само по-високо от средната заплата в страната, но и значително по-високо от средната работна заплата в публичния сектор, защото винаги са казвали българските учители, справедливо, че учителският труд е подценен. И всъщност това, което правим е много-много сериозна крачка напред, защото учителите ще бъдат едни от много високоплатените хора в публичния сектор и изобщо в българското общество.
Водещ: Важи ли още вашето предложение, което направихте тогава да снижите офертата, ако се проточи стачката и преговорите? Вие тогава директно ги заплашихте, че ще намалите предложението от 650 лева?
Сергей Станишев: ... което сме направили, ние ще го изпълним. Надявам се да постигнем съгласие със синдикатите. Виждам една изострена емоционалност в преговарящите от другата страна.
Водещ: Притеснява ли ви това, че тя прерасна тази стачка в синдикални бунтове, в протести, в масово хвърляне на оставки, в блокиране на магистрали. Учителите напускат…
Сергей Станишев: Да, притеснява ме, защото в крайна сметка това излиза извън границите на синдикалния протест. Трябва да сме на ясно, всички говорим за европейска държава, за ред, за законност, но блокирането на улици, на магистрали, да не говорим за заплахите, че ще се опитат да възпрепятстват изборния ден, това вече преминава всякакви синдикални граници. Защото в закона ясно е записано, Закона за колективните спорове, че стачкуващите нямат право да пречат на други обществени дейности. А това, с което са заплашва, вече отива в друга политическа плоскост и според мен не случайно самата стачка като разположение във времето и като максималистични искания, защото сто процента не се искат в една нормална държава, в която няма хиперинфлация, значи е замислена така, че тя да ескалира и да се влачи до местните избори и да окаже влияние върху резултатите.
Водещ: Кой я е замислил, има ли някоя политическа партия, някой политически център, които би могъл да я замислил тази стачка, да я инициира, да я финансира и така нататък, според вас? Министър-председателят ако не знае, кой да знае.
Сергей Станишев: Вижте, ние не живеем…
Водещ: Или само вътрешният министър може да има повече информация от вас в момента.
Сергей Станишев: Ние слава богу не живеем в полицейска държава вече. Аз нямам такава информация, но разсъждавам политически и логически. Първо очевидно има политически сили, които се опитват да се възкачат на синдикалния протест и да го ескалират. Аз съм имал срещи с учители, които са ми казвали, в това число, че по време на техните действия, особено тези, които са по-радикални, има и хора съвсем не учители.
Водещ: А какви, кой, от къде?
Сергей Станишев: Те не знаят какви са, но са хора, които не са учители.
Водещ: Кои са тези политически сили, можем ли да ги назовем така директно, за да разберем?
Сергей Станишев: Как да ви кажа директно. Трябва да се търси този, които ще спечели от това. От това печелят опозиционни политически партии. И днес например лидерът на ГЕРБ заявяват, че на пролет ще свалят правителството. И аз си задавам въпроса…
Водещ: Точно така. Той ви приканва даже сам да инициирате предсрочни избори.
Сергей Станишев: Аз задавам въпроса - по какъв начин ще го сваля? С парламентарни средства или с извън парламентарни средства. Очевидно има хора и икономически субекти, които са заинтересовани така да се разклати лодката. Само че важното е да не я обърнем, цялата лодка на цялото общество.
Водещ: Като говорим за тази логика, каква логика предлага този…
Сергей Станишев: И затова искам да кажа, че правителството ще продължи разговорите със синдикатите и днес, може би и утре, за да постигнем резултат. Ако такъв резултат не се постигне, в крайна сметка ние можем да имаме готовност и за това да вземем действия, които изпълняват ангажимента, поет вече от правителството, с нормативни документи.
Водещ: Какво значи това, без да сте се договорили със синдикатите, вие да почнете да си изпълнявате това, което вие имате както програма?
Сергей Станишев: Ангажиментът, за който сме се разбрали. Вижте, българските учители дълги години са трупали гняв, недоволство от своето положение в обществото. И от организацията на образователната система и от свето заплащане. И от това, че много деца нямат достатъчен респект от българския учител, което противоречи на нашата, как да кажа, и национална традиция, и морал. И целят този гняв за 17 години се излива сега.
Водещ: Учителите се почувстваха в един момент може би втора категория хора, втора категория, работещи в България.
Сергей Станишев: Точно така. Но сега няма никакво основание на базата на пакета, предложен от правителството, които засяга и модернизацията на образованието и качеството, което се дава на децата, и заплащането на учителите, да мислят така. Те имат всички основания да се върнат в клас с гордо вдигната глава, ако щете, защото са постигнали заплащане много по-високо от средното в публичния сектор.
Водещ: Какво предлагате вие?
Сергей Станишев: Всички заплати в страната трябва да се съпоставят и някои искания, които бяха за 650 лева средна брутна заплата за целия сектор са действително нереалистични. Първо защото това е огромен финансов ресурс, второ защото все пак не може технически персонал в средното образование да получава заплати, съпоставими с доцентските или професорските в университетите.
Водещ: Не се ли притеснявате, че с тези 650 лева, които вие сте готови да ги изпълните и сами, без да се разберете със синдикатите, аз така разбрах това, което казвате, ще изнервите много работещи хора в България? Предполагам, че си давате сметка, че 650 лева за много от работещите в България е точно два пъти колкото тяхната заплата. Самите родители вече са безкрайно много изнервени и започнаха да се обръщат срещу учителите. Това една тенденция, която може да се разпространи в страната.
Сергей Станишев: Това е много лошо между другото и изобщо не е търсено от правителството като ефект или като позиция.
Водещ: Добре, може и така да е. Но в един момент давайки 650 лева на учителите, всъщност ще противопоставят на учителите може би половината работещи българи в този сектор, които ще си кажат – откъде накъде пък те да вземат два пъти повече от мен. А част от тях са и родители.
Сергей Станишев: Нали всички казваме, че образованието е приоритет за българското общество. И това е така не само защото учителският труд е важен, но и защото в крайна сметка става дума за това какво образование получават децата и доколко те са конкурентноспособни на пазара на труда и какво бъдеще имат. Така че съвсем нормално е учителският труд да получава високо заплащане в една страна, която гони критерии на Лисабонската стратегия, т.е. искаме да развиваме икономика на знанията. И трябва да има мотивация на българския учител. Впрочем когато синдикатите казват – ето образованието е приоритет и искаме да видим този приоритет, правителството отговаря – да, но ние също така искаме от синдикатите отговорност и по отношение на другите сектори. Впрочем ясно е, че при такова заплащане на учителите не може да стоят на место заплатите на редица категории, в това число във висшето образование, в това число на медицинските сестри. И ние предприемаме такива действия в “Бюджет 2008”, защото трябва да има балансираност. И в крайна сметка цялото ни общество трябва да бъде вътрешно достатъчно солидарно със себе си. Така че аз се надявам, че ще постигнем резултат в преговорите. Действително сме много близо едни до други, но трябва отговорност и от двете страни.
Водещ: Да обобщим какво е вашето предложение. 10% от 1 ноември и 650 лева през 2008 година. 10 по 20 по 20.
Сергей Станишев: Мисля че не става дума само за средства, става дума за пакет модернизация на българското образование. Искам да подчертая, че в учителската стачка има едно хубаво нещо. Тя отвори дебатите в обществото за качеството на образованието за продукта, който получаваме всички ние и в крайна сметка дава много сериозно основание след като премине тази остра ситуация да поговорим много по-сериозно в обществото за публичния сектор – за това как се харчат парите, какви заплати има в различните сектори, как да ги направим по-ефективни като сектори и да имат добър обществен продукт. И това ще бъде направено.
Водещ: Кога ще започнете реформата в този сектор? Всяко правителство като дойде на власт преди това обещава реформа и след това забравя.
Сергей Станишев: 2008 г. е важна от тази гледна точка.
Водещ: Накрая, смисъл това е рискован ход? Обикновено реформите трябва да се правят в началото.
Сергей Станишев: Вижте, този, който не прави модернизация, който не прави реформи, оптимизация, който не търси механизмите за добър обществен продукт според мен е по-губещ, отколкото този, който чака удобния момент по инерция всичко да отмине. Така беше и в миналото много често и например в образованието неправенето на реформи доведе до сегашното състояние като качество, защото България губи в качеството на българското образование за децата.
Водещ: Притеснява ли ви...
Сергей Станишев: Това прави още по-наложително провеждането на тези мерки, които дават много по-голяма финансова самостоятелност, които вдигат пълняемостта на паралелките, които дават много по-голяма автономия на българските училища и това всичко е положително. Аз знам, че например училищата, които вече са на делегирани бюджети, никога не биха се върнали към предишното състояние. Естествено държавата и правителството трябва да помогнат на директорите, на настоятелствата на училищата да се управляват тези средства ефективно, т.е. те да получат мениджърски качества и способности и ние ще им помогнем.
Водещ: Допуснахте ли грешки като правителство в тези преговори, не оставихте ли нещата да излязат извън вашия контрол? Като пътувахме из страната учителите идваха при нас и казваха: “Искаме думата, искаме диалог, искаме да се видим с министър-председателя, искаме да разговаряме с него”. Това бяха техните искания, първо, после говориха за пари.
Сергей Станишев: Вижте, сигурно сме допускали и ние грешки, но самият подход, тръгването 100 % е абсолютно, как да ви кажа, нереалистично, защото ние, като правителство, носим отговорност за общата стабилност на страната, финансова в това число и за доходите на всички хора. Сигналът, даване на 100 % на учителите, след това на други, след това на трети, значи води към хиперинфлация. Това трябва да бъде пределно ясно на всички и това не можехме да го приемем по принцип. Впрочем има няколко неистини, които се твърдят постоянно. Първо още преди учителската стачка ние направихме едно много сериозно предложение с конкретни финансови ангажименти, което щеше да доведе до над 30 % увеличаване на заплатите на учителите в сравнение с тази година от 1 юли тази година към 1 юли следващата година. Още преди стачката, ако бяхме стояли на нула, досега да сме стигнало отдавна до споразумение. Но тъй като правителството се опита, за да няма напрежение сред родителите, за децата, за самите учители, да избегне стачката, направихме тази оферта. До последния момент бяхме готови да се споразумяваме. Отказаха ни. След това направихме втора, трета подобрена и аз питам – трябва ли да стигнем до 100 %, за да се удовлетворят всички? Няма как.
Водещ: Притесняват ли ви оставките, които хвърчат из страната и учителите, които масово напускат?
Сергей Станишев: Вижте, това в момента, това е много пресилено казано. Има 84 души, учители, които са подали свои молби за напускане от 100 000 учители. Има още около 150 декларации в тази посока, но едно е декларация, друго е да си напишеш молбата за напускане. Така че няма основания за сериозна тревога. Всеки човек има свое право на избор, но в крайна сметка според мен ние сме много близо до резултат. Очевидно на някои не им се иска да се постигне резултат преди, за да се поддържа напрежение в обществото. Аз се надявам, че и лидерите на стачния комитет и на синдикатите ще носят своята отговорност, защото, извинявайте, тези заплахи, които вървят, че ще се провалят изборите, ще се блокират секциите, това засяга самата същност на демократичния процес в България. Това излиза извън всякакви граници и не бива да бъде допускано. И тези, които заплашват с това, трябва да носят своята отговорност.
Водещ: Какво ще го правите Бойко Борисов, ето го днес.
Сергей Станишев: Какво трябва да го правим?
Водещ: Предсрочни избори иска той напролет и призовава лично вас, персонално, премиера Сергей Станишев, че казва той - вече е видял такъв вариант на управление със стачки и с протести – този на Жан Виденов. Нищо добро не го кача него с Доган и с Царя”. Очевидно той има по-добра оферта към вас и ви предлага да организирате предсрочни избори? Ето го Бойко Борисов, целият той, това е, не може друг да го каже това нещо.
Сергей Станишев: Нали знаете, едно е да можеш, друго е да искаш, трето и четвърто е да го направиш. Без съмнение ГЕРБ е партия, която се утвърждава. И то се утвърждава на основата на протестен вот, на недоволство и доста популистки лозунги. Ако погледнем в сърцевината и погледнем, например каяк стоят нещата с ГЕРБ реално като политическа сила, още голям път трябва да извървят, за да бъдат сериозна управляваща партия. Ако погледнете...
Водещ: Ходехте ли по места да разгледате кандидатите, как изглеждат на ГЕРБ листите, да ги сравните с тези на БСП?
Сергей Станишев: Ходих, аз изобщо много пътувам из страната. Мога да ви кажа, първо, управленската, икономическата програма на ГЕРБ е несериозна, най-меко казано. Ако бъде приложена, това е финансова катастрофа. Затова и аз препоръчах на г-н Борисов в разговор, който имахме, просто да я преразгледа, защото очевидно експертите, които са използвали не са много сериозни.
Водещ: Някъде се видяхте тайно двамата ли или си говорите, може би, отвреме-навреме?
Сергей Станишев: Да, нормално е да си говорят министър-председател и кмет на една от големите общини. Второ, ако погледнете, по места в много случаи кандидатите на ГЕРБ за кметове не са толкова силни фигури и не са фигури, които са добри управленци. И аз мисля, че...
Водещ: Ама Бойко Борисов е с тях на плаката. Ако сте забелязали, има един плакат, където са...
Сергей Станишев: Да, но няма как цялата страна да се управлява дистанционно от София. Пловдив, Варна, Бургас и всички други градове. В крайна сметка не може цялата страна да бъде колония на един град. При цялото ми уважение и моето чувство, самочувствие като софиянец.
