Върнете се към BgLOG | Профил | Публикации
всички ключови думи
Най-големият диктатор на планетата за 2006-а година е президентьт на Судан Омар Ал Башир. Ал Башир, който е глава на африканската държава от 1989-а, за втора поредна година води класацията на американското списание „Parade“. За първи път той влиза в класацията през 2004-а, когато е поставен на 7-о място и от тогава отбелязва сериозен прогрес в нарушаването на човешките права. Според хуманитарните организации Судан е пред национална катастрофа. От 2003-а Башар започва репресии на етнически и религиозен принцип в провинция Дарфур. В боевете межди въстаниците и правителствените войски взимат над 180 000 души, а над милиона бягат от страната. Конфликтът в момента е формално прекратен, но ситуацията в страната е тежка, тъй като държавата увеличава натиска си върху бежанските лагери.
Сребърният медал в класацията, по право, принадлежи на лидера на Северна Корея Ким Чен Ир. Комунистическият режим установен от Ир в Страната на Утренната Свежест е смятан за един от най-жестоките в планета. Това прави Ким Чен Ир своеобразен фаворит в класацията и му осигурява неизменно място в челната тройка от 2003-а година. В страната отсъства не само свобода на словото, елементарните човешки и граждански права си остават несбъдната мечта за гражданите на Страната на Утринната свежест.
Почетното трето място е отредено за генерал Тан Шве, управляващ Бирма от далечната 1992-а година. Страната е на първо място в света по брой на деца войници и експлоатацията им като работна сила. В Бирма децата са принуждавани да работят и в тайни държавни фабрики за производство на наркотици. Освен това властите не си поплюват в отношенията си към политическата опозиция. Лауреатът на Нобелова награда Мира Анг Су Ки дълго време се намира под домашен арест. По-малко известните опозиционери излежават огромни присъди в концентрационни лагери.
Робърт Мугабе, президент на Зимбабве повече от четвърт век, заема четвъртото място в диктаторския хит-парад. Сравнено с 2005-a Мугабе скача с четири места напред. Миналата година несменяемият лидер на африканската държава беше на девето място..Рейтингът му се вдигна защото през миналата година бившият учител и професионален революционер докара страната си до дъното. Инфлацията в Зимбабве надвишава 600 проценто, от 12 милионното население 4 милиона са пред гладна смърт, а 80 процента са безработни. По ръст на СПИН в Африка, Зимбабве е изпреварена само от съседен ЮАР.
Ислам Каримов, президент на бившата съветска република Узбекистан от 1990-а година, е новото лице в „престижната“ класация на тираните. Той е поставен на 5-о място. Правозащитниците от години го обвиняват, че е превърнал страната в огромен концлагер. Влизането му директно в голямата десятка през тази година се дължи обаче на кървавото потушаване на антиправителствените протести в Андиджан през май миналата година. Тогава, според различни източници, загинаха между 200 и 700 души. Друга причина за неочакваното издигане на Каримов е приетият през 2003-а година закон, който освобождава президента и семейството му от съдебно преследване.
Ху Цзинтао, президент на Китай от 2002 года, е „любимец“ на правозащитниците от Human Rights Watch. Те смятат, че в КНР има между 250 и 300 хиляди политически затворници. Борците за човешки права не могат да простят на Китай насилственото присъединяване на Тибет, масовия разстрел на площад Тянънмън и жестокото отношение на властта към уйгурските сепаратисти в Синцзян. Като прибавим и факта, че свободата на словото в КНР, се намира в зачатъчно състояние става ясно защо Цзинтао е на 6-о място.В Китай няма частни радиостанции, а всички медии, включително и Интернет са под жесток контрол.
