Начало
Начало
Регистрация
Вход
BgLOG.net
Създай свой блог
Пиши
Категории
Всички
Образование
Образование
Начално Образование
Предучилищна педагогика
БЕЛ
Математика и ИТ
Чужди езици
Нещата от живота
Бебелог
Здраве и Красота
Литература
Поезия
Любов
Музика
Туризъм
≡
Върнете се към Екология
|
Профил
|
Публикации
За мен
lYl mli11er
Общности
Екология
Моите RSS
Моите публикации
Моите коментари
За Странджа
03 май 2007, 17:55 Публикувано в
Екология
|
4 коментара
,
763 прочита
Петиция за Странджа!
Съдържание:
от българите за България
Да,истина е! Поредният опит да се посегне на българската природа,поредният опит да бъде ограбено нашето национално богатство. Кметът наОбщина Царево - Петко Арнаудов заедно с инвеститорът на незаконнотоселище “Златна перла” край село Варвара, обжалват заповедта заобявяване на Природен парк “Странджа” от 1995 г., за да бъде обявена занищожна. Единствено статутът на Парка спира безконтролнотозастрояването по Южното Черноморие сега. Заради незаконното ваканционноселище искат да заличат най-голямата защитена територия в България –Природен парк “Странджа”. С узаконяването на вилното селище крайВарвара ще се отвори пътят за превръщането на останалата незастроенанай-южна част на българското Черноморие в бетонна пустиня.
Черноморието на Странджа, според изявлението на кмета на община Царевопред Съвета по туризъм, трябва да изглежда така: модерни яхтенипристанища, огромни голф игрища, суперлуксозни ваканционни селища наморския бряг, с частни плажове, с минихотели, еднофамилни къщи, скъпиресторанти и барове, басейни и тенис кортове. Наистина ли ще позволимда се случи и това?
Природен парк “Странджа” е обявен през 1995 г. за да пази уникалнитеекосистеми и биоразнообразие, както и за съхраняване на самобитнитестранджански фолклор, култура и историческо наследство. Със своите 1116 кв. км той заема над 1% от територията на страната. Показателен ефактът, че през далечната 1933 г. именно тук е обявен първият резерватв България - Силкосия. В международен план ПП “Странджа” е единственатабългарска територия, включена в петте приоритетни за опазване териториив Централна и Източна Европа. Паркът притежава европейско значение поотношение богатството на висшата флора, гнездящите птици иразнообразието от влечуги; и световно значение по отношение набозайниците, безгръбначните животни и горите с терциерна растителност.Над Странджа преминава вторият по големина прелетен път на птиците вЕвропа – Via Pontica. Общият брой на видовете хабитати е 121, като потози показател Паркът е на първо място сред защитените територии вЕвропа.
Нашите искания са:
• Да не се допусне съдебното решение, обявяващо за нищожна заповедта заобявяване на Природен парк Странджа, в ущърб на националните иобщоевропейски интереси, да заличи от картата на защитените територииПП Странджа
• Всички незаконни строежи на територията на Природен парк “Странджа” да бъдат премахнати
• Да бъде завършена процедурата по приемане на Плана за управление наПрироден парк “Странджа” и българската държава да гарантира спазванетона закона и опазването на дивата природа и устойчивото развитие, вхармония с природата и местните хора
• Като български граждани и данъкоплатци настояваме да се търсидисциплинарна отговорност по реда на член 89 ал.2 на Закона задържавния служител на всички служители, които не изпълняват или бавятзадълженията си.
ВСЕКИ ПОДПИС Е ГЛАС “ЗА” СТРАНДЖА, ЗА ПРИРОДАТА И ЗА НАШЕТО БЪДЕЩЕ!
http://www.bgpetition.com/strandja/index.html
RSS за коментари
Коментари
#
| от
IvanAngel
на 05 май 2007, 16:11
Тричленен състав на Върховния административен съд даде ход на делото, с което Община Царево се опитва да обжалва заповедта за обявяване на Природен парк Странджа от 1995 г., заради неясни граници. Върховният административен съд (ВАС) ще гледа в понеделник и вторник делата, заведени от Фирма КРАШ 2000 и кмета на община Царево Петко Арнаудов. Ответна страна по тях е Министерство на околната среда и водите (МОСВ), съобщиха от коалицията "За да остане природа в България".
