Върнете се към Образование | Профил | Публикации
"...50% от учителите ще се пенсионират до 8 години.Така в училищата ще влязат хиляди нови преподаватели...
Университетите обучават хиляди педагози,но по-голяма част от тях остават извън образователната система поради липсата на места и заради нежелание да работят професията..."Това е извадка от вестник"Сега"/21.03.2010г./.
А РИО дали знае колко са учителите,останали без работа поради закриване на училищата и не са назначени,въпреки че обичат своята професия.Всяка учебна година те подават документи с надеждата да ги назначат.А за заместване на отсъстващи учители през учебната година се назначават пенсионирани учители,които получават и пенсии.Това е масова практика и се среща в почти всяко училище.
Да се надяваме,че Министерството на образованието,Регионалните инспекторати и Синдикатът на учителите ще обърнат внимание на този важен въпрос.
"Да се смееш или да плачеш?" - в това е въпросът.
На мен пък ми дойде до гуша да се престреалват медии и институции с най-разнообразни статистики по въпроси, по които трябва да знаем всички съвсем точно. Аман! Според, който както му хрумне тази данна - колко учители кога ще наупснат системата изглежда различно - 30% след 2-3 години, 80% след 6 години ето сега - 50% след 8 години. И в "професията не влизат никакви млади хора". Гледам и не вярвам на очите си. Излиза, че 80 % от учителите през 1990 са били на възраст между 27 и 35 години. Ами щяхме да го забележим ако беше така, не мислите ли?
Извън глупостите и разноликите числа - проблемът е сериозен и на който както му се отдеде случай да настоява МОМН да започне да публикува най накрая ежегодно национална карта на образованието - колко училища, къде, колко учители, къде и т.н. Ако някой (вкл. медиите) иска да запрятаме ракъви и да правим нещо по същество първо да ни даде възможност да се ориентираме какво е положението точно. Щото така с по едно число само за фонов шум и за да се чувстват хората стреснати постоянно наникъде не вървим.
Проблемът е много сериозен и се задълбочава с всяка измината година.Защото наистина няма такава държава,в която управляващите не ги интерисува за живота на обикновените хора.
В много от училищата не се обявяват свободните места или ако се обявят те са предварително обещани на някой "свой" човек.Трябва да се промени начинът на назначаване на кадрите и да има някакъв контрол от РИО.А да не говорим какво е отношението на повечето директори към учителите.И тъй като се стахуваш да не си изгубиш работата,не можеш да се оплачеш на по-високи инстанции.
Положението в образованието е повече от трагично,защото държавата нехае,защото така е изгодно на някой "горе",защото...
Така е и в детските градини.Колеги с дългогодишен опит търсят работа, макар и да ги назначат за няколко месеца,но уви!Първо много места не се обявяват от самите директори/на тези места се назначават учители-пенсионери,нередовни учители,които са близки с шефовете/;второ много от тези места не се обявяват и от РИО в сайта,те дори са "изчезнали"от папката за свободни места и от там от тях се изпраща учител и т.н.Например в БДЖ хората,които се пенсионират ,от тази дата те са извън системата и освобождават мястото.
Докато не се промени начинът,по който се назначават и освобождават учители/без никакви причини/ и няма контрол от страна на министерството нищо добро не го учаква обикновеният български учител.
Това наистина е ужасно!"Под 25год.-254 учитили,а 1479 учители-над 60 години."
Пенсионерите работят,а нашите колеги стоят вкъщи и се чудят как да плащат сметките си,осигуровките и да хранят децата си.
Нема такава държава!
Стефанов, точно това имах предвдвид - НСИ (със закъснение 1,5 години) публикува данна "учители в общообразователни училища" които са като погледнеш числото а) 2/3 от учителите, б) кьорав срез няма по региони и общини нито по видове училища; в) никакъв срез по специалности. От едното голо просто число могат да се направят серия прости и крайно съмнителни изводи като: няма текучество, следователно младите не могат да влязат в професията; не са толкова зле заплатите в образвоанието щом няма текучество; професията е лека и хората я работят до дълбоки старини без проблеми; като няма икономика училищното оборазование е най-едрият работодател, само възрастни опитни педагози могат да не побягнат с писъци от съвременната класна стая и т.н. и т.н. мога да редя такива до безкрайност и всичките чисти спекулации, някои от които съм чувала изумена публично да се изказват от разни депутати, синдикалисти и държавни експерти, на които само за това че спекулират по въпроса бих поискала оставките, ако ми беше позволено като обикновен гражданин да правя това.
В същото време - МОМН има в АДМИН-а всички данни вкл. за видовете квалификация и какво точно преподава всеки от учителите и в публичните и в частните училища - и може да публикува данните със закъснение от 3 месеца всяка година със срез до... отделно училище (което е нечувано подробен срез) - обаче 10 години не мога да спечеля никого за тази проста кауза - агрегирани данни от АДМИН в срез до "община" да се публикуват ежегодно през юли.
Иначе до безкрай ще се върти разговора между глухи - всеки според личния си опит ще си прави генерални изводи (също толкова съмнителни впрочем) - за едни проблемът ще е, че съзнателно се търсят пенсионери, за други, че никой нормален ЧЕ филолог няма да иде в училище, за трети, че е университетите са занемарили пед. подготовка и са я направили непривлекателна за студентите, да не говорим за сюрреалистичния разговор за заплатите, които пак са едни и същи в страната, но в едни общини се оказват с 35% над средните за общината, а в други - с 50% под средните. Да не говорим за още по-частния случай, когато в една и съща община в едно училище има по 40 кандидата за свободно място в едно училище и 0 кандидата за свободно място по същата специалност в друго училище по едно и също време обявени.
