Върнете се към Образование | Профил | Публикации
Здравейте колеги. Знаете ли дали има решение за намаляне на издръжката на ученик? В училище беше официално заявено, че от 2010 година издръжката на ученик е намалена в порядъка на 150 лева. Нормативен документ обаче не се цитира. Обяснението беше, че намаляването е свързано с кариерното развитие и длъжностите: старши и главен учител.
Дали само в нашето училище е постъпила подобна информация? Дали шефовете блъфират? Трябва ли да се чувстваме виновни за мизерните 33 лева? Извинявайте, знам, че това са все риторични въпроси, но все пак .....?
Тая новина доста поостаря вече...
" коментар на Галина Трифонова-
1. Министерството трябва да даде обяснение за намалените единни разходни стандарти за издръжка на дете в държавните ясли и детски градини ( Решение на МС №937 от 8 декември 2009 г.), като в същото време чрез Наредба №1 от 4.1.2010год. за формиране на работната заплата се изисква от тях да бъдат формирани и средставата по националните програми за диференцирано заплащане и кариерно развитие на учителите. Иначе казано, парите за издръжка на едно дете са намалени, а от тези намалени средства освен до сега включваните разходи за битова издръжка на детските градини и работни заплати на целия персонал, са включени и така широко прокламираните различни плащания, за които до сега министерството даваше допълнителни средства: парите за старши и главен учител и за качество на образованието!
Ето вижте:
за ясла - от 1080 лв. на 990лв.
3-5 годишните - от 1480 лв. на 1408 лв.
за подготвителна -1715 лв. на 1626 лв.
група (за полудневна група е 856 лв., но не знам до сега колко е било)
деца със СОП - 4340 лв., но само ако детето посещава специализирана детска градина. За деца със СОП няма предвидени допълнителни пари за детските учителки, които ги интегрират в групи със здрави деца!
Направих набързо изчисления колко е била до сега издръжката и колко ще бъде тази година за едно ОДЗ с една група ясла от 15 деца и І, ІІ, ІІІ, ПГ с по 24 деца :
2009 г. 2010 г.
ясла 16 200 лв. 14 850 лв.
І група 35 520 лв. 33 792 лв.
ІІ група 35 520 лв. 33 792 лв.
ІІІ група 35 520 лв. 33 792 лв.
ПГ 41 060 лв. 39 024 лв.
Общо 163 820 лв. 155 250 лв.
Разлика: 8 570 лв.
Нали разбирате, че намалените стандарти за издръжка тутакси влошава състоянието на всички държавни (общински) градини, особено тези, на градините с брой деца около нормата за брой деца в група. В тях не се говори за качество на образованието, а за оцеляване!Не се говори за кариера на учителите, а дали ще им стигнат парите до края на годината! Ще кажете: ами като нямат пари - да ги закриват! Но в случая ще стане като с болницата в Радомир: тръгнали да я закриват, защото и тя не покривала дъражвине стандарти, останал един доктор само, който да и врътне окончателно ключа, но....телевизия направи репортаж и се оказа, че се намериха пари.....Трябва ли всички застрашени да реват един по един, защото министерството решило, че е добре да намали парите, които дава за едно дете!!!!!!!! Преди около седмица в един от сутрешните блокове на една от телевизиите министърът гордо каза, че в период на криза, държавата превърнала образованието в свой приоритет! Ето това е "приоритета" детска градина!
Да не говорим, че няма пари за допънително заплащане на учителите, които гледат децата със СОП по цял ден в групите!
2. Напълно съм съгласна с доц. Д. Димитров, че трябва да се борим детската градина да престане да се разглежда само като място за "подготовка" за следващата фаза от социалната образователна система - училището, а да се акцентира върху детството като специфичен етап от човешкото развитие със свои цели и задачи. Детската градина като "самоценност"(доц. Димитров), а не "Подготовка за училище"! Ако детството изпълни своите задачи, то децата естествено ще се окажат "готови" за следващата фаза от своето развитие и съответно следващата образователна степен.
3. Да се защити детското здраве! Засилената учебна дейност, за сметка на възпитание в социално приемливо поведение, с недостатъчно зрелите за това деца води до засилената агресия, занижена самооценка, тревожност и в училище - до факта "всяко 5-то дете в България има емоционално разстройство, процентът на грубиянско поведение и употребата на наркотици се покачва" (НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА ДЕТЕТО 2008 - 2018 Г.). В този смисъл да се направи здравно проучване и да се изведат норми за учебен труд на децата в детските градини. В РИОКОЗ има норми за учебен труд на учениците в които е описано коя възраст колко трябва да учи. За детската градина такива норми (естествено!) няма. Но тази липса на норми развързва ръцете на екипите за разработка на програми за детските градини, които си правят каквото си искат с ученето! В този смисъл да се обърне внимание на министерството върху факта, че в някои програми "хорариумите" за различните възрастови групи е по-висок от този в първи клас!!!!!
4. В настоящият момент панорамата на предучилищните детски заведения е твърде пъстра по отношение на използваните програми: работи се по няколко български и няколко чуждестранни програми, всяка със своя философия и дидактична организация. Нека се отчита това многообразие и да не се привежда то до остарялата класно-урочна система в училище като се признават единствено и само "педагогическите ситуации" като учебна единица. В модерното световно образование акцентът е върху диференцирането и индивидуализирането, а ние тук още не знаем как се прави това и определено не му вярваме"
това го има тук -
http://bglog.net/blog/shellysun/site/posts/?bid=35804
Не блъфират шефовете. Просто са първите, които са разбрали, но са си затраяли услужливо. Що да си развалят спокойствието и отношенията с по-горните шефове? Сега, ако им кажат, че още са ги намалили, те пък ще кажат на учителите, невинно свивайки рамене "Какво да се прави...криза". Кризата е в мозъците ни и в чувството ни за отговорност.
Само едно не разбрах - през 2009 (още в началото) правителството обяви, че всички бюджетни предприятия трябва да се приготвят да работят на 90%, защото....криза.... В крайна сметка не получихте задържаните 10% в т-нар. "буфер", нали? Или бъркам?
Ако не бъркам - тази година имате точно миналогодишните реални стандарти за издръжка. Които бяха по-ниски с 10% от записаните в закона за държавния бюджет 2009. Това на теория. На практика - имате миналогодишните стандарти минус:
-каквото общината реши да задържи (има законово право на това до ...20%)
-плащанията за т-нар. "кариерно развитие", които до миналата година бяха отделна програма с отделен бюджет, а от тази - се правят за сметка на стнадрата.
-(в София) разходите за охрана, за които миналата година също общината си плащаше от общиниски приходи със специално решение на Съвета.
Аз също намирам за неприемлив произвола във финансирането на образованието на децата, иначе казано образователната услуга да струва толкова, колкото на финансовият министър му остане в бюджета, като си разпредели "стратегически важните" разходи и без изобщо да се чувства длъжен да посочи за какво точно плаща държавата с "единен стандарт за издръжка на ученика" .
ПП. За образованието на възрастните (след средно образование)- изобщо нямам претенции. Даже на този етап ми се струва оздравително държавата да спре да участва в тези плащания.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!