Върнете се към Предучилищна педагогика | Профил | Публикации
всички ключови думи
Здравейте, Дени и Ели, благодаря за мнението и подкрепата! Ще направя всичко възможно идеята да намери реализация. И не само заради вложения труд, но защото мисля, че този модел за работа в смесена група ще бъде в помощ на учителя и на децата! Поздрави и много творчески идеи и новаторство в педагогиката! С уважение: Д.Гълъбова
Здравейте, доц. Гълъбова,
Радвам се, че най-сетне се намери един преподавател с европейско и демократично мислене. Един преподавател, който отчита реалностите на практиката и НАИСТИНА се опитва да помогне! Благодаря Ви за грижата за смесените групи.
Аз съм учител в такава група и то не по необходимост, а по убеждение . Най-хубавото за мен е, че вече родителите разбират предимствата на тази група и напоследък в градината идват с изричната молба детето да бъде прието именно в "моята" смесена група. Така, че сте права: смесените групи не само няма да намаляват (по обективни причини - смесените групи в малките селища, които стават все по-малко и по-малки), но и поради увеличаващия се обществен интерес към тях. Вашите помагала не само че са необходими, но те ще стават, според мен, все по-необходими.Тъжното е, че МОМН върви СЛЕД нуждите и тенденциите не само в европейската, но и в българската практика. Зная, че образователната система е може би най-консервативната социална система, но ще попитам като един комичен персонаж: Консервативна, консервативна, колко консервативна да е?!:-)
Добре е да говорим с научни термини. :-) Нали за това сме професионалисти. Тревожно е, когато термините се използват самоцелно, за да придадат по-голяма тежест, когато зад тях се крие педагогическа немощ и се прикрива научната посредственост. Има и още нещо, което напоследък ме тревожи и искам да го споделя с Вас, макар, че е встрани от разговора за смесените групи. Пълната терминологична каша, която забелязвам напоследък в някои практически разработки. Според мен, интелектуалният терминологичен щурм, който наблюдаваме понякога в разработки на Ваши колеги на практическо ниво отеква като безсмислено бръщолевене, от което понякога не може да се разбере за какво иде реч. Не искам да давам примери, защото ми е мъчно за колегията. Но, нали разбирате, че тази невъзможност за професионално изразяване е тревожен симптом на състоянието на педагогическата практика, която пък е огледало на професионалната (университетска) подготовка и теория. И като стана дума за подготовка: любопитно ми е да разбера Вашите студенти получават ли практическа подготовка да работят в смесени групи? Имам предвид смесена група като модел на образование и възпитание, не като случайно образование, резултат на случайни обстоятелства.
Да, време да поговорим за синергията в педагогиката.....:-)
И не само за нея....
Здравейте Галина Трифонова, най-после лично, макар и виртуално се срещаме. От Вашите споделени материали и мнения във форума мисля, че почти ви познавам, а и желая да ви срещна лично. Много творческа енергия, много познания, много отговорност към професията, много критичност и самоанализ и още много качества на педагог и личност .... такъв образ стои зад вашите статии. И толкова много въпроси ми задавате и то все "въпроси на днешния ден", че спокойно може да направим кръгла маса на тема "Качеството на образованието - проблеми и причини ". Първо, благодаря, че дискутирате моя материал за смесена група. Написах го екзалтирано, в момент на негодувание - аз не разбирах, защо не може да има едно помагало "Математика ... в смесена група" , при условие, че се спазват ДОИ и национална Програма. Сега, когато си говоря с Вас поне съм удовлетворена, че има разбиране. Галя, ти работиш в смесена група с педагогическо убеждение, че тя е по-добрия възпитателен модел (защото познаваш европейски образователни модели), но много други колеги работят в такъв тип група по принуда (социални, демографски и финансови проблеми) и срещат методически трудности при организацията и учебно-техническото осигуряване. Този проблем почти не се дискутира в теорията у нас, а практиката се справя благодарение на ерудираните учители. В непубликуваната все още книга на учителя аз правя проучване, което показва, че през 1984г. има една книга "Насоки за работа в смесена група в детската градина" към Програмата на проф. Елка Петрова и след това почти 20 г. няма публикации по проблема (само епизодичните 3-4 статии в сп.Предучилищно възпитание). Едва през 2005г. излезе книга по тази тема с автор Е.Събева (Пловдивски университет). Доколкото знам там има и учебна дисциплина, която дава знания на студентите за смесена група (основно социални аспекти на взаимодействие, но не и образователни модели). Не зная дали тази дисциплина е задължителна или избираема. При нас във Великотърновския университет знания за смесена група се предлагат в отделни дисциплини, но само теоретично (модели за възпитание). В отговор на втория ти въпрос: ясно е, че университетите също нямат специални учебни дисциплини за подготовка на учителите за педагогическо взаимодействие в смесена група (защото и МОМН не регламентира нормативно съществуването на смесения тип възрастова група). Нещата са взаимно обвързани. В случая аз си позволих да тръгна от практиката към теорията!