Не искам да кажа, че е ракетна наука да се обсъжда и да се вземат решения основани на данни. Но не е и просто като фасул. Не става само с агрегирана националнна данна за възрастта на учителите само. Защтото преди възрастта има още поне 2 по-важни проблема за решаване (как тези професионалисти да осигуряват равен достъп до минимума образованост на всичите много разнообразни деца и какво означава "достойно заплащане" на учителския труд, при невероятните разлики в соц.икономическия статус/стандарт на живот на отделните региони в страната). И двата проблема не мога да се решат адекватно, ако се използва само "макроикономически аршин" при изчисленията. Защото той винаги е в полза на най-малкият общ знаменател.
dan4i ki, за съжаление не всички пенсионери заемат работни места, за които има и кандидати в трудоспособна възраст. Просто има места - вкл. в образвоанието - за които няма други кандидати освен пенсионери. Така че - няма как 0 пенсионери да работят системата. Както и няма начин да има 0 броя нередовни учители. Би било много уместно да се публикува броят на работещите в системата пенсионери-учители, но го няма публикуван. Едва като е ясно колко са в действителност може да се правят изводи - много ли са, малко ли са и какви последствия има от това за "образованието на децата". Защото, все пак, детската градина и училището съществуват заради децата и техните нужди от обучение и възпитание, а не за да се осигури работа на определена група възрастни (независимо дали са учители или родители).
ПП. Според данни предоставени от МОМН на Световна банка и Уницеф - в последните 2 години 500 директори били напуснали системата. Докъдето мога да преценя - една от причините за това е и фактът, че директорът е санкциониран за всичко - от пожарогасителите до учебния план. Още едни "сурови санкции", преди да се сложи ред във вече съществуващите такива - няма да имат никакъв резултат.
ППП. Образец 1 се актуализира минимум 2 пъти годишно по редовен календар, а отделно директорите имат задължение да докладват промени текущо, когато такива възникнат. Така че - второто ти предложение е изпълнено. Друг въпрос е какво искат да правят РИО и МОМН с тази информация и искат ли да правят нещо изобщо.
ПППП. Министър Дянков е ТРЕТИЯТ пореден финансов министър от т.нар. "либерални икономисти" (дето смятат, че икономиката е естествено явление, а не политическо такова и че пазарът има "невидима ръка"). И тримата демонстрираха катастрофални схващания за образованието в частност и за социалните политики в цялост. Та аз лично бих игнорирала препоръките на министър Дянков по които и да е въпроси на образованието.
Не съм съгласна! Много места не се обявяват в РИО умишлено,за да се назначават пенсионери,а на някои се изпращат направо "отгоре".Имам много познати детски учители и начални учители и учители в средното образование, в трудоспособна възраст,които не могат да си намерят работа.Това са учители останали без работа след закриването на голям брой училища в България.И тъй като те имат колеги в много училища разбират от тях,че мястото не е обявено и е назначен учител-пенсионер.Нямам нищо против пенсионерите,които също се борят за допълнителни доходи,но трябва първо да се назначават учители- наши колеги,които търсят работа и обичат своята професия.
Дори и в селата с малцинства е трудно да бъдеш назначен според мои колеги.Местата не се обяват,трябва да ползваш служебните им автобуси и т.н.
Смятам,че за 20 години проблемите в нашата държава,както и в образованието,са се натрупали и което и правителство да дойде ще обещава и после ще каже,че не може да се справи с положението.Една от причините е, че всички мълчим,който е на работа се страхува да не я загуби,а който е безработен няма към кого да се обърни,за да му помогне.
Преди 10-15 години, vili, имаше някакви критерии,по които се назначаваха учителите: образование,стаж,ПКС,език,дали са регистрирани на борсата.Трудовата борса изискваше от директорите да назначават регистрираните учители.А сега всичко е фиктивно,защото трудовата борса не помага по никакъв начин на безработните,освен да отчита дейност, като отчита колко се е увеличила безработицата или е намаляла. Тези проценти не отговарят на действителните числа.
Съгласна съм,че сега никой не признава дори и ПКС-то,ЧЕ и др. умения,а местата се наместват още през месец май.Това е защото от години не се спазват никакви закони,няма никакъв контрол от страна на РИО или МОМН.Трябва цялото учителство да излезе срещу тези неправди,а не да си мълчи като назначават пенсионери макар и само за заместване.Радвам се,че има такива колеги,които пишат каква се случва в училищата.Така дано се постигне някакъв положителен резултат в образованието.
Вижте, има проста демографска статистика която сочи следното:
1 випуск 1993=120 000 деца
1 випуск 2009=60 000 деца.
Отпадащи от училище: от 2000 до сега (преди не сме ги отчитали): по 16 000-20 000 годишно вкл. 4500 между 1 и 4 клас?!.= минус 1 випуск на всеки 4-6 тодини.
Така че, безработицата в учителската професия не е плод на "пъклен заговор" на директорите и учителите-пенсионери. Знам че това не прави по-лесен живота на безработните учители, но от демографското ни свиване за 1/3 от избралите учителската професия в началото на 90-те вече няма работа в училище. Ако имаше 30 000 работещи пенсионирани учители - НОИ щеше да ни е уведомил вече за тази аномалия, а и в училище щеше да се забелязва че всеки 2 учител е пенсионер. И затова смятам, че не са работещите пенсионери причината за учителската безработица. И на мен и на безработните учители ще ни стане по-леко защото по-ясно за какво става въпрос, ако на МОМН най-накрая му уври главата да публикува броя на работещите пенсионери в училище. Дотгова всеки отделен безработен учител, който познава 1 работещ пенсионер-учител, ще смята, че пенсионерите са Причината за учителската безработица.
Станете част от общност "Образование" за да коментирате и да създавате свои публикации. Ще се радваме да се присъедините към нас! Регистрирайте се сега!