Водещ: Вие защо не се снимахте с кандидатите на БСП, прегърнати, из цялата страна?
Сергей Станишев: Защото кандидатите на БСП, според мен, са утвърдени хора, които са се показали като добри кметове. Погледнете навсякъде из страната, където управлява БСП или кметове от левицата. Аз съм убеден, между другото, че БСП ще бие ГЕРБ именно в мажоритарния вот доста видимо и категорично.
Водещ: Е нали ГЕРБ е по-силен в мажоритарния вот от вас, нали хората гласуват мажоритарно за Бойко Борисов?
Сергей Станишев: Приказките се разминават с реалностите. Защото вижте, например, една община Варна. 1999 година бюджетът на Варна е бил 59 млн. лева и 12 млн. дълг. В момента бюджетът на Варна е 211 млн. лева. Ако погледнете осветлението на Варна, 33% осветляемост на улиците е имало 1999-та, сега са 89%. Не се знае, между другото, че Варна е един от градовете, където освен много инфраструктурни проекти, детски площадки, спортни комплекси, открити с достъп за децата, има реално училищно здравеопазване в град Варна. Или погледнете много други общини, където управляват кметове от БСП. Стара Загора - кметът Евгений Желев е осигурил 670 млн. лева инвестиции в общината, икономически инвестиции или други, в рамките на последната година. Освен това има много конкретни неща: прави се ремонт на операта след големия пожар, има нови сгради на регионалния исторически музей, на регионалната библиотека.
Водещ: Вие сега говорите за кметове, които ще спечелят на първия тур. Кажете една добра дума за някой крайно нуждаещ се социалист, който води титанична битка и Бойко Борисов му се е качил (...) навсякъде в сраната.
Сергей Станишев: Вижте, аз съм сигурен, че навсякъде кандидатите на БСП, било то действащи кметове, било то кандидати, са изключително сериозни хора. Вижте, същото е в Пловдив, вторият град в страната.
Водещ: Там е много интересно.
Сергей Станишев: Там е много интересно.
Водещ: Там, между другото, сблъсък БСП - ГЕРБ стана.
Сергей Станишев: Стана сблъсък много интересен. При това Захари Георгиев според мен е единственият кандидат, който прави нещо в усилието да подготви икономическото развитие на Пловдив. Ето миналата седмица, доколкото си спомням, имаше българо-белгийски икономически форум за инвестиции. Белгия е един от големите инвеститори в България. Следващата седмица, между първи и втори тур, ще има българо-италиански икономически форум. Пловдив се развива много под своите възможности. А Захари Георгиев е доказал своите качества и като общинар, и като народен представител, което много силно защитава интересите на Пловдив. Но има много други места също. Вие ще кажете, само големи общини посочваме.
Водещ: Не, аз мога да ви дам друг пример.
Сергей Станишев: Ето вижте община Брезово, например. Кметицата, г-жа Калапанкова, въпреки една неголяма община, има една много висока готовност за усвояване на европейски фондове. Първият проект по САПАРД на община в България е направен от нея. Има множество проекти като този за социален патронаж за 200 души, който е реализиран в тази община. Вижте община Родопи, например, където има 25 реализирани проекта с различни източници.
Водещ: Кажете две думи и за община Марица, която всъщност прибра инвестициите на Пловдив. Това е по-интересно.
Сергей Станишев: Община Марица има инвестиции, струва ми се, повече от самия Пловдив.
Водещ: Защото всъщност те отиват там.
Сергей Станишев: И Запрян Дачев е един без съмнение от успешните кметове. Или вижте други общини. Община Ихтиман, спомняте си, една от най-пострадалите общини в наводненията, които бяха в България. Всички мостове са възстановени, масово е обновено уличното осветление, правят се нови площадки. В крана сметка един кмет трябва да върши работа за гражданите на общината и кметовете от левицата могат да направят това именно това. Защото те са доказани, а и нашите кандидати са много качествени. Така че на мажоритарния вот БСП ще победи ГЕРБ.
Водещ: Точно това исках да ви питам, опасен ли е този сблъсък БСП – ГЕРБ за БСП и за тройната коалиция? Примерно ако Бойко Борисов спечели убедителни победи. Макар че вие смятате, че няма да ги спечели очевидно от това, което казахте.
Сергей Станишев: Първо резултатите ще покажат. Но ако дори… Вижте, прехвърлете, след като видите какви са резултатите, аз мисля, че ще има приблизителен паритет между БСП и ГЕРБ по брой общински съветници, това очаквам поне. Ще видите, че ако прехвърлите пропорционалния вот за различните партии към едни евентуални парламентарни избори, ще видите, че следващото правителство, независимо какво е, пак ще бъде коалиционно. И ще трябват поне две партии, ако не три, за да се установи стабилно парламентарно мнозинство.
Водещ: Между кои големи партии ще бъде коалиционно това правителство, както вървят нещата?
Сергей Станишев: Вижте какво, според мен това е твърде ранна приказка, защото всички тези блянове за предсрочни избори не са реалистични.
Водещ: А защо не погледнете на това предложение на Бойко Борисов към вас за предсрочни избори, като едно предложение за коалиция? То е ясно, че две са големите партии – БСП и ГЕРБ. Ще влязат примерно четири – пет партии в парламента и накрая ще трябва да си управлявате двете партии. Защо не погледнете от позитивната страна, че днес просто Бойко Борисов ви иска ръката. Казва: Г-н Станишев, заповядайте. БСП и ГЕРБ заедно, прегърнати.
Сергей Станишев: Вижте, аз винаги гледам позитивно, но всяка политическа сила първо трябва да се докаже като управленска състоятелност. Аз ви казах - ГЕРБ, освен лидера на ГЕРБ, не виждам кой стои зад него, какви икономически интереси…
Водещ: Ми помогнете им, дайте им малко кадри. БСП даваше кадри за всички партии в България.
Сергей Станишев: Вярно, че даваше кадри и създаде и дясната опозиция на времето, но все пак крайно време е да се еманципират всички политически сили и да действат самостоятелно. Впрочем, когато говорим за алтернативи, нека бъдем обективни. Какво се случи в София за две години. Аз се притеснявам, че кметът Борисов се превърна в своего рода заложник на модела “Софиянски”. Всички са съгласни в София, според мен това е преобладаващото мнозинство, че най-порочното нещо в София е моделът “Софиянски”. Източването на общината, управлението в частен интерес и тежката корупция.
Водещ: Нали Бойко Борисов обеща генерална промяна преди две години. Вашата оценка. Той казва: заедно със Станишев се борим за София.
Сергей Станишев: Винаги трябва да се съпоставят думите и действията. Ако погледнете екипа, които управлява общината, кой всъщност управлява общината. Около 20 души, това са заместник-кметовете, шефовете на дирекции, значи от тях 80% са хора от екипа на Софиянски в периода 2003 - 2005 година. Двама заместник-кметове – Велизар Стоилов и Минко Герджиков, са същите хора от екипа на Софиянски. Погледнете кандидат-кметовете за райони. Петима от кандидат-кметовете на ГЕРБ са хора, които са били кметове в същия този период. Така че много неща трябва да се направят в София. Правителството е помагало и ще помага на София, защото проблемите на столицата са проблеми и на страната.
Водещ: Имате ли програма за справяне на ситуацията в София. В следния смисъл ви питам аз. Според агенция “АФИС”, която е оглавявана от Юрий Асланов, които е член на Висшия съвет на БСП, дори и според тази агенция, Мартин Заимов е по-сигурният човек за балотажа срещу Бойко Борисов. Мартин Заимов има биография, която може да го направи част от вашия отбор, няма какво да се лъжем, много леви избиратели вероятно го харесват, които примерно вие ще подкрепите Мартин срещу Бойко на балотажа?
Сергей Станишев: БСП има своя кандидат за кмет и той се казва Бриго Аспарухов и мисля, че той има много сериозна програма за промяната в София. За същинска промяна в начина на управление. Не такава театрална или оперетъчна. А реална, по начинът, по който се управлява София, и има много сериозен екип в общинските съветници на БСП, които са предимно млади хора, нови общински съветници, със голям хъс, енергия и със знания в управлението. Както например Георги Кадиев, така че мисля, че ние ще работим и се надявам и вярвам, че Бриго Аспарухов ще бъде на балотаж, защото в София според мен ще има балотаж.
Водещ: Добре, но Мартин Заимов каза “Аз подкрепям Георги Кадиев”. Георги Кадиев на другия ден каза “Аз харесвам Мартин Заимов, на експертна основа бих го подкрепил”. Вие според мен си намерихте…
Сергей Станишев: На експертна основа -да, но не, ние си имаме кандидат, той се казва Бриго Аспарухов. Днес закриваме неговата кампания и му пожелавам успех. И всички членове на БСП ще работят той да бъде на балотаж, за да реализира тази програма, зад която сме застанали. За модернизирана европейска София правителството и досега е помагало и ще помага. И това е трето, друго нещо което трябва да се знае….
Водещ: Добре, ама биете Бойко Борисов в София ще го оставите на улицата и той трябва да оглавяха протести, да ходи по медии, по вестници, да се занимава с вас?
Сергей Станишев: Вижте, няма да остане без работа, той е лидер на една от големите партии. Това е без съмнение. ГЕРБ се представи силно на европейските избори, ще има очевидно и кметове, въпреки че вероятно по-малко кметове в страната, отколкото например ДПС както общински кметове.
Водещ: Като казахте за ДПС, притеснява ли ви фактът, че ДПС подкрепиха не Бриго, а Антония Първанова в София, докато Румен Овчаров, питам ви дали и той ви притеснява, критикува ДПС, че консумира властта и не партнира на БСП?
Сергей Станишев: Вижте, на местни избори не може партиите от една коалиция задължително да се заедно навсякъде. Ние имаме на редица места и разминавания с ДПС.
Водещ: Но те се критикуват същностно. Румен Овчаров критикува…
Сергей Станишев: Например в Търговище. В Търговище вижте какво става, че кметът Красимир Мирев, които е един много силен кмет и признание и международно, и вътрешно като Председател на националното сдружение на общините, е в много деликатна позиция, защото Търговище е смесена община. Той винаги се е стремял да управлява така, че гражданите на общината, и българи, и турци, и от другите етноси да се чувстват равнопоставени. И какво се случва, някои българи го обвиняват, че ДПС пристъства в управлението на общината, само че те имат много сериозно присъствие в общинския съвет. Всеки кмет трябва да има мнозинство някакво зад гърба си. От друга страна ДПС ги обвиняват, че той недостатъчно ги пуска във властта и затова подкрепят друг кандидат, който е уж независим. Така че няма как ние навсякъде и с ДПС, и с НДСВ да сме заедно.
Водещ: Но критиката на г-н Овчаров е същностна критика, той казва: ДПС използва избирателите си в интереса на тесен кръг управленци от ДПС.
Сергей Станишев: Всеки избирател прави своя избор кого ще подкрепи. Аз мисля, че коалицията е здрава и това беше показано на вота на недоверие. Впрочем интересно е, че всеки един от вотовете досега, три вота са внасяни към министри от различни политически сили, да тестват дали коалицията е здрава.
Водещ: Аз даже не ви питах за този вот, защото…
Сергей Станишев: Той не беше и интересен. Всъщност опозицията не показа нищо ново. Напротив, това, което говориха вече е реализирано в националната стратегия за развитие на средното образование. Всичко е заложено, нашият проблем може би беше, че прекалено бавни бяха стъпките за реализацията на тази стратегия. Сега стачката даде възможност да проведем обществен дебат на тази тема и да ускорим тази стратегия, която трябва да направи средното образование действително много по-добро за българските деца. И действително за мен най-неприятната ситуация в стачката е това, че децата се шляят по улиците, родителите на напрегнати, не знаят къде да ги сложат. И в крайна сметка това е отговорност и на българските учители, защото след като казват, че парите не са най-важното, а имат много по-сериозен ресурс заделен за тях и много по-високи заплати, отколкото сега, отговорното е да се върнат в училищата. А не напук на стачка докрай, до победа на здравите сили над здравия разум.
Водещ: Последен въпрос. Могат ли тези избори да бъдат мост към едно бъдещо стратегическо управление, към един стратегически съюз между БСП и ГЕРБ?
Сергей Станишев: Вижте, бъдещо управление се формира на парламентарни избори. Това са местни избори, имат много специфика, има кметове, които са подкрепени от множество партии. Дори аз видях за една община в София –област, че почти всички политически сили подкрепят един и същи кандидат. Има и други кметове, като успешни кметове от левицата, например Стефан Дамянов от Казанлък, където бюджетът на общината за четири години е скочил осем пъти.
Водещ: Ето там вие с ГЕРБ се наредихте заедно.
Сергей Станишев: Ние няма защо да се отказваме от един наш успешен кмет, а ГЕРБ ако са решили да се присъединят, добре дошли.
Водещ: Ще им дадете ли микрофона на ГЕРБ в изборната нощ, защо им отнехте думата на тези хора? Те трябваше да се изкажат може би първи, може би втори?
Сергей Станишев: Нямам нищо против ГЕРБ да се изказва. Проблемът е много прост, много елементарен. Значи в 21 часа, когато би трябвало да стартират пресконференциите или 21.30 няма да има резултати. На какво да стъпят? Вие си спомнете...
Водещ: Добре, втори да ги бяхте сложили, те щяха да се съгласят.
Сергей Станишев: Трябва да има съгласие на другите партии. Някои от партиите възразяват срещу това. Казват, че няма критерии. На мен ми е все едно, ако ще и първи да говорят. Важното е какво се говори и да има някаква обективност. Нито в 21.30 часа...