И по третия ти въпрос, Галя: за "интелектуалния терминологичен щурм в разработките, за научното бръщолевене" мога да отговоря само, че според мен "добрият учител (преподавател, учен) е този, който може достъпно и ясно да преведе сложния научен език на езика на обучаемия или аудиторията си". Тогава той ще е полезен на практиката. Иначе е безмислено да ни залива с наукообразни тиради, манифестиращи интелектуална мощ или параден академизъм. Ти всъъщност поставяш въпроса и за научната критика у нас! Такова нещо НЯМА! Защото ако имаше щяхме смело да посочим, че в тази статия...., или в Програмата на стр......, или в Книгата на учителя ...има грешни понятия, има плагиатство, или нищо не се разбира от указанията, които ни дават авторите. От друга страна теоретиците малко трудно превключват от научен стил на разбираем за практиката език. Налага се криворазбраното впечатление, че ако говорим на достъпен език, може да не ни възприемат за интелектуално и научно значими. Сега критически ще споделя, че в Програмата на проф.Н.Витанова и колектив, четейки раздел "Математическа активност" може много лошо да се объркаш в понятията класификация, сериация, измерване, като при това има и научни грешки. В дискусията по проекта на новата програма за детската градина се оформи мнението за високата научна терминология и сложен научен стил. Когато попитах автор на предходна програма, защо е толкова утежнен стила на изложението, той отговори: "Това е програма за интелигентни учители!". Е, как да кажеш, че нещо не ти е ясно в програмата? Още много може да говорим за научността и прагматизма в образованието, за това как е по света и у нас.
Ще завърша с това, че всяка подсистема носи качествата и несъвършенствата на основната система, от която е част. Обикновено органите дават сигнал на тялото, че то боледува!
Искрени поздрави от мен!
Благодаря Ви за добрите думи. Винаги ми е интересно да се видя през очите на другите. Особено, ако този поглед е доброжелателен и подкрепящ.:-) И аз Ви познавам от Вашите помагала и изпитвам истински респект към Вас. Ще ми е интересно да се срещнем на живо. А вие давате добра идея за такава среща: хайде да направим тази кръгла маса "Качество на образованието - проблеми и решения"! Ние, това ще бъдем Великотърновският университет и Сдружение "Педагогика без граници", създадено на базата на тази общност. А в управителният съвет на това Сдружение са и проф. И. Димитров и доц. Д. Димитров, което ще рече, че в нея има възможност да вземат участие и представители на Софийския и Благоевградския университет.(Аз самата знаете, че участвам в кръгли маси. :-)))) А това ще бъде наистина важна кръгла маса и има възможност да се окаже най-важната теоретико-практическа среща за годината. Стига, разбира се, Великотърновският университет и общността тук да приемат идеята.