"Тактиката, която използват Община Царево и "Краш 2000" ООД, е аналогична на това, доказан от съда убиец след това да обжалва в съда акта за раждане на убития, за да докаже, че той не е съществувал", пише в прессъобщението на екологичните организации.
В защита на Странджа, като заинтересовани страни, ще се явят двама собственици на земи в селата Синеморец и Кости, разположени на територията на Природен парк Странджа, които имат интерес да развиват екотуризъм и земеделие в природния парк, както и неправителствените организации "За Земята" и Българска фондация Биоразнообразие (БФБ).
Следващото заседение на съда се очаква да бъде в края на месец май 2007 г.
Заповедта за обявяването на Природен парк Странджа е единственият документ, който спира застрояването на най-южната част на българското черноморско крайбрежие, предупреждават от екокоалицията. Природен парк Странджа е създаден през 1995 година с цел опазване уникалната природа във водосборите на реките Велека и Резовска и осигуряване на устойчиво социално-икономическо развитие.
Фирма Краш 2000 стана известна със строежа на ваканционното селище "Златна перла". Комплексът беше издигнат в парк Странджа и инвеститорът продължи изграждането му след забранителна заповед на екоинспекцията в Бургас. Строителството беше спряно миналата година, а петчленен състав на ВАС потвърди решението на РИОСВ. Обектът не е минал през оценка за въздействието върху околната среда, въпреки че за мащабите му тя е задължителна, дори и да не се намираше в защитена зона.
Управителят на "Краш 2000" Бахтишен Казанджиева обясни, че компанията е направила всички постъпления, за да започне изграждането на комплекса. Според "Краш 2000" директорите на регионалните органи на МОСВ имат правото да спират строителство в защитената територия на природен парк "Странджа", ако то е в нарушение на плана за управление на самия парк. Такъв план обаче не бил приеман и съответно инвеститорът не нарушавал нищо, обявиха през лятото на 2006г. от "Краш 2000".
Община Царево, от своя страна, не може да намери пари за събарянето на ваканционното селище "Златна перла". По думите на кмета Петко Арнаудов за това са нужни около 600 хил. лв.
В двата дни, в които ВАС разглежда делата, от 9 часа граждани, подкрепени от коалицията "За да остане природа в България" ще се съберат пред църквата "Света Неделя" в защита на Природен Парк Странджа. Днес те раздаваха информационни брошури за проблема.
#
| от
IvanAngel
на 05 май 2007, 16:14
ето още нещо от вестник "Дневник":
"Община Царево не може да намери пари за събарянето на ваканционното селище "Златна перла" край Варвара, заяви кметът Петко Арнаудов. По думите му са нужни около 600 хил. лв.
Комплексът беше издигнат в парк "Странджа" и инвеститорът "Краш 2000" продължи изграждането му след забранителна заповед на екоинспекцията в Бургас. Преди дни зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев, с чието име се свързва селището, заяви, че не знае кой стои зад строежа. "Това грозно нещо там не ми харесва и ако зависи от мен, бих го махнал веднага с багера", допълни Цонев.
"Краш 2000" имаше разрешение за строежа, подписано от Арнаудов и писмо на зам.-министъра на околната среда Йордан Дардов, според което не е нужна екооценка. Върховният административен съд обаче окончателно потвърди, че строежът е незаконен. Според прокуратурата в случая има съмнения за корупция. В момента се разследват длъжностните лица, променили статута на земята и разрешили да се строи, както и тези, които не са премахнали сградата. По закон премахването трябва да е за сметка на строителя, когато изграждането е продължило след заповед за спиране."
#
| от
IvanAngel
на 05 май 2007, 16:16
Вестник Сега:
"Документ с неясен произход е дал право на фирмата "Краш 2000" да започне строителство на вилно селище в защитените територии на природен парк "Странджа". Както "Сега" писа още в сряда, изкопните работи за градежа са започнали в землището на с. Варвара, община Царево.
Министър Джевдет Чакъров издаде вчера официална заповед за спиране на строежа, защото ведомството не е издавало разрешителни за него. Указанията на министъра са забраната да важи, докато проектът не премине през задължителната оценка за въздействие на околната среда, каквато до момента няма. От МОСВ уточниха, че три пъти са писали до "Краш 2000" - веднъж през юни и два пъти през юли м.г. И трите пъти е отказано съгласуване на инвестиционното предложение за изграждането на вилното селище заради защитения статут на терените.