Водещ: Да има диалог между управляващи и опозиция, сега няма да стане диалог.
Сергей Станишев: Нито в 21.30, нито в 22 часа ще има реални резултати за брой кметове, спечелени, за общински съветници, спечелени. На какво да стъпим? Но в крайна сметка трябва да има един единствен принцип. Впрочем винаги на местни избори, така беше през 2003 г., се е вървяло по реда на парламентарно представителство. Тогава НДСВ бяха първи...
Водещ: Нямаше ли парламентарна опозиция тогава?
Сергей Станишев: ... въпреки че взеха само два кмета на областни градове и още няколко общини. БСП беше втора, въпреки че ние спечелихме онези избори.
Водещ: Благодаря за това гостуване.
Сергей Станишев: Всеки просто трябва да се съпоставя с някакви правила и някакви ясни критерии, иначе на мен нямам нищо против, както и, ако другите партии се съгласят с друг вариант, да се съгласят /.../ заедно колективна пресконференция.
Водещ: Примерно вие двамата с Бойко Борисов да дадете колективна пресконференция, заедно да се очертае бъдещият съюз.
Сергей Станишев: Всеки да се обяви за победител.
Водещ: И това е също интересен вариант. Сергей Станишев, министър-председател на Република България и лидер на БСП в откровен разговор в нашето студио за учителската стачка и местните избори. Министър-председателят смята, че БСП ще спечели победа на тези избори. Те няма да бъдат повод за предсрочни избори. Той не при офертата на Бойко Борисов, който днес му я даде чрез вестниците да предизвика сам предсрочни парламентарни избори и остави в тайна пред нашите зрители дали БСП се готви да управлява с ГЕРБ. Този разговор ще продължи и след изборите, уважаеми зрители.
Два паралелни митинга ще проведат днес стачкуващите варненски учители
Варна. Два паралелни митинга ще се проведат днес от 12.30 часа и 12.50 часа, в близост до кръстовищата, намиращи се в кв. “Владислав Варненчик”, Център, магазин “Пикадили” и в началото на Аспаруховия мост посока пътя от Варна към Бургас. Това съобщиха от Единния стачен комитет за радио “Фокус” – Варна. Още 3 стачкуващи варненски училища подадоха до директорите си заявления за напускане системата на средното образование. Това са: ОУ “Добри Чинтулов” – 34 човека, СОУ “Елин Пелин” – 43 човека, СОУ “Димчо Дебелянов” – 36 човека. Общо подалите заявление за напускане системата на средното образование стават 5 учебни заведения, заедно с Професионална гимназия по сградостроене “Кольо Фичето” – 40 човека и Професионална гимназия по електротехника – 35 човека.
Заради провеждане на местните избори, днес между 16 часа и 19 часа ще се демонтира палатковия лагер, уточняват от от СРС към КТ “Подкрепа” – Варна.
Няма насрочен час за преговори за учителските заплати
БНР, новини в 10.30 часа
Няма насрочен час за преговори за учителските заплати след като късно снощи синдикатите напуснаха министерството недоволни от предложението за 10, а не за 20% увеличение от 1 ноември. И двете страни декларираха готовност преговорите да продължат. Учители от Димитровград проведоха едночасов протест тази сутрин.
Стачката прерасна в гражданско неподчинение
Big.bg
Марина ХРИСТОВА
Стачката на учителите в средното образование прерасна в граждански протест, съобщи вчера лидерът на КНСБ Желязко Христов. Протестът вече излиза извън границите на синдикалния контрол, предупреди говорителят на Единния национален стачен комитет (ЕНСК) Николай Николов.
Учителите се радикализираха докрай и протестиращите във Варна, Добрич, Враца, Русе и Ямбол заявиха готовност да подадат колективни оставки. Предложението за колективните оставки беше на варненските учители. Вчера сутринта и пернишките им колеги направиха същото. От профсъюзите обясниха, че само в Перник ще напуснат 876 учители. Смисълът на оставките им е предупреждение, че в случай на неблагоприятно развитие на преговорите те ще напуснат работа, поясни съпредседателят на ЕНСК Живка Желязкова. Синдикалистите обясниха, че колективите са решили да подават оставките си в районните инспекторати по образование. "Това не може да стане по простата причина, че инспекторатите не са им работодатели. Директорите са работодатели в този случай", контрира министърът на образованието и науката Даниел Вълчев няколко часа по-късно. Инспекторатът във Враца отрече да са внасяни оставки на учители. Според представителите на трите учителски синдиката стачкуващите преподаватели са решили напуснат класните стаи и да преминат към по-радикални действия. Врачанските учители ще затворят магистралата Е 79 във Враца днес, а от 12 часа в Пловдив, Ямбол, Перник, Добрич, Дупница митингите ще бъдат на възлови кръстовища на града. Плевенските учители пък са подали уведомление, че ще затворят за половин час автомагистралата Плевен-София при с. Ясен от 15 ч. днес. Учителите ще се опитат да усложнят и провеждането на местните избори. Тези от тях, които са членове на секционни избирателни комисии, няма да се появят в секциите в неделя. Те са решили да протестират по този начин като граждани, а не като учители, уточниха синдикалистите. Вчера сутринта трите синдиката внесоха нов проект на споразумение в просветното ведомство. В него отново е записано, че исканията са средната брутна работна заплата в системата на средното образование да е 648 лв., а за сектора през следващата година трябва да се отделят и 4,7 % от БВП. Вълчев не е съгласен с една от последните точки в проекта. В нея се казва, че Министерството на образованието и науката поема ангажимент да не прилага административни и други санкции спрямо стачкуващите учители и непедагогически персонал. "Точка, в която ние се задължаваме да не ви обиждаме, а вие се задължавате да не ни уволнявате е неприемлива", допълни Вълчев. Друга новост в предложението е, че средната брутна работна заплата за системата на образованието от 1 ноември 2007 година трябва да стане 450 лв. Аз много пъти съм повтарял, че първо трябва да решим за следващата година и след това ще говорим за настоящата, каза Вълчев. По тази причина в нашия проект въпросът е оставен отворен, добави министърът. Той припомни и предложението на кабинета - 440 лв. стартова учителска заплата и 780 лв. за най-добрите и най-изявените учители. Говорителят на ЕНСК Николов съобщи, че българските учители се обръщат към посланиците на страните, членки на ЕС, с молба за храна, лекарства и продукти от първа необходимост. В обръщението се казва, че съсловието е обречено на гладно съществуване през предстоящите зимни месеци. По-късно през деня просветният министър се срещна с началниците на регионалните инспекторати. След срещата стана ясно, че може да се взимат дни от някои от ваканциите, но категорично се отхвърля идеята да се учи в събота и неделя. Междувременно от Асоциацията на индустриалния капитал в България заявиха в писмо до премиера Сергей Станишев, че според тях средната брутна заплата на учителите към 1 юли догодина трябва да е 557 лв.
Синдикатите ще представят позицията си по развитието на преговорите за учителските заплати
Радио "Фокус", новини в 10,00 часа
Очаква се днес да продължат преговорите между Министерството на образованието и синдикатите.
Представителите на синдикатите ще представят своята позиция по развитието на преговорите в КТ “Подкрепа”.
Вчера представителите на учителските синдикати напуснаха преговорите с правителството. Янка Такева, председател на Съюза на българските учители, обясни, че представителите на синдикатите са напуснали преговорите, тъй като Даниел Вълчев и Пламен Орешарски са отказали средната брутна работна заплата на учителите да стане 450 лева от ноември месец тази година.
Преговорите с учителите отново в задънена улица
News.bg
Отново не беше постигнато съгласие между преговарящите страни в просветното ведомство.
„Може би трябва и патриарх Максим да дойде на преговорите, за да има резултат." Така председателят на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев коментира разговорите от тази сутрин. Той посочи, че по някои точки има съгласие, но разговорите ще продължатднес, в 16 часа, с втората част от преговорите.
„До тук единодушие има само за предложеното от синдикатите увеличение на заплатите за 2007 г.Съгласието за увеличението за 2007 решава частично проблема, а ние търсим отговор по всички искания, включително и за бюджета за 2008 г, където остават спорните въпроси", каза Константин Тренчев и подчерта, че отдавна синдикатите са предложили на лидерите на тройнатакоалиция да се съберат по въпроса с учителската стачка.
"Пари има, въпросът е под каква форма се дават" каза каза министър Вълчев в коментар след срещата със синдикатите и стачкуващите учители.
По думите му основен въпрос остава дали средствата от икономии да влязат в базата за 2008 г. Мисля че ще постигнем споразумение за 650 лв. брутна работна заплата, но само за педагогическия персонал преди въвеждане на диференцираното заплащане.
По-късно днес на срещата ще се опитаме да синхронизираме текстовете, по които има принципни различия, а това са по-голяма част от текстовете, които съдържат числа, допълни Вълчев.
Провал на преговорите
От преговорите в просветното министерство представителите на синдикатите излязоха крайно афектирани.
Стана ясно - по думите на синдикалистите, че двамата преговарящи министри са се отметнали от постигнатото снощи съгласие за 20-процентно вдигане на заплатите от първи ноември тази година.
Николай Николов заяви, че прекъсват този вид водене на преговори и го определи като безкрайно неетичен, нарушаващ всички норми на цивилизования диалог.
След него Янка Такева - видимо разтроена, заяви, че е толкова унизена и обидена, че не намира думи - защо един път се говори едно, а после се отрича, попита тя.
По думите й вчера е било уточнено от 1 ноември тази година средната брутна работна заплата за средното образование да бъде 450 лв, но това днес е било отхвърлено от двамата министри.
Лидерът на учителския синдикат към „Подкрепа" Крум Крумов заяви:
Всеки ден, като приключим преговорите, на другия ден започваме отново, защото ни казват - ние не казахме това. Това отношение е обидно за нас, ще идваме вече с касетофон.
Д-р Желязко Христов определи като пълна подигравка новото предложение на правителството за 10 % увеличение от 1 ноември.
Той допълни - „това разтакаване явно е дирижирано, за да се уморят синдикатите и протестиращите".
В такива преговори аз няма да участвам повече. Отивам на улицата при хората на образованието", заяви Христов.
След това излезе финансовият министър Орешарски, който заяви, че не разбира защо се е стигнало до подобен ефект - Нищо не е станало, отбеляза министърът.
От своя страна птросветният министър Вълчев коментира, че не разбира защо се е стигнало до толкова остри реакции.
Той допълни, че парите за увеличение ще се дадат, въпросът е под каква форма.
Той заяви готовност още утре да покани представителите на синдикатите за нови преговори.
Днешните преговори продължиха повече от три часа, като още в средата им е станало ясно, че има пълно разминаване на позициите.
Междувременно говорителят на Единния стачен комитет Николай Николов съобщи, че днес е имало бити от полицаи учители, но все още няма друга информация и няма официално изявление по случая.
Припомняме, от КТ Подкрепа алармираха по-рано днес, че униформени полицаи са нахлули в 133-то СОУ „А. С. Пушкин", намиращо се в центъра на столицата, срещу сградата на Народното събрание, зад хотел „Радисън".
Училището е в стачка, но се провеждат редовни учебни часове и часове с деца в занималнята.
Полицаите елиминирали охраната на училището и започнали да обикалят без основание и без обяснение защо са предприели тези действия.
Те са обиколили коридорите, класните стаи, като включително са претърсили и тоалетните.
След това са връчили на Мая Христова Осоговска - Тонева, която е председател на Стачния комитет в училището, протокол за предупреждение да не нарушава законите, обществения ред и да не блокира движението.
Протоколът е подписан от Васил Георгиев Георгиев, на длъжност МПИ в 01 РПУ - гр. София в присъствието и на неговата колежка Лидия Боянова Божилова.
След първоначалния отказ на шокираната учителка да подпише протокола, полицейски служител, наречен от колегите си Гешев я е заплашил, че ще я „опандизи".
От Столична община пък за заявили, че по време на националния митинг учители са замърсили улиците на София и днес са ги призовали да изчистат след себе си.
Затова на днешния си митинг учителите носеха метли със себе си.
Синдикатите напуснаха преговорите
Netinfo.bg
Синдикатите напуснаха преговорите, които днес продължиха около три часа. Това стана заради това, че днес са им били поставени нови условия, съобщи говорителят на стачния комитет Николай Николов.
Той подчерта, че към тях има отношение, което ги поставя в унизително положение. Полуразплакана председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева заяви, че министрите се държат подигравателно и унизително със синдикатите. Всеки път ние почваме от начало, заяви тя. Всички текстове са вече уточнени, но изведнъж има промяна от снощната ни договорка за повишение на заплатите от 1 ноември с 88,80 лева, заяви лидерът на Подкрепа д-р Константин Тренчев. При това положение средната заплата трябваше да стане от 1 ноември 450 лева в средното образование, но се оказа, че днес отново се говори за повишение от 1 ноември за 10%. Всеки ден стигаме до някъде и на другия ден започваме от начало. Това е подигравка със синдикатите и най-вече с българските учители, родители и деца. Аз вече започвам да мисля, че има някакъв център, който намесва социалните интереси с политически, заяви Тренчев. Не случайно днес ченгета са влизали в училищата, за да плашат учителките, което е възмутително. Аз заявявам пред всички, че няма никакъв разнобой между двата синдиката и ние сме тук пред вас - трите учителски синдиката и ние двамата с д-р Желязко Христов. Д-р Желязко Христов заяви, че те са били обвинени, че снощи са съобщили на журналистите, че заплатите от 1 ноември ще се повишат с 88,80 лв. т.е. с 20%, единственото, което сме имали право да кажем е "сближаване на позициите", каза Христов. Той заяви, че веднага ще информира президента. Държавният глава не е преставал чрез съветниците си да се информира как вървят преговорите. Ние ще поискаме веднага и спешна среща с него, на която да присъства задължително и министър - председателят, за да стане ясно какво цели правителството. Вече не може да се даде оценка на ситуацията и аз повече няма да отида на преговори и отивам на улицата при учителите, каза Христов. Ние им казахме, че когато са готови за нормални преговори тогава едва ще се върнем, подчерта Тренчев. От тук отиваме да решим какво ще правим по-нататък, но стачката продължава. Не може непрекъснато да ни се поставят условия, че средната заплата от 1 юли ще стане 650 лева, но ако се изпълнят други условия, включително и връщането към повишаване на заплатите от 1 ноември 2007 г. с 10%. Съпредседателят на стачния комитет Живка Желязкова съобщи, че синдикатите ще дадат утре, 26 октомври, пресконференция в КТ "Подкрепа" в 10,30 часа.
