Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
свидетели сме през посленото десетилетие как драстично се унищожава българската природа-опожаряват се и се секат гори,съсипват се девствени морски брегове,съсипват се диви местности.Когато виждаме това,със сигурност на повечето тук ни прави неприятни впечатление.Луди като мен дори протестират.Прави ми впечатление,че учениците не изпитват подобни душевни терзания и угризения за милата ни природа.Доста от тях коментират нещата така-"Ами да,хорат имат пари хотели строят.Ма те ги строят за баровци,не за прошляци.Ма кат пораснем ще работиме за повечко пари,и ние ще отидем там." На въпроса дали не биха харесали природата в дивия и вариант повечето отговарят-"За кво да хода като баща ми на палатка като скот.Искам като баровец." Та такива странни ценности са се настанили в главите на учениците с които работя.
Няколко думи за мен-по професия съм учител по биология,но в момента провеждам от името на една природозащитна неправителствена организация извънкласни занятия с такава насоченост в няколко училища в София.Участието на децата е доброволно и безплатно.Уча ги на екология,биоразнообразие и малко повече обич към дивата природа.
Как е във вашето училище? Имате ли подобен СИП? Отделяте ли поне малко време в Часа на клсса за подобни теми? Проявяват ли вашите ученици интерес към дивата природа? Питат ли ви за екскурзии? Моля,споделете вашия опит!
Аз обаче си мисля, че тази първата причина "няма с какво", хвърля дебела сянка върху още една, която й е много як фундамент на първата: безотговорността на възрастните към природата в България в момента е очевидна за съвременинте деца. Самите учители са скептично настроени, по въпроса дали ще остане природа докато учениците им станат пълноправни граждани. Т.е. всяко занимание от този вид се превръща не в развиващо някакви умения и отношение, а първо предоляващо негативни предпоставки и след това развиващо...Т.е. по-сложно и по-времеемко от това да поведеш децата в ново приключение към непозната им територия на знаенето и моженето. Затова е нужно да има известно време допълнителни стимули - и проектно финансиране, и по-устойчиво финансиране на зелени СИП-ове и колегите от зелените НПО да дадат едно рамо на училището с подготвени доброволци, па ако ще и за по 1 ден годишно всеки в началото и така полека лека ще стане. Сигурна съм.
Точно това направиха от организацията,към която сътруднича.Аз за училищета,където провеждам тази дейност се вода доброволец,защото училището не плаща нито лев за тази дейност.А това е важно,особено с тези нови делегирани бюджети.И въпреки това,не всеки директор е склонен да организира подобна дейност в своето училище.Поне в София е така.
"Доста от тях коментират нещата така-"Ами да,хорат имат пари хотели строят.Ма те ги строят за баровци,не за прошляци.Ма кат пораснем ще работиме за повечко пари,и ние ще отидем там." На въпроса дали не биха харесали природата в дивия и вариант повечето отговарят-"За кво да хода като баща ми на палатка като скот.Искам като баровец." Та такива странни ценности са се настанили в главите на учениците с които работя."
Преди много години на връщане от почивка, която бях прекарала на нашето Черноморие, в купето на влака, с който пътувах, попаднах на двама американци. Заговорихме се и те споделиха, че са били в Слънчев Бряг. Аз възхитено казах: "Ооо, там е много хубаво!", а те ме погледнаха учудено и ми отвърнаха: "Но там има само хотели, хотели, хотели..."
Тази история я разказвам винаги, когато дискутираме "предмета на нашата национална гордост"- природа, история,религия, традиции, фолклор...!
Трябва да се научим да пазим богатството, което имаме, а не да го пилеем по глупав и безсмислен начин. Защото ако превърнем земята си в "хотели, хотели, хотели..." ще има ли кой да ги посещава???
Дай Боже всички да бъдем баровци!!! Но все пак трябва да внимаваме какво си пожелаваме...
Смятам, че по горния цитат може да се предложи тема за дискусия, която да се реализира в час на класа или пък да се постави задача на учениците да направят есе, като разсъждават по проблема.
Ето ви една великолепна възможност да получите повече информация и знания по въпроса. Инициативата е на WWF Австрия. Разноските по курса, пребиваването и транспорта се поемат от организаторите.
Кандидатствайте многобройни! После ще разправяте, ОК?
----------------
European schools for a living planet If you are a teacher in Czech republic, Slovakia, Austria, Hungary, Slovenia, Serbia, Croatia, Ukraine, Bulgaria and Romania we invite three teachers from each country to participate the WWF and ERSTE Foundation academy from 5th to 11th October 2008. We want to train you to facilitate environmental and nature projects with your class.We focus on three topics: -The Danube – Europe’s lifeline-The Alps/Carpathians – A paradise for nature and wildlife-The Ecological Footprint – Consumption and global effects further Information and Application for download: European schools for a living planet (P, 2,30 MB)
European schools for a living planet
If you are a teacher in Czech republic, Slovakia, Austria, Hungary, Slovenia, Serbia, Croatia, Ukraine, Bulgaria and Romania we invite three teachers from each country to participate the WWF and ERSTE Foundation academy from 5th to 11th October 2008.
We want to train you to facilitate environmental and nature projects with your class.We focus on three topics:
-The Danube – Europe’s lifeline-The Alps/Carpathians – A paradise for nature and wildlife-The Ecological Footprint – Consumption and global effects
further Information and Application for download: European schools for a living planet (P, 2,30 MB)
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!