Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Причината е Chrome -- новият браузър на Google, върху който Тери обърна внимание. Ако това е въпросът ви -- не, не съм го инсталирал. Спрях инсталацията в момента, в който антивирусната ме уведоми, че инсталиращата програма иска да ми сложи Google Update да се стартира с операционната система. Това е първият въпрос: защо антивирусната трябва да ме предупреждава за това? Не трябва ли инсталационната програма да ме попита? Горе-долу по същата причина не ползвам QuickTime. Проклетият update на Епъл ми разбъзиква всички асоцации без да ме пита, или поне да даде някакъв намек. Да не говорим, че съм свикнал с WinAMP, и интерфейсът на iTunes просто не ми харесва, а и е много по-тежка от WinAMP-а
В момента, в който всички са подивели по Скайп, лично аз не давам и дума да се издума да си го сложа на компютъра. Причините са няколко. Никой не знае как точно работи. Ползва ми компютъра за възел на Скайп мрежата без да ме пита, и ми натоварва връзката с неясен трафик. А най-важното -- безплатен е! Мозила, да речем, не е търговска организация. Продуктите Мозила се създават на доброволни начала, следователно е нормално да бъдат безплатни. Гугъл, от друга страна, (или Скайп) са търговски организации. Докато Гугъл би спечелил от генериране на търсения чрез свой собствен браузър, от какво печели Скайп? Едва ли е само от продажбата на Скайп кредити.
Сега идва и Chrome -- безплатен продукт, който работи! При това създаден от търговска организация. Да, ще кажете, че е отворен код, и всеки може да види какво прави, и да го промени. Ама я да ви питам нещо. Когато свалите двоичната версия и я инсталирате, откъде знаете, че това е същата програма, чиито код е публикуван? Колко от вас могат да разчетат една програма? Колко от вас могат да я компилират?
При Гугъл обаче е тревожно желанието да навлезе колкото може по-дълбоко в личните ни компютри. Нещата там отдавна вече са излезли извън границите на нормалните маркетингови стратегии и безплатните заигравки с цел привличане на клиенти към сериозни платени продукти. А в един момент Гугъл може да се окаже по-опасен от Майкрософт, тъй като всеки ще се спусне на безплатното. Това ще даде на Гугъл достъп и до Линукс или МакОС системи, където Майкрософт досега не са имали думата.
П.С. Извинявам се, че някъде имената са на латиница, а другаде -- на кирилица. В един момент ме домързя постоянно да превключвам клавиатурата :)
Tosh, не знам откъде си го чул това за критичните ъпдейти, но не съм убеден че е така. Например SP3 за XP, който съдържа не само критични ъпдейти, е свободен за сваляне от сайта на МС.
И кой знае - някой ден пиратите може да си платят за лицензирано копие, а иначе може да се разочароват "колко е бъглив Уин" и да минат на друга ОС. :)
Аз на онези от МС не бих им дал и дъвкана дъвка. Ако ползвам операционната им система, то е защото 99% от софтуера е за Уиндоус. Иначе Линукс-а ми върви много по-леко и безотказно, от малък съм свикнал с командния ред, а и там вече KDE интерфейс е стандарт, така че не е проблем. Преносимостта обаче е проблем, и то доста сериозен. Ако направят WINE, който 100% да емулира ХР, примерно, веднага минавам ва Линукс.
Но в интерес на истината, ако много искаш, можеш да забраниш на много програми да се пускат или свързват с интернет. И така да не ти досаждат. Така че поне в това не сме съвсем безпомощни. Но явно на голяма част от хората не им пука, защото познавам хора казващи "ми една програма ми се стартира в началото, ама не знам коя и защо". И по-трагичното е, че с това се изчерпва диалога-просто не ги интересува дали или как да я махнат. Все им е едно.
Колкото до това защо Уин позволява инсталация без потвърждение на серийния-ми мога да ти дам много прост отговор-не всички имат интернет и не е в техен интерес да го изискват. Особено в САЩ, където dial-up-а е толкова на мода. Представи си как през телефона всяка програма на всяко пускане се свързва с интернет. Защото то не е само да ти провери серийния, ами дали и компютъра ти е същия-нещо което според мен е незаконно-да се продава лиценз обвързан с хардуер-но те го правят. И ако всяка програма го прави на стартиране, представи си забавата.