Синдикатите: Учителите станаха анархисти
Dnes.bg
Средната брутна работна заплата за целия отрасъл на образованието ще се увеличи с 88,80 лева от 1 ноември.
Това увеличение е с 20 на сто, каза пред журналисти д-р Желязко Христов - президент на КНСБ, след днешните преговори в МОН, продължили пет часа и половина.
Според синдикатите на преговорите е било постигнато сближаване на позициите по предложения вариант.
Синдикалистите посочиха, че в момента средната брутна работна заплата в сектора на образованието е 375 лева.
Желязко Христов уточни, че утре в 11.00 часа преговорите за увеличението на заплатите през 2008 г. ще продължат.
Синдикатите настояват за увеличение на заплатите в средното образование три пъти с по 20 на сто, считано от 1 ноември тази година и от 1 януари, и от 1 юли 2008-ма.
Ние продължаваме да се борим за всеки лев, посочи лидерът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев.
На въпрос към синдикалните лидери как биха коментирали факта, че в някои градове на страната като Добрич, Перник и други, учители са подали оставките си, д-р Христов каза, че вече се наблюдава "анархо-синдикализъм и силно радикализиране на учителите."
Но стигне ли се до финализиране на преговорите за едно денонощие, ние ще уведомим и сондираме мнението на нашите структури, подчерта той.
Синдикати и правителство се споразумяха за увеличение с 88 лева от 1 ноември
Bgfactor.org
Синдикатите и правителството са стигнали до решението за вдигане на заплатите от 1 ноември 2007 г. средно в целия сектор с 88.80 лева, съобщи лидерът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев след повече от 5 часа разговори в МОН, предаде репортер на БГНЕС.
По груби изчисления това е увеличение с около 20%, тъй като в момента средната брутна заплата е 375 лева. Има сериозно сближаване на позициите, като за първи път от страна на МОН и МФ са представили таблица с числа как ще се увеличава заплатата в сектора през следващата година, уточни Тренчев. Бих искал да ви кажа повече, но това са детайли, които утре ще продължат да се уточняват, допълни той. Ние продължаваме да се борим за всеки лев, посочи Тренчев. И все пак новината от днес е увеличението от 1 ноември със средно 88.80 лв на средната брутна работна заплата в средното образование. На въпрос към синдикалните лидери как биха коментирали факта, че в някои градове на страната като Добрич, Перник и други учители са подали оставките си, д-р Христов каза, че се наблюдава вече анархо-синдикализъм и силно радикализиране на учителите. Но стигне ли се до финализиране на преговорите за едно денонощие ние ще уведомим и сондираме мнението на нашите структури, подчерта той. /БГНЕС
88 лева повишение през ноември, протестите приемат крайни форми
Учители от цялата страна масово подават оставки, днес преговорите продължават
Синдикатите и правителството са стигнали до решението за вдигане на заплатите от 1 ноември 2007 г. средно в целия сектор с 88.80 лева, съобщи лидерът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев след повече от 5 часа разговори в МОН.
По груби изчисления това е увеличение с около 20%, тъй като в момента средната брутна заплата е 375 лева. Има сериозно сближаване на позициите, като за първи път от страна на МОН и МФ са представили таблица с числа как ще се увеличава заплатата в сектора през следващата година, уточни Тренчев.
Детайлите ще се уточняват днес от 11 часа в продължаващите преговори. Новината от снощи е увеличението от 1 ноември със средно 88.80 лв на средната брутна работна заплата в средното образование.
Според лидера на КНСБ, в протеста на учителите вече се наблюдава рязко радикализиране и анархия. Д-р Желязко Христов смята обаче, че едно финализиране ще успокои нещата. Постигнатото 20% увеличение важи за всички в сектора.
Нерегламентираните форми на протест в страната зачестяват. Колективни оставки подадоха в МОН учители от Варна, Русе, Враца, Добрич, Ямбол и Перник.
Оставки са подали 1875 педагози от Плевен, 12 учителски колектива от Сливен, 867 от Перник. Групови уведомления за напускане при провал на преговорите са пратили още преподавателите от Враца, Ямбол, Добрич и Русе.
Днес се очакват заявленията на стачкуващите от Дупница и Велико Търново. Прогнозата на синдикатите е, че оставки ще подадат между 5000 и 10 000 преподаватели.
Веселин Рашев от КНСБ съобщи, че учители от 53 колектива във Варна са подписали молби за напускане.
Бланката е със следния текст: "Моля да бъда освободен/а от заеманата от мен длъжност като учител. Желая да напусна системата на образованието в Република България, защото се чувствам неразбран/а, оскърбен/а, обиден/а и унизен/а от изявленията, отношението и действията на министър-председателя Сергей Станишев, министъра на образованието Даниел Вълчев и финансовия министър Пламен Орешарски". Днес по обяд във Варна учителите предвиждат да излязат на тротоарите с учебник в ръка.
Друга форма на протест реализират всички училища, които отказват стачка в класните стаи и излизат на улицита.
Учителите заявяват, че стоенето в класните стаи не се вижда, не се чува и няма никакъв ефект. Затова митингите вече ще се провеждат на възлови места.
Днес всички учители от Перник внасят своите оставки и митингът им ще се проведе на магистрален път Е-79. Беше подчертано, че те ще стигнат до там пеша, тъй като нямат пари за транспорт.Очаква се днес и утре да бъдат блокирани важни пътища и кръстовища и в Плевен, Шумен, Враца,Пловдив, Дупница, Добрич, Русе, Ямбол.
В Плевен около 2000 учители с подкрепата на 30 таксиметрови шофьори ще блокират в 15 ч. пътя за София при с. Ясен.
В 12 ч. русенски педагози ще препречат с автомобили Дунав мост. Протестът се измествал към границата, защото в България нямало кой да ги чуе. Пернишките учители ще протестират на международния път Е-79 на кръстовището в с. Драгичево. От общината са дали разрешение за митинг от 12 до 13 ч., но без да се блокират пътят и кръстовището.
В 16.30 ч. пък врачанските учители ще направят опит да препречат входа на града. Те пратиха предупредително писмо в общината, но до вчера нямаха разрешение. "Надяваме се да получим разрешение днес. Ако няма, ще проведем митинга от двете страни на магистралата", каза Емилия Бонева, шеф на стачния комитет. Според нея учителите са доста изнервени от пренебрежението на правителството. "Имам чувството, че вече не можем да ги удържаме, склонни са към по-крути мерки", каза още Бонева.
Шуменският стачен комитет също поиска разрешение от общината и полицията да проведе днес митинг на главния път София - Варна между 15 и 16 ч. От стачния комитет твърдят, че няма да предприемат незаконни действия.
В Добрич вече забраниха протеста на учителите, който трябваше да блокира днес петте ключови кръстовища в града между 12 и 13 ч. Мотивът на общината е да се запази общественият ред.
Според социолозите учителите вече губят обществена подкрепа, прекалено дълго децата останаха на улицата. Според учителските синдикати, те стоят на улицата заради волята на управляващите, които протакат стачката.
От положението си учителите се оплакват в обръщение до страните от Европейския съюз. "Българските учители са гладни, Европа, пратете им храна и лекарства.", пише в текста. Писмото ще бъде връчено на посланиците на страните у нас. В него те изказват своите основания за стачка , загрижеността си за съдбата на младите хора и образованието в България и ги прозовават да упражнят своето влияние върху българското правителство.
В края Желязко Христов отбеляза още една некоректност към учителите относно деня след избори- досега учителите са били принуждавани да пускат еднодневен платен или неплатен отпуск, което е неправилно и трябва да се промени.
Полицията блокира достъпа на учителите от Дупница до главен път Е-79, протестите ескалират
Полицията не позволи на стачкуващите учители от Дупница да излязат на главен път Е-79 и да блокират движението, предаде агенция “Фокус”. Обяснението на временния кмет на Дупница Илинка Станчева бе, че в искането си за провеждане на стачни действия единният стачен комитет в града е посочил, че блокирането ще бъде само на пешеходната зона. Тя уточни, че не е в правомощията на общинското ръководство да издава разрешителни за издаване на блокиране на пътя. Такава молба трябва да се подаде до Агенция “Пътна инфраструктура”, откъдето да се даде съответното разрешително. Всички действия на учителите се записват със специални с полицейски камери. Директорът на полицията, Валентин Гълъбов обясни, че това е рутинно действие. След като не бяха пуснати да минат по пешеходната зона, стачкуващите учители започнаха да се движат по протежението на магистралата, като опашката от тях е дълга около половин километър. Това затруднява работата на полицаите, които тичат по магистралата. Ръководителят на единния стачен комитет Веска Трендафилова разговаря с Националния стачен комитет и обяви ситуацията в Дупница за критична. При опит да преминат полицейската линия, се получи първият сблъсък между учителите и полицаите в Дупница. Малко преди това лидерът на КТ “Подкрепа” в Дупница Любка Георгиева призова стачкуващите да нарушат закона така, както са нарушени техните права. Заместник-началникът на ОДП-Кюстендил Христо Георгиев обясни, че ако учителите се опитат да преминат линията, полицаите ще реагират. Въпреки това шестима учители се опитаха да преминат около ограничителната лента, при което бяха изтласкани навън.
Русенски учители блокираха граничен пункт "Дунав мост"
Дарик интернет новини
Искра Георгиева
Над 1500 русенски учители блокираха днес граничния пункт „Дунав мост”. Преподавателите затвориха това ключово място за втори път от началото на стачката.Над 100 учители от четири училища са заявили желание да подадат колективни оставки, съобщи Веселина Крумова – председател на учителския синдикат към КНСБ. Оставките все още не са депозирани, но има готовност за подобен акт.
500 учители от Враца подадоха оставка
Декларации за колективна оставка внесоха в Регионалния инспекторат 500 учители от Враца, предаде кореспондентът на Агенция “Фокус”. Списъците бяха внесени под входящ номер от лидерите на двата синдиката и представители на стачкуващите училища. От 10-те общини в областта не стачкуват само две – Роман и Криводол, поясни председателят на учителския синдикат към КНСБ Емилия Бонева. От общо 25 учебни заведения във Враца, в това число средношколското общежитие и средното общообразователно училище към врачанския затвор, към момента в ефективни стачни действия са 15. В началото на настоящата седмица от протеста се отказали две начални училища във Враца – “Иванчо Младенов” и “Свети Софроний Врачански”, но за сметка на това три училища стачкуват на 100%. Това са Езикова гимназия, Природоматематическа и Професионалната техническа гимназия (бившото Механо). На главен път Е- 79 обаче ще дойдат дори учители, които не стачкуват, допълниха от синдикатите.
Радио "Фокус", новини в 9,00 часа
Очаква се днес да продължат преговорите между Министерството на образованието и синдикатите за увеличението на учителските заплати.
Представителите на синдикатите ще представят своята позиция по развитието на преговорите от 10.30 часа в КТ “Подкрепа”.
Вицепрезидентът на КНСБ: Правителството се отметна
Правителството тази вечер се отметна – това, което бе договорено вчера за 20% увеличение на работната заплата на работещите в системата на средното образование от 1 ноември и поетапно повишаване до 650 лв. средна брутна работна заплата през юли догодина – за това двамата министри Даниел Вълчев и Пламен Орешарски заявиха, че няма мандат. Това каза в предаването „Денят” на Дарик радио вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. „Офертата, която правителството може да постави на масата, е 10 процента от 1 ноември и допълнително възнаграждение на база приключване на годишните резултати, което ще дойде през януари”, обясни още Никифоров. По думите му за 2008 г. има категорична неяснота, тъй като министрите Вълчев и Орешарски не са съобщили какъв процент от Брутния вътрешен продукт е заложен или поискан, за да се гарантира това, което искат българските учители. Синдикатите категорично са заявили, че това е разтакаване на преговорите – опити стачкуващите учители и непедагогическия персонал икономически да бъдат принудени да се върнат на работните си места, коментира Никифоров.
Пак! Преговорите зациклиха, Такева едва не се разплака
Синдикатите напуснаха преговорите в МОН.
Причината е, че са им били поставени нови условия.
Според говорителя на стачния комитет Николай Николов към синдикатите има отношение, което ги поставя в унизително положение.
Полуразплакана председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева заяви, че министрите се държат подигравателно и унизително със синдикатите.
Всеки път ние започваме от начало, заяви тя.
Всички текстове вече са уточнени, но изведнъж има промяна от снощната ни договорка за повишение на заплатите от 1 ноември с 88,80 лева, заяви лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.
При това положение от 1 ноември средната заплата трябваше да стане 450 лева в средното образование, но се оказа, че днес отново се говори за повишение от 1 ноември с 10%.