Седмият в класацията е кралят на Саудитска Арабия Абдула. Той е неизменно в Топ 10 от 2003-а. Абдула управлява страната фактически от 1995-а година, когато брат му Фадха получава инсулт. Според „Репортери без граница", по степен на свобода на пресата, Саудитска Арабия е по-зле само от КНДР. Абдула е в списъка на диктаторите по-скоро по традиция. Властта в Саудитска Арабия е абсолютна монархия със мюсюлманска правосъдна система, тоест там не може да има демокрация и свобода на религиите, което според западните правозащитници означава, че там цари тирания.
Втори представител на постьветското политическо пространство е поставен на 8-о място в класацията на сп. Parade. Бащата на нацията, върховният вожд на Туркмения, философът и автор на свещената за народа книга "Рухнама" Сапармурат Ниязов е здраво абониран в хит-парада на тираните от 2003-а година. Правозащитниците сравняват Туркмения със СССР от времето на Сталин: В страната процъфтява култ към личноста, съдебната система е от репресивен тип, а законите се пишат според желанията на Туркменбаши. В Туркмения, според правозащитниците системно се унищожава културата. Затворени са националните паркове, селските библиотеки и операта.Освен това в страната има високо ниво на безработица и всяко недоволството срещу ссистемата се наказва жестоко.
Другото ново лице в Топ-10 е иранският аятолах Хомейни. По всяка вероятност той влиза в класацията заради изявленията на президента Махмуд Ахмадинеджад. Последният се сдоби със световна слава с призивите си за изтриване на Израел от лицето на Земята. Фактическата власт в Ислямската република Иран е в ръцете на Попечителския съвет, състоящ се от 12 души и „мъдро“ ръководен от Хомейни. Така че, правозащитниците с право смятат, че суровия аятолах командва думите и делата на Ахмадинеджад. В Иран свободата на словото е фикция, нарушават се правата на жените, а опозицията е принудена да се крие в чужбина.
Намиращият се на десето място може да вземе наградата за най-дълго задържалият се участник в хит-парада на тираните. Неговото име е Теодоро Обианг Нгуема и той е безсменен президент на Екваториална Гвинея от 1979-а година. Както е прието във Африка Нгуема унищожава опозицията до крак, контролира всички медии, а страната му е доведена до крайна нищета. Екваториална Гвинея е страна с много богати залежи от нефт. Всички доходи от продажбата на нефта потъват, разбира се, лично в президентския джоб. Освен, че е известна с липсата на всякакви граждански и човешки права, Екваториална Гвинея се кипри и с титлата: Държавата с най-страшните затвори в Африка. Естествено човек като Нгуема не би се съгласил, че затворниците също имат права.
Списъкът на списание "Parade" за първа година е разсширен до Топ-20. Единайсти в списъка е несменяемият лидер на Либийската джамахирия Муамар Кадафи. Вождът на революцията губи позицията си в сравнение с миналата година,. Тогава той беше на 6-о място. Според съставителите на класацията, Кадафи трупа червени точки заради отказа си от разработката на оръжия за масово поразяване и даде достъп на западни компании до нефтените си залежи. В подобна клaсация, но съставена от българи, Кадафи би заел 1-а позиция от 99-а, когато бяха задържани медицинските ни сестри по СПИН-делото.
12-и е краля на Свазиленд Мсвати III. Страната няма конституция, кралят е известен с богатството си и стотиците си жени, а 70 % от поданиците му живеят с под 1 долар на ден.
На 13-о и18-о място са заклетите врагове, президентьт на Еритрея Исаяс Афеверки и лидерът на Етиопия Мелес Зенави. Двете държави воюват отдавна заради парче камениста пустиня, разправят се жестоко с вътрешната си опозиция и са сред най-бедните в Африка.. Неотдавна Еритрея изгони миротворческите сили на ООН.
14-и е белоруския президент Александър Лукашенко, който бил на 10-о място през 2003-а. Бащицата е наричан още - последният диктатор в Европа, заради преследването на политически опоненти и тоталитарната му власт, която забранява критиката. Непосредствено зад него са най-дълголетният държавен глава Фидел Кастро управляващ Куба от 47 години и президентите на Сирия Башар Асад и на Пакистан генерал Первез Мушараф.