Благодаря Ви за изчерпателните отговори. Картината ми се изясни: за научните среди и МОМН "такова животно" - смесени групи - няма. Слава богу, че работя в единствената призната от МОМН чуждестранна програма "Стъпка по стъпка", в която "това животно" е основна структурна форма (говоря за оригиналът, не за варианта, който шества в българските ДГ, под претекст адаптация). В тази програма разбрах какво значи индивидуален подход, индивидуална работа и работа в малки групи. Може би за това не съм изпитвала затрудненията на колегите: има възможност за диференциране на деца, задачи и съдържание. :-)
Да, знам, че основната част от колегията работи по принуда в смесените групи и борейки се с непризнаваните от МОМН трудности, обикновено не осмисля и няма как да осмисли (поради подготовката си и поведението на професионалната общност) и да приеме, че всъщност това което им се е случило е привилегия, а не неудача, дошла им от Професионалната съдба.:-) Точно за това пиша тук почти винаги и за смесените групи: за да подкрепя колегите и да участвам в промяната на отношението към тези групи. Всъщност, докато на смесените групи не се погледне като на удачен вариант за възпитателно-образователна работа, на "синергетичен модел на образование и възпитание", индивидуалният подход ще бъде също толкова "измислена" и едностранно представена тема, колкото и темата за агресията, например. А без подкрепа и грижа за детската индивидуалност, без признаване на правото на индивидуален темп на развитие, няма как да говорим за демократичност на образованието и за защита на личността на детето, а да не говорим за любимото на двете ни Качество на образованието. Но кой днес говори за демократичност и за качество на образованието?!За наше съжаление в министерството ни работят служители, не професионалисти с поглед към бъдещето и красивите думи, че в детските градини са хората на утрешния ден са само красиви думи, без грижата тези деца да се готвят за своето време, не за днес, за нашето време.
Нещо повече. Плачевният ми опит показва, че под идеята за демократичност, т.е. за свобода на изразяване, безкритично се дава гластност на дори вредни идеи и практики, стига те да са облечени в "наукообразни тиради и параден академизиъм". Да, права сте, научна и професионална критика напоследък няма. Всъщност и на запад, поне доколкото аз имам представа за това, критика в българският вариант "Разбий опонента" няма. Спомням си за лекцията на проф. Гарднър в тази посока. В София той обясни пътя на научното познание днес. Но говорим за демокрации, в които правилата са ясни и отдавна договорени, новото се подкрепя и се осигурява благоприятна среда за неговото развитие. Хората там живеят днес, с поглед към бъдещето, ние живеем "вчера" (за тях) с поглед към "онзи" ден. И това е нашата драма, на нас двете: защото аз се опитах да кажа моите идеи как да предотвратим агресията, а Вие поставихте ръка на пулса на предучилищното възпитание и поискахте да му помогнете, но в МОМН дори не признават, че то е болно.
Да, в колегията има интелигентни учители. Но не проучвайте, моля, нашата интелигентност с Речника за чужди думи и термини, а ни дайте нови идеи и концепции. Не съм съгласна с Вас, че теоретиците трудно превключват "от научен стил на разбираем за практиката език". Вярвам ще се съгласите, че проф. Гарднър не е последният в редицата на професорите-психолози, е речта му беше брилянтна: ясна, точна и професионална. Зад тази реч стоеше ясна и брилянтна теория, която нямаше нужда от "параден академизъм". Имах привилегията на слушам 3 лекции в Университета Принстън, изнесени от проф. Ави Уиндерсън от Школата по математика към Institute for advanced study (не зная как точно се превежда името на този институт в България: дали за теоретични изследвания или за авангардни). Разпознахме проф. Енрико Бонбиери - Филдс медалист, един професор от университета в Торонто и други професори. Презентациите бяха прекрасни и лекциите бяха брилянтни: ясно поставяне проблемите, елегантно проследяване на връзки и зависимости. И дори аз, с моят не много добър английски, успях да ги проследя и разбера. Мисля си, езиковите проблеми между педагогическата терия и практика в България ще се изчистят тогава, когато педагогическата теория излезе от мъртвата точка, в която се намира в последните години, а педагогическата практика (говоря за предучилищното възпитание) разбере собствената си стойност и набере професионално достойнство, извън емоциите и комплексарските изхвърляния. Да, проблемите на една система са следствие на целия болен организъм. Но оздравяването все от някъде трябва да започне. И защо това да не е точно "нашия" орган, "нашата" система?!