Всеки ден стигаме до някъде и на другия ден започваме от начало. Това е подигравка със синдикатите и най-вече с българските учители, родители и деца. Аз вече започвам да мисля, че има някакъв център, който намесва социалните интереси в политически, заяви Тренчев.
Неслучайно днес ченгета са влизали в училищата, за да плашат учителките, което е възмутително, допълни шефът на „Подкрепа“.
Д-р Желязко Христов заяви, че те са били обвинени, тъй като снощи са съобщили на журналистите, че заплатите от 1 ноември ще се повишат с 88,80 лв., т.е. с 20%- „единственото, което сме имали право да кажем е "сближаване на позициите“, каза Христов.
Той заяви, че веднага ще информира президента. Държавният глава не е преставал чрез съветниците си да се информира как вървят преговорите. Ние ще поискаме веднага и спешна среща с него, на която да присъства задължително и министър - председателят, за да стане ясно какво цели правителството.
Вече не може да се даде оценка на ситуацията и аз повече няма да отида на преговори и отивам на улицата при учителите, каза Христов.
Какви позиции сближаваме като те стоят на тяхното, ние- на нашето, заяви по-рано днес пред протестиращите учители Крум Крумов, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" по време на митинга на учителите в София.
Крумов заяви, че правителството се опитва да направи за три дни реформата в образованието, а тя е трябвало да се случи през последните 17 години.
Той посочи, че има опити за сплашване на протестиращите, като се използват най-различни начини за спиране на стачката.
Поредната си протестна акция за по-високи възнаграждения проведоха и варненските учители днес. Инициативата премина под наслов “Днес сме на тротоара, а утре …?”.
Жива верига на тротоарите имаше пред Професионалната гимназия по сградостроителство “Кольо Фичето”, пред училища в центъра, квартал “Аспарухово” и други.
Няма насрочен час за днес за преговори за учителските заплати
БНР, новини в 08.00 часа
Няма насрочен час за днес за преговори за учителските заплати след като късно снощи синдикатите напуснаха министерството недоволни от предложението за 10, а не за 20% увеличение от 1 ноември. Министърът на образованието и науката Даниел Вълчев изрази надежда, че днес преговорите ще продължат, тъй като според него има значително сближаване на позициите. Учители от Варна заплашиха да блокират по обед Аспаруховия мост. Техни колеги от Нови пазар, Върбица, Каспичан и Велики Преслав ще блокират от 15.00 часа пътя към Шумен. В Добрич блокадата на пътища беше забранена от общината. Във Велико Търново тази сутрин ще има шествие на стачкуващите и молебен, а учители от Пловдив ще изнесат открит урок по математика.
В МОН се работи по стачно споразумение
Bgnewsroom.com
Според министъра на финансите Пламен Орешарски има по-конструктивен подход при преговорите в средното образование. Това каза той пред журналисти в МОН по време на почивката на поредните преговори със синдикатите. Те ще продължат отново от 16.00 ч.
На въпрос дали има сближаване на позициите министър Орешарски каза, че това е въпрос на субективна оценка.
Попитан дали е сигурно увеличението на заплатите в средното образование от 1 ноември т.г. с 20 на сто, финансовият министър отговори, че "няма нищо твърдо преди да се стигне до окончателно споразумение"
Все още има различия за увеличението на заплатите в средното образование през 2008 г. Това каза президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев в Министерството на образованието и науката /МОН/ пред журналисти по време на почивката в преговорите.
"Нашето желание е да има споразумение, но не на всяка цена", отбеляза той. По думите му, евентуалното споразумение ще бъде одобрено или отхвърлено от стачните комитети в страната. Не се спори дали да има пари за тези 20 на сто увеличение от 1 ноември, а въпросът е по какъв начин те да бъдат дадени, отбеляза Тренчев.
По думите му, на преговорите министър Орешарски е отбелязал, че увеличението в средното образование е много съществено и ще повлече искания и в други сектори. "Ние желаем към 1 юли 2008 г. учителите да получат едно добре звучащо възнаграждение спрямо другите сектори", каза Тренчев.
Той съобщи, че в 16.00 ч. днес при продължаването на преговорите ще се обсъждат текстове от бъдещото споразумение, които досега не са били уточнени.
В момента на преговорите в МОН се работи по стачно споразумение, което да бъде направено от съществуващите четири варианти. Това каза на учителския митинг на пл."Независимост" председателят на СБУ Янка Такева.
Тя съобщи на събралите се учители, че на преговорите присъстват министрите на образованието и на финансите Даниел Вълчев и Пламен Орешарски, както и лидерите на КНСБ и КТ"Подкрепа" д-р Желязко Христов и Константин Тренчев. Такева допълни, че на преговорите има и представители от столични училища - 9-та френска гимназия, 105-то, 22-ро и 38-мо училище.
Янка Такева информира учителите, че ако днес се постигне споразумение, то ще бъде качено на сайтовете на двете синдикални централи, за да могат учителите да се запознаят с него и да го одобрят.
Учителски протести в няколко града в страната
Учители и непедагогически персонал от цялата страна за пореден път протестираха срещу ниските заплати в системата на средното образование. Протестиращи блокираха движенето по улиците в София, Пловдив, Враца, Плевен, Русе, Перник и други градове на страната. Софийските учители блокираха централни столични улици точно в 12 часа на обяд. Учителите пресичаха непрекъснато пешеходните пътеки. Трите възлови места в София бяха около Софийския университет „Св. Климент Охридски”, площад „Славейков” и „Петте кьошета”. 271 педагози от осем врачански училища поставиха подписите си под декларация, в която заявяват готовност да напуснат работа, ако до петък не се подпише споразумение, удовлетворяващо стачните им искания. Декларацията бе внесената в Регионалния инспекторат по образованието декларация. От просветното ведомство уточняват, че до момента в нито едно училище във Враца няма подадена молба за освобождение от длъжност от участниците в стачката. Между 16.30 и 17.30 ч врачанските учители протестираха край главен път Е-79 на изхода на Враца за Мездра, като блокираха движението за около 10 мин. Декларация за подаване на колективна оставка подготвят и учителите от Професионалната гимназия по селско стопанство “Царица Йоана” в Пазарджик. В декларацията се посочва, че колективната оставка ще бъде подадена, „ако в едноседмичен срок не се стигне до разумно и приемливо решение около въпроса за заплатите”. Протестиращите плевенски учители излязоха на главния път София – Плевен при село Ясен, също за да блокират движението. До създаване на напрежение не се стигна, защото полицията бе отбила движението по обходни маршрути и в двете посоки. В 15.00 часа учителите започнаха да пресичат пътните платна, извивайки дълго хоро. Русенските учители пък блокираха граничния пункт „Дунав мост”, събраха се около 1500 протестиращи. Преподавателите затварят ключовото място за втори път от началото на стачката. Над 100 учители от Английската и Математическата гимназии, училище “Алеко Константинов” и Корабния техникум също заявиха желание да подадат колективни оставки, съобщи Веселина Крумова-председател на учителския синдикат към КНСБ. Реално оставките все още не са депозирани, но има готовност за подобен акт. Повече от 300 учители от пернишкия регион спряха движението в района на Драгичево за 15 минути по обед. „Стачкуваме не за нулева учебна година за децата ни, а против нулев живот в страната ни” – с този плакат, разпънат на пешеходната на магистралата София – Кулата при село Драгичево. Общо 18 училища, детски градини и обслужващи образованието звена от областта са подали в регионалния инспекторат по образованието в Перник колективни заявления, че желаят да напуснат системата, заради предложения и неприемлив проект за споразумение.
Учителският протест блокира кръстовища и пътища
Frognews.bg
Протестът на учителите излезе извън класните стаи и се пренесе по улици и магистрали. Движението в София е силно затруднено; очакват проблеми и в други градове.
Намерението на част от тях е да блокират пътя Е79 Видин - Кулата (Враца, Перник, Драгичево, Дупница, Кюстендил, Бяла). Русенски учители пък са на Дунав мост .Протестиращи учители в София излязоха по кръстовищата на „Славейков" и „Раковска", пред Софийския университет и на 5-те кьошета. Те пресичат от едната страна до другата и обратното, тъй като нямат разрешение за блокада. Ще бъдат блокирани още и кръстовища в Плевен, Пловдив, Варна, Русе и други градове в цялата страна.
Всичко това се случва независимо от факта, че снощи на преговорите между синдикатите и МОН беше направен първият „пробив" - от 1 ноември се увеличават с 20 процента заплатите, което означава те да скочат средно с 88 лева. На днешните преговори се очаква да бъдат коментирани и другите две 20-процентни стъпки. Призивът за блокиране на кръстовища обаче произтича от самите учители. Крум Крумов.от КТ "Подкрепа" коментира, че въпреки договореността за 20% увеличение от първи ноември тази година, по основните искания на синдикатите няма никакво движение. Днес стачкуващите били 91% от работещите в системата.
Шум.bg
„Може би трябва и патриарх Максим да дойде на преговорите, за да има резултат." Така председателят на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев коментира разговорите от тази сутрин. Той посочи, че по някои точки има съгласие, но разговорите ще продължатднес, в 16 часа, с втората част от преговорите. „До тук единодушие има само за предложеното от синдикатите увеличение на заплатите за 2007 г.Съгласието за увеличението за 2007 решава частично проблема, а ние търсим отговор по всички искания, включително и за бюджета за 2008 г, където остават спорните въпроси", каза Константин Тренчев и подчерта, че отдавна синдикатите са предложили на лидерите на тройнатакоалиция да се съберат по въпроса с учителската стачка.
200 млн. лв. струва сговорът между МОН и синдикатите
News.dir.bg
Ванина СТОЯНОВА
Преговорите с учителските синдикати минаха през всички възможни нива в държавата - през ресорните министри, премиера и президента. Въпреки офертата на правителството, която бе одобрена и от десни икономисти, синдикатите стават все по-неотстъпчиви.
Все по-трудно ще се намери допирна точка между исканията и контрапредложенията в учителската стачка
200 млн. лв. са необходими, за да се изпълни основното искане на синдикатите средната брутна заплата в образованието да стане 650 лв. от средата на следващата година, съобщи просветният министър Даниел Вълчев. Той обясни, че ако се приеме предложението на правителството за брутна заплата само на педагозите от 650 лв., това означава, че стартовата заплата за младите учители ще тръгва от 440 и ще стига до 500 лв., а таванът на възнаграждението за най-добрите и опитни преподаватели ще стига 800 лв. В тази сума не влизат бонусите за добрите учители, които носят още по 5% средно и ще се дават само на учителския елит. Тези възнаграждения са възможни при сегашната средна пълняемост на паралелките, а ако те се уплътнят, таванът на заплатите ще се вдигне още, уточни министърът. Ако пък се изпълни искането на профсъюзите, стартовата заплата ще е 520 лв., докато таванът ще стигне 920 лв., което е по-високо от сегашното възнаграждение на директор на дирекция в МОН, обясни Вълчев.
Другият основен проблем в преговорите е свързан с частните уроци
В проекта на МС се предлага всеки, който дава частни уроци, да декларира това пред директора, а ако не го стори, това да бъде основание за прекратяване на трудовия му договор. Според синдикатите подобна разпоредба има и сега в правилника за прилагането на закона за народната просвета. В нея се казва,че учителите нямат право да дават частни уроци на ученици, на които преподават или които ще полагат изпит в училището, в което работи учителят. Живка Желязкова от стачния комитет уточни, че преподавателите и сега подават декларации по този текст в началото на учебната година. Според Вълчев обаче има разлика, тъй като предложеното от правителството се отнася за всички учители, които дават частни уроци, а не само за тези, които преподават на същите деца и в клас. Ако искаме да ограничим това явление и да го вкараме в обществено-контролируеми рамки, това, което предлагаме е сериозна стъпка, защити идеята си просветният министър.
Делегираните бюджети
също създават разногласия между преговарящите, въпреки че по въвеждането им няма спорове. Синдикатите искат заедно с педагогическия съвет и училищното настоятелство да участват в одобряването на бюджета на всяко училище. Профсъюзите настояват още директорът на учебното заведение да представя пред тях и тримесечен отчет за изпълнението на бюджета. Така ще се гарантира прозрачност при харченето на парите. Според Вълчев обаче учителите и синдикатите не трябва да имат такова правомощие, тъй като ако чрез делегирания бюджет се предвижда оптимизация в училището, директорът ще трябва да се допита до тези, които тя ще засегне. "Това е все едно аз да питам администрацията на МОН дали мога да съкратя част от нея", коментира министърът.
Според Вълчев учителите трябва да работят допълнително с изоставащите или надарените деца и в извънработно време, докато синдикатите настояват часовете да се взимат като допълнителни над определения норматив за всеки учител.
Не на последно място в спора е текстът, предложен от синдикатите, според който министърът се задължава да не преедприема административни или други санкции спрямо стачкуващите. Вълчев коментира, че той не е работодател на учителите и дори да иска, няма нормативна възможност да го направи. Той уточни, че подобен текст не е фигурирал в предишното стачно споразумение, подписано от него и синдикалните лидери по време на предишната учителска стачка в края на 2005 г.
Проект за споразумение на правителството
------------------------------
- образованието е неизменен национален приоритет
- продължава въвеждането на системата за диференцирано заплащане
- да бъде създадено задължение всеки учител, даващ частни уроци, да декларира това пред директора, а неподаването на декларация да е основание за прекратяване на трудовия му договор
- в зависимост от икономиите възнагражденията на заетите в сектора да се увеличат от 1 ноември 2007 г. в допълнително уговорен размер
- стандартите за издръжка на един ученик се увеличават през 2008 г., като средният стандарт ще достигне 1151 лв.
