Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
И за какво да ги осъдят?
Образованието наистина е безплатно в държавните и общински училища.
Един пример: В училище в часовете по информационни технологии се изучава офис пакета на Майкрософт. Отделени са му над 200 часа - безплатни. Познаването му е част от грамотността в настоящия момент. Но на учениците не им е интересно. Те не искат да го знаят. Искат да си играят и да чатят. Просто губят това безплатно за тях, но платено от нас(данъкоплатците) време. По това време преподавах и начална компютърна грамотност в частен център за обучение. В един от курсовете ми се записа бивша наша ученичка. Дойде за да си плати и за да научи това което преди година само и се предлагаше безплатно. Само, че часовете в този курс са 80 за всичко - от операционна система до офис приложенията Word и Excel и интернет. Няма PowerPoint, няма Access, няма FrontPage. Така, че родителите първо да научат децата си на прилично държане и уважение към институцията "училище". За да може да им се даде това на което имат право.
За това, че предлаганото образование като структура, обем, материал и т. н. НЕ ДАВА качествена подготовка за живота на детето му.
В училище си за да научиш как да се справяш с живота, не за да преживяш вехти парцали, пардон учебници. Редките изключения като офис пакета на Майкрософт по ИКТ са по-скоро за да потвърдят правилото.
А то е - в образованието в България много хора залагат чудесни неща като горния твой пример, още - като приложната дисциплина Свят и личност преди 5 години - създадена с цел децата да се научат да подготвят предложение за проект и да осмислят философията на проектирането.
И... още повече се намират след това да омажат цялата работа и да извратят идеята до неузнаваемост. Както стана със Свят и личност и гадния учебник на Просвета на социолозите. Една колежка на обсъждане на новото му издание с авторите му официално обяви: този учебник гони децата от България.
Предметът се преподава по отвратителен начин на повечето места - научният комунизъм беше по-интересен... Една шепа от учителите, назначени да го преподават, имат представа от проектиране. Бяха обучени, да. три пъти. Бяха усвоени средства по проекти. И никой нищо не разбра практически. Защото това е цяла нова философия, проектирането. Много различна от нашите, праволславни нагласи назад, към миналото, към смъртта...
Извинявай, ама темата ми е много болна, та се отплесвам.
Тогава, през2003 година, като учител и по английски език - съответно координатор на евро проекти и затова с ясно понятие да проект - типизирах един Модел за проект. Познай какво се случи като отидох за консултация при инспекторката си по философия?
Дойде ми на проверка в училище. Добре, че й е толкова английския, само той ме спаси... ;-)
Доста от вехтите учебници са по-добри от новите, еле по чуждите езици. Не бих ги отхвърлял (оплювал) така на килограм.
Не разбрах какво и е приложното на дисциплината "свят и личност", нито с какво "проектирането" ще даде познания за справяне в живота. Аз нямам представа от такова проектиране. Попрочетох това което си написала и останах с впечатление, че е за администратори. Не вярвам всички да могат да се изяват в това поприще.
Освен това есето на тема "Мотивация на желанието " ми напомня за ентусиазъм - думичка която ме поставя нащрек, особено, ако някой ми налага или изисква от мен този ентусиазъм.
Съгласна, но трябва пак с конкретни примери.
Защото има и новоиздадени учебници-парцали.
Има ли учителят ангажимент към създаването на интерес у децата?
Ако няма -защо не въведем подбор на ученици, според интересите им и да приключим веднъж завинаги пинг-понг-а между родители и учители, за това кой е виновен, че на децата не им е интересно в училище.
Ако има и пречките за изпълението на ангажимента, са изцяло извън личните професионални компетености на учителя, кои са те и как да ги отстраним? Кой-какво трябва да направи, за да се махнат пречките?
Ако има пречки, които са в личните професионални компетености на учителя - кой какво има да прави, за да се отстранят те?
Ако има и от двата последни вида - кои биха били по-приоритетни за отстраняване?
Лично мнение: офис пакетът на майкрософт е ужасен избор за учебно съдържание за деца. Защото той е просто средство за събиране, съхраняване, обработване и представяне на информация. Мисля, че би било радикално различно положението с интереса, ако учебното съдържание беше "моите домашни" (уръд, ексел и пауър пойнт, че даже и аксесът може да се използва за каталог), моите любими сайтове/музика/контакти в мрежата - втора възможост за минаване през презентационни и каталогизиращи опции на офис пакета; моята кореспонденция; моите снимки и пр. и пр.
Може и да греша, но ми се струва, че към компютърните програми, вкл. в ИКТ съдържанието се подоходжда кота към фундаментална дисциплина, вместо като към приложна. И там някъде се задушава интереса на децата. Също и, според моите наблюдения от работа с деца - уеб администратори - ученето на програмните езици и неполучлив избор на съдържание. Защото напълно естествено малка част от децата (до 10%) са наистина изкушени да разберат какво и как кара ИКТ средствата да работят. Също като възрастните по-голямата част от децата се интересуват от опциите за ползването на разни ИКТ средства. Затова на програмните езици мястото им, според мен, не е в общия курс, а в профилирани такива. Което по никакъв начин не омаловажава значението на програмните езици. Само адресира по-точно вида знания и умения, които се добиват при изучаване на програмни езици към адекватната група деца.
Напълно съгласна с Мария!
Най-важното - да им е интересно на децата, бе, в училище!
В случая който разказах става въпрос за дечица от възрастовата група 15+. Аз работих в СОУ все пак.
Конвенция за правата на детето.
:-)
Според чл. 28 от тази конвенция, държавата трябва да направи единствено "началното образование задължително и безплатно". Предлага се същото и в средното обр., но само "в случай на необходимост".
Прав си, stir, така е.
Предоверила съм се на авторитети в случая - това бяха лекционни думи на проф. Ал. Андонов от СУ "Климент Охридски", автор на програмата по Свят и личност за 12 клас. Много справедлива ми се видя тази възможност и го запомних, но не го бях проверила в документа! ... А да не би да е ставало дума за друга декларация все пак?! ... Ще поровя малко...
... Може да съм принцеса на гафовете, но към кралица на замазването им!
Затова официално ти благодаря за публичното нахокване и ти желая само най-добро!
Твоя: Ани
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!