От "Краш 2000" обаче показаха документ, който според тях им дава право да осъществят плановете си. Това е становище на дирекция "Национална служба за защита на природата" към МОСВ, според което двата терена в Странджа, на които трябва да се вдигне курортът, не попадат под разпоредбите на Закона за опазване на околната среда. Въпросното становище е от 17 октомври 2005 г., с изходящ номер 5347 и е подписано от зам.-министър Йордан Дардов. Не е ясно обаче защо там стои неговият подпис, при положение че директор на службата е Христо Божинов.
В същото време от МОСВ категорично отрекоха да са издавали подобен документ. Копие от него няма и в деловодството на екоинспекцията в Бургас, макар че би трябвало да има такова. От самата фирма "Краш 2000" пък отказаха да дадат информация по случая и помолиха нейни представители да бъдат потърсени за подробности в понеделник. От община Царево обясниха, че след полученото становище от МОСВ са променили статута на земята и са дали разрешение за строеж.
КМЕТСКИ
Кметът на Царево Петко Арнаудов:
"Вашият вестник пречи на общината с това раздухване на нещата около вилното селище. Пречите на обществеността, която е на друга позиция по темата. Тия от парк "Странджа" са малко с ограничено мислене. Имам претенциите, че съм чел книги колкото тях, но не стават така нещата. Но трябва да кажа следното: има становище от министерството, защото ние никога не бихме издали разрешение за строителство там без съгласуване от министерството. Не трябва да става сега разчистване на сметки и хората да са потърпевши. Обясних ви онзи ден, че държавата има основна вина в случая."
#
| от
IvanAngel
на 05 май 2007, 16:33
Докато в съда и медиите течеше битка срещу строежа край Варвара, инвеститорите не губеха време и го изкараха до четвърти етаж.
Снимка: Иван Камбуров
Върховният административен съд обяви за нищожна заповедта на РИОСВ-Бургас, с която бе спряно строителството на ваканционно селище Златна перла. То се изгражда в местността Дълбоки дол край село Варвара, която е част от природен парк Странджа.
Инвеститор на вилното селище е фирма "Краш 2000". Бургаската екоинспекция разпореди спиране на обекта през февруари заради защитения статут на парка, където строителството е забранено. Тогава шефът на РИОСВ Симеон Симеонов оповести, че фирмата е нарушила още четири закона, освен този за защитените територии - за опазване на околната среда, устройството на териториите, както и за водата и биологичното разнообразие. От фирмата пратиха заповедта му в съда и не спряха градежа.
Магистратите от ВАС са мотивирали решението си с това, че няма план за управление на парк Странджа. Разработването му е било задължение на екоминистерството след определянето местността за национален парк през 1995 г. В площта на парка влизат горски фонд и земеделски земи от общините Малко Търново и Царево. До началото на 1996 г. МОСВ е трябвало да обезпечи означаването на границите на парка.
"Директорът на РИОСВ-Бургас има правомощия да спира строителна дейност само ако тя се извършва в нарушение на утвърдените планове за управление и устройствени и технически планове и проекти. В случая той няма компетентност, след като липсва план, който да бъде нарушен", пише в решението на съдиите. Те дори косвено упрекват администрацията, че не е проявила активност и няма воля за защита на Странджа. Екоинспекцията в Бургас при това е осъдена да плати на „Краш 2000" 550 лв. разноски по делото.
С този мотив, който може да се ползва като практика и за следващи аналогични дела, де факто се дава зелена светлина за още строежи в природния парк, коментираха адвокати. Решението на тричленния състав може да се оспори и пред петчленка.
Вилното селище във Варвара се простира върху терен, купен от частни собственици. Те пък са придобили земята след реституция. Кметът на Царево Петко Арнаудов, който иначе е голям защитник на строежите в Странджа, обвини държавата, че лекомислено е реституирала навремето земи в природния парк.
АНАЛОГИЧЕН СЛУЧАЙ
Това е поредното дело за защитена местност, по което ВАС дава зелена светлина за застрояването й. На 27 юни върховните съдии отмениха защитения статут на местността Камчийски пясъци по искане на частна фирма. Мотивите на съда бяха, че през 1980 г. председателят на Комитета за опазване на околната среда, който е издал заповедта за обявяване на местността за защитена, нямал такива правомощия.
Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията.
Нямате права да коментирате тази публикация.