Върнете се към Образование | Профил | Публикации
всички ключови думи
ДЕКЛАРАЦИЯ
Ние, учители, преподаващи в 44 СОУ „Неофит Бозвели”- град София, заявяваме, че прекратяваме членството си в СБУ към КНСБ и в Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа”. В контекста на учителската стачка, състояла се в периода 24.09.- 6.11.2007 г., и на последвалите я политически и икономически събития настояваме да огласим пред държавните институции, синдикалните организации и пред обществеността причината за нашето решение. Крайно време е управляващият елит и профсъюзните лидери да разберат, че българските учители ясно разпознават техните манипулации и лицемерната им „загриженост” за съдбата на българското образование.
Настояваме учителските синдикални централи да отговорят публично на следните въпроси:
1. Защо три месеца след учителската стачка не е направен подробен анализ на провеждането й и на резултатите от нея;
2. Защо лидерите на учителските профсъюзи не подадоха оставките си, след като българските учители приеха „постигнатото” 18% увеличение на работните заплати като поредното унижение;
3. Защо синдикалните централи, включително лично господата Константин Тренчев и Желязко Христов, настояваха българските учители да приемат проектоспоразумението, изготвено от Правителството, което включваше единен разходен стандарт за издръжката на един ученик в размер на 1151 лв., а сега, три месеца по-късно, „с тревога” отбелязват, че такъв размер на издръжката ще позволи финансова обезпеченост на училищата само до пролетта на 2008 г. и не може да гарантира средна брутна учителска заплата от 650 лв.;
4. Защо първото изготвено от профсъюзните експерти проектоспоразумение, което включваше 16 точки, бе огласено едва 18 дни след началото на стачката;
5. Защо учителските профсъюзни централи не са изискали от МОН да огласи отчет за изразходването на средствата, отпуснати от фондове на ЕС от 1990 г. досега за развитие на българското образование.
С тревога наблюдаваме как държавници, политици и синдикалисти отказват да анализират истинските причини за стачката на българските учители, да видят сериозните последствия от категоричния отказ на управляващите да съдействат за решаване проблемите на българската образователна система.
Явното пренебрежение към работата на учителя и стоварването върху него на цялата вина за тежкото състояние на българското училище водят до сериозен отлив на педагогически кадри от учителската професия, до напускането на кадърни и опитни учители, до обезверяване на останалите работещи педагози, до срив на авторитета на образователната институция като цяло.
В заключение припомняме на българските държавници, синдикалисти, на българските журналисти и на цялата общественост какво гласи чл.40, ал.5 от Закона за народната просвета:
„На учителите се дължи почит и уважение от учениците, административните органи и обществеността. Накърняването на достойнството и авторитета на учителите е недопустимо.”
Какво става три месеца след учителската стачка? Става промяна на закони /ЗНП и ЗСООУП/ с мотиви..учителската стачка.Ето мотивите, с които е внесен законопроекта:
МОТИВИ към проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета (№ 802-01-6 от 25.01.2008 г., 40-ото НС)
МОТИВИ
Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за народната просвета има за цел да усъвършенства нормативната уредба на отношенията, които се развиват в системата на народната просвета, като отстрани възможността за противоречиво тълкуване на някои разпоредби, както и трудности в правоприлагането им. Наред с това законопроектът създава и първична уредба на нови отношения във връзка с поети ангажименти в хода на преговорите със синдикалните организации по повод на учителската стачка.
По-важните промени се отнасят до следното:
1. Промени в уредбата на държавните зрелостни изпити с оглед потвърждаване на волята за изграждане на ефективна система за външно оценяване, важна част от която безспорно са държавните зрелостни изпити:
- Предвижда се въвеждане на държавните зрелостни изпити, с които се измерват постигнатите резултати (знания, умения, отношения или компетентности) от обучението по съответния учебен предмет или цикъл от учебни предмети в задължителна подготовка в гимназиалния етап независимо от продължителността на етапа и от предвидените учебни часове за съответния учебен предмет или цикъл от учебни предмети.
- Урежда се възможност учениците, обучаващи се при условията на международен договор, предвиждащ при завършване на средно образование полагане на изпит по езика на държавата - страна по договора, в графата за втори задължителен държавен зрелостен изпит да поискат в дипломата им за средно образование да бъде вписана оценката от изпита по език, положен при условията и по реда, предвидени в договора, ако този изпит е по език, по който може да се полага държавен зрелостен изпит по българското законодателство.
- В Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план се създават изрични разпоредби, съгласно които училищните учебни планове не може да съдържат условия и ред за завършване на етапи и степени на образованието, както и че правото на учениците по чл. 20 от ЗСООМУП не се отнася до условията и реда за завършване на съответния образователен етап.
2. Въвеждане на изискване за деклариране на предоставяните от учителя частни уроци, както и на отсъствието на конфликт на интереси, с оглед създаване на повече прозрачност и стимули за добросъвестно и професионално изпълнение на задълженията на учителите:
- Конфликт на интереси по смисъла на закона е налице, когато учителят дава частни уроци на учениците, които се обучават в училището, в което учителят преподава.
- Нарушаването на забраната за конфликт на интереси, както и подаването на декларация с невярно съдържание е основание за налагане на дисциплинарно наказание "уволнение".
3. Предвиждане на основание за прекратяване на трудовото правоотношение на директор в случай на неефективно управление на финансовите средства с оглед повишаване на отговорността на директора в контекста на промените в модела на финансиране на училищното образование, свързани с въвеждането на делегирани бюджети във всички училища от 1 януари 2008 г.
4. Уреждане статута на защитените училища с оглед постигане на баланс между идеята за гарантиране качество на образованието и ефективност на системата (предполагащи концентрация на учениците в средищни и по-големи училища) и необходимостта от осигуряване на равен достъп (изискваща поносимост на пътуването до училище):
- Урежда се най-общо същността на защитеното училище - това е училище, което, ако бъде закрито, това би довело до нарушаване на достъпа до образование на учениците. Критериите за определяне на едно училище за защитено ще бъдат подробно уредени с акт на Министерския съвет. Списъкът на защитените училища ще се актуализира ежегодно и ще се публикува на интернет страницата на Министерството на образованието и науката.
- Предвидени са и последиците от придобиване статут на защитено училище - защитените училища не подлежат на закриване и получават допълнително финансиране при условия и по ред, определени от Министерския съвет.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Сергей Станишев)
Източник: Народното събраниеВносител/и:Министерски съвет
услуга" по смисъла на чл. 44, ал. 2 е обучението и възпитанието на деца и ученици извън
учебния процес, включително и по учебни предмети, изучавани в училище, без
придобиване на степен на завършено образование или професионална квалификация." - ЗНП
образователни услуги на ученици, които се обучават или ще полагат изпит в
училището, в което преподава.
(2) Учители и други лица, които участват при изготвянето на темите или
задачите за приемните и за държавните зрелостни изпити, както и при оценяването на
тези изпити, не могат да извършват образователни услуги на ученици във връзка с
подготовка за кандидатстване или полагане на държавните зрелостни изпити." извадка от правилника за прилагане на ЗНП
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!