- въз основа на предприетите мерки през втората половина на 2008 г. средната брутна работна заплата на учителите да достигне 650 лв.
Проект на синдикатите от 24 октомври (трети от миналия петък насам)
---------------------------------
- в закона за бюджета да бъдат предвидени най-малко 4.7% от БВП за образование
- от реализираните икономии в системата на средното образование средна брутна работна заплата на заетите в просветата от 1 ноември да стане 450 лв.
- увеличаване на работните заплати на персонала в средното образование на два етапа - от януари и юли 2008 г., за достигане на средна брутна работна заплата за системата от 650 лв., финансово осигурена чрез единния разходен стандарт и при прилагане на делегираните бюджети, нормите за задължителна преподавателска заетост и средните норми за пълняемост на паралелките
- от 1 януари 2008 г. влиза в сила Наредба 1, в която се въвеждат минимални и максимални размери на основната месечна заплата по категории персонал и механизми за контрол
- да продължи въвеждането на системата за диференцирано заплащане с нейните три стълба (бел.авт. - атестация, рейтинг на училищата и модел за кариерно развитие на учителите) с активното участие на социалните партньори
- осигуряване на средства за увеличаване броя на полуинтернатните групи на учениците от началния курс
- поетапно намаляване на слетите паралелки чрез изграждане на средищни училища и закрила на педагогическите кадри
- МОН поема ангажимент да не прилага административни и други санкции спрямо стачкуващите учители и непедагогически персонал
- икономиите в образованието през 2008 г. се разходват за увеличение на заплатите
- да се приеме национална програма за защитените училища
--------------------
Точки, по които има съгласие между преговарящите
-----
- от 1 януари 2008 г. училищата стават второстепенни разпоредители на бюджета, като училището се разпорежда с поне 80% от средствата
- забранява се прехвърляне на средства за образование за други дейности
- икономиите от системата се разходват само за образование
- продължава изграждането на национална система за външно оценяване (в проекта на МС като елемент на тази система е записано провеждането на матури в края на тази учебна година)
- учителите могат да получават допълнителни средства за консултации в извънработно време с изоставащи или особено надарени ученици
- при желание на училищата може да се увеличи броят на учениците в паралелките (синдикатите настояват увеличението да не е повече от 10%)
Късно снощи синдикатите със скандал напуснаха преговорите с финансовото и просветното министерство
БНР, новини в 6.30 часа
Късно снощи синдикатите със скандал напуснаха преговорите с финансовото и просветното министерство за увеличение на учителските заплати. Днес синдикатите събират журналистите, за да обяснят позициите си. Стачкуващи учители от езиковата гимназия в Пловдив ще изнесат открит урок по математика, на който е поканен заместник-министърът на образованието Кирчо Атанасов. Педагозите ще разяснят как се изчисляват проценти, за да могат експертите на просветното министерство да не допускат грешки по време на преговорите. Под мотото “Да помогнем на Министерството на образованието и науката да върже бюджета и да спре хиперлинфлацията” протестиращите учители организират и благотворителна кулинарна изложба. Учители във Варна заплаших ада блокират днес по обед Аспаруховия мост заради липсата на напредък в преговорите. Учители от Нови пазар, Върбица, Каспичан и Велики Преслав ще блокират от 15.00 часа пътя към Шумен. В Добрич блокадата на пътя беше забранена от общината.
Със скандал завършиха снощи преговорите между синдикатите и министрите на образованието и финансите
БНР, новини в 6.00 часа
Със скандал завършиха снощи преговорите между синдикатите и министрите на образованието и финансите по учителските искания. Синдикалните лидери напуснаха разговорите и обявиха, че представители на кабинета са дали нова цифра 10% за увеличаване на заплатите от 1 ноември. Според министър Вълчев синдикатите са посрещнали с негативна реакция текста в проектоспоразумението, който се отнася за възможността учителите, които преподават частни уроци да подават декларации при директора. Просветният министър заяви, че се надява днес да продължат преговорите със синдикатите. По думите му има значително сближаване на позициите между двете преговарящи страни. Същата позиция изрази и финансовият министър Пламен Орешарски.
Учителите избраха нова форма на протест – блокиране на пътища. Над 400 учители от Враца, Мездра и Бяла Слатина блокираха за 10 минути международния път Е-79 между Враца и Мездра. 103 автомобила участваха в протестно автошествие на учителите в Сливен. 10 от колите бяха на учители от Ямбол. Стачкуващи учители от Плевен излязоха на главния път от София за Русе при село Ясен, за да блокират движението. Няколко предупредителни протокола и актове за нарушаване на обществения ред са съставили полицаите на учителите, които препречиха възлови столични кръстовища, сред които и пешеходната пътека между Софийския университет и парламента. Причината, е че преподавателите са нямали разрешение за това. За всички случаи е уведомена прокуратурата, съобщиха от МВР.
Орешарски: Вече има по-конструктивен подход в разговорите - подробности
Вече има по-конструктивен подход в разговорите, но все още няма нищо твърдо и параметрите се уточняват, заяви министърът на финансите Пламен Орешарски след преговорите със синдикатите, предаде репортер на БГНЕС.
Министърът на образованието Даниел Вълчев каза, че в момента експертите ще синхронизират текстовете, по които са се договорили, а от 16 часа преговорите ще продължат, като вече ще се определят точни разчети и цифри. Вълчев уточни, че има пари за повишаване на заплатите в средното образование с 20% от 1 ноември 2007 г., но остават разговорите за базата за повишаване на заплатите от 1 януари 2008 г. Министърът посочи, че стои въпросът за някои училища в общините, които имат непълно съотношение между учители и ученици, тоест преобладават маломерни паралелки. По принцип са се разбрали за начална заплата на млад учител 450 лева, която сега е 299 лева. Ако двете страни се разберат средната брутна заплата за педагогическияперсонал към 1 юли следващата година да стане 650 лева, то общо диапазонът на учителските заплати ще стане от 450 до над 800 лева. Доколкото си спомням, в последните десетина години, а може би и 20, не е имало такова увеличение на заплатите освен в периода на хиперинфлация, допълни Вълчев. Министърът каза още, че заплатите в сектора на висшето образование ще се вдигнат пропорционално, така както ще се реши в средното. Ние с д-р Желязко Христов участваме по-скоро като експерти и помагаме, а решението ще си вземе Единният национален стачен комитет, като се допита до регионалните структури, заяви д-р Константин Тренчев, президент на КТ „Подкрепа“. Той допълни, че по време на преговорите министърът на финансите Пламен Орешарски е казал след разговори с колегите си от от министерството, че в Бюджет 2008 средствата за образование са около 2 милиарда и 600 милиона. Според синдикалния лидер, преговорите и последвалото споразумение трябва да решат проблемите не частично, а и за в бъдеще. /БГНЕС
Учителите из цяла българия блокират главни пътни артерии
Учители от пернишки училища блокираха за 10 минути движението по главен път Е-79 на кръстовището при село Драгичево.
Точно в 12.00 ч. педагозите направиха плътен шпалир и застанаха на пешеходната пътека на международния път.
Недоволните настояха правителството да обърне внимание на исканията им. Според пернишките преподаватели управляващите проявяват пренебрежително отношение към стачката, продължаваща вече 24-ти ден.
"Готови сме веднага да влезем в училищата, ако бъдат изпълнени исканията ни", заявиха педагозите.
Те декларираха, че стачните действия ще продължат, като всяко училище ще избере формата на протеста.
По обяд около 400 протестиращи учители от 32 русенски училища и други, от съседните селища, блокираха за 20 минути входа на граничен пункт Дунав мост.
"Няма да допуснем да се изпълни правителствената политика за задушаване на нашия глас", каза председателят на областния обединен стачен щаб Николай Симеонов.
Той увери, че се подготвят още по-драстични прояви на протеста. От блокадата на кръстовище бяха затворени магистралите към Силистра, Истанбул и Русе.
Въпреки огромното километрично задръстване шофьорите не протестираха. Някои от тях заявиха на журналистите, че са солидарни с учителските протести.
Стачкуващи учители ще блокират утре за един час входа към Шумен от главния път София-Варна в района на Пети километър, съобщиха от единния стачен комитет.
Отсечката към града ще бъде затворена от 15.00 ч. до 16.00 ч., за блокадата е уведомена общинската администрация.
"Към Шумен има три входни отсечки от главния път София-Варна и затварянето на една от тях няма да създаде проблеми", каза временно изпълняващият длъжността кмет Йовчо Николов.
Той е разпоредил в района на блокадата да има постове на пътна полиция, които да насочват пътуващите към другите входни отсечки за града.
Единният стачен комитет в Шумен подкрепя постигнатата досега договореност с МОН за увеличение на работните заплати от 1 ноември и ще прекрати стачката, ако се приемат и предложенията за още две повишения по 20% през 2008 г., заявиха от стачния комитет.
"Около 400 стачкуващи учители от Враца са заявили намерение да подадат колективно оставки и да напуснат образователната система", съобщи Емилия Бонева, председател на Регионалния съвет на Синдиката на българските учители.
"Днес представители на 7 врачански училища внесоха в Регионалния инспекторат по образованието уведомителни писма, че учителите имат готовност да прекратят трудовите си правоотношения с работодателите си", уточни Бонева.
Според нея от днес същата процедура е започнала по общини във Врачанско, като уведомителните писма ще бъдат внесени в общинските администрации по места.
Стачкуващи учители от Враца, Мездра и Бяла Слатина планират да демонстрират от 16.30 часа днес на международен път Е-79 в района на бензиностанциите на "Ромпетрол", съобщиха от синдикатите.
Те няма да блокират движението, тъй като са предупредени от Районното полицейско управление, че подобни действия са гражданско неподчинение и са незаконни.
Протестиращите ще имат възможност да преминават през пътя без да спират на него, уточняват от синдикатите. От полицията предупредиха, че демонстрацията може да затрудни движението в този участък. Затова водачите на автомобили трябва да се движат с повишено внимание.
Крумов: Те стоят на тяхното, ние на нашето
Какви позиции сближаваме като те стоят на тяхното ние на нашето, заяви пред протестиращите учители Крум Крумов, председател на синдикат“Образование“ към КТ“Подкрепа“ по време на митинга на учителите в София, предаде репортер на БГНЕС.
Крумов заедно с председателя на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева и председателят на Синдиката на учителите към КНСБ Аспарух Томов напуснаха за кратко преговорите в МОН, за да говорят пред стачкуващите учители. Крумов заяви, че реформата в образованието, която е трябвало да се случи през последните 17 години, днес правителството се опитва да направи за три дни. Той посочи, че има опити за сплашване на протестиращитекато се използват най-различни начини за спиране на стачката. Янка Такева съобщи пред участниците в митинга, че в момента в МОН се готви споразумение и в късните часове то най-вероятно ще бъде публикувано на интернет-страницата на МОН. По това споразумение през следващите ден-два ще се очаква позицията на всички стачкуващи училища в страната. В зависимост от тази позиция стачката ще бъде прекратена или ще продължи. Такева изрази благодарности на всички подкрепяли стачката и призова:“Да оставим емоциите и да разсъждаваме по споразумението“. От своя страна говорителят на стачния комитет Николай Николов подчерта, че основният проблем е, че правителството все още не включва увеличението от 88 лева или 20% като основа за нарастване на средната брутна работна заплата в образованието. Очакваме подписа на двамата министри, заяви Николов. /БГНЕС
Такева заяви, че има четири варианта за споразумение
В момента има подготвени четири варианта за споразумение, които трябва да се обединят в едно, заяви председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева при влизането си в МОН за преговорите между ЕНСК и правителството.
Такева допълни, че то ще бъде разпратено веднага в 273 техни структури в страната, където те ще решат като надделява мнозинството над малцинството, т.е. 50+1.
От всички тях се искат по два подписа за съгласие или несъгласие по споразумението като отговорите трябва да се получат утре до 16.00 часа.
Синдикатите напуснаха преговорите - подробности
Той подчерта, че към тях има отношение, което ги поставя в унизително положение. Полуразплакана председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева заяви, че министрите се държат подигравателно и унизително със синдикатите. Всеки път ние почваме от начало, заяви тя. Всички текстове са вече уточнени, но изведнъж има промяна от снощната ни договорка за повишение на заплатите от 1 ноември с 88,80 лева, заяви лидерът на Подкрепа д-р Константин Тренчев. При това положение средната заплата трябваше да стане от 1 ноември 450 лева в средното образование, но се оказа, че днес отново се говори за повишение от 1 ноември за 10%. Всеки ден стигаме до някъде и на другия ден започваме от начало. Това е подигравка със синдикатите и най-вече с българските учители, родители и деца. Аз вече започвам да мисля, че има някакъв център, който намесва социалните интереси с политически, заяви Тренчев. Не случайно днес ченгета са влизали в училищата, за да плашат учителките, което е възмутително. Аз заявявам пред всички, че няма никакъв разнобой между двата синдиката и ние сме тук пред вас - трите учителски синдиката и ние двамата с д-р Желязко Христов. Д-р Желязко Христов заяви, че те са били обвинени, че снощи са съобщили на журналистите, че заплатите от 1 ноември ще се повишат с 88,80 лв. т.е. с 20%, единственото, което сме имали право да кажем е“сближаване на позициите“, каза Христов. Той заяви, че веднага ще информира президента. Държавният глава не е преставал чрез съветниците си да се информира как вървят преговорите. Ние ще поискаме веднага и спешна среща с него, на която да присъства задължително и министър - председателят, за да стане ясно какво цели правителството. Вече не може да се даде оценка на ситуацията и аз повече няма да отида на преговори и отивам на улицата при учителите, каза Христов. Ние им казахме, че когато са готови за нормални преговори тогава едва ще се върнем, подчерта Тренчев. От тук отиваме да решим какво ще правим по-нататък, но стачката продължава. Не може непрекъснато да ни се поставят условия, че средната заплата от 1 юли ще стане 650 лева, но ако се изпълнят други условия, включително и връщането към повишаване на заплатите от 1 ноември 2007 г. с 10%. Съпредседателят на стачния комитет Живка Желязкова съобщи, че синдикатите ще дадат утре, 26 октомври, пресконференция в КТ“Подкрепа“ в 10,30 часа. /БГНЕС
Орешарски: Вече има по-конструктивен подход в разговорите
Actualno.com
"Вече има по-конструктивен подход в разговорите, но все още няма нищо твърдо и параметрите се уточняват", заяви министърът на финансите Пламен Орешарски след преговорите със синдикатите.
