Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
Не мога да повярвам – този път съм приятно изненадана. Получих отговор на имейла си.“Здравейте, г-жо Върбанова!Календарът не се разпространява в търговската мрежа!!! В нея се разпространяват неща, които се търгуват, а календарът не се продава. Материалите са взети от детска граматика. Правилата са за правопис и правоговор.Ще сме Ви благодарни да разберем конкретните ви критики”.Ето и моят имейл. Пропуснала съм да кажа едно “Здравейте!” в началото – явно съм била афектирана.
“Надявам се, че възмущението ми е точно адресирано. Според мен вие сте издателите на един детски календар, който се разпространява в търговската мрежа. Изключително неграмотно е написаното в него, но поводът да ви пиша не е този. Лошото е, че искате да учите другите на грамотност и се опитвате да втълпите грешни правописни правила. Преди някой да учи някого на нещо, редно е да го знае и владее добре.С дълбоко неуважение и възмущение:Павлина Върбанова, коректорП.П. Ако все пак вие не сте отговорни за появата на тази, меко казано, недомислица, моля за извинение”.
Да, обясних им. Даже се изненадах, че са толкова много, като ги описах. Ето цялото ми писмо:“Здравейте!Благодаря ви за бързия отговор. В имейла си съм пропуснала думата “безплатно”, когато съм писала, че календарът се разпространява в търговската мрежа. Извинете ме за това. Моля да ми изпратите точното заглавие на детската граматика, която сте ползвали, заедно с имената на авторите, издателството и годината на издаване. Непростимо е на пазара да се появяват книги и помагала, които не само не помагат за ограмотяването на децата, но и пречат.
За календара, издаден от вас, научих от ето тази публикация: http://www.bglog.net/Obrazovanie/10081. Мога да подложа на критика единствено написаното на страницата, която виждам.1. Най-фрапиращата грешка е формата за мн.ч. на думата “радост” - “радостти”. Ами не е правилно, трябва да се пише с едно “т”: “радости”. Вероятно и вие ще се съгласите с това.2. Думичките “тук”, “там”, “оттук” и “оттам” са наречия и не се променят по число, т.е. не са нито в единствено, нито в множествено число.3. Това “1 л.” навежда на мисълта, че по-долу ще видим глаголи или местоимения, защото те имат лице. При наречията и съществителните не може да се говори за лице.4. “Писмеността” не е форма за мн.ч., а членувана форма в единствено число.5. Самото правило в горната част е толкова неясно формулирано, че аз не можах да го разбера, макар да си вадя хляба благодарение на познаването и ежедневното му прилагане (и на много други правила, разбира се :).
Съгласете се, че грешките са доста. Вероятно сте имали благородни подбуди, когато сте решили да издадете календара. Ако имате намерение и в бъдеще да го правите, е добре да помолите някой специалист да ви консултира. Желая ви успех и очаквам отговор.
Поздрави!Павлина Върбанова”Ако разбера откъде е взето това правило за двойното “т” заедно с примерите, които така добре го илюстрират, ще ви съобщя.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!
Още...