Помните ли приказката за новите дрехи на краля? Защо да не сме ние онова дете, което извикало първо: "Кралят е гол"?!
Хайде да направим кръглата маса........
Привет, Галя и благодаря за прекрасния стил на изложение и широките ти познания, които излизат извън българските граници. Предполагам, че препоръката "да не проучваме интелигентността на учителя с речника за чужди думи" е глобална препоръка към университетската и научната педагогическа гилдия у нас". Аз заставам на твоята позиция, че на практиката са необходими работещи възпитателни и образователни модели, основани на научна теория и съвременни идеи. Да ги разработят и предложат е отговорност и задача както на съответни научни специалисти и комисии, така и на учителите-новатори които са генератори на нови решения за съществуващи проблеми.
Ти не приемаш моето твърдение за невъзможността (мисля дори, че това е осъзнат стремеж към обратното) на някои теоретици да говорят на разбираем и в същото време логически и научно издръжан език! Разбирам те, но примерите които даваш са в подкрепа само на чуждестранни учени (проф. Гарднър и др.), а аз по-скоро визирах нашата педагогическа действителност, нашите теоретико-практически произведения и изяви. Нали си забелязала, не само при среща с чуждестранни учени на конференции и семинари, но и в "Шоуто на Слави" какво е поведението на хората от "другите демокрации" - естествения стил на говорене, чувството на хумор и автохумор, богата ерудиция, уважението към събеседника, откритото споделяне на опит и т.н. Сега се сещам за една лекция на Кен Ричардсън на тема "Съвременното училище убива креативността" (youtobe). Това е още един пример за стила на чуждестранен учен да представя своите идеи пред голяма аудитория. Е, как да не запея рефрена "Кога ще ги стигнем ... американците?" Макар, че през 2009г. бях в Минск и тогава си мислех, че и Беларус са по-напред от нас в стеремежа за прилагане на алтернативни педагогики. А те не са в Европейския съюз, който констатира липсащите "меки" (социални) ключови компетенции в учебните ни програми... До тук ще спра по тази тема...!!!
Във Великотърноския университет през ноември, 2011г. ще организираме национална конференция "Професионално-практическата подготовка на учителя в системата Университет - МОМН- образователни институции (детска градина-училище)". Мисля, че това е добър повод да се видим и с колеги учители, защото целта е да се срещнат "теорията и практика", да се обсъдят проблемите по подготовката, реализацията и квалификацията на учителите. Аз ще съм председател на организационния комитет и скоро ще обявим в сайта на ВТУ тематичните направления на конференцията. В програмата може да проектираме и кръгла маса, и студентска секция и конкурс за есе, и др. Едно от направленията ще бъде свързано с МОМН и списанията на министерството (Предучилищно възпитание, Начално образование, Математика и информатика и др.), които съдействат за професионалното развитие на педагозите. Все още сме в процес на предварително обмисляне на форума. От опит зная колко трудно се организира подобна научна проява.
Хубав ден ти желая, Галя и само положителни емоции!