Министърът на образованието Даниел Вълчев каза, че в момента експертите ще синхронизират текстовете, по които са се договорили, а от 16.00 часа преговорите ще продължат, като вече ще се определят точни разчети и цифри.
Вълчев уточни, че има пари за повишаване на заплатите в средното образование с 20% от 1 ноември 2007 г., но остават разговорите за базата за повишаване на заплатите от 1 януари 2008 г.
Министърът посочи, че стои въпросът за някои училища в общините, които имат непълно съотношение между учители и ученици, тоест преобладават маломерни паралелки.
По принцип са се разбрали за начална заплата на млад учител 450 лева, която сега е 299 лева.
Ако двте страни се разберат средната брутна заплата за педагогическия персонал към 1 юли следващата година да стане 650 лева, то общо диапазонът на учителските заплати ще стане от 450 до над 800 лева.
"Доколкото си спомням, в последните десетина години, а може би и 20, не е имало такова увеличение на заплатите освен в периода на хиперинфлация", допълни Вълчев.
Министърът каза още, че заплатите в сектора на висшето образование ще се вдигнат пропорционално, така както ще се реши в средното.
"Ние с д-р Желязко Христов участваме по-скоро като експерти и помагаме, а решението ще си вземе Единният национален стачен комитет, като се допита до регионалните структури", заяви д-р Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа".
Той допълни, че по време на преговорите министърът на финансите Пламен Орешарски е казал след разговори с колегите си от от министерството, че в Бюджет 2008 средствата за образование са около 2 милиарда и 600 милиона.
Според синдикалния лидер, преговорите и последвалото споразумение трябва да решат проблемите не частично, а и за в бъдеще.
От всички тях се искат по два подписа за съгласие или несъгласие по споразумението като отговорите трябва да се получат утре до 16.00 часа
Представителите на учителските синдикати напуснаха преговорите с правителството
Той подчерта, че към тях има отношение, което ги поставя в унизително положение. Председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева заяви, че министрите се държат подигравателно и унизително със синдикат">синдикатите. "Всеки път ние почваме от начало", заяви тя.
"Всички текстове са вече уточнени, но изведнъж има промяна от снощната ни договорка за повишение на заплатите от 1 ноември с 88,80 лева", заяви лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.
"При това положение средната заплата трябваше да стане от 1 ноември 450 лева в средното образование, но се оказа, че днес отново се говори за повишение от 1 ноември за 10%. Всеки ден стигаме до някъде и на другия ден започваме от начало. Това е подигравка със синдикат">синдикатите и най-вече с българските учители, родители и деца. Аз вече започвам да мисля, че има някакъв център, който намесва социалните интереси с политически", заяви Тренчев.
"Не случайно днес ченгета са влизали в училищата, за да плашат учителките, което е възмутително. Аз заявявам пред всички, че няма никакъв разнобой между двата синдикат">синдиката и ние сме тук пред вас - трите учителски синдикат">синдиката и ние двамата с д-р Желязко Христов."
Д-р Желязко Христов заяви, че те са били обвинени, че снощи са съобщили на журналистите, че заплатите от 1 ноември ще се повишат с 88,80 лв. т.е. с 20%. "Единственото, което сме имали право да кажем е "сближаване на позициите", каза Христов. Той заяви, че веднага ще информира президента.
"Държавният глава не е преставал чрез съветниците си да се информира как вървят преговорите. Ние ще поискаме веднага и спешна среща с него, на която да присъства задължително и министър - председателят, за да стане ясно какво цели правителството. Вече не може да се даде оценка на ситуацията и аз повече няма да отида на преговори и отивам на улицата при учителите", каза Христов.
"Ние им казахме, че когато са готови за нормални преговори, тогава едва ще се върнем. От тук отиваме да решим какво ще правим по-нататък, но стачката продължава. Не може непрекъснато да ни се поставят условия, че средната заплата от 1 юли ще стане 650 лева, но ако се изпълнят други условия, включително и връщането към повишаване на заплатите от 1 ноември 2007 г. с 10%", подчерта Тренчев.
Съпредседателят на стачния комитет Живка Желязкова съобщи, че синдикат">синдикатите ще дадат утре, 26 октомври, пресконференция в КТ "Подкрепа" в 10,30 часа.
Пак провал на преговорите за учителските заплати
Синдикатите напуснаха преговорите в просветното министерство тъй като са им били поставени нови условия, които ги поставят в унизително положение, съобщи говорителят на стачния комитет Николай Николов.
Полуразплакана председателят на СБУ Янка Такева заяви, че министрите се държат подигравателно и унизително със синдикатите. Всеки път ние почваме от начало, заяви тя. Всички текстове са вече уточнени, но изведнъж има промяна от снощната ни договорка за повишение на заплатите от 1 ноември с 88,80 лева, заяви лидерът на Подкрепа д-р Константин Тренчев. При това положение средната заплата трябваше да стане от 1 ноември 450 лв. в средното образование, но се оказа, че днес отново се говори за повишение от 1 ноември за 10%. Всеки ден стигаме до някъде и на другия ден започваме от начало. Това е подигравка със синдикатите и най-вече с българските учители, родители и деца. Аз вече започвам да мисля, че има някакъв център, който намесва социалните интереси с политически, заяви Тренчев. Не случайно днес ченгета са влизали в училищата, за да плашат учителките, което е възмутително. Аз заявявам пред всички, че няма никакъв разнобой между двата синдиката и ние сме тук пред вас - трите учителски синдиката и ние двамата с д-р Желязко Христов. Д-р Желязко Христов заяви, че те са били обвинени, че снощи са съобщили на журналистите, че заплатите от 1 ноември ще се повишат с 88,80 лв. т.е. с 20%, единственото, което сме имали право да кажем е "сближаване на позициите", каза Христов. Той заяви, че веднага ще информира президента. Държавният глава не е преставал чрез съветниците си да се информира как вървят преговорите. Ние ще поискаме веднага и спешна среща с него, на която да присъства задължително и министър - председателят, за да стане ясно какво цели правителството. Вече не може да се даде оценка на ситуацията и аз повече няма да отида на преговори и отивам на улицата при учителите, каза Христов.
Има 28 млн. лв. икономии, които ще се дадат в средното образование тази година, но те не могат да влязат като база за следващата, заяви министърът на образованието Даниел Вълчев след прекъсването на преговорите, предаде БГНЕС. Утре отново ще поканим синдикатите за преговори, допълни Вълчев, но не уточни кога.
По-рано на обяд двамата министри - Пламен Орешарски и Даниел Вълчев, коментираха, че вече имали със синдикати по-конструктивен подход в разговорите и изразиха очакване, че днес ще се подпише дългоочакваното споразумение. Вълчев съобщи още, че увеличението на заплатите в средното образование ще се отрази пропорционално и на увеличението на възнагражденията на преподавателите във висшите училища и на научните работници.
Има пари за повишаване на заплатите в средното образование с 20% от 1 ноември 2007 г., но остават разговорите за базата за повишаване на заплатите от 1 януари 2008 г., каза Вълчев. По думите му преговарящите са се разбрали за начална заплата на млад учител 450 лева, която сега е 299 лева. Ако двете страни се разберат средната брутна заплата за педагогическия персонал към 1 юли следващата година да стане 650 лева, то общо диапазонът на учителските заплати ще стане от 450 до над 800 лева, каза наоъбяд министър Вълчев. Доколкото си спомням, в последните десетина години, а може би и 20, не е имало такова увеличение на заплатите освен в периода на хиперинфлация, допълни той.
68 учители от VI ОУ "Г "Св. Никола" напускат
в. Старозагорски новини
Росица РАНЧЕВА
68 от всичките 71 стачкуващи учители от VI основно училище "Свети Никола" - Стара Загора, декларираха вчера своята готовност да напуснат по собствено желание системата на образованието. Това съобщи за "Старозагорски новини" г-жа Саша Караславова, председател на стачния комитет в училището. Те са решени на тази крайна стъпка, ако продължи още разтакаването и не се стигне до реални резултати, които удовлетворяват стачните искания.
Днес от 10.30 часа на общо съвещание на стачните комитети ще стане ясно колко, кои учители и от кои старозагорски училища са готови да последват примера на колегите си от Шесто. Те ще подадат обща декларация до Регионалния инспекторат по образование, до президента, министър-председателя и просветния министър на Република България.
"Представители на всичките 33 стачни комитета от училищата на Стара Загора изразиха твърдата позиция на колегите си, че не са съгласни с предложеното правителствено споразумение и продължават ефективните стачни действия - каза Владимир Стойчев, председател на Синдикат "Образование" при КТ "Подкрепа". - След задълбочено запознаване и обсъждане на документа единодушно е становището, че няма посочени никакви конкретни параметри. Няма гаранция, че от 1 октомври 2007 г. ще има някакво увеличение на заплатите. Единствено посочената цифра е 1151 лв. за издръжка на ученик от 2008 г.
Споразумението има по-скоро пожелателен и обещаващ тон, без никаква кон.кретика."
"100% от стачкуващите в Старозагорска област са категорично против предложеното правителствено споразумение - каза Нина Димитрова, секретар на Синдиката на българските учители при КНСБ. - Не ни удовлетворява предложената работна заплата. Предложеното увеличение за второто полугодие на 2008 г. не се знае от кога ще стартира, може да стане например през месец декември?! Не е посочено кой ще контролира делегираните бюджети. Всичко се съсредоточва в ръцете на директора, който на своя глава може да увеличава броя на паралелките, норматива и пр.
По принцип сме съгласни да стартира реформата в образованието, но това да става със задължителното участие на синдикалните организации."
Синдикалистите заявиха, че готвят голям протестен митинг-шествие за Димитровден - 26 октомври 2007 г.
В 23-тия ден от началото на националната училищна стачка в Старозагорска област стачкуват 75 училища с 2215 души, от които 2175 учители и 40 - непедагогически персонал.
БНР, новини в 5.00 часа
Късно снощи синдикатите със скандал напуснаха преговорите с финансовото и просветното министерство за увеличение на учителските заплати. Днес синдикатите събират журналистите, за да обяснят позициите си. Стачкуващи учители от езиковата гимназия в Пловдив ще изнесат открит урок по математика, на който е поканен заместник-министърът на образованието Кирчо Атанасов. Педагозите ще разяснят как се изчисляват проценти, за да могат експертите на просветното министерство да не допускат грешки по време на преговорите. Под мотото “Да помогнем на Министерството на образованието и науката да върже бюджета и да спре хиперлинфлацията” протестиращите учители организират и благотворителна кулинарна изложба.
Заваля нова серия учителски оставки
в. Труд - Варна
Десимира ТОНЧЕВА
Стачкуващите учители във Варна ще решават днес дали да блокират основни пътни артерии в града по примера на добричките си колеги.
В четвъртък педагозите протестираха, без да създават проблеми на шофьорите с ограничения или спиране на движението в града. Първо на обяд преподавателите излязоха по тротоарите, близки до централното пътно платно, въоръжени с учебници в ръце. Следобед бунтуващите се учители трябваше да сторят същото, без да блокират пътища. Протестът завърши след редакционното приключване на "Морски Труд".
"Вече има подадени молби за оставки и от хора от училище "Елин Пелин". Отделно от това Единният стачен комитет предостави в регионалния просветен инспекторат 60 декларации за оставки", коментира зам.-председателят на КТ "Подкрепа" Стойко Атанасов. "Учителите вече не издържат. Децата им липсват! Три седмици в МОН се преструваха, че в България не се случва нищо. Преговорите започнаха едва на 15 октомври", изля гнева си и Веселин Рашев, лидер на КНСБ.
***
Текст под снимка
Вчера до обяд учителите протестираха мирно на тротоарите пред училищата, без да нарушават трафика. Днес обаче картината може да се промени. Снимка Наталия Божидарова
В Руен откриха стачен фонд
в. 24 часа – Бургас
Богдана МАРИНОВА, Катя КОСТАДИНОВА
Над 1000 учители излязоха на поредното автошествие по бургаските улици вчера. Над 200 коли минаха в колона по най-оживените кръстовища с развяти знамена и протестни плакати.
Днес единния стачен комитет се събира за да реши какви нови действия да бъдат предприети. "Очакваме и новото предложение на правителството и тогава ще решим дали да прекратим стачката", каза Констанин Янков от учителския синдикат към КНСБ.
От месец стачкуват и учителите в единственото СОУ в община Руен.
"Категорично заявяваме, че стачката ни ще е безсрочна до приемане на учителските искания, за които сме дали мандат на Единния национален стачен комитет", казаха руенските педагози.