Но за Гугъл и за Скайп съм съгласна с теб. Много са досадни. И докато Гугъл е полезен поне за търсене (много ме изкефи как ми изнамери задна вратичка към статиите на NewScientist), Скайп е просто мода. Хайде сега всички да сме винаги на линия. Да не говорим колко други подобни приложения има.
Също така има емулатори за даден вид компютър, например да накара IBM-съвместимия ти компютър да работи като Макинтош (отново само пример, не знам дали в действителност има Мак емулатори за PC). Естествено, не може да се разчита на 100% съвместимост, т.е. не можеш да пуснеш дадена програма под емулатор със същата функционалност, както ако я пускаш на системата, за която е предназначена.
KDE е K Desktop Environment. Това е отворена система, която превръща щраканията с мишката върху графичните елементи в команди, например (но не само) в Линукс. Горе-долу така работеха първите версии на Уиндоус (3.х). Имаш ли KDE, можеш да си инсталираш т.нар. Window Maker, който казва на KDE как да визуализира прозорците, например. За потребителя крайният ефект е възможността да работи с Линукс и други ОС с команден ред както би работил с Уиндоус (разбирай, без да пише по два реда команди и параметри за да копира един пиклив файл). KDE също дава визуалната функционалност, необходима за разглеждане на Интернет страници или гледане на филми (представи си съвременна Интернет страница, разглеждана само като текст... грозно, а?)
Лорде, ами аз също пипам мишката само ако се наложи :) С клавиатурата е по-бързо.
WINE, наистина е много далече от 100% съвместимост, но пък за неща които не са игри си работи. И за някои игри. Пък и обикновено за едно и също нещо има и също толкова добра програма за Линукс.
Изводът Ела е просто, че Уиндоус не е задължителен и ако ти писне, винаги можеш да го смениш с нещо друго. Само трябва да имаш желание и да се ровиш в нета за информация. И избощо не е сложно или травмиращо.
Сред основните предимства на Линукс са висока надеждност, висока сигурност, минимум изисквания към системните ресурси (един опитен администратор може да нагоди Линукс към всяка система, независимо колко бавна и стара е), възможност за множество потребители на един компютър, намиращи се на различни терминали (например чрез телнет), и най-важното -- възможността да нагодиш самата ОС към своите собствени (или на шефа) изисквания.
Теди, обновиха си EULA-та -- http://googleblog.blogspot.com/2008/09/update-to-google-chromes-terms-of.html ;)
Ла Сомбра, човече, прекалено Оруел звучиш.
Имам една любима поговорка -- като те е страх от мечки, не ходи в гората. В този ред на мисли, почти няма софтуерен гигант, който да няма в EULA-та си, че независимо какво си се съгласил нявга, то това се променя без уведомление и ти като абонат на услугата / потребител на продукта се съгласяваш с новите условия, освен ако изрично не прекратиш договора за услугата / продукта.
Тези само-стартиращи се програми, както вече отбелязахте, са за 80% от потребителите, които и линковете натискат два пъти с мишката. Един напреднал потребител винаги може да си изключи разните там само-стартиращи програми.
Точка по-точка към твоя пост, а после и коментарите...
А аз защо нямам проблем с ъпдейтите на Apple, а съм си инсталирал QuickTime, но без iTunes.
Дай добра дефиниция на "добра причина". Трафика, който ти се генерира (конкретно) от Хром, е 1) списък с хешове на кофти сайтове 2) статистики, ако си се съгласил да ги даваш. Справка -- about:network или нещо ала Fiddler, или ако някой разбира повече, може да види сорса на Хром (отворен код е).
Прав си, Скайп е затворен код и никой не знае как точно работи. Все пак не съм сигурен, че в условията не пише нещо за ползването на потребителя като релейка. Виж печалбите на Скайп не ги гледай -- > $ 100 * 10^6 за пъврото тримесечие на 2008 (по официални данни) -- не е зле за продаване на кредити.