Причините поради които те са в този списък са ясни. Без Кастро, когото американците обвиняват в почти всички смъртни грехове тази класация би била немислима. Башар Асад е верен последовател на баща си Хафез управляващ Сирия с желязна ръка. Генерла Мушараф без колебания ограничава свободата на пресата и не се церемони с терористите. Вместо да ги съдят в Пакистан предпочитат са ги изтребват където ги набарат.
Последните две места в класациите са запазени за едни от последните правоверни комунисти в света. 19-и е Бунан Вурачит, вожд на Революционната партия на народа Лао и глава на Лаос. В страната практически няма свобода на словото и вероизповеданията, а две трети от народа е под границата на бедността.
Последното място заема друг комунист – Тран Дук Луонг, глава на Виетнам. Там има жесток контрол върху медиите и интернет и критиката към Партията е забраненна. 29 члена от виетнамския НПК предвиждат смъртно наказание.
класацията
Американското списание "Parade"прави класацията за най-свирепите диктатори от 2003-а година. Журналистите на списанието използват данни предимно от правозащитни организации като Human Rights Watch , Freedom House, Reporters Without Borders и Amnesty International. При сьставянето на класацията се взимат под внимание и подтискането на човешки права като свобода на пресата и свобода на събрания и митинги. Обръща се внимание и как властта се отнася към опозицията.
дефиниция
"Parade" определя понятието "диктатор" като държавен глава, който деспотично се разпорежда с живота на своите граждани и не може да бъде отстранен от власт по законен начин.
*Доста творчески личен превод. "Монитор" обаче ме изпревариха.
Интересно ми беше да го прочета, но има някои много гадни правописни грешки.
Знам, че са сбъркани клавиши, но за да не се получават отиди ето тук:
http://www.bacl.org/itaestbg.html
изтегли въпросната програма и я инсталирай. Ще ти помогне ако ползваш Word и вече няма да имаш правописни грешки :)
Прочетох с интерес статия ти! Благодаря ти!
Прави впечатление, че на диктаторство ги избива предимно държавни глави от Азия и Африка (като изключим Беларус).
А бе друго си е да живееш в Европа, та макар и в единия й край:))
Мисля си, че европейците са си научили урока. Все пак не може да се отрече, че майката на цивилизацията е Европа.
По мои наблюдения в Германия са много критични към националистите, какво остава за диктаторите :)
Благодаря за интересната статия! Наистина не знам как точно подреждат в класация хора, които на практика всичките са диктатори: как определят кой е по-диктатор и кой - най? Вероятно правят анкета между определени лица, и класацията е в зависимост от техните преценки - мисля, че обективно би било трудно да се намерят показатели, по които диктаторите да се точкуват например.
Не бих се съгласила с The Ai, че Европа е люлка (майка) на цивилизацията. Може би само е успяла да наложи своя модел на цивилизация най-настъпателно.
Shogun приемам забележката. Нещо не можах да намеря правилните думи и го написах така. Няма как да сме люлката на цивилизацията, това означава, че Египед, Персия ..... ги вземаме за нищо.
Имах предвид, че през последните 500 години Европа е била тази, която се е налагала(тук вече трябва да направим изключението САЩ(които от където и да го погледнем, са си все европейци :)).
Нещата, които е претърпяла Европа като културен и политически модел ме кара да мисля, че тук не може да има втори Хитлер или Сталин.
И на мен ми стана интересна статията Бети, затова седнах да я превеждам. Радвам се, че ти харесала.
The AI работя под Линукс и Оупън Офис-а си има спелчек, само че нещата на работното ми място минават после под ДОС емулатор( не мога да то обясня защо) та затова бъркам ъ и ь.
Регистрирай се сега за да коментираш и за да не изпускаш най-новото в общността. Ще се радваме да видим твои публикации тук!
Още...