Поради липса на средства те не участваха в националните митинги в София, но изпратиха посланията си чрез айтоските си колеги. Между учителите на двете съседни общини съществува негласно разбирателство за общи протестни прояви в Айтос. Руенци бяха на всички айтоски инициативи, свързани с публичността на протеста.
През тази седмица в СОУ "Елин Пелин" в Руен беше открит училищен стачен фонд, в който се внасят средства, в подкрепа на стачкуващите учители. Най- трогателен бил жестът на колегите им от училището в село Планиница, които събрали помежду си 240 лв. за стачкуващите си колеги. Малко по-късно в инициативата се включил и строителният предприемач от с. Каменяк - Баръш Юсуф.
БНР, новини в 3.00 часа
Учителите избраха нова форма на протест – блокиране на пътища. Над 400 учители от Враца, Мездра и Бяла Слатина блокираха за 10 минути международния път Е-79 между Враца и Мездра. 103 автомобила участваха в протестно автошествие на учителите в Сливен. Стачкуващи учители от Плевен излязоха на главния път от София за Русе при село Ясен, за да блокират движението. Няколко предупредителни протокола и актове за нарушаване на обществения ред са съставили полицаите на учителите, които препречиха възлови столични кръстовища, сред които и пешеходната пътека между Софийския университет и парламента. Причината, е че преподавателите са нямали разрешение за това. За всички случаи е уведомена прокуратурата, съобщиха от МВР.
Между башибозука и боклука
в. КЕШ
"Ние бяхме наречени "синдикален башибозук". На това отговорът може да е само "депутатски боклук."
Лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов коментира неуспешния вот на недоверие към правителството.
Такава точна диагноза, волно или неволно, може да постави само лекар, обръгнал на хорската мъка и страдание. В случая обаче докторът говори като синдикалист и не си поплюва точно като башибозук. И оттук започва голямото разминаване.
Първо, синдикатите се включиха и обяздиха учителската стачка, когато тя вече беше факт, и я използваха за освежаване на поувехналия си имидж.
Второ, синдикатите поставиха абсурдни искания, които нито едно правителство, било то ляво или дясно, добро или лошо, не би могло да приеме.
Трето, синдикатите изпуснаха момента за подписване на разумно споразумение, втвърдиха изкуствено собствената си позиция и предизвикаха правителството да направи същото. Създадоха се условия протестите да излязат от контрол.
Така се стига до ситуацията, известна в шахмата като "цуг-цванг", като в конкретния случай и двете страни нямат верен ход. Подобно поведение дава основание да се мисли, че в действителност някой има интерес ескалацията на конфликта да продължи. Кой е той засега може само да се предполага, но вече е сигурно, че големите губещи са учениците и техните семейства на първо място, на второ място самите учители и на трето място - управляващата коалиция или част от нея. Във вторник кабинетът прояви нова доза налудничавост, като поиска учителите да декларират пред директорите на училища дали дават частни уроци, след като експертите му много добре знаят, че няма никаква, ама абсолютно никаква правна основа за подобно искане.
В сряда обществото трябваше да възприеме и поредната щуротия на стачния комитет, който се обърна към посланиците на ЕС със сърцераздирателен вопъл за помощ от хранителни продукти, лекарства и стоки от първа необходимост. Адресатът спокойно би могъл да бъде и арменският поп.
Теоретично така може да се продължава до безкрай или поне до изборите в неделя. Но какво ще се случи, ако учителите наистина преминат към граждански протести (разбирайте гражданско неподчинение) и блокират училищата, където са избирателните секции. Повсеместните оставки и затварянето на кръстовища, които вече започнаха, не изключват, а потвърждават такова развитие. Затова питаме още:
Каква е позицията на синдикатите за възможния провал на изборите?
Докъде ще стигне инатът на кабинета и как ще гарантира свободния вот?
Във всеки случай диагнозата на д-р Желязко Христов се потвърждава. Както и нашите предположения за мръсна игра.
Стачката продължава
в. Кеш
Александра ДЖАНДЕВА
Над 12 хиляди даскали плашат, че напускат, във Враца 500 подадоха колективна оставка
Независимо от резултатите в преговорите между учителите и държавата синдикалните лидери отказват да се ангажират с категорично обещание, че в началото на другата седмица децата вече ще са в клас. Шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева каза за "Кеш", че всичко зависи от това, дали колегите й по места ще се съгласят с направената оферта. Колко време ще отнеме това, не било ясно.
Сходно е мнението и на лидера на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. В четвъртък, 25 октомври, той обясни пред "Кеш", че предложението за увеличението продължава да е неясно формулирано. Той допълни, че дори постигнатото в сряда вечер споразумение за увеличение на средната брутна работна заплата за целия отрасъл на образованието с 88.80 лева от 1 ноември остава несигурно.
На въпрос, дали заради изборите в неделя няма да се договорят най-сетне, Тренчев каза, че вотът няма никакво отношение към техния протест. Синдикалният лидер подчерта, че ако политическият елит беше разговарял със стачния комитет експертно още от самото начало, досега протестът можеше да е приключил.
В четвъртък преговорите в Министерството на образованието и науката отново продължиха цял ден, този път се търсеше сближаване на позициите за ръста на заплатите догодина. До редакционното приключване на броя не стана ясно как е завършила втората част от разговорите между синдикалните лидери и министрите на образованието и науката Даниел Вълчев и на финансите Пламен Орешарски. По-рано през деня просветният министър обясни, че "въпросът не е в парите. Те така или иначе ще бъдат изхарчени, тъй като са от икономии. Дали тези пари ще влязат в базата за работната заплата на учителите за 2008 г. -това е първият открит въпрос. Вторият въпрос е ще се споразумеем ли по това средната брутна работна заплата за педагогическия персонал да е 650 лв. към средата на следващата година и другият въпрос е допълнителното трудово възнаграждение, което се начислява върху работните заплати".
Въпреки постигнатата частична договорка в четвъртък учителите отново затрудниха движението в столицата. Точно на обед те блокираха кръстовището пред Софийския университет "Св. Климент Охридски". Пресичаха многократно напред-назад пешеходната пътека там, но скоро се намеси полицията и бул. "Васил Левски" бе отпушен.
Операция "Чисти ръце” в образованието
в. Политика
Всички представители на учителското съсловие са съгласни, че колегите им, които заработват от частни уроци, трябва да декларират допълнителните си доходи, така че те да бъдат облагани с данъци. Но, когато видяха черно на бяло това предложение в проектоспоразумението с Министерство на образованието и науката на 22 октомври, не останаха въодушевени. Точката от проектоспоразумението, която се очертава да се превърне в поредна арена между правителството и учителското съсловие гласи: "Да бъде създадено нормативно задължение всеки учител, който предоставя образователни услуги срещу заплащане, да декларира пред директора това обстоятелство, както и отсъствието на конфликт на интереси. Неподаването на декларация или подаването на декларация с невярно съдържание да бъде основание за прекратяване на трудовото правоотношение". Според представителите на стачкуващите учители това на практика означава пълно зачеркване на частните уроци, което според тях не е приемливо.
Живка Желязкова твърди, че и в момента има подобен текст, така че тази точка се явява напълно излишна. Текстът от Правилника за приложение на Закона за народната просвета от 2003 г. гласи, че учителят не може да извършва образователни услуги на учениците, които се обучават или ще полагат изпит в училището, в което преподават.
"Синдикатите са готови да съдействат на държавата страничните доходи на учителите от частни уроци да излязат на светло и върху тях да се плащат необходимите данъци", твърди вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Но и той няма ясна рецепта как може да стане това. Според говорителя на Единния национален стачен комитет Николай Николов: "Всеки човек, който притежава определени професионални умения според законодателството на България има право да практикува своите професионални умения при спазването на съответния регламент." Той подкрепя колежката си Желязкова, че има конфликт на интереси, когато учител дава уроци на собствените си ученици. "Този човек попада под ударите на закона", казва Николов. Но е против учителите да подписват декларации за останалите уроци. "Лекарят като има частна практика заявява ли пред директора на болницата, че в свободното си време се занимава с частна практика ? Естествено, че не е длъжен. Той е длъжен само пред съответните институции и финансови органи да заяви тази частна практика. Да накарате една единствена гилдия в България да декларира пред директора какво прави в свободното си време означава да направите двоен стандарт", категоричен е говорителят на Единния национален стачен комитет.
Синдикатите стопиха учителските искания
Сергей ТОДОРОВ
Все по-нереалистично е желанието за ръст на всички заплати в сектора на три пъти с по 20%, обяви лидерът на КНСБ Желязко Христов
Българските синдикати почти стопиха исканията на стачкуващите учители за по-високи заплати. След като се отказаха от 100-процентното увеличение, през седмицата защитниците на учителските интереси съвсем свалиха гарда. И обявиха за нереалистично трикратното повишение на парите с по 20 на сто.
Профсъюзите и кабинетът "Станишев" си стиснаха ръцете и се споразумяха за 88,80 лв. средно увеличение на заплатите на всички работещи в училищата от 1 ноември. По груби изчисления това е приблизително с 20%. " Значително се приближиха параметрите за възможно бъдещо споразумение. Очевидно все по-нереалистично става искането за ръст на всички работни заплати в сектора три пъти по двайсет процента", обясни пред "Политика " лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов. Така един учител с 25 г. трудов стаж, който води занятия на паралелки с минимум 26 ученика, ще взема към 1 юли догодина 785 лв. средна брутна заплата, допълни още лидерът на КНСБ.
Споразумението между двете страни бе обявено след 5-часови експертни преговори на 24 октомври, след като стачкуващите върнаха на правителството - тяхното предложение за заплатите в средното образование. Това беше първата размяна на проекти между двете страни на
стачката, както и първото предложение за поетапно повишаване на заплатите не в проценти, а в конкретни цифри.
Желязко Христов заяви, че синдикатите са подготвили ответен проект за стачно споразумение, защото в заложеното от правителството предложение се съдържали само цитати от нормативни документи, които нямали никаква стойност. Веднага след това на среща между синдикатите и правителството министърът на образованието Даниел Вълчев заяви, че принципно предложението на стачкуващите се доближава до направеното от правителството.
Учителите от своя страна вече губят търпение и колективно си подават оставките, защото исканията им не са удовлетворени. "Изготви се еднаква за всички учителски гилдии стандартна инструкция, която определя начинът, по който това ще става", заяви Мария Кръстева, съпредседател на стачния регион в Пазарджик. Колективни оставки на учителите се подготвяха във всички краища на страната - Сливен, Плевен, Варна, Добрич, Русе и Враца.
Напрежението сред засегнатите от стачката родители и ученици все повече ескалира. Председсателят на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов каза малко преди новината за сключеното споразумение, че ситуацията излиза извън всякакъв контрол и се превръща в граждански протест, тъй като от май досега няма адекватна реакция от правителството. Същото потвърдиха и от Единния национален стачен комитет (ЕНСК). "Много родители са вече гневни на стачкуващите учители", коментира пред "Политика" председателят на
асоциацията "Родители" Ева Борисова, която допълни, че всеки ден телефоните прегряват от обаждания и се получават множество писма с оплаквания. Координаторът на асоциацията Деси Стойкова също заяви, че се търсят допирните точки между родителите и учителите, защото при евентуален бунт срещу тях резултатът няма да е от никаква полза за никого.
Не на същото мнение са обаче във Варна. 150 ученици от морската столица се уговориха по форумите в интернет и се събраха пред сградата на общината, за да
протестират срещу учителите. Те заявиха, че разбират техните искания, но не са съгласни учебният процес да бъде преустановен за неограничено време. Причината е, че повечето от тях са в 12 клас и имат матури в края на годината. В тези условия засега митингите пред партийния дом продължават.
Междувременно учителите помолиха посланиците от Европейския съюз да изпратят хранителни продукти, стоки от първа необходимост и лекарства. Явен знак, че стачката може да продължи.
Още в края на предходната седмица, броени часове след предполагаемото съгласие между синдикатите и правителството, стачкуващите обявиха, че не са съгласни с предложенията. А преговорите зациклиха, когато правителството прати писмено предложение до синдикатите и ЕНСК. С изпратената оферта до синдикалните лидери и до стачния комитет проектът на кабинета "Станишев " отново се оказа несполучлив и не успя да залъже учителите. Трите синдикални организации и ЕНСК не приеха предложението, което е "измиване на ръцете", според Николай Николов. "На работещите в сферата на средното образование българското правителство предложи проект за споразумение, в което липсват основните параметри, даващи гаранция за изпълнение на стачното искане" - това се посочва в оповестеното официално изявление на КНСБ, КТ "Подкрепа" и ЕНСК, което накара синдикати да отговорят със свое предложение. Така се стигна до новите експертни преговори и практическото стопяване на учител ските искания.
Лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов заяви, че вече са наблюдава сближаване в позициите между синдикати и правителство.
Учители от цялата страна заявиха, че ще си подадат оставките, ако в най-скоро време исканията им не бъдат удовлетворен.
БНР, новини в 24.00 часа
Със скандал завършиха снощи преговорите между синдикатите и министрите на образованието и финансите по учителските искания. Синдикалните лидери напуснаха разговорите и обявиха, че представители на кабинета са дали нова цифра 10% за увеличаване на заплатите от 1 ноември. Според министър Вълчев синдикатите са посрещнали с негативна реакция текста в проектоспоразумението, който се отнася за възможността учителите, които преподават частни уроци да подават декларации при директора. От своя страна просветният министър заяви, че се надява днес да продължат преговорите със синдикатите. По думите му има значително сближаване на позициите между двете преговарящи страни. Същата позиция изрази и финансовият министър Пламен Орешарски.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!