Прав си и за Мозила. Фондация Мозила е благотворителна, но Корпорация Мозила не е. Но няма да се заяждам за думата. Също $ 80 * 10^6 на година, не бих го нарекъл съвсем доброволни начала. Може би имаш предвид, че има и независими разработчици, които го правят на добри начала... И все пак безплатен обяд няма ;)
Гугъл Десктоп не съм ползвал и не мога да коментирам. Но ей така, от обща култура мога да предположа, че нещо, което индексира файлове и търси в реално време в тях, се предполага, че се стартира с операционната система. Или ако се стартира в следващ момент, то определелно ще му трябва някакво време, за да си обнови индекса. Справка -- изключи си Индексиращата услуга на Прозореца и я включи ;)
Ако ми позволиш да префразирам думите ти -- сега идва Опера (Сафари) ... И погледни в по-горните редове, където съм обяснил какъв трафик прави
ГолемияМек са разработили едно такова нещо наречено Genuine Verification Tool, което като се замисля точно това прави -- проверява ти валидността на серийния номер.
@SunSearcher -- съгласен. Интересен експеримент. Наистина интересен.
В заключение -- споделям някои от опасенията изказани в горните редове, но не споделям степента на параноичност.
Като послепис -- ако потребителите можеха да се научат да работят на Линукс безболезнено, щяха да могат и да се научат да се грижат за компютъра си безболезнено. Операционната система, Санчо, е като политиката -- колкото и да е добра новата система, една издънка да има и всички веднага хвалят колко добре е била предишната система ..
П.П.2
Ама що така никакви теории на конспирациите няма за разпознаването на лица в Пикаса? А Гугъл предлагат услуги с карти. Модел на ходене, това онова ;)
И да, не разбираш от камиони, обаче ако те прегази камион ще имаш много да кажеш по въпроса, нали? И няма да приемеш някой да ти обяснява как работят спирачките и защо са се развалили, а ще искаш да не бъдеш газен.
Освен това не е хубаво да наричаш хората "тъпи". Някак си оставя лошо впечатление. Често го правиш в коментарите си, създавайки усещането, че се имаш за венец на "остротата" и единствен критерий за разум и интелект.
QuickTime Alternative 2.6.0
Върши същата работа, специално за .mov формат, а и върви с един симпатичен плеър, подобен на първия уиндолски медия плеър. Аз самия имах доста ядове с бозата и-тунс, която ми напълни компютъра с над 20 гига боклуци. Затова - алтернативната версия и толкова! Какво правя с плеърите иначе? За музика - уин амп. За филми - КМПлеър. Другите плеъри, които са ми на щайгата, са повече по навик (Риъл, Уиндоус Медия 11, и още един, ама забравих какъв е, щото не го ползвам изобщо). А БС плеър е направо като тест за интелигентност :) Имаш ли го на щайгата - зле си! :)
Lasombra,
Poradi we4e spomenata typota na powe4eto potrebiteli, kolkoto po malko znaqt, tolkowa po dobre. Taka ili ina4e ne razbirat kakwo prawqt, zasto da si zatormozqwat mozacite s wyprosi . Ili ?
do100jan,
Ne mi se pise na BDS, myrzi me da dobawqm Phonetic. Powe4e oprawdaniq iskas li?
Така че Ела, моята версия на изказването на ЛаСомбра за Линукс-това е алтернативна операционна система на Уиндоус, също като Мак на Макинтошите. Има много варианти, ама наистина НАИСТИНА много и можеш да си избереш това което най-ти пасва на душевноста. Предимството и е, че е безплатна (има и платени, обаче), има страхотна поддръжка (което ще рече, че ако имаш проблем, има страхотни форуми, в които по-опитните потребители ти обясняват като на първолак) и предлага наистина голяма свобода, както и пълна независимост от М$ ако не играеш на игри. Всичко останало можеш да го правиш също като на Уин, просто трябва да свикнеш. Можеш да играеш и някои игри, но обикновено не и най-новите. Поне не веднага.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...