Да, май така излиза, относно проверката чрез речника за чужди думи. :-))) Макар, че първоначалната ми мисъл не беше чак толкова крайна. :-)
Доц. Гълъбова, говорим за теоретици в областта на предучилищната педагогика, не за квантова физика или генетика! Ако не могат да обяснят разбрано на нас, практиците, своите теории, как ще очакват ние да ги претворяваме в практиката?! Сигурно има какво да се теоретизира върху единсвеният обект - детето, но виждате, че това теоретизиране в последно време на практика не е довело българската предучилищна педагогика до нови върхове. А на Вас в частност е попречило да осъществите една прекрасна идея, защото за българската теория няма такова чудо като смесените групи! Не случайно Ви посочих примера с лекциите в Принстън. Там бях впечатлена не само и не толкова от техниката на презентиране, колкото на изобретателността с която бяха представени теоретични идеи така че дори на мен, невежата в областта на математиката чужденка ми станаха ясни (за момента:-)). Добре, не всички теоретици могат да говорят разбран, и в същото време научно и логически издържан език. Тогава?! Как ще стигнат идеите им до потребителите на тези идеи?! Какъв е смисълът на тяхната работа, ако идеите им си останат затворени между четирите стени на университета или лабораторията?! Да, зная, че има теоретични дисциплини, чиито език е толкова неразбираем за средно интелигентните хора, че техните представители изглеждат като отделна секта, когато си говорят помежду си. Но, пак повтарям, с Вас си говорим за университетски и научни педагогически среди, които се занимават с предучилищна педагогика. И то само когато става дума за разработки, които, как да кажа, са гранични. На границата между теорията и практиката, като програмите, например. Съжалявам, че примерите, които давам са все от чужбина. Но срещата ми с чуждестранната наука и практика (професионална) до сега винаги е била шокова за мен. И винаги болезнено съм се питала, толкова ли е трудно да се случи това и в България?! Впрочем, разбирам, че и Вие сте преживявали същото в чужбина. Не зная как е при вас, в университета, но след връщане от чужбина, аз се опитвам поне нещо от видяното да пренеса в практиката си. И не се срамувам, че го правя. Не мисля, че трябва да откривам топлата вода, след като вече е открита. Нямам вече и много време, за да си измислям алтернативи.:-)
Надявам се когато подготвите програмата за конференцията, да известите и общността тук за нея. Обясненията Ви звучат интригуващо и може би ще се намерят колеги, които ще участват.
Благодаря ви за чудесният разговор, доц. Гълъбова. Успешна и весела седмица! Все пак, въпреки, че ще е студено, през нея ще посрещаме Баба Марта!
Отново си права във всичките си разсъждения, Галя! Ще прекратя дискусията за теоретиците - проблемът го има, промяната предстои! И тя може да случи наистина от разширяването на кръгозора, от създаване и/или адаптиране на доказани педагогически модели! Аз като специалист по методика на обучението по математика внедрявам по-леко чуждия опит, защото един метод или едно дидактично средство е ефективно, полезно и забавно както за френските и руските деца, така и за българските деца. По-сложно е да се "пренесе" (а и не бива директно) програма, стратегия или нормативна образователна уредба. Но идеи могат да се адаптират... Така например, в списанието за Предучилищно образование в Беларус в началото на годината министерството обявява предучилищните заведения, които ще са "експериментална площадка" за дадена методика или програма (Монтесори, Зайцев, ТРИЗ, Пролеска или др.). Така се стимулират педагогическите иновации и се оценяват програмите. Всичко хубаво в методиката и педагогиката на чуждестранните колеги го представям поне на моите студенти или го експериментирам, и описвам в статии. Ще подаря една идея, която видях в Монтесори група - сензорна подготовка за писане на цифри. Купете цветна пластмасова тавичка и пакетче грис. Ето ви средство за писане с показалеца на ръката или с пръчица. Децата могат да рисуват геометрични фигури, различни видове линии, букви и др. (по указание или свободно). С леко разтърсване на тавичката основата е идеално гладка за следващото моделиране на графични знаци. А и началните учители няма да ни упрекват, че в детската градина се пише в тетрадки с квадратчета (запазена територия за І клас, според тях)!!!
Много здрава и работна Баба Марта! Желая ти много енергия и оптимизъм!
Колежки, благодаря ви за тази задочна дискусия. Аз също работя в смесена група - в нашата община едва събираме деца. През последните 4-5 години сме принудени в списък образеца ни да присъстват и деца навършили 2 години. И е факт, че родителите желаят дацата навършили 2 години да ходят в група с деца до 6 годишни.
Имам на списък 18 деца, редовно идват около 10-12, и от тях 6 нямат навършени 3 години. Голямо бягане, обслужване и много време за подготовка за ситуации. смятам, че е крайно време да има Програма и методики по направления за смесени групи. С нетърпение ще очаквам информация за предстояща в Търново среща.
Нямате права да коментирате тази публикация.